Παναμάς Ερωτήσεις - Πληροφορίες για Παναμά

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το σημαδι για ταξιδι εχει κολλησει πριν απο ενα μηνα. Εκτος απο κατι σκορπιους αναναδες δε βλεπω φως.:roll:
Ανοιγω αυτο το θεμα λοιπον περιμενοντας οτι κάποιος καλός που έχει ταξιδέψει στην περιοχή εχει να μου πει πληροφοριες για τη χωρα των ονειρων μου.
Παναμας...καναλια, Σαν Μπλας , Νταριεν , Μποκας ντελ Τορο , ολα δεκτα!
Ποιος πηγε? Που πηγε? Τι ειδε? Νησια? Παραλιες? Να παω?

Υ.Γ. Δεχομαστε και Κοστα Ρικα,Βενεζουελα ,Κολομβια :haha:
 

xarma

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Χιλη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τουβαλου
Το σημαδι για ταξιδι εχει κολλησει πριν απο ενα μηνα. Εκτος απο κατι σκορπιους αναναδες δε βλεπω φως.:roll:
Ανοιγω αυτο το θεμα λοιπον περιμενοντας οτι κάποιος καλός που έχει ταξιδέψει στην περιοχή εχει να μου πει πληροφοριες για τη χωρα των ονειρων μου.
Παναμας...καναλια, Σαν Μπλας , Νταριεν , Μποκας ντελ Τορο , ολα δεκτα!
Ποιος πηγε? Που πηγε? Τι ειδε? Νησια? Παραλιες? Να παω?

Υ.Γ. Δεχομαστε και Κοστα Ρικα,Βενεζουελα ,Κολομβια :haha:
Eχω παει Παναμα απο τη μια ακρη στην αλλη!!!!Σαν Μπλας!!!!!!!οχι ολα βεβαια ειναι πολλα,Μποκας ντελ Τορο!!!!Ειναι ωραια εμπειρια,αλλα οχι και η χωρα των ονειρων σου........υπερβολικο ακουγεται
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Γεια και απο μενα. Ο παναμας ειναι ο προορισμος μου μαζι με Κοστα Ρικα για το χειμωνα .ΕΧω φαει πικρα ομως με τα αεροπορικα γιατι τα βρισκω το λιγοτερο 1200 ευρω !!! Μιλησα με iberia ,KLM , ταξιδιωτικο γραφειο κτλ αλλα φτηνη ακρη δεν βρισκω... Δινω μεγαλη βαση σε αυτα που εγραψε ο godimitris αν και για τον Παναμα μας αφησε στη μεση....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κικι απ'ότι φαινεται θα πας νωριτερα απο μενα οποτε ελπιζω σε ενα πληρες travelstory απο σενα. Δεν εχω κοιταξει για εισιτηρια καθολου , αλλα δε μου αρεσε αυτο το 1200 ευρω που ακουσα.
Κικι μου , θα ελεγα να μη δινεις πολλη βαση σε αυτα που εγραψε ο godimitris απο την αποψη οτι ειναι η γνωμη ενος ανθρωπου και τιποτα παραπανω. Κι εγω τον διαβαζα ανελλιπως αλλα για να ταξιδευω μαζι του και οχι για να επηρεαζομαι απο τη γνωμη του.

Περιμενω απαντησεις απο καποιους που τυχον εχουν παει Παναμα , οχι για να κρινουν την επιλογη μου ή τις επιθυμιες μου , αλλα για λεπτομερειες για τη χωρα αν θελετε πληζ.
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Στον Παναμά πήγα πριν από 14 χρόνια ακριβώς. Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Η Κόστα Ρίκα ήταν πολύ καλύτερη. Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει σήμερα στον Παναμά, πάντως για μένα το σπουδαιότερο ήταν η διώρυγα,γιατί παραλίες έχουν και οι γειτονικές χώρες. Η διώρυγα όμως είναι όλα τα λεφτά. Δεν μπορείς να μη θαυμάσεις το τι έκαναν εκεί.
Στα νησάκια Σαν Μπλας δεν πήγα, ούτε στο Νταριέν. Το Νταριέν θέλει χρόνο και κότσια γιατί είναι και επικίνδυνο.
Στη Βενεζουέλα πήγα 2 φορές. Τη μία μόνος και την άλλη με πρακτορείο. Είναι ονειρεμένος προορισμός και σκέφτομαι να ξαναπάω!!
Εκεί συνάντησα 2 έλληνες που πήγαν στα Σαν Μπλας του Παναμά και μετά στα Λος Ρόκες της Βενεζουέλας και μου είπαν ότι δεν γίνεται καμία σύγκριση, γιατί τα Ρόκες είναι άπαιχτα. Πήγα λοιπόν και εγώ και επιβεβαιώνω υπεύθυνα αυτά που μου είπαν.
Αν θέλεις σούπερ παραλίες, ατόλες και υπέροχα νερά, να πας στα Λος Ρόκες.
Αθήνα - Καράκας με επιστροφή 890 με την Αλιτάλια. Και από κει κατευθείαν με το απογευματινό αεροπλάνο για τα Ρόκες.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευχαριστω για την απαντηση traveladdict.
Εχω παρει μια ιδεα για τα los roques και η Βενεζουελα ειναι απο τα μερη που θελω να παω στο μελλον αφου φαινεται να συνδυαζει πολλα πραγματα μαζι..
Ομως σε αυτο το ταξιδι θα εχω μαζι μου το γιο μου που εχει αποψη για το τι θελει να δει και ποιες δραστηριοτητες να κανουμε μαζι - ευτυχως που μας αρεσουν τα ιδια πραγματα:lol:.
Και εχω καταλαβει οτι η Κοστα Ρικα και ο Παναμας μας ταιριαζουν περισσοτερο.
Σκεφτομαστε να απολαυσουμε ζουγκλα , ηφαιστεια , ζιπλαιν κλπ. δραστηριοτητες στην CR και μετα βουρ για νησια , παραλια και σνορκελ στον Παναμα.
Απο κει και περα το ψαχνω το θεμα. Οποιαδηποτε πληροφορια καλοδεχουμενη :D.
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ονειρεμένο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
παναμας....τελεια θα ειναι!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η διώρυγα του Παναμά: Θεατές στο μεγάλο κανάλι

Η εμπειρία να διασχίζεις τη διώρυγα με κρουαζιερόπλοιο είναι από μόνη της υπεραρκετός λόγος για ένα ταξίδι στον Παναμά ΚΕΙΜΕΝΟ - ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: ΜΑΡΙΑ ΠΑΣΧΑΛΗ
asup.kathimerini.gr_kathnews_photos_17_10_08_17_10_08_252588_21.jpg
asup.kathimerini.gr_kathnews_images_dot_clear.gif
Από τα μεγάφωνα του κρουαζιερόπλοιου Pacific Queen ακούγεται ντίσκο μουσική της δεκαετίας του '80, καθώς επιβιβαζόμαστε για μια κρουαζιέρα στο 8ο θαύμα του κόσμου όπως έχει χαρακτηριστεί η Διώρυγα του Παναμά. Ο κόσμος, που στην πλειοψηφία του είναι Αμερικανοί τουρίστες, τακτοποιείται στο κατάστρωμα βγάζοντας αμέσως τις φωτογραφικές μηχανές και ποζάροντας για τις πρώτες φωτογραφίες.
Το κανάλι έχει συνολικό μήκος 80 χιλιόμετρα: από την πόλη Κολόν στην πλευρά του Ατλαντικού, μέχρι την Πόλη του Παναμά στην πλευρά του Ειρηνικού. Οταν ένα πλοίο εισέρχεται από τον Ατλαντικό, περνάει πρώτα διαμέσου του κυματοθραύστη του Cristobal, για να εισέλθει στη διώρυγα από τον κόλπο Limon. Μπαίνει στη θάλασσα για απόσταση περίπου 10 χλμ. μήκος και 152 μ. πλάτος. Για να καταστεί δυνατόν να περάσουν τα πλοία από τον έναν ωκεανό στον άλλο, ανεβαίνουν κατ' αρχήν στο επίπεδο της τεχνητής λίμνης Gatun που δημιουργήθηκε από το ομώνυμο φράγμα, κατά μήκος του ποταμού Charges, από τα κλείθρα Gatun. Στη συνέχεια περνούν στο σημείο που βρίσκεται η πόλη Gamboa.
Ξεκινώντας το ταξίδι, από τα μεγάφωνα του πλοίου η μουσική χαμηλώνει και ακούγεται δυνατά η ξενάγηση στα Αμερικανικά και στα Ισπανικά. Περνώντας από το κομμένο βουνό Culebra, που πήρε το όνομα Gaillard προς τιμήν του μηχανικού που αγωνίστηκε να το χωρίσει και έχει μήκος 14 χλμ., μαθαίνουμε ότι μπορεί οι δυσκολίες της διάνοιξης να φάνηκαν στον Ισπανό βασιλιά Κάρολο 5ο ανυπέρβλητες και να δικαιολογήθηκε λέγοντας, όπως οι φραγκισκανοί μοναχοί, ότι «ο άνθρωπος δεν μπορεί να χωρίσει αυτό που ο Θεός ένωσε», όμως οι Γάλλοι ήταν περισσότερο αισιόδοξοι. Ετσι, η γαλλική εταιρεία με αρχιμηχανικό τον Lesseps -κατασκευαστή και της Διώρυγας του Σουέζ- ξεκίνησε εργασίες στις 10 Ιανουαρίου 1880. Οι δυσκολίες όμως και για κείνους ήταν τεράστιες λόγω του εδάφους και της πυκνής ζούγκλας, ενώ ο κίτρινος πυρετός και η μαλάρια αποδεκάτιζαν τους εργάτες. Πάνω από 22.000 άνθρωποι από τη Γαλλία, τη Γουαδελούπη και τη Μαρτινίκα έχασαν τη ζωή τους. Αυτός άλλωστε ήταν και ο λόγος που η εταιρεία χρεοκόπησε και αναζήτησε αγοραστές. Το 1903 ο Παναμάς ανακήρυξε την ανεξαρτησία του από την Κολομβία με την υποστήριξη των ΗΠΑ, που τελικά συμφώνησαν στη δημιουργία του καναλιού (αφού εγκατέλειψαν την αρχική τους επιλογή να κατασκευάσουν διώρυγα στη Νικαράγουα, εξ αιτίας του σεισμογενούς της εδάφους) και εξαγόρασαν το έργο από τη γαλλική εταιρεία με 40.000.000 δολ. Το κανάλι εγκαινιάστηκε στις 15 Αυγούστου 1914 με το αμερικανικό εμπορικό ατμόπλοιο Ancon. Ομως, η τελευταία ιστορική φάση της Διώρυγας του Παναμά ξεκίνησε την 1η Οκτωβρίου 1979, κατόπιν συμφωνίας που υπεγράφη από τον τότε πρόεδρο της χώρας Ομάρ Τορίχος Ερέρα και τον πρόεδρο των ΗΠΑ Τζίμι Κάρτερ, για τη σταδιακή μεταβίβαση του ελέγχου και της εκμετάλλευσης του καναλιού. Κάτι που ολοκληρώθηκε την 31η Δεκεμβρίου 1999.
asup.kathimerini.gr_kathnews_photos_17_10_08_17_10_08_252588_51.jpg
asup.kathimerini.gr_kathnews_images_dot_clear.gif
Αφήνοντας το κομμένο βουνό Gaillard, που ήταν και το δυσκολότερο κομμάτι της κατασκευής, το κρουαζιερόπλοιο, όπως και κάθε πλοίο, κατεβαίνει σταδιακά περίπου εννέα μέτρα μέχρι να φτάσει στο επίπεδο της λίμνης Miraflores, που απομονώνει δύο ζεύγη κλείθρων -Pedro Miguel και Miraflores- μέχρι τον Ειρηνικό. Οταν το πλοίο μπαίνει στο Miraflores, που έχει προέκταση 1.600 μέτρων σε μήκος, τότε σταδιακά θα κατέβει τα δύο τελευταία επίπεδα μέχρι τον Κόλπο του Παναμά στον Ειρηνικό Ωκεανό. Εν τω μεταξύ, ένα πλοιάριο - πιλότος καθοδηγεί το κρουαζιερόπλοιο και όσοι παρακολουθούν τη διαδικασία εισόδου και εξόδου στα κλείθρα εντυπωσιάζονται. Η ατμόσφαιρα στο πλοίο είναι εορταστική! Σαν σε πάρτι, μουσική παίζει από τα μεγάφωνα, στο κατάστρωμα όλοι τριγυρνούν με ένα ποτήρι μπίρα, ενώ κάποιοι κατεβαίνουν εκ περιτροπής στην τραπεζαρία για φαγητό.
Το Pacific Queen, αφού περάσει τα τελευταία κλείθρα, συνεχίζει για την Πόλη του Παναμά. Τώρα η διαδρομή είναι λίγο βαρετή και ο ξεναγός αγωνίζεται να επιβληθεί της φασαρίας, κυρίως των μικρών παιδιών που έχουν κουραστεί από το πολύωρο ταξίδι. Και πάλι όμως μαθαίνουμε ότι χρειάζονται περίπου 8 - 10 ώρες για να διασχίσει ένα μεγάλο πλοίο το κανάλι, αλλά και περισσότερες από 14 ώρες αναμονής, βάσει της σειράς προτεραιότητας που τηρείται από τον πύργο ελέγχου στις δύο εισόδους. Βεβαίως το κανάλι λειτουργεί 24 ώρες το εικοσιτετράωρο και απασχολεί πάνω από 8.000 εργαζομένους. Μηχανήματα τελευταίας τεχνολογίας, κάμερες και ηλεκτρονικοί υπολογιστές ελέγχουν συνεχώς τις δραστηριότητες κατά μήκος της διώρυγας. Μαθαίνουμε επίσης, ότι όλα τα πλοία κατασκευάζονται με τις διαστάσεις των κλείθρων του Παναμά: 305 μέτρα μήκος και 33,5 μέτρα πλάτος, ενώ κατά μέσο όρο ένα πλοίο πληρώνει περίπου 48.000 δολ. για διόδια, ανάλογα με το βάρος του. Τα υψηλότερα διόδια (226.194,25 δολ.) πλήρωσε το κρουαζιερόπλοιο Coral Princess, ενώ τα χαμηλότερα -μόλις 36 σεντς- ο Richard Halliburton που πέρασε τη διώρυγα κολυμπώντας το 1926. Φυσικά, σήμερα το κολύμπι απαγορεύεται.
Λίγο πριν περάσουμε από τον πύργο ελέγχου, περνάμε κάτω από την επιβλητική γέφυρα De las Americas που συνδέει τη Νότια Αμερική με την Κεντρική και τη Βόρεια, μήκους 1669,2 μ. και ύψους 118 μ., που κατασκευάστηκε από τις ΗΠΑ το 1962 και κόστισε 20 εκατομμύρια δολάρια. Σε λίγο βλέπουμε τους ουρανοξύστες της Πόλης του Παναμά και ήδη ένα πλοιάριο - πιλότος μάς κατευθύνει στο λιμάνι. Οταν αποβιβαζόμαστε από το κρουαζιερόπλοιο τα συναισθήματα είναι ενθουσιώδη. Ηταν πράγματι μια μοναδική εμπειρία.
View attachment a194.30.231.7_kathnews_send_gifs_gifs_info.jpg
ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΤΕ
Μεταξύ άλλων, η αεροπορική εταιρεία Iberia πετάει για Πάναμα Σίτι μέσω Μαδρίτης. Μέσα στην πόλη θα μετακινηθείτε με ταξί σε πολύ χαμηλές τιμές.
ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΙΝΕΤΕ
Av. Balboa, με καταπληκτική θέα στον κόλπο το Intercontinental Miramar, τηλ.: (507) 2141000. Οικονομικότερη πρόταση το Cesar Park, Via Israel & 77th str, τηλ.: (507) 2700477.
Για κρατήσεις που αφορούν τη διαμονή σας επισκεφθείτε τo:
www.booking.com
TIPS
Το διαβατήριό σας πρέπει να έχει τουλάχιστον εξάμηνη ισχύ. Επίσημο νόμισμα είναι το αμερικανικό δολάριο και τα ευρώ γίνονται δεκτά μόνο στις τράπεζες.
ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ
Ανάμεσα στα κρουαζιερόπλοια που διοργανώνουν μονοήμερες εκδρομές στη διώρυγα, δημοφιλέστερο είναι το Pacific Queen, τηλ.: (507) 2268917. Πούλμαν της εταιρείας θα αναλάβει τη μετάβασή σας στο σημείο της επιβίβασης, καθώς και την επιστροφή σας στην Πόλη του Παναμά. Κατά τη διάρκεια του διάπλου θα ξεναγηθείτε από δίγλωσσο ξεναγό (Ισπανικά και Αγγλικά) και θα σας προσφερθούν αναψυκτικά, γεύμα και γλυκά.






* Σημείωση: Οι τιμές διαμονής, ναύλων κτλ. που αναφέρονται στον εκάστοτε προορισμό, είναι αυτές που ίσχυαν κατά την χρονική περίοδο συγγραφής και δημοσίευσης του άρθρου και ενδέχεται να έχουν αλλάξει.

Πηγη: Kathimerini.gr
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.280
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω πάει, ξαναπάει και πάλι τα ίδια αρκετές φορες. Τα Σαν μπλάς είναι όμορφη εμπειρία, έχω πάει τρεις φορες σε διαφορετικά νησιά. Την τελευταία φορα πέσαμε στη γιορτή ανεξαρτησίας των Κουνα, έκανα και το διερμηνέα για να καταλαβαίνουν τα τεκταινόμενα οι λιγοστοί αμερικανοι με τα yachts τους που είχαν έρθει επίσης για να παρακολουθήσουν τους "εορτασομους", οποτε ο αρχηγός της φυλής μας κάλεσε να φάμε (και να πιούμε...) μαζί του. Μετά οι Αμερικανοι μας πετάξανε...και μέχρι την Κουβα μαζί με την κοπέλα μου, πρώτη και τελευταία φορα πήγαινα με κότερο! Θεϊκή περιοχή είναι τα σύνορα με την Κώστα Rica, πολύ πλούσια σε φυλές, μετά από 3 μέρες περπάτημα έφτασα στους "Teribe", για να διαπιστώσω ότι κι οι τρεις τους γιατροί είχαν σπουδάσει στην Κουβα, στα πλαίσια του προγράμματος εκπαίδευσης απορων ιατρών της Κουβας. Αλλα η περιοχή που μου έκλεψε την καρδια ήταν η Πλαγια δε Μουέρτο. Είναι λίγο ζόρι για να φτάσεις μέχρι εκεί: αεροπλάνο μέχρι το "γαραχινε" κι από εκεί την επομενη μέρα (γιατί με την παλίρροια δε φεύγουν οι βάρκες) να βρείς πιρόγα με ινδιάνο να σε πάει...και μην ξεχάσεις να κανονίσεις να σε γυρίσει κιόλας! Αξίζει τον κόπο (και τα χρήματα...οι πιρόγες πια είναι μηχανοκίνητες και κοστίζει...) γιατί καταλήγεις σε μια φανταστική κοινότητα ινδιάνων, η μονη ουσιαστική επαφή που έχουν είναι με κάτι κρουαζιερόπλοια που περνάνε κάθε τρία τέρμινα και ψωνίζουν κανένa souvenir. Είναι Ινδιάνοι Embera, αρκετά παραδοσιακοί. Έπαιζα μπάλα όλη μετρα με τα πιτσιρίκια σε μια παρθένα παραλια, έκανα trekking, το απόγευμα ανεβαίναμε με τα πιτσιρίκια να κόψουμε καρύδες κι "εμενασε" μια από τις...δυο καλύβες που έχουν για κανένα επισκέπτη. Εννοείται πως τηλεόραση, internet, ρεύμα (μονο γεννήτριες kia φταίς για ελαχιστη ώρα κάθε μέρα), μαγαζιά, εστιατόρια etc δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα. Κατά τα λοιπά, "κλουτσικο" το κανάλι, "αμερικανια" η πόλη του Panama (έχει πάντως κάποια αξιοθέατα που δικαιολογούν 1-2 μέρες διαμονής) πολύ όμορφες εναλλακτικές επιλογές στο Μπόκα, ξεφεύγοντας από το καθαρά τουριστικό κομμάτι και πραγματικά είναι κρίμα να πας μέχρι εκεί και να μη δεις το Darien. Έχει και κάποιες πόλεις με αποικιακή αρχιτεκτονική, αλλα τίποτε το φοβερό. Για μένα ο Παναμάς είναι καθαρά ινδιάνικη υπόθεση και μη πολύ όμορφη εναλλακτική για τουρισμό φύσης απέναντι στην παρα-οργανωμένη Κoστα Ρίκα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Go2dBeach, το Σάββατο 20/12, στις 5:30 το απόγευμα στο travel channel έχει αφιέρωμα στον Παναμά. Βέβαια, το αφιέρωμα είναι στη σειρά "έμπειρος ταξιδιώτης" οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στα σχέδιά σου για τη χώρα.
Λογικά όμως σύντομα θα δείξει εικόνες και από το ταξίδι της Megan στον Παναμά (τώρα δείχνει την Κολομβία).
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Go2dpanama να υπενθυμισω εκτος απο τα νησακια Σαν Μπλας απο την αλλη πλευρα του Παναμα υπαρχουν και τα Pearl islands,πρεπει να ειναι πανεμορφα,δεν ειναι τυχαιο που εκει εγιναν και τα γυρισματα του αμερικανικου survivor πριν λιγα χρονια.
:sharkisland:που θα πρωτοπας δεν ξερω?!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μετά οι Αμερικανοι μας πετάξανε...και μέχρι την Κουβα μαζί με την κοπέλα μου, πρώτη και τελευταία φορα πήγαινα με κότερο!
Ε, καλά μην το δένεις και κόμπο μπορεί να σου ξανασυμβεί να ταξιδέψεις με κότερο. Τίποτα δεν αποκλείεται στη ζωή. :rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom