Παξοί Παξοί

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ομορφα !!!! θα το βάλω στον φάκελο των 70sth.....
να ειμαστε καλα !
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Οι Παξοί είναι το πιο υπέροχο από τα υπεροχα νησιά του Ιονίου.
 

darvinos

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να επισκεφθώ τους Παξούς το καλοκαίρι και θα ήθελα πληροφορίες σχετικές με τη διαμονή.

Έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στο web αλλά δεν βρήκα πολλά πράγματα.

Όποιος έχει μείνει στο νησί και έχει να προτείνει κάτι είναι ευπρόσδεκτος.

Ευχαριστώ
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλώς ήρθες darvinos!

Η διαμονή σου στους Παξούς, το καλοκαίρι είναι αρκετά δύσκολη, γιατί το νησί κατακλύζεται από Βρεττανούς και Ιταλούς, που κλείνουν από το χειμώνα, τα ενοικιαζόμενα...

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο www.paxosbeachhotel.gr

Πρόκειται για παραθαλάασιο συγκρότημα με πετρόχτιστα σπιτάκια, με δικη του παραλία, σε κατάφυτο από ελαιόδεντρα, περιβάλλον...
Ηταν αρκετά αξιόλογο, όταν έμεινα εκεί και η τιμή του στην υψηλή περίοδο, γύρω στα 100€...
Απέχει 1,5χλμ. από το Γάιο, το λιμάνι των Παξών..

Σου εύχομαι, να τα καταφέρεις για το καλοκαίρι σου, το νησί είναι μαγευτικό...:)
 

eliasraft

Member
Μηνύματα
27
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Βαυαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Αν το Ιόνιο είναι μια υπέροχη τούρτα τότε οι Παξοί είναι ένα κατακόκκινο γευστικό κερασάκι!Ονειρικό νησί!
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Στο νησί υπάρχουν δύο ξενοδοχεία, το Paxos Beach και το Paxos Club. Εκτός αυτών, υπάρχουν πολλά αξιόλογα ενοικιαζόμενα και βίλες. Πληροφορίες δίνουν τα τουριστικά γραφεία του νησιού. Λάβε υπ'όψιν ότι ειδικά Ιούλιο και Αύγουστο η διαμονή είναι αρκετά ακριβή καθώς πρόκειται για προορισμό υψηλού επιπέδου που έχει μεγάλη ζήτηση.
Επίσης, καλός τρόπος διακοπών και πολύ δημοφιλής ειδικά στους Παξούς είναι η ενοικίαση σκάφους αναψυχής.
Πολλές πληροφορίες έχει το σαιτ του δήμου Παξών Paxi.gr
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
παιδιά δώστε μου μερικές πληροφορίες και ημερήσια εκδρομή από κέρκυρα στους παξούς αντίπαξους!

τι εναλλακτικές έχω? έχω δει ότι έχει k δελφίνια, αλλα πως θα δω και τα 2 νησάκια? και που θα κάνω μπάνιο?
οποιος γνωρίζει από δρομολόγια και από τιμές ας μου πει... thanks
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Από την Κέρκυρα ξεκινάνε κάθε μέρα 2 ή 3 τουριστικά πλοιαράκια που σε πηγαίνουν πρώτα στους Παξούς (στάση για λίγες ώρες στον Γάη) και μετά στους Αντιπάξους για μπάνιο. Πρόκειται για οργανωμένες ημερήσιες κρουαζιέρες οπότε θα έχεις την δυνατότητα να δεις και τα δυό νησιά.
Εάν μένεις κάπου στον νότο της Κέρκυρας, υπάρχουν και καϊκάκια που κάνουν την ίδια κρουαζιέρα αλλά επειδή είναι μικρότερα μπαίνουν και στις σπηλιές στην δυτική πλευρά των Παξών και γενικά προσφέρουν περισσότερες εμπειρίες.
Πληροφορίες θα βρεις σε οποιοδήποτε ταξιδιωτικό γραφείο της Κέρκυρας.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Από την Κέρκυρα ξεκινάνε κάθε μέρα 2 ή 3 τουριστικά πλοιαράκια που σε πηγαίνουν πρώτα στους Παξούς (στάση για λίγες ώρες στον Γάη) και μετά στους Αντιπάξους για μπάνιο. Πρόκειται για οργανωμένες ημερήσιες κρουαζιέρες οπότε θα έχεις την δυνατότητα να δεις και τα δυό νησιά.
Εάν μένεις κάπου στον νότο της Κέρκυρας, υπάρχουν και καϊκάκια που κάνουν την ίδια κρουαζιέρα αλλά επειδή είναι μικρότερα μπαίνουν και στις σπηλιές στην δυτική πλευρά των Παξών και γενικά προσφέρουν περισσότερες εμπειρίες.
Πληροφορίες θα βρεις σε οποιοδήποτε ταξιδιωτικό γραφείο της Κέρκυρας.
θα μείνουμε σε χωριο κοντά στο σιδάρι, βόρεια κέρκυρα,
όταν λες στην N κέρκυρα εννοείς την λευκίμμη? γνωρίζεις μήπως και ενδεικτικά τo κόστος τον εκδρομών αυτόν?
σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Ημερήσια κρουαζιέρα δε θα σου πρότεινα με τίποτα...Το έχω ζήσει στο παρελθόν μια χρονιά που δεν έβρισκα δελφίνι κι ήθελα απεγνωσμένα να πάω στους Παξούς...
Ήμασταν 3 ώρες σε μια σκυλοπνίχτρα που μας έκανε κατά κάποιο τρόπο τον γύρο των Παξών..Οκ, βλέπεις πολύ ωραία τοπία, στιβαγμένος με ένα μάτσο τουρίστες..Σε κάποια φάση μεσοπέλαγα μας άφησαν να βουτήξουμε,σ ένα σημείο που τους Αντίπαξους τους έβλεπες με κυάλια...Στη συνέχεια σ αφήνει για κάνα δύωρο στο Γάη..Χάλια!!
Προτείνω λοιπόν να επικοινωνήσεις με το λιμεναρχείο της Κέρκυρας και να βρείς τα δρομολόγια των δελφινιών..Θα πάρεις το πρωινό, συνήθως είναι 7:30-8:00 το πρωί και επιστροφή το απογευματινό,όσο πιο αργά έχει..
Κάθεσαι για ένα καφέ στο λιμάνι, έχει μια καταπληκτική Ιταλική καφετέρια όπως μπαίνεις στο Γάη και μετά παίρνεις το ταχύπλοο και περνάς απευθείας στους Αντίπαξους για μπάνιο!!! Το μεσημεράκι μπορείς αν θες να επιστρέψεις στο Γάη για φαγητό(έχει και στους Αντίπαξους 2 ταβέρνες) και επιστροφή το απόγευμα Κέρκυρα!

Υγ:Δεν ξέρω φέτος, τώρα θα το ψάξω κι εγώ, αλλα συνήθως δεν έχει κάθε μέρα επιστροφή αργά απο Παξούς..Οπότε κάνε μια έρευνα για να βρεις ποια μέρα εξυπηρετεί...
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
κατάλαβα, τo καλύτερο δηλαδή είναι να παμε μονοι μας με δελφίνι από την πολη.
οποτε από την Γάη θα πάρουμε άλλο καϊκάκι k θα πάμε αντίπαξους! στους αντίπαξους σε αφήνει σε λιμανάκι ή πρέπει πάλι να βουτήξεις στην θάλασσα για μπανιο? και το καΐκι μένει εκεί και σε περιμένει ή παίρνεις μετά άλλο? αυτό λίγο με αγχώνει. θα πρέπει να πάμε μονο με το μαγιό μας και τις πετσέτες μας η θα μπορώ να έχω μαζί μου camera κτλ????
το ρωτάω γιατί έχω ακούσει ότι σε πετάνε στην θάλασσα για μπάνιο... :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom