Κίνα Πεκίνο τον Ιανουάριο

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Γεια σας, μετά από ελάχιστη σκέψη έκλεισα αεροπορικά για Πεκίνο μέσω Βουδαπέστης σε εκπληκτική τιμή! Επομένως έχω τον Ιανουάριο του 2016 8 βράδυα στο Πεκίνο. Ξέρω έχει ακόμα καιρό αλλά έχω αρχίσει το διάβασμα για να έχω μια πρώτη ιδέα. Από αυτά που έχω διαβάσει 5-6 μέρες είναι αρκετές για Πεκίνο, τις υπόλοιπες 2-3 μέρες τί κάνουμε? Επιλογές (και θέλω τις απόψεις σας).
1. Βγάζουμε αεροπορικά για Σιάν
2. Πάμε με τραίνο Datong-Pignyao
3. Πάμε μόνο Datong
4. Πάμε μόνο Chengde
5. Καθόμαστε στα αυγά μας γιατί οι μέρες στο Πεκίνο είναι μια χαρά και δεν θα βαρεθούμε. (άντε να πάμε μια ημερήσια στο Cuandixia)

Τα προβλήματα που προκύπτουν είναι ότι τα αεροπορικά είναι μετ' επιστροφής Αθήνα - Πεκίνο οπότε θα πρέπει οπωσδήποτε να γυρίσω Πεκίνο (χάνοντας χρόνο και κερδίζοντας ταλαιπωρία) και το οικονομικό μιας και δεν βρίσκω φθηνά αεροπορικά για τις εσωτερικές πτήσεις (αν ξέρετε καμιά αεροπορική ή κανένα site πείτε μου). Η 5η και πιο ξεκούραστη επιλογή δεν με χαλάει ιδιαίτερα αρκεί να μη βαρεθούμε. Περιμένω προτάσεις...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
8 νυχτες για Πεκίνο είναι οκ. Πάρε και ένα γρήγορο τραίνο, πήγαινε μέχρι Σαγκάη τις 2-3 νύχτες και γύρνα πίσω. Σιαν προυποθέτει ή αεροπορικο ή παραπάνω ημέρες που εσύ δεν έχεις, αν και υπάρχει τρένο που το κάνει 8-9 ώρες, δεν θυμάμαι καλά. Οριακά (αν πεταξεις εξω την Σαγκάη) σε παιρνει για Πινκγιαο το οποίο βγαίνει σε 1 άντε 2 ημέρες το πολύ. Αγόρασε κανα γκατζετάκι, επισκεψου τα τουριστικά και όμορφα Απαγορευμενη πόλη, Σινικό τείχος κλπ, πιες και Μπαιζιου, φαε και καμμιά κουταμάρα που τρώνε οι μουρλοκινέζοι και είσαι οκ. Μην εχεις και μεγαλές προσδοκίες για 8 νυχτες.
Και μια υποσημείωση. Το Πεκίνο δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της παλαίποτε Κίνας τώρα πια. Σαν προτεκτοράτο του Adam Smith μου μοιάζει, με μικρές ανατολίτικες πινελιές.
Καλό ταξίδι
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
8 νυχτες για Πεκίνο είναι οκ. Πάρε και ένα γρήγορο τραίνο, πήγαινε μέχρι Σαγκάη τις 2-3 νύχτες και γύρνα πίσω. Σιαν προυποθέτει ή αεροπορικο ή παραπάνω ημέρες που εσύ δεν έχεις, αν και υπάρχει τρένο που το κάνει 8-9 ώρες, δεν θυμάμαι καλά. Οριακά (αν πεταξεις εξω την Σαγκάη) σε παιρνει για Πινκγιαο το οποίο βγαίνει σε 1 άντε 2 ημέρες το πολύ. Αγόρασε κανα γκατζετάκι, επισκεψου τα τουριστικά και όμορφα Απαγορευμενη πόλη, Σινικό τείχος κλπ, πιες και Μπαιζιου, φαε και καμμιά κουταμάρα που τρώνε οι μουρλοκινέζοι και είσαι οκ. Μην εχεις και μεγαλές προσδοκίες για 8 νυχτες.
Και μια υποσημείωση. Το Πεκίνο δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα της παλαίποτε Κίνας τώρα πια. Σαν προτεκτοράτο του Adam Smith μου μοιάζει, με μικρές ανατολίτικες πινελιές.
Καλό ταξίδι
Thanks για την απάντηση. 8 νύχτες έχω στο σύνολο γι'αυτό ρωτάω αν είναι να μείνω Πεκίνο ή να πάω και πουθενά αλλου. Εσυ δηλαδή προτείνεις 5-6 βράδυα Πεκίνο και 2-3 Σαγκάη αν κατάλαβα καλα?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Καλά κατάλαβες. Που αλλού να πας? Για Κινα μιλάμε όχι για Σιγκαπούρη. Και πράγματι τα εσωτερικά αεροπορικά τα βρίσκω και εγώ ακριβά, αλλά είναι πολύ μεγάλες οι αποστάσεις.
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
Καλά κατάλαβες. Που αλλού να πας? Για Κινα μιλάμε όχι για Σιγκαπούρη. Και πράγματι τα εσωτερικά αεροπορικά τα βρίσκω και εγώ ακριβά, αλλά είναι πολύ μεγάλες οι αποστάσεις.
Μάλιστα, από ότι βλέπω υπάρχει bullet train και για Σιάν, βέβαια οι τιμές και για τα δύο είναι κάπου στα 150 πήγαινε - έλα δεν το λες και τζάμπα. Είδωμεν λοιπόν...
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
350 το άτομο (έκλεισα για 2 άτομα) 1-10 Ιανουαρίου μέσω Βουδαπέστης. Aegean και Air China, μου φάνηκε πολύ καλή τιμή.
ακριβά... αλλά μάλλον άργησες. Τα ίδια εισιτηρια τα βρηκα πριν λίγες ημέρες με 288 ευρώ. Δεν πειράζει... την επόμενη φορά μπορεί να είσαι πιο τυχερός...
 

marstay

Member
Μηνύματα
143
Likes
223
Επόμενο Ταξίδι
Ακυρώθηκε!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη
ακριβά... αλλά μάλλον άργησες. Τα ίδια εισιτηρια τα βρηκα πριν λίγες ημέρες με 288 ευρώ. Δεν πειράζει... την επόμενη φορά μπορεί να είσαι πιο τυχερός...
Τα είχα δει κι εγώ αλλά χρειάστηκα και 2 μέρες να το κανονίσω...Όταν πήγα να τα κλείσω είχε μείνει μόνο ένα στα 262 βασικά, όταν έβαζες και 2ο άτομο ανέβαινε στα 380 το ένα. Με τα πολλά έκανα δύο κρατήσεις και έκλεισα ένα στα 260 και ένα στα 400. Έβαλα και ασφάλεια οπότε πήγε στα 700 σύνολο τα 2 άτομα. Μια χαρά μου φαίνεται και ας άργησα λιγάκι...;)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
ακριβά... αλλά μάλλον άργησες. Τα ίδια εισιτηρια τα βρηκα πριν λίγες ημέρες με 288 ευρώ. Δεν πειράζει... την επόμενη φορά μπορεί να είσαι πιο τυχερός...
Έτσι και μην γράψεις τίποτα μπας και φάμε λίγο κινέζικο κρύο τον γενάρη...
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Στο Πεκίνο έχει πολλά να δείς καί να κάνεις, πέρα από τα γνωστά αξιοθέατα, οπότε οκτώ μέρες δεν είναι καί πολλές.
Θα σου αναφέρω μερικά από αυτά πού είδα:
Open air Εθνογραφικό Μουσείο (Πάρκο Εθνικών Πολιτισμών), απέναντι ακριβώς από τις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις.
Είναι πολύ όμορφο καί εκτεταμένο, μας έφαγε ολόκληρη μέρα. Αφορά τις 55 μειονότητες της Κίνας, με αυθεντικά κτίσματα καί παραστάσεις με τοπικούς χορούς.
Το μεγάλο ενυδρείο κοντά στο ζωολογικό κήπο.
Το World Park, θεματικό πάρκο με αντίγραφα σε μικρότερη κλίμακα με μνημεία από όλη την Κίνα καί τον κόσμο. Μέχρι την Ακρόπολη έχουν.
Τα Θερινά Ανάκτορα, πού είναι από τα must, είναι πολύ εκτεταμένα καί θα χρειαστείτε τουλάχιστον μισή μέρα.
Μισή μέρα επίσης θα χρειαστείτε γιά το πάρκο Μπέϊ Χάϊ (πανέμορφο) συνδιάζοντάς το με την συνοικία Χού Χάϊ καί επίσκεψη στο Μέγαρο τού Πρίγκιπα Γκόνγκ.
Ενδιαφέρουσες επίσης είναι οί παραστάσεις της Οπερας τού Πεκίνου αλλά εξαιρετικές οί παραστάσεις με τα Ακροβατικά.
Μπορείτε επίσης να κάνετε ημερήσιες εκδρομές από Πεκίνο, όπως πχ στο Σιντού.
Υπάρχουν γραφεία πού κάνουν τέτοιες ιδιαίτερες εκδρομές, ψάξτο λίγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom