Γαλλία Διαμονή στο Παρίσι

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.576
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν έχω μείνει στα συγκεκριμένα ξενοδοχεία αλλά στις ίδιες ακριβώς περιοχές. Η περιοχή Ballard είναι πιό απόκεντρη όπως σου λέει και η marakixin αλλά καλύτερη. Η περιοχή Gare de l'Est είναι πιό κεντρική και έχει κίνηση όλη νύχτα, τα καταστήματα όμως καφέ, ρεστωράν κλπ είναι δευτεροκλασάτα και απέφυγέ τα. Τα περισσότερα τα έχουν Τούρκοι. Αν θέλεις να πάς κάπου κοντά γιά βράδυ με τα πόδια καλύτερα στην Place de la Republique. Αν κατάλαβα καλά το γκρούπ θα διασπασθεί και άλλοι θα πάνε στο πρώτο ξενοδοχείο και άλλοι στο δεύτερο. Αυτό θα είναι αιτία ταλαιπωρίας τουλάχιστον 2 ωρών τις μέρες που θα έχετε κάποια ξενάγηση ή επίσκεψη κάπου. Θα περνά το πούλμαν πρώτα από το ένα ξενοδοχείο να πάει τον μισό κόσμο και κατόπιν από το δεύτερο για τους υπόλοιπους. Στην επιστροφή το ανάποδο. Ρώτησέτο στο πρακτορείο προτού κλείσεις.
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Gare de l'Est είναι τρομερά κακόφημη περιοχή... θα σου πρότεινα αν μπορείς να την αποφύγεις να το κάνεις έστω κι αν είναι πιο κεντρικά.
 

Vaya

Member
Μηνύματα
44
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Λοιπόν, κοίταξα στον χάρτη και το πρώτο ξενοδοχείο που αναφέρεις.
Προσωπικά θα σου πρότεινα αυτό χωρίς δεύτερη σκέψη... μην ξεχνάς ότι στο Παρίσι οι συγκοινωνίες είναι τόσο αναπτυγμένες που δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!! Και μιλάμε ότι σε 15 λεπτά είσαι στο κέντρο (το κέντρο είναι στον σταθμό του μετρό Chatelet-Les Halles).
Φαντάσου ότι εγώ έμενα στα προάστια του Παρισιού (2 φορές πιο μακρυά από το ξενοδοχείο αυτό) και ήθελα γύρω στα 30 λεπτά να πάω στο κέντρο...
 
Μηνύματα
34
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νορμανδία
Ταξίδι-Όνειρο
το...ψάχνω ακόμη !
Καλησπερα σε ολους! Σκεφτομαι να παω παρίσι με group και πρεπει να επιλεξω αναμεσα σε δυο ξενοδοχεια. το pullman rive gauche και το best western paris est. το πρωτο μου φαίνεται πιο ωραίο σαν ξενοδοχείο αλλα καπως μακρια απο το κέντρο (αν και έχει σταση μετρό κοντα - Balard). το δευτερο αποτι εχω δει στο ιντερνετ δε μου αρεσει σαν ξενοδοχειο, ειναι πολυ παλιο και τα δωματια οχι τοσο καλα. ειναι στην περιοχη Gare de lest μαλιστα νομιζω στο ιδιο κτιριο με το σταθμό. Αυτο ομως είανι πιο κοντα στα αξιοθέατα αποτι το pullman. Αν γνωρίζει κανεις κατι για αυτα τα ξενοδοχεία, έχει μείνει κλπ. ας πει τη γνώμη του. ευχαριστω.
Nικόλαε,δοκίμασε το Hotel De La Place Du Louvre.Στο κέντρο..δίπλα στο Λούβρο,με θέα την εκκλησία τησ Αγ.Αικατερίνης που γινόντουσαν οι στεψεις των βασιλέων της τότε εποχής..σε 10 λεπτα είσα στην Saint Germain..σε 15 στην Παναγία Των Παρισίων (μεγάλη η χάρη της..αύριο γιορτάζει):)..σε 15 επίσης στην Cartie Latin..στο βάθος φένεται ο πύργος του Αιφελ..(δεν είναι όμως κοντά) :)
 

nikoss

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επειδή σκέφτομαι να ξαναπάω την άνοιξη Παρίσι μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο ξενοδοχείο σχετικά κεντρικό, τοπολύ μέχρι 140-150 ευρω τη βραδυα?? Αν έχει μείνει καποιος σε κάποιο ξενοδοχείο και θεωρεί πως ήταν καλο ας το γράψει. Σκέφτομαι για το Νοβοτελ tour eiffel . Είναι κοντα στο κέντρο και σχετικα φθηνο το βρίσκω. Αλλα με ανησυχούν οι κριτικές στο trip-advisor. Ξέρει κανείς κάτι για το ξενοδοχείο αυτο??? Ευχαριστώ πολυ!!! :)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
εγώ θα σου πρότεινα να μείνεις προς το Marais..νομίζω η καλύτερη περιοχή για να μείνει κανείς στη πόλη του φωτός..
http://www.hoteldesarchives.com/ (σε αυτό έμενα όταν πήγα πέρυσι)
http://www.hotel-jacques-molay-paris.federal-hotel.com/page_en_1.html
http://www.parismarais.com/welcome-to-le-marais.htm (εδώ έχει διάφορα ξενοδοχεία)
ρίξε μια ματιά!
σχετικά με το tripadvisor, προσωπικά αν ενα ξενοδοχείο δεν έχει καλές κριτικές στο tripadvisor το κοιτάζω με μεγάλη επιφύλαξη..
 

nikoss

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
ευχαριστώ πολύ. :) όσο για το Trip advisor το 90% των ξενοδοχείων για παρισι πουχα κοιτάξει θαχουν σίγουρα και κάποια αρνητικά σχόλια. εως πολυ αρνητικα....
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
στο Παρίσι για να πετύχεις πολύ καλό ξενοδοχείο πρέπεις να πληρώσεις πολλά!
και πάλι δεν είσαι σίγουρος τι θα βρεις...
σ΄αυτό που είχαμε μείνει εμείς (hotel des archives) είχαμε δώσει 190 ευρώ χωρίς πρωινό για το υποτίθεται superior δωμάτιο και ήταν μια τρύπα (απλά ήταν ανακαινισμένο πλήρως το ξενοδοχείο και ήταν πεντακάθαρο το δωμάτιο)
εντομεταξύ επειδή πριν είμασταν στη Νορμανδία σε ένα δωμάτια 60 τ.μ. σε μία φοβερή έπαυλη-ξενοδοχείο πληρώνοντας λιγότερα, μας φάνηκε πολύ έντονα η διαφορά! μας είχε φανεί πολύ πολύ μικρό, ούτε να ανοίξεις τη βαλίτσα άνετα δεν μπορούσες
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
στο Παρίσι για να πετύχεις πολύ καλό ξενοδοχείο πρέπεις να πληρώσεις πολλά!
και πάλι δεν είσαι σίγουρος τι θα βρεις...
σ΄αυτό που είχαμε μείνει εμείς (hotel des archives) είχαμε δώσει 190 ευρώ χωρίς πρωινό για το υποτίθεται superior δωμάτιο και ήταν μια τρύπα (απλά ήταν ανακαινισμένο πλήρως το ξενοδοχείο και ήταν πεντακάθαρο το δωμάτιο)
εντομεταξύ επειδή πριν είμασταν στη Νορμανδία σε ένα δωμάτια 60 τ.μ. σε μία φοβερή έπαυλη-ξενοδοχείο πληρώνοντας λιγότερα, μας φάνηκε πολύ έντονα η διαφορά! μας είχε φανεί πολύ πολύ μικρό, ούτε να ανοίξεις τη βαλίτσα άνετα δεν μπορούσες
ειναι λογικο να ειναι πιο ακριβα στο παρισι.
εγω εμεινα το καλοκαιρι στο ''adagio apartments''.ηταν επιλογη της τελευταιας στιγμης .πολυ καλο ,ησυχο,στο σταθμο ''porte de versallies''.eixe δυο υπνοδωματια με σαλονι και πληρως εξοπλισμενη κουζινα.η τιμη στα 150 ευρω.οι φιλοι μας που ηταν 2 ατομα εμειναν σε διαμερισμα με ενα υπνοδωματιο με τιμη 100 ευρω.το πρωινο κοστιζε 11 ευρω το ατομο αλλα δεν χρειαζοταν.κοντα υπηρχε ενας φουρνος με απιστευτα εδεσματα .στα αρνητικα η μη υπαρξη internet .
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
ε ναι εννοείται ότι θα ήταν πιο ακριβά από τη Νορμανδία.. για τη σύγκριση του μεγέθους, και πως μου φάνηκε η διαφορά σύγκρινα τα δύο ξενοδοχεία, όχι για την τιμή..
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Επειδή σκέφτομαι να ξαναπάω την άνοιξη Παρίσι μήπως έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιο ξενοδοχείο σχετικά κεντρικό, τοπολύ μέχρι 140-150 ευρω τη βραδυα?? Αν έχει μείνει καποιος σε κάποιο ξενοδοχείο και θεωρεί πως ήταν καλο ας το γράψει. Σκέφτομαι για το Νοβοτελ tour eiffel . Είναι κοντα στο κέντρο και σχετικα φθηνο το βρίσκω. Αλλα με ανησυχούν οι κριτικές στο trip-advisor. Ξέρει κανείς κάτι για το ξενοδοχείο αυτο??? Ευχαριστώ πολυ!!! :)
Αν ξαναπάς την άνοιξη να ξέρεις ότι μέχρι και 31 μαρτίου οι τιμές είναι πολύ καλές απο μία απρίλη περίπου διπλασιάζονται, το νοβοτέλ που αναφέρεις φαίνεται πολύ καλή επιλογή και μπορείς να το βρεις με 129€ με πρωινό χωρίς δυνατοτητα ακύρωσης (δεν είναι διαθέσιμο πάντα). αν μείνεις σαββατοκύριακο θα σου πρότεινα την περιοχή la defense όπου οι οι τιμές των ξεν/χείων πέφτουν κατακόρυφα λόγω του οτι λείπουν οι επιχειρηματίες.αν το αποφασίσεις και έχεις ημ/νίες εδώ είμαστε να τα πούμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.641
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom