Παρισι vs Αθηνα

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Φυσικα δεν μπορουν να συγκριθουν οι δυο αυτες μεγαλουπολεις.
Ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια.
Το Παρισι ειναι μακραν.....και ετη φωτος.....ομορφοτερο,ανθρωπινο,με ανεξαντλητα αξιοθεατα και γενικα καλυτερο.

Ομως σε 3 πραγματα η Αθηνα μπορει να ειναι περηφανη

1)Το κλιμα της
Στο Παρισι μεσα Ιουνιου χωρις μπουφαν δεν την παλευεις.Απορω αυτοι που πανε χειμωνα πως επιβιωνουν?

2)Το αεροδρομιο charles de gaulle ειναι ενα τσιμεντι και γκρι κατασκευασμα με ανυπαρκτα duty free τα οποια ειναι και πανακριβα.
Το Ελ.Βενιζελος για μενα ειναι μακραν πολυ καλυτερο.

3)Οι σταθμοι του μετρο στην Αθηνα δεν βρωμανε κατουρο(τουλαχιστον για την ωρα)οπως μερικοι σταθμοι στο Παρισι(οχι ολοι).

Επισης νυχτωνει εντελως κατα τις 11 το βραδυ,αλλα αυτο καλο ειναι γιατι προλαβαινεις να δεις ακομα περισσοτερα πραγματα(αν αντεχουν τα ποδια σου).
Αυτα τα ολιγα και οι πρωτες εκτιμησεις απο εναν επισκεπτη των 6 ημερων,στο Παρισι.:paris05:
ορεβουαρ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το CDG έχει 3 terminals. Σε ποιο αναφέρεσαι?
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
και γώ όταν το χα δεί τα χάλια του τα μαύρα είχε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ναι, το terminal 1, αν ενδιαφέρεσαι για duty free κλπ μάλλον πρέπει να είναι χάλια αεροδρόμιο. Παραπάνω δεν ξέρω, σε τόσα αεροδρόμια δεν με έχει απασχολήσει ποτέ το θέμα duty free (δεν ασχολούμαι ποτέ μαζί τους, θυμάμαι ότι υπάρχουν μόνο όταν η παρουσία τους με έχει ενοχλήσει)...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ας γράψω και εγώ μερικά...αλλα μονομερώς για το παρίσι.. vs δεν παίζει!!:rolleyes:

οι πιο κομψοντυμένοι άνθρωποι που έχω δεί.
ακόμα και τα τζήν ξέρουν πως να τα φοράνε.δεν είδα πουθενά δήθεν ντύσιμο.το φόραγαν δεν τους φόραγε! το στύλ τοχουν μέσα τους!
οι πιο πρόθυμοι και ευγενικοί ανθρωποι! απαντούσαν στην καθε ερώτηση και απορία με χαμόγελο και όχι βαριεστημένα..
το πιο περίπλοκο αλλα και το πιο εύκολο μετρό! ακόμα και εγώ που ειμαι βλήμα το κατάλαβα!!:rolleyes:
η κάθε γωνιά του μια φωτογραφία! taver σε καλώ σε αναμέτρηση..:D
Παρίσι!! ζωντάνια ζωή ποιότητα αυθεντικότητα ομορφιά!

καλά μη βαράτε!! δεν σταμάτησα καθόλου να ειμαι Ασιόπληκτη!!:bleh:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ναι, το terminal 1, αν ενδιαφέρεσαι για duty free κλπ μάλλον πρέπει να είναι χάλια αεροδρόμιο. Παραπάνω δεν ξέρω, σε τόσα αεροδρόμια δεν με έχει απασχολήσει ποτέ το θέμα duty free (δεν ασχολούμαι ποτέ μαζί τους, θυμάμαι ότι υπάρχουν μόνο όταν η παρουσία τους με έχει ενοχλήσει)...
τα duty free ειπαν οτι εξαρτάται απο τον προορισμό τι προσφέρουν κλπ!!
ούτε εμένα με απασχολούν,αλλα όταν αφήνεις να πάρεις καμιά κούπα για σουβενίρ στο τέλος για να μην την κουβαλάς σε όλο το ταξίδι και δεν βρίσκεις τίποτα, ειναι ένα μικρό θέμα!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
τα duty free ειπαν οτι εξαρτάται απο τον προορισμό τι προσφέρουν κλπ!!
ούτε εμένα με απασχολούν,αλλα όταν αφήνεις να πάρεις καμιά κούπα για σουβενίρ στο τέλος για να μην την κουβαλάς σε όλο το ταξίδι και δεν βρίσκεις τίποτα, ειναι ένα μικρό θέμα!!
Ακριβώς - Γι αυτό δεν αφήνω ποτέ τα (ελάχιστα έτσι κι αλλιώς) ψώνια μου για τα duty free...
Υ.Γ. Πάντως το Τ1 εμένα μου αρέσει (αισθητικά - γιατί οι υπάλληλοι είναι τελείως μα τελείως στόκοι).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ακριβώς - Γι αυτό δεν αφήνω ποτέ τα (ελάχιστα έτσι κι αλλιώς) ψώνια μου για τα duty free...
Υ.Γ. Πάντως το Τ1 εμένα μου αρέσει (αισθητικά - γιατί οι υπάλληλοι είναι τελείως μα τελείως στόκοι).
:haha::haha: το παρατήρησα και εγώ.
είχα τραβήξει του κόσμου τις φωτο απο σταματημένα αεροπλάνα και ξαφνικά μια μικρά μου την λέει με ύφος καρδιναλίστριας!! της άστραψα μια φωτογραφία στην μούρη για να μάθει :shock: να ειναι low profile:cool:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Mονο που τολμησες να συγκρινεις το Παρισι με την Αθηνα πρεπει να λιθοβολιστεις απο τα μελη δημοσιως. Για το καλο σου να μην δει το τοπικ αυτο η Ερση.:haha::haha::haha::haha::haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ας γράψω και εγώ μερικά...αλλα μονομερώς για το παρίσι.. vs δεν παίζει!!:rolleyes:

οι πιο κομψοντυμένοι άνθρωποι που έχω δεί.
ακόμα και τα τζήν ξέρουν πως να τα φοράνε.δεν είδα πουθενά δήθεν ντύσιμο.το φόραγαν δεν τους φόραγε! το στύλ τοχουν μέσα τους!
οι πιο πρόθυμοι και ευγενικοί ανθρωποι! απαντούσαν στην καθε ερώτηση και απορία με χαμόγελο και όχι βαριεστημένα..

καλύτερα δηλαδή κι από τους Ιταλούς στο ντύσιμο;;

καλή συνέχεια παιδιά και χάρηκα που το πήρατε απόφαση
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το είδα! Αλλά δε μπορώ να μην δεχθώ το προφανές οτι η Αθήνα εχει καλύτερο κλίμα από το Παρίσι. Πάντως το ψυχρό κλίμα τον Ιούνιο ενδείκνυται για τουρισμό: σκέψου να έπρεπε κανείς να αντιμετωπίσει τουριστικά το Παρίσι με ζέστες σαν αυτές που είχαμε την προηγούμενη εβδομάδα! Πού κέφι για περπάτημα!
Τα αεροδρόμια γενικώς με αφήνουν παγερά αδιάφορη (ας μη με ακούσει ο traveller), πάντως το Charles de Gaulles ειναι από τα πιο παλιά "μοντέρνα αεροδρόμια, ξεκίνησε τη λειτουργία του το 197 και κάποτε εντυπωσίαζε με την αρχιτεκτονική του, η οποία ήταν πρωτοποριακή για τα δεδομένα της εποχής, τώρα όμως είναι πια κάπως "κουρασμένο". Πάντως τις πρώτες φορες που προσγειωνόμουν εκεί, πριν δεκαετίες, εντυπωσιαζόμουν. Αργότερα το θεωρούσα ολιγον ξεπερασμένο και δεν είχα πια εκείνο το δέος της πρώτης φοράς. Νομίζω οτι φταίει που δεν το φρεσκάραν καθόλου ττόσα χρόνια πια.
Όσον αφορά τους σταθμούς του μετρό έχει να κάνει με το σε πόσο "υποβαθμισμένη" περιοχή βρίσκεται ο σταθμός ή με το πόσο "βαριά" κυκλοφορία έχει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom