Γαλλία Παρίσι 3ήμερη απόδραση

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Ήμουν βέλγιο με την Ανίτα μου 2 εβδομάδες και σκεφτόμασταν να πάμε κάπου για ένα 3μερο. Αποφασίσαμε λοιπόν να πάμε Παρίσι, ετοιμάσαμε μια μικρή βαλίτσα και ξεκινήσαμε για τον σταθμό τρένων των Βρυξελλών Brussels zuid από όπου θα πέρναμε τον thalys (έτσι έλεγαν το τρένο) για παρίσι. Το εισητήριο ήταν 63 ευρώ το άτομο (αν είχαμε κλείσει νωρίτερα ήταν πολύ πιο φθηνό, αλλα τελευταία στιγμη…) το τρένο έκανε ακριβώς οσο μας είπαν 1 ώρα και 22 λεπτά. Φθάσαμε στο σταθμό paris nord και περάσαμε από το τουριστικό κιοσκι που υπήρχε στο σταθμό για να κατατοπιστούμε ηταν μια ευγενέστατη κυρία, η οποία μας πρότεινε και ξενοδοχείο που είχε προσφορα 50% κοντα στον πύργο του Αιφελ. Κόστιζε 90ευρώ την βραδιά με πρωινό και μας εξήγησε πώς να το βρούμε. Γύρω στις 13,00 είμασταν στο Hotel de Longchamp Elysees ένα 3άστερο μικρό, ήσυχο και καθαρό ξενοδοχείο κοντα στην πλατεία trocadero. Αφήσαμε τα πραγματα μας και ξεκινήσαμε αμέσως τις βόλτες. Η πλατεία trocadero είναι ακριβώς στον λόφο πάνω από τον πυργο του Αιφελ από εκέι μπορείς να βγάλεις φανταστικές φωτογραφίες. Επίσης εκέι είναι το ενυδρίο και το μουσείο του άντρα. Κατηφορισαμε τον λόφο και φτασαμε κατω από τον επιβλητικο πύργο, στο ταμείο υπήρχε μια πινακίδα που μας καλωσόριζε και ενημέρωνε για την ορατότητα από ψηλά, στο 3ο επίπεδο είχε ομίχλη οπότε ανεβήκαμε μεχρι το 2ο. Η θέα από ψηλά ηταν το κάτι άλλο. Περπατήσαμε τριγύρω για να δούμε τον πύργο από όλες τις πλευρές και συνεχίσαμε στα ηλύσια πεδία μέχρι την αψίδα του θριάμβου. Το βραδάκυ γυρίσαμε στη πλατεία trocadero όπου φαγαμε στο ομώνυμο εστιατόρειο, είχε πολύ καλό φαγητό και θέα στον φωτισμένο πιά πύργο (βέβαια ‘επρεπε να κλείσεις τραπέζι γιατί έιχε πολύ κόσμο)
Την επόμενη ημέρα ξεκινήσαμε για το μουσείο του λούβρου, πήραμε το μετρό μεχρι το μουσείο ορσε (δεν μπήκαμε) από εκεί περπατήσαμε τους κήπους του κεραμικού μέχρι το λούβρο. Οι πυραμίδες στη είσοδο φανταστικές. (μόνη παραφωνία κάποιοι γάλλοι που κάνουν «κολπάκια»: καθώς περπατάγαμε μας σταματάει ένας και λέει σας έπεσε ένα δαχτυλίδι δεν είναι δικό μας του λέμε αλλα αυτός το περνάει στο δακτυλο της κοπέλας μου και ζητάει χρήματα!!! Κολήσαμε βέβαια και πήρε το δακτυλίδι και εφυγε, μετά βλέπουμε αλους 4-5 να κάνουν ακριβώς το ίδιο εξω από το μουσείο). Είσοδος στο λούβρο ήταν 9 ευρώ καναμε 4 ώρες μέσα είδαμε τη μονα λίζα, τα ελληνικά, αιγυπτιακά, φλαμανδικά αλλα δεν αντέξαμε άλλο και φύγαμε. Το απόγευμα πήγαμε μονμάρτη περπατήσαμε έξω από το Moulin rouge και άλλα καμπαρέ, φτάσαμε στη πλατεία ντι τερτ τουριστική περιοχή με πολλά μαγαζιά και πλανώδιους ζωγράφους πορτρετων. Δίπλα ξεπροβάλει επιβλητικά ο ναός ντε σακρ. Στη πλατεία πιγκάλ βρήκαμε ένα πολύ ωραίο μπυφέ με κινέζικες λιχουδιές, δίπλα είχε ένα μαγαζί με ελληνικά προιόντα!!
Την Τρίτη μέρα περπατήσαμε την γέφυρα του Αλεξάνδρου του Γ’ και πήγαμε στο νησάκι μέσα στον σηκουάννα που βρίσκεται η παναγία των παρισίων Notre dame. Ακριβώς δίπλα στη σταση του μετρό βρίσκεται το παλάτι της δικαιοσύνης και απέναντι ο ναός. Δωρεάν είσοδος μέσα, πληρώνεις μόνο για να ανέβεις στους πύργους. Μου έκαναν εντύπωση τα τερατόμορφα αγάλματα ψηλά. Κάναμε το γύρω του νησιού και βγάλαμε ωραίες φωτογραφίες από διαφορες γέφυρες με φόντο το notre dame. Πήραμε τα σουβενίρ μας και γυρίσαμε στο ξενοδοχείο να πάρουμε τα πράγματα μας για επιστροφή στο βέλγιο.
Βέβαια δεν είδαμε κάποια μέρη ούτε πήγαμε Disney land οπότε πρέπει να ξαναπάμε.:D
 

Attachments

  • 14,4 KB Προβολές: 200

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Πολυ μου αρεσε η αποδραση σας Κωστα, με εκανε να νοσταλγησω λιγο το Παρισι και το διαστημα που εζησα εκει. Καλα θα κανετε αν ξαναπατε γιατι 3 μερες δεν αρκουν για να δεις οσα εχει να σου προσφερει!
Μια μικρη διευκρινιση μονο θα κανω αν δε σε πειραζει: ο ναος που ανεφερες στη μονμαρτη λεγεται Sacre Coeur, οχι de sacre.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μια χαρά!είδατε τα βασικά!μου άρεσε η ιστοριούλα σου,μου θύμησες κι εμένα την αγαπημένη μου πόλη κυρίως το Τροκαντερό!!!με τα καφέ ρεστωράν γύρω γύρω στην πλατεία....
Απο κεί είχα πάρει και το λεωφορείο που κάνει το city tour και το λέω αυτό γιατί ναι μεν την πόλη την γνωρίζεις περπατώντας ,αλλά για κάποιον που θέλει να έχει μια πρώτη συνολική και γρήγορη άποψη από τα αξιοθέατα βοηθάει πάρα πολύ....
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
ετοιμάζομαι και γω για τετραημερο στο παρισι! 18 πετάωωωω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom