Παρίσι το μοναδικό

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εχω ταξιδέψει αρκετά,οπου κι αν παω ομως στο Παρίσι....γυρνάω ,είνια σαν την αληθινή και βαθιά αγάπη που μπορεί κατα καιρούς να ερωτεύεσαι και να παραστρατείς :lol:πχ οπως τώρα ππου πηγα βιέννη και την ερωτεύτηκα ,αλλά το Παρίσι παραμένει ενα και μοναδικό...Αν μου ζητουσαν να πω δυο λογια για τις ωραιότερες πρωτεύουσες θαλεγα ότι η Ρώμη μου θυμίζει ενα ατέλειωτο μουσείο και μία άλλη εποχή,η Βιέννη μου θυμίζει ένα ατελειωτο πάρκο,μια άπλαααα στο μεγαλείο της εεε το Παρίσι τα συνδίάζει και τα δυοοοοοο:clap:
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Εχω ταξιδέψει αρκετά,οπου κι αν παω ομως στο Παρίσι....γυρνάω ,είνια σαν την αληθινή και βαθιά αγάπη που μπορεί κατα καιρούς να ερωτεύεσαι και να παραστρατείς :lol:πχ οπως τώρα ππου πηγα βιέννη και την ερωτεύτηκα ,αλλά το Παρίσι παραμένει ενα και μοναδικό...Αν μου ζητουσαν να πω δυο λογια για τις ωραιότερες πρωτεύουσες θαλεγα ότι η Ρώμη μου θυμίζει ενα ατέλειωτο μουσείο και μία άλλη εποχή,η Βιέννη μου θυμίζει ένα ατελειωτο πάρκο,μια άπλαααα στο μεγαλείο της εεε το Παρίσι τα συνδίάζει και τα δυοοοοοο:clap:
Θα συμφωνήσω μαζί σου.Προχτές γύρισα από Ρώμη. Ναι είναι ένα μουσείο αλλά τη συγκίνηση του Παρισιού νομίζω δεν τη φτάνει...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Θα συμφωνήσω μαζί σου.Προχτές γύρισα από Ρώμη. Ναι είναι ένα μουσείο αλλά τη συγκίνηση του Παρισιού νομίζω δεν τη φτάνει...
Συμφωνω κι επαυξανω!Η πρωτη φορα που πηγα εξωτερικο ηταν Παρισι.Ειναι σαν την πρωτη φορα που ερωτευεσαι,ποτε δεν το ξεχναςΚαταπληκτικη η Ρωμη αλλα το Παρισι ειναι εκτος συναγωνισμου!!
 
  • Like
Reactions: mel

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ
Γι αυτο και βλεπω το επομενω ταξιδι σου παλι στο Παρισι ειναι! Ααααααχ, αυτα ειναι!
ειναι 9 το πρωι ,ειμαι στο μαρε και ετοιμαζομαι να παω για καφε στο cafe des flores.ενα πραγμα διαπιστωνω και παλι.καθε φορα που ερχομαι στο παρισι ,το βρισκω και πιο ομορφο.ονειρο ζωηs ειναι να κατορθωσω να μεινω για παντα εδω.σαs στελνω λοιπον αερα απο την εδω ατμοσφαιρα και θα γραψω για το ταξιδι πια οταν γυρισω στην ελλαδα:clap:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Δεν μπόρεσα να το αποφύγω!

Γράφτηκα κι΄εγώ να σας μεταφέρω κάτι που έτυχε μπροστά μου τελευταία.
Αλλά και επειδή πριν το τελευταίο ολιγοήμερο ταξίδι μας, είχα τη τύχη... να το επισκευτώ μόνος μου πριν πολλά χρόνια τρείς φορές, επι 30 μέρες την κάθε φορά. "Φιλοξενούμενος" έμενα στην περιοχή του Trocadero. Για μένα είναι η πρωτεύουσα του κόσμου, όλα απ΄εδώ ξεκίνησαν. Επαναστάσεις, δημοκρατικοί, σοσιαλιστές, κομμουνιστές, αναρχικοί, κι΄όλοι οι "κυνηγημένοι"εδώ έβρισκαν καταφύγιο. Αλλα εσείς αυτά τα γνωρίζετε. Μεταφέρω λοιπόν το παρακάτω:

"Σκεφτείτε ποιοι μπορεί να είναι οι βασικοί λόγοι αυτής της απελπισίας. Ο καθένας απο σας θα έχει τους δικούς του. Σας εκθέτω τους δικούς μου:η θέληση για τον έρωτα, η τρωτότητα του σώματος μας, η εξαντλητική ευτέλεια που κυριαρχεί στην κοινωνική ζωή, η τραγική μοναξιά στην οποία ζούμε κατά βάθος όλοι, οι αναποδιές της φιλίας, η μονοτονία και η αναισθησία που φέρνει μαζί της η συνήθεια του ζην.
Από την άλλη μεριά της ζυγαριάς έχουμε το Παρίσι. Αυτή η πόλη , ίσως επειδη δεν τελειώνει ποτέ κι επειδή, επιπλέον είναι υπέροχη, αντεπεξέρχεται σε όλα, αντεπεξέρχεται σε όλους τους λόγους που βρίσκει ο άνθρωπος για να ευτυχήσει
".
Ενρίκε Βίλα-Μάτας "Το Παρίσι δεν τελειώνει ποτέ" μτφρ. Ναννά Παπανικολάου
 

rerenare

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη Χριστούγεννα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραιβική
Καλημέρα σε όλους. Θα βρεθώ στο Παρίσι στις 4,5,6 Αυγούστου. Σας παρακαλώ πέστε μου ιδέες για ενδιαφέροντα μέρη εκτός από αυτά που αναφέρουν οι ταξιδιωτικοί οδηγοί...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα σε όλους. Θα βρεθώ στο Παρίσι στις 4,5,6 Αυγούστου. Σας παρακαλώ πέστε μου ιδέες για ενδιαφέροντα μέρη εκτός από αυτά που αναφέρουν οι ταξιδιωτικοί οδηγοί...
Νομίζω ότι πολλά ενδιαφέροντα θα ανακαλύψεις μόνη σου περπατώντας και έχοντας σαν βάση έναν τουριστικό οδηγό,όλα λίγο πολύ αναφέρονται σ αυτούς απλά δίνουν έμφαση σε κάποια και σε άλλα όχι ...
Πίσω απο το ile de la cite οπου βρίσκεται η notre dame,διέσχισε τη γέφυρα και πήγαινε στο νησάκι ile st.louis,πολύ γραφικό ,όλα σχεδόν τα σπίτια είναι του 17 ου αιώνα και πολλά εξ αυτών προστατεύονται απο το συμβούλιο καλών τεχνών.
Μετά την επίσκεψη σου στο Λούβρο,πέρνα απέναντι ,διέσχισε την οδό Rivoli και μεταξύ των οδών rue de Louvre και boulevard Sebastopol θα βρεθείς στο forum des halles που ήταν η παλιά αγορά τροφίμων του παρισιού,περιοχή που καταλαμβάνει μια πολύ μεγάλη έκταση και έχει αναπλαστεί,συνδιάζοντας το παλιο με το καινούργιο,απο τη μια βλέπεις μια εκκλησία πολύ παλιά την st.Estache του 16 ου αιώνα και απο την άλλη κτίρια και μοντέρνα έργα τέχνης σύγρονης αρχτεκτοντικής ,πάρκα ,συντριβάνια....
Απο κεί αν συνεχίσεις περπατώντας θα φτάσεις στο κέντρο Πομπιντου και στην place de vosges και περιοχή marais απο τις πιο παλιές αυθεντικές αριστοκρατικές συνοικίες του παρισιού.....
Απο την άλλη πλευρά του ποταμού,σίγουρα θα περπατήσεις στην οδό st.germain,αξίζει να επισκεφθείς την εκκλησία st.germain des pres είναι η πιο παλιά!εκκλησία του παρισιου και όλη η περιοχή γύρω απο την εκκλησία έχει μια γραφικότητα με παλιά σπίτια.
Πλατεία Τροκαντερό και τα ατμοσφαιρικά καφέ της για βράδυ.
:clap:είμαι σίγουρη ότι θα περάσεις θαυμάσια ο,τι και να κάνεις,ό,τι και να δείς:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom