Γαλλία Στο παρισι με οικογενεια / παιδιά

Bannoulis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σε ολους.

Μετα απο χρονια χωρις οικογενειακες διακοπες σκεφτομαι φετος να κανω την υπερβαση και να παω με την οικογενεια στο Παρισι.
Τα παιδια ειναι 8 και 4 . Σκεφτομαι να μενουμε 5 ημερες και 4 νυχτες. Την τελευταια ημερα θελω να την περασουμε στη Disneyland.
Δεν εχω ιδεα ομως πως να το οργανοσω. Να νοικιασω σπιτι η δωματιο ξενοδοσχειου. ? Και εαν ναι που ακριβως ωστε να μη με γδαρουν και να μην εχω θεμα με γκετο? Να ειμαι κοντα στη Disneyland η κοντα στο κεντρο και σε σταθμο μετρο? Οποια βοηθεια δεχτη. Τα οικονομικα ξερετε ειναι μαζεμενα .

Ευχαριστω.
 

Stavronikaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα!
Πρόκειται να ταξιδέψουμε στο Παρίσι τέλη Οκτώβρη με το γιο μας ο οποίος ειναι 2 ετών.
Ποια θα ηταν η καλύτερη περιοχή για διαμονή απο άποψη πρόσβασης σε διαφορα αξιοθέατα?
Επισης γνωρίζετε αν μπορούμε να νοικιάσουμε καρότσι αντί να πάρουμε το δικό μας?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπερα!
Πρόκειται να ταξιδέψουμε στο Παρίσι τέλη Οκτώβρη με το γιο μας ο οποίος ειναι 2 ετών.
Ποια θα ηταν η καλύτερη περιοχή για διαμονή απο άποψη πρόσβασης σε διαφορα αξιοθέατα?
Επισης γνωρίζετε αν μπορούμε να νοικιάσουμε καρότσι αντί να πάρουμε το δικό μας?
Ως προς τη διαμονή υπάρχει πλήρης ανάλυση εδώ (διάβασε προς τα πίσω) https://www.travelstories.gr/commun...κονομικά-ξενοδοχεία-στο-Παρίσι.32711/page-102 έχει συζητηθεί εκτενώς και ως προς τα αξιοθέατα και ως προς το θέμα της ασφαλειας
Πολλά σχετικά θέματα θα βρεις και εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=28
Ρίξε μια ματιά και θα καλυφθούν ίσως κάποιες απορίες σου
 

Stavronikaki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ως προς τη διαμονή υπάρχει πλήρης ανάλυση εδώ (διάβασε προς τα πίσω) https://www.travelstories.gr/commun...κονομικά-ξενοδοχεία-στο-Παρίσι.32711/page-102 έχει συζητηθεί εκτενώς και ως προς τα αξιοθέατα και ως προς το θέμα της ασφαλειας
Πολλά σχετικά θέματα θα βρεις και εδώ https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=28
Ρίξε μια ματιά και θα καλυφθούν ίσως κάποιες απορίες σου
Ευχαριστώ
Θα τα κοιτάξω
Υπάρχει αναφορά κ στο θέμα του καροτσιου?
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Κι εμεις στο κλαμπ "Στο Παρισι με παιδια" Μετα απο αρκετη ερευνα βρηκα ενα διαμερισμα απο την airbnb. To διαμερισμα φαινεται μια χαρα. Βρισκεται στο 9ο διαμερισμα στην οδο rue de Chateaudun, με κοντινοτερη σταση μετρο τη notre dame de lorette, γυρω στα 15 λεπτα περπατημα ως την Οπερα απο οπου θα παρουμε το big bus αλλα και το shuttle bus για Disneyland. Ειναι ενταξει απο θεμα ασφαλειας θεωρειτε? Μπορει κανεις να κυκλοφορήσει νωρις το βράδυ στην περιοχη? Προτιμήσαμε διαμερισμα για οικονομικους κυριως λογους αλλα και για περισσοτερη ανεση και μπορει και να ετοιμασουμε καποιο φαγακι μιας και εχει κουζινα. Αλλη μια ερωτηση, αν παρουμε ταξι απο την Οπερα ως το σπιτι ποσο μπορει να κοστιζει?
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Τι του λες ρε του ανθρωπου;
Αν δεις εγκαίρως αυτο το μηνυμα δωσε μια γνωμη για το ενατο διαμερισμα και συγκεκριμένα για τη rue de Chateaudun, κοντα στη σταση μετρο Notr Dame de Lorette. Παμε Οκτωβρη με παιδια. Μην παθουμε κοκομπλοκο απο την γειτονια :)
 

xanthi3

Member
Μηνύματα
72
Likes
89
Καλησπέρα σε όλους και όλες! Αναζητώντας διαμονή στο Παρίσι κοιτάμε την περιοχή Val de Europe με σκοπό να επισκεφθούμε Λούβρο και Πύργο του Αϊφελ αλλά κυρίως για Disneyland.. Είμαστε 5μελής οικογένεια και θα πάμε τέλη Μαρτίου.. Από το CDG θεωρείτε καλύτερα να επιλέξουμε τρένο; Σε μια καταρχήν αναζήτηση μου βγάζει κόστος για τη διαδρομή από CDG σε Val de Europe περίπου 95 € για όλους.. Κάνω κάτι λάθος ή τόσο είναι περίπου;;; Έχει κάποιος άποψη για διαμονή στη συγκεκριμένη περιοχή, μετακινήσεις, φαγητό; Ευχαριστώ πολύ!
 

Eir1n1

Member
Μηνύματα
19
Likes
14
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι η Ειρήνη και έχω να ταξιδέψω στο εξωτερικό 3 χρόνια...
Αποφασίσαμε με την οικογένεια (σύζυγος και 6χρονος γιος) να ταξιδέψουμε τις επόμενες μέρες στο Παρίσι. (5 με 8 Φεβρουαρίου είναι το πιθανό). Ενώ γενικά έχουμε ταξιδέψει πολύ σαν ζευγάρι, νιώθω κάπως "πρωτάρα" μετά από τόσο καιρό και μου δημιουργεί ένα πρόσθετο άγχος ο covid και το παιδί. Είμαστε και οι 3 με πιστοποιητικό νόσησης ενεργό.
Θα ήθελα λίγο την βοήθειά σας και τις συμβουλές σε οποιοδήποτε πρακτικό τιπ!
Έχω διαβάσει ταξιδιωτικές ιστορίες για το Παρίσι στο forum, απλά επειδή δεν είναι πολύ πρόσφατες θα ήθελα αν κάποιος έχει εμπειρία να μου δώσει κάποιες πληροφορίες.
Πχ για τις μετακινήσεις έχει κάποιος εμπειρία από uber? Γενικά λόγω του παιδιού και λόγω του covid θα ήθελα να αποφύγω λεωφορεία και μετρό. Σχετικά με ξενοδοχείο υπάρχει κάποια δοκιμασμένη πρόταση? Για τη μεταφορά αεροδρόμιο ξενοδοχείο έχετε υπόψη σας κάποια εταιρία transfer?
Είμαι σε σκέψεις αν πρέπει να πάμε disneyland. Λέω να μην κλείσω από πριν εισιτήρια για να δουμε τον καιρό. Έχω τσεκάρει ότι θα είναι κοντά στους 10 βαθμούς, αλλά φοβάμαι για ενδεχόμενη βροχή.
Εστιατόρια, bistro ή οποιαδήποτε πρόταση για δραστηριότητα είναι ευπρόσδεκτη!
Τέλος, υπάρχει κάποια πληροφορία για τα rapid test, πού γίνονται και πόσο κοστίζουν? Χρειάζονται για την πτήση της επιστροφής για Ελλάδα.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Ειρήνη
:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.401
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom