Γερμανία Παραμυθένια Χριστούγεννα στη Βαυαρία...

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!

Το άκουσμα της Βαυαρίας και πόσο μάλλον μέσα στα Χριστούγεννα μου έφερνε στο μυαλό εικόνες βγαλμένες από παραμύθι...Χιόνι, κάστρα πέρα από κάθε φαντασία, μικρά ξύλινα σπιτάκια, λιχουδιές σε χριστουγεννιάτικη μορφή, άλογα να σέρνουν άμαξες, ορεινά τοπία που κόβουν την ανάσα, λίμνες, ποτάμια, ατελείωτες μπύρες και τεράστια πιάτα γερμανικής κουζίνας...
Φυσικά και επαληθεύτηκα!
Ναι. Όλα αυτά είναι η Βαυαρία! Και για το λίγο που την έζησα μου άφησε τις καλύτερες και πιο γλυκές εντυπώσεις!

:xmas_razz:


Το πρόγραμμα είχε ως εξής:
22\12: Nuremberg
23\12: Neuschwanstein Castle, Oberammergau
24\12: Munich
25\12: Εκδρομή στο πανέμορφο Salzburg της Αυστρίας
26\12: Munich, πτήση επιστροφής

Για 4 βράδια μείναμε στο ξενοδοχείο Courtyard by Marriott Munchen City Center 4* στο Μόναχο, το οποίο απέχει μόλις δέκα λεπτά με τα πόδια από την Marienplatz! Τα δωμάτια είναι πεντακάθαρα με άνετο μπάνιο και τα κρεβάτια έχουν απίστευτα μαλακό στρώμα! Το πρωινό είναι εξαιρετικό με μεγάλη ποικιλία ενώ αν κάποια στιγμή επιλέξετε να δειπνήσετε στο Ιταλικό εστιατόριο του ξενοδοχείου δεν θα το μετανιώσετε! Πολύ νόστιμα πιάτα και φοβερή πίτσα.
Αυτά τα λίγα για το Hotel :!:

Μπορεί να επέστρεψα μόλις πριν λίγες μέρες αλλά το μυαλό μου είναι ακόμα εκεί...

Η συνέχεια επί της οθόνης σας :LOL:


 

Attachments

Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλως ηλθες :xmas_smile:..καμμια φωτο θα δουμε ? η θα φανταζομαστε και εμεις τα σπιτακια, τα χιονια και τα γλυκα!!!!!!:xmas_smile::xmas_smile:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
καλως ηλθες :xmas_smile:..καμμια φωτο θα δουμε ? η θα φανταζομαστε και εμεις τα σπιτακια, τα χιονια και τα γλυκα!!!!!!:xmas_smile::xmas_smile:
Σ'ευχαριστώ πολύ LULLU :xmas_mrgreen:!!! Μα φυσικά και θα δείτε καλή μου! Είναι δυνατόν να σας αφήσω έτσι με την όρεξη? :xmas_cheesygrin: Θα έχει πολλές φωτογραφίες η ιστορία :xmas_mrgreen:!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
να σε καλωσορίσω και εγώ με τη σειρά μου Νικόλ και να σου πω οτι περιμένω με αγωνία τη συνέχεια της ιστορίας σου.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
να σε καλωσορίσω και εγώ με τη σειρά μου Νικόλ και να σου πω οτι περιμένω με αγωνία τη συνέχεια της ιστορίας σου.
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου maki! :xmas_cheesygrin: Δεν αργεί η συνέχεια ... :xmas_mrgreen:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Nuremberg

Δε θα σας κουράσω με λεπτομέρειες! Στόχος μου είναι να σας παρουσιάσω μέσα από τα δικά μου μάτια (και από τις φωτογραφίες μου :xmas_biggrin:)... τα όμορφα τοπία, τα αξιοθέατα, τις εκδρομές, το χριστουγεννιάτικο κλίμα και το φαγητό που απολαύσαμε μέσα σε αυτές τις γεμάτες πέντε ημέρες! Το ταξίδι μας πραγματοποιήθηκε με γνωστό πρακτορείο της Αθήνας.

4.15 το πρωί φτάνουμε στο αεροδρόμιο ''Ελευθέριος Βενιζέλος'' και μετά το απαραίτητο check in και τον εξίσου απαραίτητο καφέ προχωράμε προς την πύλη μας για αναχώρηση με την αεροπορική εταιρία Lufthansa. To αεροπλάνο απογειώθηκε στις 6.15 ακριβώς και μετά από μια ευχάριστη πτήση φτάσαμε στο αεροδρόμιο του Μονάχου στις 07.55!
Το ταξίδι είχε ήδη ξεκινήσει...:xmas_mrgreen:


H πρώτη εκδρομή που θα ακολουθούσαμε και που θα μας έβαζε για τα καλά στο κλίμα των ημερών και σε πολύ ρομαντική διάθεση, δεν είναι άλλη από αυτή στην παραμυθένια Νυρεμβέργη!
Μετά από μια όμορφη διαδρομή 2 ωρών φτάσαμε στην πόλη που αποτελεί τον ορισμό των Χριστουγέννων!!!

O καιρός ήταν με το μέρος μας…Ήλιος με λίγα σύννεφα και η θερμοκρασία να αγγίζει τους 8-9 βαθμούς!
Ο ξεναγός αφού μας έκανε μια σύντομη περιήγηση στα αξιοθέατα με τα πόδια, μας άφησε ελεύθερους παρέα με ένα χάρτη να απολαύσουμε την πόλη! Είχαμε στη διάθεση μας 5 ώρες…Έτσι, μαζί με το αγόρι μου πιασμένοι από το χέρι, γίναμε ένα με τον κόσμο που περπατούσε χαρούμενος δοκιμάζοντας λιχουδιές και διάφορα είδη γιορτινών γλυκισμάτων ! Μια από τις πιο διάσημες Χριστουγεννιάτικες αγορές της Γερμανίας ειδικότερα και της Ευρώπης γενικότερα βρισκόταν εδώ και θα ήταν αδύνατο έως ακατόρθωτο να αντισταθούμε! Φυσικά αναφέρομαι στη γνωστή Christkindlesmarkt

Η χριστουγεννιάτικη υπαίθρια αγορά Christkindlesmarkt στήνεται κάθε χρόνο στην πλατεία Ηauptmarkt από τα τέλη Νοεμβρίου και θα τη βρείτε εκεί μέχρι και την παραμονή των Χριστουγέννων στις 14.00 το μεσημέρι.
Πρόκειται για αμέτρητα ξύλινα καλυβάκια διακοσμημένα και προστατευμένα από τέντες σε κόκκινο, λευκό και πράσινο χρώμα, με κάθε λογής δώρα, χριστουγεννιάτικα παιχνίδια, στολίδια, χειροτεχνήματα και λαχταριστά εδέσματα που σε καλούν να τα γευτείς όλα... Κέικ από τζίντζερ, μπισκότα σε μορφή ανθρωπάκου, ζαχαρωτά, φρουτοσουβλάκια βουτηγμένα στη σοκολάτα, καραμελωμένα μήλα και αμύγδαλα, γλυκάκια με δαμάσκηνο, ντόπιο λουκάνικο rostbratwurst και κρασί με μπαχαρικά gluhwein....
Όλο αυτό το μαγικό σκηνικό που σου άνοιγε την όρεξη, συμπλήρωναν οι άμαξες με τα πανέμορφα αλογάκια για όποιον ήθελε μια άκρως παραμυθένια βόλτα σε μια άκρως παραμυθένια πόλη! :xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin:

Το χριστουγεννιάτικο κλίμα καλλιεργούσε χαμόγελα και ξενοιασιά στα πλήθη! Παντού άκουγες χαρούμενες φωνές, χριστουγεννιάτικα άσματα ενώ στον αέρα μύριζες την ευωδία του ζεστού κρασιού που μπερδευόταν με τη μυρωδιά της κανέλας και της σοκολάτας…Μύριζε Χριστούγεννα!

Αφού φάγαμε τα παραδοσιακά ζεστά λουκάνικα και τα φρουτοσουβλάκια μας, με μια βάφλα με βανίλια & nutella στο χέρι :xmas_mrgreen: συνεχίσαμε τη βόλτα μας για να δούμε όσα περισσότερα μπορούμε…
 

Attachments

Last edited:

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κοριτσάκι μου είμαι κ εγώ εδώ και περιμένω τη συνέχεια!!! :xmas_biggrin::xmas_biggrin:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Πολύ ωραία η ιστορία Νικόλ.Περιμένουμε τη συνέχεια.Ο άντρας μου με πρήζει καιρό για ένα ταξίδι στη Βαυαρία,αλλά το αντιγερμανικό κλίμα των ημερών στη χώρα με έχει επηρεάσει και δεν θέλω να πάω.:xmas_lol: Ωστόσο έχω ακούσει ότι ειναι πολύ όμορφα τα τοπία και η ιστορία σου το βεβαιώνει.:xmas_smile: Βάλε μας κι άλλες εικόνες από το ταξίδι.:xmas_wink:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Πολύ ωραία η ιστορία Νικόλ.Περιμένουμε τη συνέχεια.Ο άντρας μου με πρήζει καιρό για ένα ταξίδι στη Βαυαρία,αλλά το αντιγερμανικό κλίμα των ημερών στη χώρα με έχει επηρεάσει και δεν θέλω να πάω.:xmas_lol: Ωστόσο έχω ακούσει ότι ειναι πολύ όμορφα τα τοπία και η ιστορία σου το βεβαιώνει.:xmas_smile: Βάλε μας κι άλλες εικόνες από το ταξίδι.:xmas_wink:
Σ'ευχαριστώ γλυκιά μου :xmas_cheesygrin:!!! Καλά κάνει και επιμένει ο άντρας σου..μη διστάζεις καθόλου! Είναι πανέμορφη η Βαυαρία και να τη βάλετε στο πρόγραμμα!! Να ξέρεις όλοι οι Γερμανοί που συναντήσαμε και τους είπαμε ότι είμαστε Έλληνες ήταν απίστευτα φιλικοί και καλοσυνάτοι! :xmas_cheesygrin:
Φυσικά θα βάλω πολλές φωτογραφίες :xmas_cheesygrin:

Αρχικό μήνυμα απο Italitsa
Κοριτσάκι μου είμαι κ εγώ εδώ και περιμένω τη συνέχεια!!! :xmas_biggrin::xmas_biggrin:
Ευχαριστώ που με παρακολουθείς αγάπη :xmas_cheesygrin:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Nuremberg

Τα αξιοθέατα:

Η Νυρεμβέργη είναι σχετικά μικρή πόλη και εύκολη να την περπατήσεις, οπότε αν έχετε στη διάθεση σας μια μέρα να της αφιερώσετε θα καταφέρετε να δείτε έναν ικανοποιητικό αριθμό αξιοθεάτων! Αν έχετε δύο μερούλες θα ήταν το ιδανικό! Με το που θα πατήσετε το πόδι σας στην παλιά πόλη(Altstadt)-που περιτριγυρίζεται από τείχη-θα νιώσετε πως κάνατε ένα ταξίδι στο παρελθόν! Εδώ ο χρόνος κυλάει... προς τα πίσω! Η Νυρεμβέργη έχει κάτι το γραφικό, το παραδοσιακό, το διαφορετικό, το ιπποτικό θα έλεγα πιο σωστά! Φυσικά και δε συναντήσαμε πρίγκιπες, δράκους, μάγισσες και ιππότες με άσπρα άλογα.. :love1:
Όμως κάτι πλανάται στον αέρα που της προσδίδει έναν μοναδικό χαρακτήρα και προσφέρει απλόχερα στον επισκέπτη την ψευδαίσθηση πως κατά κάποιον μαγικό τρόπο μεταφέρθηκε μερικούς αιώνες πίσω! Η Νυρεμβέργη αμφιταλαντεύεται ανάμεσα στο φανταστικό και το πραγματικό...Μια βόλτα στα λιθόστρωτα δρομάκια της και θα το αισθανθείτε και εσείς αυτό που περιγράφω!

Βρισκόμαστε, λοιπόν, στο ιστορικό κέντρο και ύστερα από μια φοβερή εμπειρία γεύσεων, χορτάτοι πλέον είμαστε έτοιμοι για εξερεύνηση! Προχωράμε προς τις εντυπωσιακές πανύψηλες εκκλησίες της πόλης για να θαυμάσουμε τη μεγαλοπρέπεια τους...οι πιο γνωστές? St. Lorenz Kirche, St. Sebaldus Kirche και Frauenkirche! Ξεχωρίζουν για το ύψος τους και την αρχιτεκτονική τους!
Έπειτα, κατευθυνόμαστε στο δημοφιλές συντριβάνι του 14ου αιώνα Schöner Brunnen! Το συντριβάνι περιβάλλεται από έναν φράχτη πάνω στον οποίο βρίσκονται τοποθετημένα δύο δαχτυλίδια, σαν κρίκοι...λένε πως αν γυρίσεις με το δάχτυλό σου τους κρίκους, η καλή τύχη σε ακολουθεί :xmas_cheesygrin:...
Στη συνέχεια ο δρόμος μας βγάζει στο σπίτι του Γερμανού ζωγράφου και σημαντικού καλλιτέχνη Albrecht Durer, που λειτουργεί ως μουσείο εδώ και πολλά χρόνια! Εμείς δεν μπήκαμε μέσα αλλά αν έχετε λίγο περισσότερο χρόνο και σας ενδιαφέρει κάντε μια επίσκεψη!

ΥΓ: Στο επόμενο μέρος του κεφαλαίου θα αναφέρω τα highlights της Νυρεμβέργης που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει με τίποτα να χάσετε στη μονοήμερη επίσκεψή σας:xmas_cheesygrin:!
 

Attachments

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Nuremberg

Τα καλύτερα:

-Kaiserburg Nurnberg: Πρόκειται για ένα κουκλίστικο επιβλητικό κάστρο του 12ου αιώνα που μοιάζει με ψεύτικο και βρίσκεται σ'ένα λόφο, στο πιο ψηλό σημείο της Νυρεμβέργης!

Μετά από λίγο περπάτημα, ανεβήκαμε μια μικρή ανηφόρα που μας οδήγησε στην εντυπωσιακή είσοδο του κάστρου...η συνέχεια πραγματικά μας άφησε άφωνους! Η λιθόστρωτη κεντρική αυλή με τα γυμνά από φύλλα δέντρα σε συνδυασμό με το πέτρινο ''φρούριο'' δημιουργούσαν ένα σκηνικό που σίγουρα είχε ξεπηδήσει από κάποιο παραμύθι!

Το κάστρο προσφέρει απίστευτη πανοραμική θέα του ιστορικού κέντρου της Νυρεμβέργης που θα αποζημιώσει και τον πιο απαιτητικό επισκέπτη! Αξίζει 100% να αφιερώσετε λίγο από το χρόνο σας και να το επισκεφτείτε...Είναι πραγματικά πανέμορφα, ρομαντικά, ειδυλλιακά...και θα βγάλετε φοβερές φωτογραφίες με πιάτο την πόλη! H φωτογραφική μας μηχανή πήρε φωτιά κάτι το οποίο συνεχίστηκε και στην κάθοδό μας από το λόφο αφού η θέα του πράσινου χαλιού που μπλέκεται παιχνιδιάρικα με τα γλυκύτατα σπιτάκια με τις τριγωνικές σκεπούλες και τα γυμνά δέντρα έμοιαζε με πίνακα ζωγραφικής!

:romeo:

-Heilig-Geist-Spital: ή αλλιώς ''The Hospital of the Holy Spirit''...Χτίστηκε μεταξύ του 1332 με 1330 και πρόκειται για το παλαιότερο γηροκομείο στον κόσμο! Πάνω στον ποταμό Pegnitz, σήμερα αποτελεί ίσως το πιο όμορφο και γραφικό σημείο της Νυρεμβέργης...
Όλοι οι περαστικοί στέκονται για να το θαυμάσουν και να απαθανατίσουν τη στιγμή με το ταίρι τους! Οι φωνές των γλάρων και οι πάπιες που κάνουν τη βόλτα τους στο ποτάμι προσδίδουν άλλη μία νότα ομορφιάς...Τίποτα δεν μπορεί να καταστρέψει αυτή την απόλυτη ηρεμία!


~.~.~.~.~.~.~.~

Κάπου εδώ είχε έρθει η ώρα για εμάς να αποχωριστούμε αυτή την πανέμορφη πόλη που μας μετέδωσε τη μαγεία της και να αναχωρήσουμε για τα επόμενα...

~.~.~.~.~.~.~.~

-Να πω ακόμη πως όποιος έχει λίγο περισσότερο χρόνο από εμάς, έχει παιδιά ή απλά είναι φαν του είδους, μπορεί να κάνει μια επίσκεψη και στο ζωολογικό κήπο της Νυρεμβέργης (Nuremberg Zoo)! Μας είπαν πως αξίζει πολύ!
Ααα, και βέβαια μην παραλείψετε να πάτε στο Justizpalast εκεί όπου πραγματοποιήθηκε η περίφημη δίκη της Νυρεμβέργης!

:xmas_smile:

~.~.~.~.~.~.~.~

Το βράδυ μας βρήκε στο Μόναχο να απολαμβάνουμε dinner στο ιταλικό εστιατόριο του ξενοδοχείου μας...pizza με ντοματίνια, προσούτο και μοτσαρέλα, και για επιδόρπιο gelato σοκολάτα! :icecream:
 

Attachments

Last edited:

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Nuremberg

Κάποιες extra φωτογραφίες από Νυρεμβέργη γιατί σας το υποσχέθηκα!!! :xmas_cheesygrin:
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom