Ολλανδία Παραμυθενια Ουτρεχτη

Stavros Chipicao

New Member
Μηνύματα
1
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα!
Καλησπερα, με λενε Σταυρο και αυτη ειναι η πρωτη ιστορια που γραφω στο forum του travelstories. Εχω κανει λιγα ταξιδια η αληθεια ειναι,λογω του οτι ειμαι μολις 18, αλλα για μενα καθε ταξιδι αποτελει ξεχωριστη, μοναδικη και αξεχαστη εμπειρια εξαιτιας του ενθουσιασμου που κουβαλαω απο τα πεντε μου :p Το Σεπτεμβρη του 2011 επισκεφτηκα την Ολλανδια για 7 ημερες και η πολη που μου εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση ηταν η Ουτρεχτη.

Ομορφα κλασικα ολλανδικα σπιτια, να χωριζονται απο ενα εξισου προσεγμενο ποταμι με αναλογη διαμορφωση του γυρω χωρου ( μα να ειναι τοσο ιδια με τον Κηφισσο :haha: ), μεγαλες πλατειες και παντου φυσικα πρασινο! Στην Ουτρεχτη εφτασα με τρενο, (τα ολλανδικα τρενα ειναι πολυ καλης ποιοτητας τοσο σε εξυπηρετηση οσο και σε ταχυτητα) απο την επαρχιακη πολη Rhenen, των 18.000 περιπου κατοικων , οπου ημουν φιλοξενουμενος ενος γνωστου μου για ολες τις μερες. Το εισητηριο του τρενου κοστισε 14,50 ευρω (μετ'επιστροφης) και σε 25-30 λεπτα ημασταν στην Ουτρεχτη. Ειδα μια πραγματικα ομορφη πολη με υψηλο βιοτικο επιπεδο, αρκετους φοιτητες και γενικοτερα για τα δεδομενα της Ολλανδιας αρκετη κινηση στους δρομους. Φυσικα παντου, μα παντου ομως, ποδηλατα και αναλογοι ποδηλατοδρομοι για την ασφαλεια των αναβατων τους. Δυστυχως επειδη ηταν μονοημερη εκδρομη προλαβα να επισκεφτω μονο, ενα απο τα κυριοτερα αξιοθεατα της πολης και σημα κατατεθεν της, τον Πυργο της Ουτρεχτης (Domtower). Δεν θυμαμαι ποσα σκαλια ανεβηκα (σιγουρα πανω απο 300) αλλα το σιγουρο ειναι οτι η θεα ανταμοιβει τον καθε παραπονεμενο απο την κουραση! Αυτη η πολη ειναι οντως σαν μακετα Playmobil. Μπροστα ακριβως απο το αξιοθεατο αυτο, στον κεντρικο πεζοδρομο, υπαρχουν δυο ελληνικα εστιατορια, εκ των οποιων το ενα ειναι σουβλατζιδικο με το σουβλακι να κοστιζει 5 ευρω (κλασικος ελληναρας ο μαγαζατορας απο ολες τις αποψεις) και πηρα να φαω γιατι ειχα λυσαξει με 300+300=600 σκαλια ανεβα-κατεβα. Δεν ελεγε και τιποτα σπουδαιο, μην μπειτε στον κοπο να δοκιμασετε. Επισης κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ηταν οι Ελληνες που συναντησαμε γενικα στους δρομους, γιατι η αληθεια ειναι οτι περπατωντας πετυχαμε τουλαχιστον 3-4, χωρις αυτους στα ελληνικα εστιατορα. Ρωτησα εναν απο ολους αυτους και μου ειπε οτι στην Ουτρεχτη ζουν περιπου 4000 Ελληνες. Το πανεπιστημιο βρισκεται διπλα στον Πυργο και εξωτερικα τουλαχιστον φαινεται πολυ ωραιο. Απο οτι ακουσα και εμαθα ειναι φοιτητουπολη καλου επιπεδου που αρκετοι Ελληνες κιολας, την επιλεγουν για το προγραμμα Erasmus ή για καποιο αλλο μεταπτυχιακο μιας και υπαρχουν πολλα μαθηματα στα αγγλικα και οι κατοικοι μιλανε σχεδον ολοι καλα αγγλικα.

Ευχομαι το κειμενο μου να σας βοηθησε εστω και λιγο σε κατι. Ο,τι δεν σας αρεσε ή θα μπορουσα να συμπληρωσω, παρακαλω να μου το πειτε για να γραψω καλυτερα καθε επομενη ιστορια μου ;) Καλα σας ταξιδια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom