Παξοί Παξοί-Σεπτεμβριος

ioulia91

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Καλημερα!!!
Λοιπον,σκεφτομουν να παω φετος διακοπες στους Παξούς γιατι εχω δει κ εχω διαβασει τα καλυτερα!!Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι τελικα αδεια θα παρω απο 22 Σεπτεμβρίου κ μετα.Γενικα σκεφτομουν να παω για 4 ημέρες με το αγορι μου.Αλλα φοβαμαι μηπως τελη Σεπτεμβρη ο καιρος δεν ειναι καλος, ή δεν κανουν πια δρομολογια τα καραβάκια για να φτασουμε εκει (απο Παργα).Γνωριζει καποιος αν τελη Σεπτεμβρη αξιζει να παω ή να ψαξω για αλλο μερος;;
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημερα! Σαν Παξινος μπορω να σας δωσω οτι πληροφορια χρειαζεστε.. Λοιπον κατα την γνωμη μου ο Σεπτεβριος ειναι η καλυτερη εποχη για να ερθετε Παξους .. ο καιρος ειναι καλος η θαλασσα ζεστη τα μαγαζια ολα ανοιχτα και εχει φυγει ο οχλος του Αυγουστου. Ερωτηση. γιατι να ερθετε απο Παργα και οχι απο Ηγουμενιτσα?
 

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
385
Επόμενο Ταξίδι
???
О φιλος απο Παξους σωστα αναφερει την Ηγουμενιτσα, καθως απο Παργα τη διαδρομη την κανουν μονο πλοιαρια για πεζους και οχι για οχηματα.....εαν εχετε αμαξι, η μονη λυση ειναι η ηγουμενιτσα με το φερρυ....εαν παλι ειστε χωρις αυτοκινητο και θελετε να κανετε μια σταση και στα μερη μου (Παργινος εδω) τοτε και η Παργα σας βολευει........Υγ: Χαιρετισμους και την αγαπη μου στον Γαη, Παξινε....
 

ioulia91

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Ευχαριστω πολυ!!
Δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχει δρομος απο Ηγουμενίτσα.Με αυτοκινητο θα ειμαστε.Πιο κοντα απο που ειναι;Απο Ηγουμενίτσα;Επισης επειδη δεν εχω ιδεα,σε ποια περιοχη ειναι καλυτερα να μεινουμε;Γαιο;Απο παραλιες ποιες να επισκεφτούμε;Επισης αν γνωρίζετε καποιο καλο μερος διαμονής,που να τρωμε;Ποια μερη να δουμε;Οτι πληροφορία μπορειτε μα μου δώσετε,καλοδεχούμενη :)
 

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
385
Επόμενο Ταξίδι
???
Εφ οσον ειστε με αυτοκινητο, δεν υπαρχει πιο κοντα...υπαρχει μονο η Ηγουμενιτσα....οσον αφορα τη διαμονη εγω θα προτιμουσα καπου στο Γαιο ή στη Λάκκα (μιας και θα εχετε αμαξι βολευει).....Μπανιο οπωσδηποτε μην ξεχασετε να πατε με βαρκα στους Αντιπάξους στην παραλια Βρίκα, αλλα και στο πιο τουριστικα γνωστο Βουτούμι....Επισης ομορφη εμπειρια ειναι ο γύρος των Παξών με καραβάκι, και ειδικά στις σπηλιές......Απο εκει και περα ο Παξινος σιγουρα ξερει πολλα τιπς που θα σου φανουν χρησιμα.....υγ: Φαγητο καλο ειχα φαει στο Καρναγιο (στο Γαη) αν και λιγο τσιμπημενο στις τιμες αξιζει νομιζω......
 

ioulia91

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Εφ οσον ειστε με αυτοκινητο, δεν υπαρχει πιο κοντα...υπαρχει μονο η Ηγουμενιτσα....οσον αφορα τη διαμονη εγω θα προτιμουσα καπου στο Γαιο ή στη Λάκκα (μιας και θα εχετε αμαξι βολευει).....Μπανιο οπωσδηποτε μην ξεχασετε να πατε με βαρκα στους Αντιπάξους στην παραλια Βρίκα, αλλα και στο πιο τουριστικα γνωστο Βουτούμι....Επισης ομορφη εμπειρια ειναι ο γύρος των Παξών με καραβάκι, και ειδικά στις σπηλιές......Απο εκει και περα ο Παξινος σιγουρα ξερει πολλα τιπς που θα σου φανουν χρησιμα.....υγ: Φαγητο καλο ειχα φαει στο Καρναγιο (στο Γαη) αν και λιγο τσιμπημενο στις τιμες αξιζει νομιζω......
Θα ακολουθήσω οπωσδηποτε τις συμβουλες σου!!!Σε ευχαριστω πολυ!!!!!
 
Last edited by a moderator:

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Πραγματικά ούτε εγώ δεν θα στα έλεγα καλύτερα ... Συμβουλή μου να μείνεις στην Λάκκα .. οπωσδηποτε επιβάλεται μια επίσκεψη στον Ερημίτη για μπάνιο ή το βραδάκι στο ηλιοβασίλεμα .. καλό και φτηνό ξενοδοχείο το Ήλιος στην Λάκκα εστιατόρια.. cusini στο Γάιο, Γιος στο Λογγό, Παξιμάδι , arriva, Πουνεντες στη Λάκκα
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Καλημερα!!!
Λοιπον,σκεφτομουν να παω φετος διακοπες στους Παξούς γιατι εχω δει κ εχω διαβασει τα καλυτερα!!Αλλα το προβλημα μου ειναι οτι τελικα αδεια θα παρω απο 22 Σεπτεμβρίου κ μετα.Γενικα σκεφτομουν να παω για 4 ημέρες με το αγορι μου.Αλλα φοβαμαι μηπως τελη Σεπτεμβρη ο καιρος δεν ειναι καλος, ή δεν κανουν πια δρομολογια τα καραβάκια για να φτασουμε εκει (απο Παργα).Γνωριζει καποιος αν τελη Σεπτεμβρη αξιζει να παω ή να ψαξω για αλλο μερος;;
Διάβασε τα σχολιά μου

https://www.travelstories.gr/community/threads/Παξοί-γενικές-πληροφορίες.32563/page-4

https://www.travelstories.gr/community/threads/Διακοπές-σε-Ήπειρο-και-Παξούς.57410/

για να πάτε διαβασμένοι :cool:
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Σωστός και τα μαγαζιά πολύ καλά που προτείνετε στα πολύ καλά και οικονομικά μαγαζιά θα έβαζα και το Παξιμάδι στην Λακκα οπως και τον γύρο των Παξών στο Γάιο
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Σωστός και τα μαγαζιά πολύ καλά που προτείνετε στα πολύ καλά και οικονομικά μαγαζιά θα έβαζα και το Παξιμάδι στην Λακκα οπως και τον γύρο των Παξών στο Γάιο
Δεν ξέρω αλλά επειδή ρωτήσαμε , δεν μας είπαν τίποτα για καλό σουβλάκι , τώρα αφού είσαι Παξινός κάτι θα ξέρεις , φαντάσου πως βρήκαμε μέχρι και κρασί από Αντιπαξούς από άκρη ( όχι από μαγαζί 30 ευρώ το μπουκάλι κλπ ) πάντως εκεί που λένε πως είναι καλό το σουβλάκι είναι εδώ

https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...s-Karkaletzos-Gaios_Paxos_Ionian_Islands.html

με χειροποίητο σουβλάκι και πολύ καλά φαγητά , αλλά δεν προλάβαμε να πάμε , είναι όμως λίγο θέμα γούστο , πήγαμε στη Ιταλίδα για πίτσα ( εκεί που αράζει ο Άγιος Σεβαστιανός ( Γιάννης ) ) , ήταν πολύ νόστιμη , την επόμενη μέρα που ρωτήσαμε Παξινούς , μας είπαν πως δεν τους αρέσει :cool:
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Το φαγητό όπως σωστά λέτε είναι θέμα γούστου... Ποιότητας και ποσότητας ...!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.491
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom