Παραλίες στο Ηράκλειο Κρήτης;

Styliani_V

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σας,

σε λίγες μέρες θα είμαστε στο Ηράκλειο Κρήτης με την μικρή μας (3 ετών). Η βάση μας θα είναι η πόλη του Ηρακλείου. Το ερώτημα είναι ποιες παραλίες να προτιμήσουμε; Μας ενδιαφέρει πάρα πολύ τα νερά να είναι καθαρά και να είναι (σχετικά) εύκολα προσβάσιμες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
O κανόνας για μπάνια σε ειδυλλιακές παραλίες με καθαρά νερά στο νησί μας είναι ένας: Νότια Κρήτη! Βέβαια και προς Λασίθι μπορείς να πας γύρω από την Ελούντα στο βόρειο άξονα αλλά αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία των μεγάλων διαδρομών και δη με παιδί. Το καλό είναι πως ο νομός Ηρακλείου έχει καλούς επαρχιακούς δρόμους. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως θα σου είναι χρήσιμος ο παρακάτω σύνδεσμος που αναλύει την κάθε παραλία του νησιού όσο αφορά την πρόσβαση, τις υποδομές, βαθμολογία κλπ:
http://www.cretanbeaches.com/el/παραλίες-της-κρήτης/παραλίες-κεντρικής-κρήτης-ηράκλειο
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Στην πόλη η καλύτερη παραλία για παιδιά, ήρεμη, ασφαλής, και καθαρά νερά είναι της Αγ. Πελαγίας. Εκεί τα πηγαίναμε...
 

Styliani_V

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
O κανόνας για μπάνια σε ειδυλλιακές παραλίες με καθαρά νερά στο νησί μας είναι ένας: Νότια Κρήτη! Βέβαια και προς Λασίθι μπορείς να πας γύρω από την Ελούντα στο βόρειο άξονα αλλά αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία των μεγάλων διαδρομών και δη με παιδί. Το καλό είναι πως ο νομός Ηρακλείου έχει καλούς επαρχιακούς δρόμους. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως θα σου είναι χρήσιμος ο παρακάτω σύνδεσμος που αναλύει την κάθε παραλία του νησιού όσο αφορά την πρόσβαση, τις υποδομές, βαθμολογία κλπ:
http://www.cretanbeaches.com/el/παραλίες-της-κρήτης/παραλίες-κεντρικής-κρήτης-ηράκλειο
Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!
Η αλήθεια είναι πως θα προσπαθήσουμε να αποφύγουμε τις μεγάλες μετακινήσεις. Ο σύνδεσμος που παραθέσατε είναι πολύ χρήσιμος και κατατοπιστικός, με μια γρήγορη ματιά (δυστυχώς) βλέπω ότι οι ομορφότερες παραλίες είναι και οι πιο δύσκολα προσβάσιμες. Σίγουρα τα αγαθά κόποις κτώνται αλλά φέτος δύσκολα θα το τολμήσουμε :)

Στην πόλη η καλύτερη παραλία για παιδιά, ήρεμη, ασφαλής, και καθαρά νερά είναι της Αγ. Πελαγίας. Εκεί τα πηγαίναμε...
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Το θετικό είναι ότι έχει στάθμευση, ταβερνάκια κλπ. Το μόνο που με φοβίζει είναι ότι θα γίνεται το αδιαχώρητο.
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μη σε φοβίζει δεν γίνεται ιδίως τις καθημερινές
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα σας,

σε λίγες μέρες θα είμαστε στο Ηράκλειο Κρήτης με την μικρή μας (3 ετών). Η βάση μας θα είναι η πόλη του Ηρακλείου. Το ερώτημα είναι ποιες παραλίες να προτιμήσουμε; Μας ενδιαφέρει πάρα πολύ τα νερά να είναι καθαρά και να είναι (σχετικά) εύκολα προσβάσιμες.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γιατί ευλογημένο μου παιδί έκλεισες στη πόλη του Ηρακλείου κατακαλόκαιρο ?? Εκατοντάδες ξενοδοχεία υπάρχουν σε όλο το βόρειο άξονα....παραλίες θα βρεις αλλά ελέω καλοκαιριού υπάρχει κίνηση στις εξόδους για παραλία..
Καλό θα είναι να μη ταλαιπωρήσεις το μικρούλι για να τα ευχαριστήσεις κάνε μια επίσκεψη στο ενυδρείο στις Γούβες
http://www.cretaquarium.gr/
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Γιατί ευλογημένο μου παιδί έκλεισες στη πόλη του Ηρακλείου κατακαλόκαιρο ?? Εκατοντάδες ξενοδοχεία υπάρχουν σε όλο το βόρειο άξονα....παραλίες θα βρεις αλλά ελέω καλοκαιριού υπάρχει κίνηση στις εξόδους για παραλία..
Καλό θα είναι να μη ταλαιπωρήσεις το μικρούλι για να τα ευχαριστήσεις κάνε μια επίσκεψη στο ενυδρείο στις Γούβες
http://www.cretaquarium.gr/
δεν υπάρχει μποτιλιάρισμα υπάρχουν πολλοί έξοδοι από την πόλη προς τον εθνικό, δυό φορές την εβδομάδα πηγαίνω
 

Styliani_V

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Μη σε φοβίζει δεν γίνεται ιδίως τις καθημερινές
μακάρι...! :)

Γιατί ευλογημένο μου παιδί έκλεισες στη πόλη του Ηρακλείου κατακαλόκαιρο ?? Εκατοντάδες ξενοδοχεία υπάρχουν σε όλο το βόρειο άξονα....παραλίες θα βρεις αλλά ελέω καλοκαιριού υπάρχει κίνηση στις εξόδους για παραλία..
Καλό θα είναι να μη ταλαιπωρήσεις το μικρούλι για να τα ευχαριστήσεις κάνε μια επίσκεψη στο ενυδρείο στις Γούβες
http://www.cretaquarium.gr/
Ευχαριστώ φίλη μου για την απάντηση!
Παραλίες θα βρώ...καθαρά νερά θα βρώ; Το ενυδρείο πρέπει να είναι πραγματικά υπέροχο! Θα χαρεί πολύ η μικρή μου!

δεν υπάρχει μποτιλιάρισμα υπάρχουν πολλοί έξοδοι από την πόλη προς τον εθνικό, δυό φορές την εβδομάδα πηγαίνω
Πιστεύω πως το Σαββατοκύριακο θα γίνεται ο κακός χαμός...έχω ελπίδες ότι τις καθημερινές θα είναι ανθρώπινα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Mia μικρή παραλία στην αγία Πελαγία που επισκέφτηκα τελευταία κ με εντυπωσιασε για δεδομένα Βορείου Κρήτης είναι η Ψαρομουρα. Κ δίπλα είναι κ ένα ξενοδοχείο με παραλία μέσα στα δέντρα. Νομίζω η παραλία λέγεται κλαδισσός.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Mia μικρή παραλία στην αγία Πελαγία που επισκέφτηκα τελευταία κ με εντυπωσιασε για δεδομένα Βορείου Κρήτης είναι η Ψαρομουρα. Κ δίπλα είναι κ ένα ξενοδοχείο με παραλία μέσα στα δέντρα. Νομίζω η παραλία λέγεται κλαδισσός.
Μικρή η Ψαρομούρα γεμίζει με ξαπλώστρες. Τα νερά όμως καθαρά
 

Gogo24

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Προτάσεις για παραλίες στον νομό Ηρακλείου??? Θα μείνουμε μέσα στην πόλη αλλά δν μας πειράζει να οδηγήσουμε μέχρι και 1 ώρα για κάτι καλό!!!
Ευχαριστώωωωωω εκ των προτέρων! !!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom