Παξοί Παξοί-Πάργα

mara1177

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝέαΥόρκη
Χαίρεται! Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια ξενοδοχεία ή δωμάτια στην Πάργα και στους Παξούς. Όσες φορές έχω κλείσει από φωτό στο internet μου έχουν βγει μάπα...Άτυχη...:(
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στην Πάργα, γιατί Παξούς δεν έχω πάει, αν βρεις δωμάτιο να μείνεις στο Coralli (www.villacoralli.com) χωρίς δεύτερη σκέψη.
Είναι ακριβώς όπως στις φωτογραφίες στο site τους και ακόμα καλύτερο.
Έμεινα φέτος το Μάιο με τιμή στα 45 Ευρώ με θέα κήπο και πρωϊνό.
Από τις επιχειρήσεις που επένδυσαν πραγματικά τα χρήματα που πήραν από τα επενδυτικά προγράμματα!

Αν δεν έχουν δωμάτιο, έχω και άλλες προτάσεις.
 

mara1177

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝέαΥόρκη
Pandora, το paxosbeachhotel δεν έχει δωμάτια για την περίοδο που θέλω.
marydim, στο coralli μου είπαν 100 ευρώ την βραδυα, νομίζω πως είναι ακριβούτσικα και θα το κρατήσω για τελευταία επιλογή. Ευχαριστώ και τις δύο, αν έχετε και τίποτα άλλο να προτείνετε ευχαρίστησή μου!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
:(
Λυπάμαι mara, δεν έχω άλλη πρόταση για τη διαμονή σου...

Ψάξε και στο www.paxosnet.gr , ίσως σταθείς τυχερή και βρεις κάτι άλλο.

Να ξέρεις πάντως ότι, οι Παξοί κατακλύζονται από Βρεταννούς και Ιταλούς, που κλείνουν από το χειμώνα, ενοικιαζόμενα και βίλες, οπότε είναι λίγο δύσκολο να βρεις τελευταία στιγμή... Ομως δε χάνεις τίποτα, να προσπαθήσεις τηλεφωνικά...Ισως εφέτος, με την κρίση, να έχουν διαθεσιμότητα...:)
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Για Παξούς, επειδή τα δύο μεγαλούτσικα ξενοδοχεία Paxos Beach kai Paxos Club φαντάζομαι ήδη θα είναι γεμάτα, επικοινώνησε με κάποιο από τα πρακτορεία του νησιού για να βρείς καλό ενοικιαζόμενο. Προτείνω intro που είναι από τα πιο παλιά και έχει καλό δίκτυο.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Πάργα ονειρικό ξενοδοχείο!!Εκέι έμεινα πριν 2 μήνες!! Υπέροχη θέα κ κατα τη γνώμη μου φτηνό. Τότε 60 λόγω σεζόν τώρα στα 80 απ'ότι έμαθα! Acrothea Hotel Parga: Hotel in Parga, Epirus, Greece
80 € ????? μιλαμε για παργα Η πραγα σε 4 αστερο ? μηπως εχουμε ξεφυγει ? 80€ειναι 3μεροκαματα σχεδον
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Για τί ημερομηνίες μιλάμε???
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Όποιος δεν θέλει να πληρώνει 80- 100 Ευρώ στη High season, υπάρχει και τo camping!
marydim, 80-100€ high season αυγουστο δηλαδη εχουν τα 4στερα ξενοδοχεια στην βαρκελωνη. εννοω οτι δεν μπορει ενα ενοικιαζομενο δωματιο να κοστιζει οσο ενα δωματιο 4στερου. οχι δεν θα παω στο camping θα παω βαρκελωνη. λεω λοιπον οτι το κοστος διακοπων στην ελλαδα εχει γινει πανακριβο για μας τους ελληνες. Λυπαμαι αλλα δεν συντηρω τους ξενοδοχους που με ενα μηνα δουλεια θελουν να ζησουν ολο τον χρονο. οχι μονο οι ξενοδοχοι αλλα ολοι οσοι ασχολουνται με τον τουρισμο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ειναι ακριβως το ιδιο. Συγκρινεις εντελως ανομοια πραγματα. Η Βαρκελωνη ειναι μια μεγαλη πολη, η οποια εχει τουρισμο εννεα μηνες το χρονο τουλαχιστον και ως μεγαλο οικονομικο κεντρο εχει επισκεπτες οι οποιοι βρισκονται εκει για επαγγελματικους λογους, καθολη τη διαρκεια του χρονου. Αυτο το γεγονος δινει στους ξενοδοχους πολυ μεγαλυτερο οικονομικο τρατο. Επιπλεον τον Αυγουστο ο αστικος τουρισμος υποχωρει, δηλαδη σε καμια περιπτωση δε θεωρειται high season η Βαρκελωνη, το Παρισι, η Ρωμη κλπ, με συνεπεια κατα τη διαρκεια του Αυγουστου να παιρνει τους ξενοδοχους να κανουν γενναιες εκπτωσεις, οχι μονο στη Βαρκελωνη αλλα στις περισσοτερες μεγαλες ευρωπαικες πολεις. Δηλαδη η αντιστοιχη συγκριση που θα μπορουσες να κανεις ειναι να συγκρινεις τις τιμες των ξενοδοχειων των παραθαλασσιων τουριστικων κεντρων με εκεινες μιας μεγαλης πολης οταν εκει λαμβανει χωρα καποια διεθνης εκθεση και απογειωνονται οι τιμες των καταλυμματων. Αυτο ειναι το μονο αναλογο και αντιστοιχο. Η να συγκρινεις τις αυγουστιατικες τιμες της Βαρκελωνης με τις τιμες του μηνα Οκτωβριου της Παργας η της οποιας Παργας. Επιπλεον η Παργα - και οχι μονο η Παργα, αλλα οποιοσδηποτε αλλος παραθαλασσιος προορισμος, απο την αλλη εχει full περιοδο εναμιση μηνα ολον και ολον, δε λειτουργει δηλαδη ολον τον χρονο, και επιπλεον η peak season ειναι ο Αυγουστος. Πιο λογικο ειναι να συγκρινεις τις τιμες των ξενοδοχειων της Αθηνας και της Θεσσαλονικης τον Αυγουστο με εκεινες τις Βαρκελωνης και τις τιμες της Παργας με εκεινες παραθαλασσιων τουριστικων θερετρων της Ισπανιας πχ. Μαγιορκα, Ιμπιζα και οποιο αλλο ηπειρωτικο παραθαλασσιο θερετρο της Ισπανιας κλπ τα οποια δεν τα ξερω κιολας.
Απο εκει και επειτα το που θελει κανεις να περασει τις Αυγουστιατικες διακοπες του ειναι αλλο θεμα, εντελως προσωπικου γουστου και οικονομικων δυνατοτητων φυσικα: αλλος θελει βορειοευρωπαικες πολεις, που ειναι μια ευκαιρια να τις δει ηλιολουστες, αλλος θελει βουνα και δαση, αλλος θαλασσα και κολυμπι. Παντως προσωπικα καμια μεσογειακη πολη δε θα την επισκεπτομουν κατακαλοκαιρο γιατι δεν αντεχω τη ζεστη, προτιμω πιο δροσερους προορισμους. Ουσιαστικα δηλαδη το βασικο μειονεκτημα των μεσογειακων πολεων τον Αυγουστο ειναι η ζεστη, διακινδυνευεις δηλαδη να σε βρει κανα σαρανταρι βαθμους, και οτι οι κατοικοι συνηθως λειπουν για διακοπες, οποτε ο επισκεπτης εκεινης της περιοδου χανει την "καθημερινοτητα" τους. Γι αυτο αλλωστε και οι τιμες ειναι τοσο χαμηλες.
Εφοσον ως τουριστικος προορισμος η Ελλαδα πουλα κυριως θαλασσα και εφοσον βρισκομαστε σε αυτο γεωγραφικο μηκος και πλατος της υδρογειου με συνεπεια να μπορει κανεις να απολαμβανει τη θαλασσα για τεσσερεις μηνες το πολυ και δεδομενου οτι η αγορα των οικοπεδων και η κατασκευη των καταλυμματων δεν στοιχιζει λιγοτερο επειδη η τουριστικη περιοδος περιοριζεται στο τετραμηνο, οικονομοτεχνικα αν το δεις λογικο ειναι ο ελληνας ξενοδοχος να προσπαθει να κανει την αποσβαση του στο τετραμηνο αυτο μεσα. Αφου δε μπορει να λειτουργησει την επιχειρηση του και στο διαστημα Νοεμβρη με Απριλη, στο μεγαλυτερο μερος της χωρας τουλαχιστον,αντε να προσθεσουμε ακομη ενα διμηνο στην Κρητη και στη Ροδο. Η αλλη λυση, μεσα στα πλαισια της παγκοσμιοποιησης, ειναι να κανει ο ελληνας μεγαλο επιχειρηματιας τις επενδυσεις του εκτος Ελλαδας σε μερη με μεγαλυτερη τουριστικη περιοδο και χαμηλωτερο κοστος υπαλληλων και ο ελληνας μικροεπιχειρηματιας να κλεισει εντελως, καθοτι δε θα τον συμφερει, να απολυσει υπαλληλους και να χασει η χωρα πολυτιμο τουριστικο συναλλαγμα. Δηλαδη εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι δεν ειναι επιλογη των ανθρωπων που ασχολουνται με τον τουρισμο να δουλευουν ενα δυο μηνες: Σιγουρα θα προτιμουσαν να ειχαν εσοδα ολο τον χρονο σε δραστηριοτητες ξενοδοχειακες οπου δε θα επαιζε τον κυριο λογο ο τουριστας, αλλα ο εργαζομενος "Businessman" . Αλλωστε ο τουρισμος ειναι απο τα πρωτα πραγματα που θιγονται σε περιοδο κρισης.
Κατα τη γνωμη μου η λυση ειναι πιο απλη: Περισσοτερα εισιτηρια της Εργατικης Εστιας ωστε να καλυφθει μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου χαμηλων εισοδηματων σε καλοκαιρινες διακοπες. Οι εχοντες ας πληρωσουν τις αυγουστιατικες διακοπες τους.
Απο εκει και επειτα ειναι απολυτα σεβαστο οτι τα οικονομικα του καθενος υπαγορευουν διαφορετικες λυσεις, θεωρω ομως οτι υπαρχουν και οικονομικοτερες λυσεις και πολυ αξιοπρεπεις για να παραθερισει κανεις στη θαλασσα, χωρις να πληρωνει τετραστερα μεσα στον δεκαπενταυγουστο, αποφευγωντας καταρχην τα σημεια εκεινα - κοντα σε διεθνη αεροδρομια συνηθως- τα οποια εχουν πιασει top στους ξενους και που εννοειται οτι θα ειναι χαλια τον Αυγουστο. Στην Ελλαδα ζουμε, ελληνες ειμαστε, μπορουμε να βρουμε μερη που ειναι πιο "ανεξερευνητα" ακομη και δινουν καλυτερες τιμες.
Ειρησθω εν παροδω οτι η Παργα με απογοητευσε οταν την επισκεφθηκα τελος Ιουνιου. Μπορω να υποθεσω ποσο πολυ περισσοτερο κοσμο και βαβουρα θα εχει τον Αυγουστο. Ενα κοσμημα που αφησαμε να χαλασει με φωτα νεον στις προσοψεις των διατηρητεων κτιριων και αλογιστη επεκταση με μεγαλη δομηση του οικισμου. Για να το βαλω σε αλλο πλαισιο θυμωνω στο εξης: εχε τον οικισμο μπιζουδακι, ας την ειχαν κρατησει οπως την Υδρα για παραδειγμα και ας δινει ο ξενοδοχος το δωματιο και 150 ευρω. Η μικροαστικη κακογουστια, ματζιρια και μιζερια, η καταστροφη του οικιστικου περιβαλλοντος και το δωματιο που σε ενα τετοιο περιβαλλον στοιχιζει 80-100 ευρω ειναι εκεινα που με θυμωνουν. Στην τελικη εχουμε χασει πολυ περισσοτερα χρηματα απο την καταστροφη του περιβαλλοντος απο οσα εχουμε κερδισει και ατομικα και ως συνολο.
Αντε τα ειπα και ξεσπασα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.326
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom