Γαλλία Διαμονή στο Παρίσι

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Ευχαριστώ για τις προτάσεις..

Αλλά το πρώτο δεν έχει διαθέσιμα δωμάτια για τις ημερομηνιες(24-29/6) που θα πάω.. και το 2ο είναι πολύ παραπάνω απο αυτά που μπορώ να δώσω. Πάει 130?/βραδιά..
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ

Θέλω να κάνω ένα ταξίδι δώρο τον ιανουάριο στο Παρισι για 4 μερες 3 διανυκτερευσεις.Τις δυο μερες θα ειμαι στην disneyland.Κατα πάσα πιθανότητα θα φτάσω Πέμπτη όπου θα βγω στο Παρίσι μόνο εννοω δεν θα πάω στην disneyland.Παρασκευή και Σάββατο θα είμαστε όλη μέρα στην disneyland και το βραδυ πύργο του άιφελ και τα λοιπά,δηλαδή ότι έκανα και την Πέμοτη εννοώ βόλτες και τα λοιπά. Και Κυριακή αν βολεύει η ώρα με το αεροπλάνο,πάλι βόλτες!Και δεν ξέρω που να μεινω μέσα στο Παρίσι ή μέσα στην disneyland?Θα προτιμούσα μεσα στην disneyland αλλά πως θα πηγαινω το βραδυ στο Παρίσι αφού μάλλον δεν εχει μεσα μαζικης μεταφορας αργά το βραδυ(ταξί δεν παίρνω με τίποτα).οποτε τι προτεινετε?λογικα μεσα στο Παρισι ξενοδοχειο ετσι?και αν ναι θέλω καποιο που να εχει διπλα μετρο και τα λοιπά.Εγω ειπα να κλεισω κοντα στον πυργο του αιφελ ώστε μετα τα μεσανυχτα και μεσα μαζικης μεταφορας να μην εχει μπορουμε να κανουμε καμια βολτιτσα στον Πυργο και μετα να γυρισουμε στο ξενοδοχειο με τα ποδια...αλλα μου ειπαν να μην μεινω στον Πυργο αλλα στο κεντρο του Παρισιού...απο το booking.com θα κλεισω ξενοδοχειο αλλα το κεντρο τι "οδος"ειναι,τι περιοχη για να βάλω σαν επιλογή στο booking?και κατι ακομη τελη ιανουαριου ειναι ακομα στολισμενα απο τα χριστουγεννα?μακαρι να μου δωσετε πολλες πολλες λεπτομερειες γιατι κανεις δεν μου εχει λυσει τις αποριεσ μεχρι τωρα:(
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Γιατί με μόνο τόσες λίγες ημέρες να θέλετε να πατε Ντίσνεϋλαντ, πόσω μάλλον να αφιερώσετε 2 ολόκληρες μέρες σε αυτή? Το Παρίσι έχει πολλά περισσότερα να προσφέρει κατά τη γνώμη μου. Σε κάθε περίπτωση, κέντρο Παρισιού θεωρείται ο,τιδήποτε βρίσκεται στα διαμερίσματα 1-9 χονδρικά. Κοιτάξτε για ξενοδοχεία κοντά στο Λούβρο, Saint-Germain-Des-Pres, Marais, Opera κλπ.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Μπορει και μία παραπάνω μέρα δεν ξερω εγώ σπουδες ο αντρας μου δυο δουλειες μονο τοσο μπορω να κλεισω...γιατι πεφτει και η εξεταστικη τοτε...η αρχικη μου σκεψη ηταν για disneyland...αλλα το βραδυ να μην κανεις μια βολτα στο Παρισι?τι να κανω το βραδυ η disneyland είναι κλειστή απο θεμα παιχνιδιων...δεν ξερω εχω μπερδευτει πολύ...εσυ οποτε προτεινεις ξενοδοχειο στο Παρισι?
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip στην Αμερική
Κατά την γνώμη μου, για την περίπτωση που δεν έχετε παιδιά, μια μέρα στη Ντίσνευλαντ (από το πρωί) είναι αρκετή. Αλλά και για δυό μέρες που λες, μπορείτε να μείνετε στο Παρίσι και να πηγαίνετε εκεί με το τρένο. Τελευταίο δρομολόγιο για επιστροφή στη πόλη (όταν πήγα εγώ,πριν δύο εβδομάδες περίπου), ήταν μετά τη 1 αλλά δεν θυμάμαι με ακρίβεια.
Μπορείς όμως να μείνεις και στα δύο, αρκεί να βάλεις την Ντίσνευλαντ στην αρχή ή στο τέλος του ταξιδιού. Αυτό μάλον θα εξαρτηθεί από την ώρα που πετάτε.

Αυτός είναι ό χάρτης με τα διαμερίσματα του Παρισιού:
http://www.paristheguide.com/paris_map.php

και αυτός είναι ο χάρτης του μετρό και του τρένου (rer):
http://www.ratp.fr/plan-interactif/

Όταν αποφασίσεις για το ξενοδοχείο, ο χάρτης του μετρό θα σε βοηθήσει πολύ για να προγραμματίσεις τις διαδρομές σου. Πατάς το σταθμό που σ'ενδιαφέρει και σου δείχνει ποιές γραμμές περνάνε απο εκεί.
Στην Ντίσνευλαντ πάει η γραμμή Α4 (έντονη κόκκινη)
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
σε ευχαριστώ

Σε ευχαριστώ για την απαντηση γιατι ομως με τρενο και οχι με μετρο?αχ δεν ξερω πως θα χειριστουμε αυτο το θεμα με τις μεταφορες μας...μου φαινεται πολυ δυσκολο:mad:
 

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip στην Αμερική
Δες πάλι την απάντηση, γιατί την επεξεργάστηκα (μετά την δική σου απάντηση)
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία..Γη του Πυρός
Ξαναπάμε στο Παρίσι και κόλλησα στη διαμονή. Θα ήθελα, αν μπορούσα να βρω, κάτι πιο κοντά στο κέντρο από το HI La Villette που μείναμε τότε, το οποίο ήταν εξαιρετικό και φτηνό για τις παροχές του. Αλλά...family rooms (τα παιδιά μου είναι 13 και 15) πολύ δύσκολα βρίσκω. Έχω στείλει 2-3 mails από αυτά που προτείνονται στο φόρουμ..... Kαμμιά δοκιμασμένη ιδέα παιδιά? Να μη μας πιάνουν και τον πωπούλη βέβαια.........:D. Αχχχχχ, ζητάω πολλά μάλλον:roll:
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ξαναπάμε στο Παρίσι και κόλλησα στη διαμονή. Θα ήθελα, αν μπορούσα να βρω, κάτι πιο κοντά στο κέντρο από το HI La Villette που μείναμε τότε, το οποίο ήταν εξαιρετικό και φτηνό για τις παροχές του. Αλλά...family rooms (τα παιδιά μου είναι 13 και 15) πολύ δύσκολα βρίσκω. Έχω στείλει 2-3 mails από αυτά που προτείνονται στο φόρουμ..... Kαμμιά δοκιμασμένη ιδέα παιδιά? Να μη μας πιάνουν και τον πωπούλη βέβαια.........:D. Αχχχχχ, ζητάω πολλά μάλλον:roll:
Τα novotel εννίοτε έχουν family δωμάτια, και μερικά από αυτά είναι σε κεντρική τοποθεσία, αν και δεν έχουν καθόλου χαρακτήρα. Επίσης μπορείτε να βρείτε ίσως και κάποιο Mercure, όπως και κάποιο κεντρικότερο Holiday Inn. Σε δωμάτιο family έχουμε μείνει στο παλαιό Meridien Montparnasse -νυν Pullman-, το οποίο και δε θα πρότεινα. Τώρα αν δεν έχετε πρόβλημα, καλή επιλογή είναι το Holiday Inn Maine Montparnasse, έξω απο το σταθμό Gaite, σχετικά καινούργιο, με ευγενικό προσωπικό, και μία σουίτα με διπλό κρεβάτι και διπλό -αν και κάπως άβολο- καναπέ κρεβάτι, την οποία αν στείλετε e-mail ίσως σας τη δώσουν σε πολύ καλή τιμή.
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία..Γη του Πυρός
Για τα Νovotel έχεις απόλυτο δίκιο. Μείναμε τα περασμένα Χριστούγεννα στη Βιέννη, σ'ένα Novotel suite και σχεδόν τσακωθήκαμε συν το γεγονός οτι το δωμάτιο ήταν εξαιρετικά άβολο και χωρίς χρώμα. Τα πιο κεντρικά ΗΙ είναι αρκετά ακριβά για τα δεδομένα μας. Το Montparnasse δεν το πολυμελέτησα και τώρα που το θίγεις θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω. Σε κάθε περίπτωση σ'ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom