Γαλλία Παρίσι με παιδί...ταξίδι μετά από πολύ καιρό

Eir1n1

Member
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι η Ειρήνη και έχω να ταξιδέψω στο εξωτερικό 3 χρόνια...
Αποφασίσαμε με την οικογένεια (σύζυγος και 6χρονος γιος) να ταξιδέψουμε τις επόμενες μέρες στο Παρίσι. (5 με 8 Φεβρουαρίου είναι το πιθανό). Ενώ γενικά έχουμε ταξιδέψει πολύ σαν ζευγάρι, νιώθω κάπως "πρωτάρα" μετά από τόσο καιρό και μου δημιουργεί ένα πρόσθετο άγχος ο covid και το παιδί. Είμαστε και οι 3 με πιστοποιητικό νόσησης ενεργό.
Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας και τις συμβουλές σε οποιοδήποτε πρακτικό τιπ!
Έχω διαβάσει ταξιδιωτικές ιστορίες για το Παρίσι στο forum, απλά επειδή δεν είναι πολύ πρόσφατες θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία να μου δώσει κάποιες πληροφορίες.
Πχ για τις μετακινήσεις έχει κάποιος εμπειρία από uber? Γενικά λόγω του παιδιού και λόγω του covid θα ήθελα να αποφύγω λεωφορεία και μετρό. Σχετικά με ξενοδοχείο υπάρχει κάποια δοκιμασμένη πρόταση? Για τη μεταφορά αεροδρόμιο ξενοδοχείο έχετε υπόψη σας κάποια εταιρία transfer?
Είμαι σε σκέψεις αν πρέπει να πάμε disneyland. Λέω να μην κλείσω από πριν εισιτήρια για να δουμε τον καιρό. Έχω τσεκάρει ότι θα είναι κοντά στους 10 βαθμούς, αλλά φοβάμαι για ενδεχόμενη βροχή.
Εστιατόρια, bistro ή οποιαδήποτε πρόταση για δραστηριότητα είναι ευπρόσδεκτη!
Τέλος, υπάρχει κάποια πληροφορία για τα rapid test, πού γίνονται και πόσο κοστίζουν? Χρειάζονται για την πτήση της επιστροφής για Ελλάδα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Ειρήνη
:)

katkats

Moderator
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

coco_

Member
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ειρήνη, τον Ιουλη πήγαμε με την κόρη μας 7 χρονων. Πρωτο ταξίδι για εκεινη κ ενθουσιαστηκε. Αφου εχετε κ οι 3 πιστοποιητικο καταλαβαινω οτι νοσησατε σχετικα πρσφατα οποτε εισαστε λιγο πιο ησυχα απο θεμα covid. Εμεις περπατησαμε πολυ, η μικρη μας είναι πολυ εκπαιδευμενη στο θέμα περπάτημα, οπότε στο μετρό μπήκαμε στο ελαχιστο δυνατο αλλά και πάλι δεν συναντήσαμε καταστάσεις συνωστισμου. Καθε 1 ειχε συρμο οχι όπως εδω! Disneyland τοτε είχε πολυ κόσμο τώρα (60 λεπτα αναμονης ανα παιχνιδι σε high season εμαθα φτανει 90-120) ίσως είναι πιο χαλαρά αλλά γενικά με εχε υποψη σου οτι την βροχη δεν την γλιτωσαμε ουτε εμεις τον ιουλη. Σχεδον καθε μερα ψιλοβρεχε για λιγο επι 1 βδομαδα. Αν η θερμοκρασια ειναι 10 βαθμοι οκ, γιατι εμπειριες φίλων μου τον χειμωνα στο Παρίσι ελεγαν για λιγο πιο τσουχτερο κρυο 😀
Μπορεις να δεις κ να αποφασισεις εκει αλλα σε καθε περιπτωση να τα κλεισεις ηλεκτρονικα πριν πας, δεν θυμαμαι αν λογω κοβιντ επιτρεπουν να βγαλεις επι τοπου, αλλα ουτως ή αλλως ειναι αρκετα πιο ακριβα εκει κ θα χασετε χρονο. Απο/ προς αεροδρομιο ειχαμε κινηθει με ταξι (ειχαμε προσγειωθει στο orly) και μειναμε κοντα στην οπερα στο opera maintenon hotel paris. Αρκετα βολικο για τα αξιοθεατα. Για μπιστρο, καφε μου αρεσε η περιοχη γυρω απο την οδο montorgueil. Το ραπιντ γινεται κ σε φαρμακεια και τοτε κοστιζε 25ε. Εχει σε πολλα σημεια. Καλα να περασετε.

Eir1n1

Member
Ειρήνη, τον Ιουλη πήγαμε με την κόρη μας 7 χρονων. Πρωτο ταξίδι για εκεινη κ ενθουσιαστηκε. Αφου εχετε κ οι 3 πιστοποιητικο καταλαβαινω οτι νοσησατε σχετικα πρσφατα οποτε εισαστε λιγο πιο ησυχα απο θεμα covid. Εμεις περπατησαμε πολυ, η μικρη μας είναι πολυ εκπαιδευμενη στο θέμα περπάτημα, οπότε στο μετρό μπήκαμε στο ελαχιστο δυνατο αλλά και πάλι δεν συναντήσαμε καταστάσεις συνωστισμου. Καθε 1 ειχε συρμο οχι όπως εδω! Disneyland τοτε είχε πολυ κόσμο τώρα (60 λεπτα αναμονης ανα παιχνιδι σε high season εμαθα φτανει 90-120) ίσως είναι πιο χαλαρά αλλά γενικά με εχε υποψη σου οτι την βροχη δεν την γλιτωσαμε ουτε εμεις τον ιουλη. Σχεδον καθε μερα ψιλοβρεχε για λιγο επι 1 βδομαδα. Αν η θερμοκρασια ειναι 10 βαθμοι οκ, γιατι εμπειριες φίλων μου τον χειμωνα στο Παρίσι ελεγαν για λιγο πιο τσουχτερο κρυο 😀
Μπορεις να δεις κ να αποφασισεις εκει αλλα σε καθε περιπτωση να τα κλεισεις ηλεκτρονικα πριν πας, δεν θυμαμαι αν λογω κοβιντ επιτρεπουν να βγαλεις επι τοπου, αλλα ουτως ή αλλως ειναι αρκετα πιο ακριβα εκει κ θα χασετε χρονο. Απο/ προς αεροδρομιο ειχαμε κινηθει με ταξι (ειχαμε προσγειωθει στο orly) και μειναμε κοντα στην οπερα στο opera maintenon hotel paris. Αρκετα βολικο για τα αξιοθεατα. Για μπιστρο, καφε μου αρεσε η περιοχη γυρω απο την οδο montorgueil. Το ραπιντ γινεται κ σε φαρμακεια και τοτε κοστιζε 25ε. Εχει σε πολλα σημεια. Καλα να περασετε.
Ευχαριστώ πολύ Coco!! Πολύ πολύ χρήσιμα όσα καταγράφεις!! Άντε και στα επόμενα!! 🙏🌟🌈

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.389
Μέλη
37.136
Νεότερο μέλος
Olina Mena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom