Γαλλία Παρίσι

gionik

Member
Μηνύματα
53
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλικές Αλπεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραϊβική,Αρκτικός κύκλος

Για το φετινό καλοκαίρι αποφασίσαμε να κάνουμε διακοπές στο εξωτερικό. Και μια και ήταν η πρώτη φορά που θα ταξιδεύαμε με τα παιδιά στην Ευρώπη αποφασίσαμε να πάμε στην ποιο δημοφιλή πόλη κατα την άποψή μου την οποία είχα επισκεφθεί άλλες δύο φορές το ΠΑΡΙΣΙ.
Μια και γνωρίζαμε την πόλη σχεδιάσαμε το πρόγραμμά μας να είναι λίγο διαφορετικό από το κλασικό που ακολουθεί συνήθως κάποιος τουρίστας που ταξιδεύει με κάποιο πρακτορείο. Έτσι κλείσαμε αεροπορικές πτήσεις (αρκετά νωρίς για να πετύχουμε καλύτερες τιμές) με την CYPRUS AIR η οποία είναι και η μόνη εταιρία που πετά απ' ευθείας από Θεσσαλονίκη.
Ως αναφορά το κατάλυμα αντί να κλείσουμε ξενοδοχείο νοικιάσαμε διαμέρισμα το οποίο ήταν σαφώς οικονομικότερο αλλά και σε μία από τις καλύτερες και κεντρικότερες περιοχές του Παρισιού. Συγκεκριμένα το διαμέρισμα είναι στο 5o διαμέρισμα μόλις λίγα μέτρα από την Notre Dame Αναλυτικά το πρόγραμμα του ταξιδιού ήταν ως εξής:

1η ημέρα


Αναχώρηση από το αεροδρόμιο Μακεδονία και χωρίς καμιά καθυστέρηση βρεθήκαμε μετά από 2,5 ώρες στο αεροδρόμιο Charles De Gaul. O οδηγός του ταξί που κλείσαμε μέσω Internet μας περίμενε στο προκαθορισμένο σημείο που είχαμε συνεννοηθεί και μας μετέφερε στο κέντρο του Παρισιού μετά απο μία μικρή ξενάγηση στα κυριότερα αξιοθέατα του κέντρου. Το διαμέρισμα όπως προανέφερα βρίσκονταν σε κεντρικότατο σημείο με αποτέλεσμα να έχουμε την πολυτέλεια να μετακινηθούμε με το metro μέσα απο 3 σταθμούς που ήταν κοντά. Το ίδιο απόγευμα επισκεφτήκαμε την Notre Dame που ήταν μόλις 10 λεπτά από το σημείο που μέναμε.Απέναντι από την Notre Dame είναι το παλάτι της Δικαιοσύνης ένας επιβλητικός χώρος με μία καταπληκτική γέφυρα που οδηγεί στην δεξιά όχθη του ποταμού.

2η ημέρα
Η δεύτερη ημέρα ξεκίνησε με επίσκεψη στο εσωτερικό της Notre Dame όπου θαυμάσαμε τα υπέροχα ψηφιδωτά.Επόμενος σταθμός ήταν φυσικά το μουσείο του Λούβρου στο οποίο ξοδέψαμε 5 ώρες οι οποίες όμως άξιζαν πραγματικά τον κόπο. Στο μουσείο φτάσαμε με τα πόδια από την γέφυρα των καλλιτεχνών (Pont Art) μία από τις ξύλινες γέφυρες που έχει ο Σηκουάνας και για μένα μία από τις ομορφότερες στην οποία δεν υπάρχει περίπτωση να μη πετύχεις κάποιο event από καλλιτέχνες.

3η ημέρα
Ξεκινήσαμε (με το metro) να γνωρίσουμε τις όχι τουριστικές περιοχές του Παρισιού. Συγκεκριμένα κατευθυνθήκαμε προς το νότιο Παρίσι στην περιοχή της Alecia (στάση metro Alecia). Η περιοχή έχει αλλάξει πολύ από την τελευταία φορά που την επισκεύτηκα με πολλά κινέζικα μαγαζιά δίπλα στα κλασικά μαγαζιά που υπήρχαν παλαιότερα με τα stock ρούχα των μεγαλύτερων επώνυμων οίκων μόδας τα οποία τώρα όμως μου φάνηκαν αρκετά ξεπεσμένα. Αμέσως μετά κατευθυνθήκαμε προς το εμπορικό κέντρο του Παρισιού και συγκεκριμένα στην πολύ εκλεπτυσμένη rue Miromesvile. Εδώ τα πράγματα ήταν πολύ διαφορετικά απ' ότι στην Alecia με πολύ ωραία καταστήματα και cafe με περιποιημένους δρόμους και πάρκα. Μετά το μεσημεριανό που πήραμε σε brasserie της περιοχής κατευθυνθήκαμε (με το metro) προς το la villete. Ένα τεράστιο πάρκο στα Βόρεια του Παρισιού το οποίο ήταν παλιότερα σφαγεία και με στόχο την αναβάθμιση της περιοχής μετατράπηκε σ' ένα χώρο του πολιτισμού. Ως αναφορά το πάρκο περιλαμβάνει το μουσείο της μουσικής (καταπληκτικό) όπου υπάρχουν σειρά από δραστηριότητες τόσο για μεγάλους όσο και για παιδιά τα οποία μπορούν να συμμετάσχουν σε ορχήστρες και να χρησιμοποιήσουν τα πλέον παράξενα όργανα από την Αφρική και από άλλες περιοχές του πλανήτη. Ποιο κάτω υπάρχουν τεράστιες παιδικές χαρές με πολλές δραστηριότητες
a1.bp.blogspot.com__DQ0YxmqItVg_SOSlxArmcJI_AAAAAAAAAmI_Qd86fuG7QMw_s200_ball.jpg
συντριβάνια κλπ ενώ ιδιαίτερα εντυπωσιακή είναι η γυάλινη σφαίρα GEODE η οποία φιλοξενεί στο εσωτερικό της την μεγαλύτερη IMAX οθόνη του κόσμου. Η οθόνη είναι πράγματι εντυπωσιακή στην οποία μπορεί κάποιος να παρακολουθήσει ανά μισή ώρα και κάποιο νέα ταινία χωρίς να κουραστούν τα μάτια του όπως γίνεται σ' άλλες μικρότερες σφαίρες τέτοιου τύπου. Επίσης μέσα απ' αυτό περνά και το Saint Martin Canal στο οποίο μπορείς να επισκεφτείς με ειδικές κρουαζιέρες που γίνονται. Αμέσως μετά την Geode υπάρχει το μουσείο τεχνολογίας το οποίο έχει ένα τεράστιο ενυδρείο καθώς και ένα δάσος από bamboo ενώ έξω απ' αυτό υπάρχει ομοίωμα του υποβρυχίου του Captain Nemo
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ωραια η πρωτη σου ταξιδιωτικη ιστορια gionik και ομορφες φωτο!
Ξαφνικα το Παρισι πηρε φορα στο φορουμ..
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
εμεις πηγαμε στο παρισι με τον σιζιγο μου τον παναγιωτη και το παιδι μας μειναμε σε ενα ωραιοτατο ξενοδοχειο για 7 ημερες ιπιαμε καφε στην πλατεια τον ιλισιων παιδιων ανεβικαμε μεχρι πανω στον πυργο του αιφελ οπου απο εκει η πολη φενοταν τελεια πηγαμε στης βερσαλιες στο μουσειο του λουβρου στην παναγια των παρισιων στο μνημειο της ιωαννας τις λορενης πηγαμε στην ντισνειλαντ και θαυμασαμε την παρεα του μικυ μαους και των φιλων του ανεβηκαμε σε ολα τα παιχνιδια
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
εμεις πηγαμε στο παρισι με τον σιζιγο μου τον παναγιωτη και το παιδι μας μειναμε σε ενα ωραιοτατο ξενοδοχειο για 7 ημερες ιπιαμε καφε στην πλατεια τον ιλισιων παιδιων ανεβικαμε μεχρι πανω στον πυργο του αιφελ οπου απο εκει η πολη φενοταν τελεια πηγαμε στης βερσαλιες στο μουσειο του λουβρου στην παναγια των παρισιων στο μνημειο της ιωαννας τις λορενης πηγαμε στην ντισνειλαντ και θαυμασαμε την παρεα του μικυ μαους και των φιλων του ανεβηκαμε σε ολα τα παιχνιδια
" ιλισιων παιδιων " - Βοήθεια!

Αυτόματο διορθωτή ορθογραφικών λαθών δεν έχεις καλή μου? Πόνεσαν τα μάτια μου!

(εκτός κι αν τα ελληνικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα... και πάλι όμως, κάνε έναν έλεγχο τουλάχιστον...)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
" ιλισιων παιδιων " - Βοήθεια!

Αυτόματο διορθωτή ορθογραφικών λαθών δεν έχεις καλή μου? Πόνεσαν τα μάτια μου!

(εκτός κι αν τα ελληνικά δεν είναι η μητρική σου γλώσσα... και πάλι όμως, κάνε έναν έλεγχο τουλάχιστον...)

Και καλό είναι να υπάρχει και κανένα σημείο στίξης στο κείμενο επίσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom