Γαλλία Παρίσι για 2η φορά, επιλογές για ψαγμένους;

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Από εδώ το είχα από εκεί το είχα...μετά το περσινό δεκαήμερο ταξίδι μου στο Παρίσι, με ξεσήκωσαν κάτι φίλοι που θα πάνε 10 μέρες φέτος να πάω για 3-4 μέρες τον Σεπτέμβριο. 'Εκλεισα για 17-21/9 (και αφού θα έχουν προηγηθεί 12 μέρες σε Πράγα - Βιέννη και μονοήμερη σε Bratislava τον Αύγουστο)...

Πέρσι είχα πάει σε όλα τα κλασικά μέρη, πύργος Άιφελ, Λούβρο (αν κι εκεί θα ξαναπάω), Κατακόμβες, Μονμάρτη, Disneyland, πάρκο Asterix, Πάνθεον, αλλά και ορισμένες λίγο πιο ψαγμένες, όπως μουσείο υπονόμων, μουσείο Grevin. Πού λέτε να πάω φέτος; Σκέφτομαι για μουσείο Orsay, νομισματικό μουσείο (που έχω μία σχετική τρέλα), νεκροταφείο Μονμάρτης, Marais που δεν πρόλαβα να πάω...κάπου αλλού;;

Κάθε πρόταση δεκτή!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχήν πες μας που στρέφονται τα ενδιαφέροντά σου. Αν σε ενδιαφέρει η τέχνη τότε οπωσδήποτε το Musee d'Orsay, μη το χάσεις. Αν σ΄αρέσει η γαλλική ιστορία και μάλιστα της πόλης του Παρισιού τότε το Musee Carnavalet είναι πολύ καλό και είναι και στο Marais που πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθείς, είναι πολύ όμορφη. Αν επιμένεις με την τέχνη στην ίδια περιοχή θα δεις το Μουσείο Πικάσσο. Αν σου αρέσει η μοντέρνα τέχνη τοτε Beaubourg. Αν σου αρέσουν τα νεκροταφεία, το νεκροταφείο της Μονμάρτης είναι σαφώς το πιο ρομαντικό, αλλά το πιο ξακουστό (πχ ο τάφος του Τζιμ Μόρισσον) είναι το Pere Lachaise.
Αν σε ενδιαφέρουν οι ξενοι πολιτισμοί υπάρχουν και εδώω πολλές επιλογές: Institut du Monde Arabe, Musee Guimet για Απω ανατολή και musee du quai Branly (πρόκειται για το τελευταίο "μεγάλο" μουσείο που άνοιξε στο Παρίσι.
Για διάφορα άλλα εναλλακρικά κοίτα και εδώ http://www.travelstories.gr/travelp...F0%E1%F1%DF%F3%E9.html?garpg=13#content_start
Αν προσανατολίζεσαι σε κάτι άλλο εδώ είμαστε....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.699
Likes
6.308
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Δεν πήγες notre dame και sacre cour?

Επιστημονικό πάρκο La Villete μετρό nr 7
ανέβα στον πύργο montparnesse. καφεδάκι και θέα απίθανη
ανθρωπολογικό μουσείο στη πλατεία/σταθμός μετρό, trocadero.
κάνε μια βόλτα από αυτή τη πλατεία προς το νο 11 της George Mandel
να δεις το σπίτι της Μαρία Κάλας.
κήποι Λουξεμβούργου
επίσκεψη στη όπερα και γιατί όχι να δεις και παράσταση, υπάρχουν όλες οι τιμές
θα βρείς μπόλικο υλικό μέχρι τότε
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Από εδώ το είχα από εκεί το είχα...μετά το περσινό δεκαήμερο ταξίδι μου στο Παρίσι, με ξεσήκωσαν κάτι φίλοι που θα πάνε 10 μέρες φέτος να πάω για 3-4 μέρες τον Σεπτέμβριο. 'Εκλεισα για 17-21/9 (και αφού θα έχουν προηγηθεί 12 μέρες σε Πράγα - Βιέννη και μονοήμερη σε Bratislava τον Αύγουστο)...

Πέρσι είχα πάει σε όλα τα κλασικά μέρη, πύργος Άιφελ, Λούβρο (αν κι εκεί θα ξαναπάω), Κατακόμβες, Μονμάρτη, Disneyland, πάρκο Asterix, Πάνθεον, αλλά και ορισμένες λίγο πιο ψαγμένες, όπως μουσείο υπονόμων, μουσείο Grevin. Πού λέτε να πάω φέτος; Σκέφτομαι για μουσείο Orsay, νομισματικό μουσείο (που έχω μία σχετική τρέλα), νεκροταφείο Μονμάρτης, Marais που δεν πρόλαβα να πάω...κάπου αλλού;;

Κάθε πρόταση δεκτή!!!
Εφόσον δεν πηγες στο Μαρε,θα το συνδιάσεις βλεποντας την ευρύτερη περιοχη,πριν καταλήξεις στο Μαρέ,πίσω απο την οδό Ριβολι απο το υψος του λουβρου περίπου,είναι το forum des halles,που ήταν η παλια αγορά τροφίμων της πολης και έχει διαμορφωθει πλεον σενα καταπληκτικό μοντέρνο εμπορικό και πολιτιστικό κεντρο,απο κει φευγοντας συνεχίζεις ευθεία και βρισκεσαι στο μουσείο και πολιτιστικο κέντρο Ζωρζ Πομπιντου,με μια ιδιαίτερη ατμοσφαιρα γιατι πολυ συχνα εκει έξω γινονται εκδηλώσεις με μουσικους,διάφορα χαπενινγκς,και απο κει συνεχίζοντας βρισκεσαι στην περιοχη του marais,και καταλήγεις στην πλατεία της βαστίλλης.Άλλη μια διαδρομή απο την αντίθετη πλευρά της πολης ,κοντα στο πανθεο,ειναι το παλάτι του λουξεμβούργου,με τους εκπληκτικους απο τους ωραιοτερους κήπους της πολης,και σε σχετικά κοντινή αποσταση απο κει βρισκεται ο πύργος Μονπαρνας,που σου προσφέρει την καταπληκτική θεα της πολης ,εχει και καφετέρια επανω......Άλλη μια βόλτα ,ίσως πηγες βεβαια είναι στο νησάκι το ile st.Louis,πισω απο τη notre dame,πανέμορφο με τα σπίτια που είναι σχεδον ολα του 17 ου αιώνα ...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Από εδώ το είχα από εκεί το είχα...μετά το περσινό δεκαήμερο ταξίδι μου στο Παρίσι, με ξεσήκωσαν κάτι φίλοι που θα πάνε 10 μέρες φέτος να πάω για 3-4 μέρες τον Σεπτέμβριο. 'Εκλεισα για 17-21/9 (και αφού θα έχουν προηγηθεί 12 μέρες σε Πράγα - Βιέννη και μονοήμερη σε Bratislava τον Αύγουστο)...

Πέρσι είχα πάει σε όλα τα κλασικά μέρη, πύργος Άιφελ, Λούβρο (αν κι εκεί θα ξαναπάω), Κατακόμβες, Μονμάρτη, Disneyland, πάρκο Asterix, Πάνθεον, αλλά και ορισμένες λίγο πιο ψαγμένες, όπως μουσείο υπονόμων, μουσείο Grevin. Πού λέτε να πάω φέτος; Σκέφτομαι για μουσείο Orsay, νομισματικό μουσείο (που έχω μία σχετική τρέλα), νεκροταφείο Μονμάρτης, Marais που δεν πρόλαβα να πάω...κάπου αλλού;;

Κάθε πρόταση δεκτή!!!
καλα σε ρωτάει ο soydianos ,εχει γουστο να μην πήγες στη notre dame:haha:γιατι εμεις θεωρουμε δεδομένο ότι αυτο τοχεις ....εξαντλησει και σε παμε παρακατω.......και περιοχη st.michel,st.germain..γιατι αυτα ειναι τα πιο βασικα:clap:
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
καλα σε ρωτάει ο soydianos ,εχει γουστο να μην πήγες στη notre dame:haha:γιατι εμεις θεωρουμε δεδομένο ότι αυτο τοχεις ....εξαντλησει και σε παμε παρακατω.......και περιοχη st.michel,st.germain..γιατι αυτα ειναι τα πιο βασικα:clap:
Ε, καλά Notre Damme πήγα εννοείται, και Sacre Coeur και βόλτα στο Σηκουάνα έκανα! Αλλά από όσα μου είπατε βλέπω ότι έχω πολλά ακόμα να δω!!! :rolleyes:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγω τωρα θα σου πω να πας στη Μπελβιλ! (Ασχετο!) Θα δεις ενα Παρισι που δεν θα το πιστευεις. Πολυχρωμο, διαφορετικο. Θα δεις τον Ινδο με το τουρμπανι να αγοραζει απο την μαυρη μαναβισσα ντοματουλες και διαφορα αλλα τετοια. Βεβαιως το μερος δεν αποπνεει αυτη την αρχοντια που βγαζει το υπολοιπο Παρισι, σε καποια σημεια μαλιστα ειναι και λιγο... φοβιστικο. Επισης εχει πολυ ωραια μαγαζακια για καφε. Μπορεις να το συνδυασεις με μια βολτα απο Μαραι, βρισκεται σε αποσταση... περπατηματος!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ε, καλά Notre Damme πήγα εννοείται, και Sacre Coeur και βόλτα στο Σηκουάνα έκανα! Αλλά από όσα μου είπατε βλέπω ότι έχω πολλά ακόμα να δω!!! :rolleyes:
Μια που το Παρίσι είναι η αδυναμία μου και ότι έχει σχέση με διαδρομες περπάτημα σε πάρκα ,πλατείες κλπ θα αναφέρω και άλλη μια περιοχή εκπληκτικής ομορφιας...Το Τροκαντερό .....Στάση με το μετρό εκεί,βρίσκεσαι στη πλατεία ,με τα καφέ γύρω γύρω και απο κει μπροστά σου ατενίζεις τον πύργο του Αιφελ λες και ειναι ακριβως μπροστά σου.......Μια απιστευτη διαδρομη ,κατεβαινεις αρχικα απο την πλατεια και βρισκεσαι στο palais de chaillot,κτιριο που χτιστηκε ολοκληρωθηκε γυρω στο 1940..και το κεντρικο του τμήμα είναι το Εθνικο θέατρο του παρισιου. Απο την ταράτσα αυτου του κτιρίου /που φαινεται σαν η συνεχεια του δρομου ουσιαστικα που πηρες απο την πλατεια/,απολαμβανεις μια εκπληκτικη αποψη του παρισιου με τον πυργο μπροστα,και συνεχίζεις κατεβαίνεις σκαλοπάτια διασχιζοντας τους κηπους του τροκαντερό αριστερα και δεξια και στη μέση συντριβάνια ,για να φτασεις στη γέφυρα και να περάσεις τελος απεναντι στον πυργο
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
grtt πως ήταν το μουσείο των υπονόμων? Μου κάνει εντύπωση που το συστήνουν οι οδηγοί για ταξιδιώτες με παιδιά. Λες είναι κατάλληλο για την 8χρονη κόρη μου.
Από μουσεία, προτείνω το Μουσείο του Ανθρώπου, το Μουσείο του Ροντέν στο πανέμορφο σπίτι του με τον υπέροχο κήπο σπαρμένο με αγάλματα, το Μουσείο του Πικάσο και οπωσδήποτε το Ορσέ. Πολλές φορές έχει αναφερθεί στο φόρουμ και το Μουσείο του Μεσαίωνα με τις υπέροχες ταπισερί (εγώ δεν το έχω δει όμως).
Μια και θα πας με παρέα μη χάσεις και τη βραδυνή ζωή. Έχω περάσει δύο πολύ ωραίες βραδιές τη μία με ζωντανή μουσική σε ένα μικρό μπαράκι κάππου στις Halles και μία στα σκαλιά της Sacre Coer με παρεΐστικη ατμόσφαιρα και κιθάρες από τους νέους που άραζαν εκεί.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
πολλές και καλές προτάσεις πέσαν παραπάνω οπότε έχεις πολλά να κάνεις μη ξεχάσεις να ξανακάνεις μιά ωραία βόλτα στα γνωστά καντρικά μέρη και να πιεις έναν καφέ, αυτή είναιθ άλλωστε και η μαγεία του παρισιου. Επίσης θα σου πρότεινα κι εγώ το μουσείο ορσέ (αν θυμάμαι καλά κλείνει κάθε τρίτη)
 

grtt

Member
Μηνύματα
123
Likes
263
Επόμενο Ταξίδι
Όπου μας βγάλει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το μουσείο των υπονόμων ήταν κάτι διαφορετικό....Σε υποδέχονται κάτι...αρουραίοι (άνθρωποιι δηλαδή ντυμένοι ως ποντίκια!) και στηνκυριολεξίοα βλέπεις υπονόμους.....!!! κανονικούς! με βρωμόνερα να τρέχουν, με τις "ωραίες" μυρωδιές κλπ...και ταυτόχρονα διαβάζεις για την ιστορία του αποχετευτικού συστήματος του Παρισιπυ, τη λειτουργία του κλπ...

Από μουσεία γενικά λέω να πάω στο Carnavalet μια και μου αρέσει η ιστορία και επίσης νομίζω ότι πρέπει να είναι ωραίο το Cité des Sciences et de l'Industrie που ήθελα να πάω και δεν πήγα την άλλη φορά...Λέω να περάσω από τα Lafayet μια και όταν επιχείρησα να πάω το 15αύγουστο ήταν κλειστά...Στην εκκλησία του St Germain πήγα αλλά τυχαία, την περιοχή δε τη γύρισα ιδιαίτερα...επίσης μου είπαν ότι στο Trocadero έχει ένα aquarium, αξίζει;
Και επίσης θα ήθελα να πάω σε κάποια από τις πολλές υπαίθριες αγορές του Παρισιου, που επίσης δεν πρόλαβα να πάω, έχει πάει κανείς;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.699
Likes
6.308
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ξέχασα φίλε μου το σπουδαιότερο
Το κάστρο και μουσείο του Φωντεπλό. αν δεν έχεις πάει, βάλτο πρώτο στη λίστα σου,
με τραίνο γύρω στη μια ώρα από Παρίσι. Μόνο ρώτησε ποια μέρα είναι κλειστό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.095
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom