Πεδίο του Άρεως

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Όαση στην καρδιά της μεγαλούπολης!

ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06147.jpg
Ζω σ’ αυτή την πόλη μισό αιώνα και …….κάτι ψιλά! Έχω περάσει έξω από το Πεδίο του Άρεως εκατοντάδες φορές, πεζός ή με το αυτοκίνητο. Και όμως δεν είχα μπει ποτέ μέσα μέχρι πριν περίπου δύο εβδομάδες(!!!!). Τότε μια δουλειά, νομικής φύσης, με έφερε κοντά στα δικαστήρια. Φεύγοντας έφτασα μπροστά σε μια από τις πλευρικές εισόδους του πάρκου. Αντί να κινηθώ εξωτερικά στο πεζοδρόμιο, είπα να μπω μέσα να περπατήσω το λίγο που χρειαζόταν μέχρι την έξοδο που θα με έφερνε προς την πλατεία Βικτορίας.
Έχοντας ακούσει κάποια πράγματα στις ειδήσεις για την πρόσφατη ανάπλαση του πάρκου, συνηθισμένος από κάποιες «αναπλάσεις» που έχω δει, περίμενα πολύ τσιμέντο. Η εντύπωση ήταν πολύ ευχάριστη. Αν και δεν περπάτησα παρά μόνο λίγο,
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06202.jpg
μου έκανε εντύπωση το πολύ πράσινο, οι χωμάτινοι ή πέτρινοι δρόμοι και η ησυχία!! Στην καρδιά της μεγαλούπολης, εκεί που συναντιόνται δύο από τις πιο πολυσύχναστες λεωφόρους και με κίνηση που μπορεί να σε τρελάνει, και όμως όλα αυτά τα ξεχνάς και απολαμβάνεις ηρεμία και ησυχία. Τι κάνει το πράσινο!!!!
Λίγες μέρες μετά, με το Μάρτη να έχει ξεπεράσει τα μισά του και τον ήλιο να ’ναι στις δόξες του, πήρα τη φωτογραφική μου μηχανή και κατέβηκα να το περπατήσω. Όπως το περίμενα κι ακόμα καλύτερο!
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06146.jpg
Η κεντρική λεωφόρος των Ηρώων του 1821 με τις προτομές δεξιά κι αριστερά, και το μεγάλο παρτέρι στη μέση, ζωσμένο ένα γύρω με συνεχές ξύλινο παγκάκι,
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06152.jpg
τη μεγάλη πλατεία με το σιντριβάνι,
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06159.jpg
το εκκλησάκι των Ταξιαρχών με τα μνημεία απ’ έξω,
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06157.jpg
όπως το κενοτάφιο του Αλέξανδρου Υψηλάντη,
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06165.jpg
το μνημείο των Ιερολοχιτών λίγο πιο κει
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06195.jpg
και το μνημείο των πεσόντων Βρετανών, Αυστραλών και Νεοζηλανδών του τελευταίου πολέμου με την Αθηνά πάνω σε ψηλή στήλη και τη «Δηλιακή» λέαινα στα «πόδια» της.
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06200.jpg
Φυσικά αυτό που κυριαρχεί πάνω σε όλα και πάνω απ’ όλα είναι το πυκνό πράσινο που αλλού μοιάζει δασώδες, αλλού όμως είναι φυτεμένο με τέτοιο τρόπο που να επιτρέπει σε αυτούς που θέλουν να χαρούν την πλούσια λιακάδα.
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06140.jpg
Και ήταν πολλοί αυτοί που βγήκαν να «μαζέψουν» ήλιο!!! Μαμάδες και μπαμπάδες με μωρά, μοναχικοί περιπατητές αλλά και παιδιά.
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06150.jpg
Και φυσικά αρκετοί ηλικιωμένοι, που οι περισσότεροι μαζεμένοι κουβέντιαζαν ζωηρά για τα τρέχοντα. Η γνωστή «μικρή βουλή» που συναντά κανείς αρκετά συχνά σε πάρκα και πλατείες και στην οποία «προτείνονται λύσεις» για όλα τα προβλήματα!!
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06151.jpg
Άλλοι παίζανε τάβλι, με την πανταχού παρούσα «εξέδρα» γύρω τους
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06171.jpg
ή άλλοι, πιο μοναχικοί αυτοί, παίζανε σκάκι!
ai1249.photobucket.com_albums_hh506_dimosf2_2012_20PEDIO_20TOU_20AREOS_DSC06192.jpg
Κάποιοι ήταν αραχτοί στα παγκάκια σε κατάσταση απόλυτης χαλάρωσης! Φυσικά δεν έλλειπαν και οι εργάτες που εδώ κι εκεί όλο και κάτι μαστορεύανε.
Περπάτησα πάνω από μια ώρα, έβγαλα πολλές φωτογραφίες και φυσικά πάνω απ’ όλα «γέμισα τις μπαταρίες» μου!
Η πόλη αυτή συνεχίζει να με εκπλήσσει!


Περισσότερες φωτογραφίες: https://picasaweb.google.com/113519638873206463457/Athens1932012

Δύο ενδιαφέροντα άρθρα εδώ:
ΑΤΤΙΚΟ ΠΡΑΣΙΝΟ > Χώροι Πρασίνου > Αθήνα > Πεδίο του Άρεως > Ιστορία - Αρχιτεκτονική

Πεδίον του Άρεως - Βικιπαίδεια

Από το το δισάκι μου στον ώμο...: Πεδίο του Άρεως
 

Attachments

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
σε Ευχαριστώ Δήμο. Ήταν το πάρκο στο οποίο μεγάλωσα, τα παιδικά μου χρόνια εκεί τα πέρασα. Ακόμα θυμάμαι την παιδική χαρά με το μεταλλικό αεροπλάνο και το μεταλλικό πλοίο στο οποίο πέρναγα τις ώρες μου ;)

όπως και τις εκθέσεις βιβλίου, που πάντα είχαμε το ΟΚ από την μητέρα μου, να αγοράσουμε από 2 κόμιξ, και τσακίζαμε τον Τεν Τεν πάντα :) :)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και εγω σε ευχαριστώ Δήμο...ηταν το σημείο αναφοράς μας ολων εμας που ζουσαμε εκτός Αθηνών στα νεανικά μας χρόνια...εκει ήταν,και είναι, η αφετηρία και το τερμα των λεωφορειων της αν. αττικής...εκέι δίναμε τα πρώτα μας ραντεβού μας μακρια απο αδιακριτα βλεμματα...εκει πηγαιναμε οταν καναμε κοπάνα απο το σχολείο....
και μετα παντρευτηκα στην εκκλησια των Ταξιαρχών...και για καποιο διαστημα εμεινα και στην κυψέλη και πηγαινα τα δυο μικρα παιδιά μου στο άλσος..εζησα και τις εκθεσεις βιβλιων εκει...τωρα σπάνια με φέρνει ο δρόμος προς τα εκεί...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Και όμως υπήρξαν τόσες πολλές αντιδράσεις για την ανάπλαση, που ειχαμε πειστεί ότι όλα γίνονται για τους εργολάβους. Τώρα εσύ περιγράφεις κάτι διαφορετικό από αυτό που περίμενα να ακούσω. Ελπίζω όντως να μην έγιναν καταστροφές και τα λεφτά που δόθηκαν να έπιασαν τόπο.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Όπως λέω και στην αρχή δεν ξέρω πως ήταν τα πράγματα πριν. Έτσι δεν μπορώ να ξέρω. Γνωρίζω πως υπήρξαν πολλές αντιδράσεις. Αυτό που είδα εγώ πρωτοπηγαίνοντας με εξέπληξε ευχάριστα. Απ' όσα είχα ακούσει από φίλους δεν μοιάζει να ήταν καλύτερα τα πράγματα πριν. Δεν μπορώ να πάρω θέση. Αν κάποιος έχει εικόνα του πριν και του τώρα καλά θα είναι να μας πει.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Και από μένα ένα ευχαριστώ..Τα παιδικά μου χρόνια εκεί τα πέρασα! Ήθελα καιρό να το επισκεφτώ, αλλά ήμουν διστακτική, ακούγοντας διάφορα για την κατάντια του πάρκου και την ανάπλασή του...Τώρα που είδα τις φωτογραφίες όμως, θα το επισκεφτώ το συντομότερο!

σε Ευχαριστώ Δήμο. Ήταν το πάρκο στο οποίο μεγάλωσα, τα παιδικά μου χρόνια εκεί τα πέρασα. Ακόμα θυμάμαι την παιδική χαρά με το μεταλλικό αεροπλάνο και το μεταλλικό πλοίο στο οποίο πέρναγα τις ώρες μου ;)

όπως και τις εκθέσεις βιβλίου, που πάντα είχαμε το ΟΚ από την μητέρα μου, να αγοράσουμε από 2 κόμιξ, και τσακίζαμε τον Τεν Τεν πάντα :) :)
Θανάση και εγώ έπαιζα στο αεροπλάνο και το πλοίο!!! :clap::clap:Τι ωραία που ήταν! Ακόμα τα θυμάμαι :D:D
Και μετά..μαλλί της γριάς και ποδήλατα ;)
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.050
Ευχαριστούμε Δήμο.Καλό είναι να εκτιμάμε τις (έστω και λιγοστές) οάσεις πρασίνου της πόλης μας.:D
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Έδωσες μια πολύ ωραία ιδέα σε όσους ζουν στην πρωτεύουσα για τώρα που επιτέλους καλοκαιριάζει!!!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
καλα, μεσα στο μυαλο μου εισαι!χθες ήμουν απ εξω και σκεφτομουν οτι δεν έχω μπει ποτέ μέσα!!:clap:
θα την κανω την βολτιτσα μου λοιπον κεγω συντομα!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η ιστορία μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ελλάδας ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.713
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom