Γενικά Πεζοπορία στην Ευρώπη

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σκεφτόμαστε να κανονίσουμε ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό (Σεπτέβριο ή Οκτώβριο) με κύριο χαρακτηριστικό τη φύση,βουνά,δάση,λίμνες και κυρίως πεζοπορικά μονοπάτια (μέτριας δυσκολίας) και όχι πάνω της μιας μέρας.Σαν παράδειγμα ,σε κάτι από Ελλάδα για να καταλάβετε τι εννοώ ,θα αναφέρω Όλυμπο,Ζαγοροχώρια και Φαράγγι Σαμαριάς!!! Κάνοντας μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα κάποια ενδιαφέροντα μέρη όπως Aletsch glacier στην Ελβετία, Verdon Canyon στην Γαλλία καθώς επίσης και τα "γνωστά" νορβηγικά φιορδ και τις φιλανδικές λίμνες!!! Μου πέρασε από το μυαλό και η Ισλανδία αλλά τα αεροπορικά είναι σαν να πηγαίνεις Νέα Υόρκη!!! Έχει κανεις κάποια άποψη για τα παραπάνω ή κάποια ταξιδιωτική εμπειρία από κάποιο μέρος παρόμοιο με τα παραπάνω για να με καθοδηγήσει???
ΥΓ Ο κύριος σκοπός του ταξιδιού είναι η φύση και η περιπέτεια απλά θα θέλαμε και μια όμορφη πόλη σχετικά κοντά για να χαλαρώσουμε και να την απολάυσουμε μερικές μέρες!!!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Σκεφτόμαστε να κανονίσουμε ένα ταξιδάκι στο εξωτερικό (Σεπτέβριο ή Οκτώβριο) με κύριο χαρακτηριστικό τη φύση,βουνά,δάση,λίμνες και κυρίως πεζοπορικά μονοπάτια (μέτριας δυσκολίας) και όχι πάνω της μιας μέρας.Σαν παράδειγμα ,σε κάτι από Ελλάδα για να καταλάβετε τι εννοώ ,θα αναφέρω Όλυμπο,Ζαγοροχώρια και Φαράγγι Σαμαριάς!!! Κάνοντας μια πρόχειρη αναζήτηση βρήκα κάποια ενδιαφέροντα μέρη όπως Aletsch glacier στην Ελβετία, Verdon Canyon στην Γαλλία καθώς επίσης και τα "γνωστά" νορβηγικά φιορδ και τις φιλανδικές λίμνες!!! Μου πέρασε από το μυαλό και η Ισλανδία αλλά τα αεροπορικά είναι σαν να πηγαίνεις Νέα Υόρκη!!! Έχει κανεις κάποια άποψη για τα παραπάνω ή κάποια ταξιδιωτική εμπειρία από κάποιο μέρος παρόμοιο με τα παραπάνω για να με καθοδηγήσει???
ΥΓ Ο κύριος σκοπός του ταξιδιού είναι η φύση και η περιπέτεια απλά θα θέλαμε και μια όμορφη πόλη σχετικά κοντά για να χαλαρώσουμε και να την απολάυσουμε μερικές μέρες!!!
Σκωτία-Χάιλαντς εχεις σκεφτεί; Νομίζω ειναι ιδανική περιπτωση! Πολλες διαδρομες και μοναδικά τοπία! Ειδικά το isle of sky είναι φανταστικό... Επισης τα αεροπορικά δεν ειναι πολυ ακριβά...
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σκωτία-Χάιλαντς εχεις σκεφτεί; Νομίζω ειναι ιδανική περιπτωση! Πολλες διαδρομες και μοναδικά τοπία! Ειδικά το isle of sky είναι φανταστικό... Επισης τα αεροπορικά δεν ειναι πολυ ακριβά...
Τα εχω σκεφτει αυτα αλλα λογω αναποδηα οδηγησης τα φοβαμαι λιγο!! Δεν ξερω πως θα μοθ φανει!! Γτ θα νοικιασουμε σιγουρα αμαξι
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
δεν έχω εμπειρία από πεζοπορία σε ορεινά μονοπάτια, αλλά θα ήθελα να αναφέρω ότι στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Ελβετία τον κόσμο που είδα να κάνει πεζοπορία στα βουνά ήταν άλλο πράγμα και οι περισσότεροι μεγάλης ηλικίας. στην Pontresina που έμενα τα περισσότερα ξενοδοχεία είχαν πελάτες πεζοπόρους. τα περισσότερα ξενοδοχεία παρείχαν στους πλάτες τους δωρεάν κάρτες με τις οποίες μπορούσες να μετακινήσαι δωρεάν με λεωφορεία,τρένα και τελεφερίκ στις γύρω περιοχές. οι πεζοπόροι έπαιρναν το πρωί το λεωφορείο, φθάναν σε κάποιο σημείο που υπήρχε τελεφερίκ και πιάναν ένα μονοπάτι και κάναν την πεζοπορία τους.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ένα από τα μέρη που με είχαν ενθουσιάσει πεζοπορικά είναι το νησί της Πορτογαλίας Μαδέρα στον Ατλαντικό Ωκεανό. Έχει πολλα πεζοπορικά μονοπάτια κατά μήκος των levadas, καναλιών που μεταφέρουν νερά από τα βορειότερα και εύφορα μέρη του νησιού προς τον ξηρότερο Νότο. Υπάρχουν διαδρομές διαφόρων διαβαθμίσεων σε υπέροχα φυσικά τοπία με πολύ πράσινο, ποταμάκια, καταρράκτες και λοιπά! Εγώ είχα πάει τέλος Αυγούστου, αλλά από όσο ξέρω και το φθινόπωρο ο καιρός είναι εξαιρετικός!

Απλά τα αεροπορικά είναι τσιμπημένα, χρειάζεται ψάξιμο και έγκαιρη κράτηση! Το νησί κατά τα αλλα είναι νορμάλ σε επίπεδο τιμών.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Τα εχω σκεφτει αυτα αλλα λογω αναποδηα οδηγησης τα φοβαμαι λιγο!! Δεν ξερω πως θα μοθ φανει!! Γτ θα νοικιασουμε σιγουρα αμαξι
Θα σου έλεγα να μη το φοβηθεις... Και εμεις ειχαμε ενδιασμους αλλα τελικα μονο το πρωτο τεταρτο μας φαινοταν περιεργο! Μετα το συνηθισαμε! Οι δρομοι ειναι πολυ καλοι! Δε νομιζω να δυσκολευτεις... Ειναι μια χωρα που εχει πολλες εναλλαγες τοπιων! Θα δεις τα πάντα. Θαλασσα, λιμνες, πεδιαδες, βουνα,δαση, ποταμια, καταραχτες, γκρεμους, καστρα...Τοπια φοβερα! Ηταν το συναρπαστικοτερο ταξιδι μου αυτο!
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θα σου πρότεινα επίσης ένα ταξίδι που είχα κάποτε στο πρόγραμμα το οποίο θυσιάστηκε για το Μαρόκο αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω!
Να συνδυάσεις τη Λίμνη Κόμο και τις γύρω περιοχές με πεζοπορία στους Δολομίτες που το καλοκαίρι είναι ιδανική εποχή μιας και το χειμώνα η περιοχή είναι κατάλληλη για σκι.
Δες και μια πολύ ωραία ιστορία να πάρεις ιδέες.
http://www.travelstories.gr/communi...λυμπο-ως-τις-Άλπεις-και-τους-Δολομίτες.21363/
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα σου πρότεινα επίσης ένα ταξίδι που είχα κάποτε στο πρόγραμμα το οποίο θυσιάστηκε για το Μαρόκο αλλά κάποια στιγμή θα το κάνω!
Να συνδυάσεις τη Λίμνη Κόμο και τις γύρω περιοχές με πεζοπορία στους Δολομίτες που το καλοκαίρι είναι ιδανική εποχή μιας και το χειμώνα η περιοχή είναι κατάλληλη για σκι.
Δες και μια πολύ ωραία ιστορία να πάρεις ιδέες.
http://www.travelstories.gr/community/threads/roadtrip-από-τον-Όλυμπο-ως-τις-Άλπεις-και-τους-Δολομίτες.21363/
Λίμνη Κόμο έχω πάει και είναι φανταστικά!!! Όσο για τους Δολομίτες είναι μέσα στις σκέψεις μου!!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.364
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom