Ουγγαρία Σλοβακία Παραδουναβια χωρια

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Καλημερα !!!!! Ετοιμαζω ταξιδακι κ θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας!!!! Λοιπον παμε στις 17-04 βουδαπεστη!!! Θα μεινουμε 3 βραδιααα!!!! Κ μετα παμε μπρατισλαβα!!! Λοιπον θα εχουμε αμαξι κ σκεφτηκα να σταματησουμε σε κανενα χωριουδακι στη δξαδρομη για μπρατισλαβα εχδτε τπτ στο νιυ σας;;; σας ευχαριστωωωωωωωω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Λοιπον θα εχουμε αμαξι κ σκεφτηκα να σταματησουμε σε κανενα χωριουδακι στη δξαδρομη για μπρατισλαβα εχδτε τπτ στο νιυ σας;;;
Καλημέρα. Κάνε μια αναζήτηση (πάνω-δεξιά) για παραδουνάβια και θα δεις ότι έχουν γραφτεί αρκετά πράγματα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αφού έτσι κι αλλιώς θα πάτε Μπρατισλάβα, είναι ωραία ιδέα να σταματήσετε και στα χωριά που είναι στο δρόμο σας.
Απ' όλα ξεχώριζω το Szentendre (Saint Andre). Στα υπόλοιπα δεν ενθουσιάστηκα.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Διαβασα κ για το visegrad καλο ειναι;κ το san adreas....αλλο δεν βρηκα.....καμια ιδεα.....
 

dimkel26

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα στην ομάδα!! Πρόκειται να ταξιδέψω τον Απρίλιο στη Βουδαπέστη για 6 ημερες. Καθώς κοιτούσα διάφορους ταξιδιωτικούς οδηγούς έπεσα πάνω στις εκδρομές σε Παραδουνάβια χωριά οπως ο Α.Ανδρέας (Szetendre), Visegrad και Esztergom. Απότι κοίταξα υπάρχουν πρακτορεία που διοργανώνουν μονοήμερα αλλα το κοστος είναι υψηλό. Αξίζει να επισκεφθώ έστω και μία από αυτές με τρένο ή λεωφορείο. Η πιο ενδιαφέρουσα μου φάνηκε η Esztergom καθώς αποτελούσε τη πρώτη πρωτεύουσα της Ουγγαρίας και έχει αρκετό υλικό με αξιοθέατα. Περιμένω καθοδήγηση και συμβουλές!! Ευχαριστω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα στην ομάδα!! Πρόκειται να ταξιδέψω τον Απρίλιο στη Βουδαπέστη για 6 ημερες. Καθώς κοιτούσα διάφορους ταξιδιωτικούς οδηγούς έπεσα πάνω στις εκδρομές σε Παραδουνάβια χωριά οπως ο Α.Ανδρέας (Szetendre), Visegrad και Esztergom. Απότι κοίταξα υπάρχουν πρακτορεία που διοργανώνουν μονοήμερα αλλα το κοστος είναι υψηλό. Αξίζει να επισκεφθώ έστω και μία από αυτές με τρένο ή λεωφορείο. Η πιο ενδιαφέρουσα μου φάνηκε η Esztergom καθώς αποτελούσε τη πρώτη πρωτεύουσα της Ουγγαρίας και έχει αρκετό υλικό με αξιοθέατα. Περιμένω καθοδήγηση και συμβουλές!! Ευχαριστω
Καλημέρα. Να διαβάσεις αυτήν την ιστορία:https://www.travelstories.gr/community/threads/Οι-νύμφες-του-Δούναβη-και-άλλες-ομορφιές.50259/
και ψάχνοντας εδώ μπορεί να βρεις και άλλες:https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=38
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα στην ομάδα!! Πρόκειται να ταξιδέψω τον Απρίλιο στη Βουδαπέστη για 6 ημερες. Καθώς κοιτούσα διάφορους ταξιδιωτικούς οδηγούς έπεσα πάνω στις εκδρομές σε Παραδουνάβια χωριά οπως ο Α.Ανδρέας (Szetendre), Visegrad και Esztergom. Απότι κοίταξα υπάρχουν πρακτορεία που διοργανώνουν μονοήμερα αλλα το κοστος είναι υψηλό. Αξίζει να επισκεφθώ έστω και μία από αυτές με τρένο ή λεωφορείο. Η πιο ενδιαφέρουσα μου φάνηκε η Esztergom καθώς αποτελούσε τη πρώτη πρωτεύουσα της Ουγγαρίας και έχει αρκετό υλικό με αξιοθέατα. Περιμένω καθοδήγηση και συμβουλές!! Ευχαριστω
Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις με πρακτορείο. Στο Szetendre πας πανεύκολα με προαστιακό από Βουδαπέστη και στα άλλα με λεωφορείο. Μπορείς να τα επισκεφτείς σε δυο μέρες και όχι και τα τρία μαζί. Δηλαδή στο Szetendre πετάγεσαι από Βουδαπέστη και επιστρέφεις, και άλλη μέρα συνδυάζεις τα άλλα δύο. Τα εισιτήρια με τη δημόσια συγκοινωνία είναι πολύ φτηνά.

Έχω γράψει αναλυτικά την επίσκεψή μου στις 3 αυτές πόλεις πριν 5 χρόνια αλλά λογικά δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τις μετακινήσεις, το χρονοδιάγραμμα ή το νούμερο του αστικού.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/
 

dimkel26

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις με πρακτορείο. Στο Szetendre πας πανεύκολα με προαστιακό από Βουδαπέστη και στα άλλα με λεωφορείο. Μπορείς να τα επισκεφτείς σε δυο μέρες και όχι και τα τρία μαζί. Δηλαδή στο Szetendre πετάγεσαι από Βουδαπέστη και επιστρέφεις, και άλλη μέρα συνδυάζεις τα άλλα δύο. Τα εισιτήρια με τη δημόσια συγκοινωνία είναι πολύ φτηνά.

Έχω γράψει αναλυτικά την επίσκεψή μου στις 3 αυτές πόλεις πριν 5 χρόνια αλλά λογικά δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τις μετακινήσεις, το χρονοδιάγραμμα ή το νούμερο του αστικού.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/

Ευχαριστώ πολύ giannismits για τις πληροφορίες!!
 

Kyriaki.or

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υόρκη
Καλημέρα!!!
Στην εκδρομή που οργανώνουμε, θέλουμε να κάνουμε εκδρομή στα Παραδουνάβια χωριά, ομως δεν μπορούμε να βρούμε πληροφορίες και δεν ξέρουμε πως να το αναζητήσουμε!! Δεν μας απασχολεί τι μέσο θα χρησιμοποιήσουμε, αρκει να τα καταφέρουμε!!

Αν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία, καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ωστόσο, στην εκδρομή που οργανώνουμε, θέλουμε να κάνουμε εκδρομή στα Παραδουνάβια χωριά, ομως δεν μπορούμε να βρούμε πληροφορίες και δεν ξέρουμε πως να το αναζητήσουμε!! Δεν μας απασχολεί τι μέσο θα χρησιμοποιήσουμε, αρκει να τα καταφέρουμε!!

Αν έχετε οποιαδήποτε πληροφορία, καλοδεχούμενη!
Πάνε χρόνια και ζαμάνια αλλά επειδή τα γραπτά μένουν, διάβασε την ιστορία οδηγό που έχω γράψει. Μάλιστα έχω διορθώσει και τα links γιατί ήταν παλιά και δεν άνοιγαν. Δεν είναι δύσκολο να το οργανώσεις. Το λεωφορείο 880-889 κάνει τη διαδρομή Budapest–Szentendre–Visegrád–Esztergom, ενώ με τον προαστιακό Η5 από Budapest - Batthyány tér θα είσαι σε 40 λεπτά στο Szentendre. Και έχει πολύ συχνά δρομολόγια. Ανάλογα το πρόγραμμά σας δες αν μπορεί να βγει σε μια μέρα και με τα τρία χωριά. Εγώ τη μια μέρα πήγα μόνο Szentendre και την επόμενη Visegrád-Esztergom. Διάβασε λοιπόν στα αριστερά της ιστορίας τα αντίστοιχα κεφάλαια και θα σου λυθούν οι απορίες.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Φθινόπωρο-στη-χώρα-των-Μαγυάρων.43146/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.801
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom