Ρόδος Παράξενοι ταξιδιώτες

konsolas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειά σας και να είστε πάντα καλά να δείνετε τις χρήσιμες πληροφορίες σας!
Επειδή είμαστε πολυμελής οικογένεια και ο προυπολογισμός δεν φτάνει για οικογενειακές διακοπές, έπειτα από επιμονή του μεγάλου μου γιού και το διάστημα που τα υπόλοιπα θα είναι στην κατασκήνωση για να μην σκούζουν να έρθουν κι αυτά, λέμε να πάμε μερικές μέρες οι δυό μας στη Ρόδο. Η γυναίκα θα μείνει σπίτι για να είναι standby για τα παιδιά της κατασκήνωσης.
Όσο νάναι ένας 15χρονος με τον μεσήλικα πατέρα του είναι παράξενη παρέα!
Σκεφτόμαστε λοιπόν να ξεκινήσουμε από Ηράκλειο με μοτοσυκλέτα, πολύ με χαλάει η ταλαιπωρία του ταξιδιού και το γεγονός ότι η άφιξη είναι μετά τα μεσάνυχτα, αλλά δεν υπάρχει άλλη οικονομική επιλογή!
Έχουμε κάποιο γνωστό εκεί που μένει στην Παστίδα και λέει να μας βρεί δωμάτιο εκεί αλλά είδα το μέρος στο χάρτι και έχω κάποιους ενδιασμούς. Είναι καλό το μέρος η να ψάξω κάπου αλλού πιο παραλιακά? Έχω καναπάει πριν από 20 περίπου χρόνια και δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα. Δεν θέλω να μείνω στην πόλη θα προτιμούσα μια ενδίαμεση τοποθεσία πχ προς Φαληράκι ώστε να να μειράζονται οι αποστάσεις για ημερήσιες εκδρομές. Μια βδομάδα είναι αρκετή για να δούμε τα κυριότερα αξιοθέατα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η
Γειά σας και να είστε πάντα καλά να δείνετε τις χρήσιμες πληροφορίες σας!
Επειδή είμαστε πολυμελής οικογένεια και ο προυπολογισμός δεν φτάνει για οικογενειακές διακοπές, έπειτα από επιμονή του μεγάλου μου γιού και το διάστημα που τα υπόλοιπα θα είναι στην κατασκήνωση για να μην σκούζουν να έρθουν κι αυτά, λέμε να πάμε μερικές μέρες οι δυό μας στη Ρόδο. Η γυναίκα θα μείνει σπίτι για να είναι standby για τα παιδιά της κατασκήνωσης.
Όσο νάναι ένας 15χρονος με τον μεσήλικα πατέρα του είναι παράξενη παρέα!
Σκεφτόμαστε λοιπόν να ξεκινήσουμε από Ηράκλειο με μοτοσυκλέτα, πολύ με χαλάει η ταλαιπωρία του ταξιδιού και το γεγονός ότι η άφιξη είναι μετά τα μεσάνυχτα, αλλά δεν υπάρχει άλλη οικονομική επιλογή!
Έχουμε κάποιο γνωστό εκεί που μένει στην Παστίδα και λέει να μας βρεί δωμάτιο εκεί αλλά είδα το μέρος στο χάρτι και έχω κάποιους ενδιασμούς. Είναι καλό το μέρος η να ψάξω κάπου αλλού πιο παραλιακά? Έχω καναπάει πριν από 20 περίπου χρόνια και δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα. Δεν θέλω να μείνω στην πόλη θα προτιμούσα μια ενδίαμεση τοποθεσία πχ προς Φαληράκι ώστε να να μειράζονται οι αποστάσεις για ημερήσιες εκδρομές. Μια βδομάδα είναι αρκετή για να δούμε τα κυριότερα αξιοθέατα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Η Παστιδα είναι όπως θα είδες μεσόγειο χωριό...πλην όμως αρκετά μεγάλο. Σχεδόν κωμόπολη θα την έλεγα κ έχει κ μπαρ κ ταβέρνες. Υπαρχει κ στρατοπεδο διπλα απο το χωριο. Να ξέρεις πως στη Ρόδο τα περισσότερα χωριά δεν είναι χωριά με την κλασσική έννοια του όρου που ξέρουμε στην υπόλοιπη Ελλάδα. Περισσότερο σε προάστια παραπέμπουν...Επομένως εαν ο γιός σου το έχει γενικά με τη μηχανή κ δεν τον κουράζει, ναι γιατί όχι μείνε κ στην Παστιδα εαν βρεις καλό κατάλυμα. Εάν όμως έχεις κ την παραμικρή υπόνοια ότι θα τον κουράσει η μηχανή...τότε σκέψου κάπου πιο παραλιακά. Καλες επιλογές τα αφαντου η το φαληρακι που εχουν πολλες επιλογές κ για διαμονη κ για βραδυνη βολτα. Επιπλέον έχε υπόψη σου ότι από την Παστιδα περνάει ο εθνικός δρόμος που συνδέει το αεροδρόμιο με την ανατολικη ακτή. Επομένως αν μείνεις εκεί θα χρειαστεί να μετακινεισαι δικαβαλο σε εθνικο δρόμο με ο,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται. Τέλος μια εβδομάδα είναι μια χαρά για τα σημαντικότερα σημεία κ αξιοθέατα του νησιου. Βέβαια για τη Ρόδο πάντα διαλαλω πως "ποτέ δεν εξαντλείται σε 1 ταξίδι"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.694
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom