Πελοπόννησος

mandy mal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Καλως σας βρηκα!!!!!!όλους...ειμαι η μαντυ απο ζακυνθο...... και σκοπευω στα μεσα σεπτεμβρη με αφετηρια την αθηνα στην οποια εχουμε καποιες δουλειες να κανουμε λιγες μερες διακοπες στη πελοποννησο μαζι με τον αντρα μου...η διαδρομη που εχουμε σκεφτει ειναι ναυπλιο-μονεμβασια-ελαφονησος- γυθειο- καλαματα-κορωνη- μεθωνη- κυπαρισσια και επιστροφη στη ζακυνθο.οι μερες που εχουμε για διανυκτερευση ειναι 4 και σκεφτομαστε να μεινουμε ενα βραδυ ναυπλιο,2 μονεμβασια, 1 ελαφονησο.
Δε ξερω ομως αν ολοι αυτοι οι προορισμοι ειναι πολλλοι για αυτες τις μερες και αν το ταξιδι ετσι θα ειναι πολυ κουραστικο...δε ξερω και περιπου ποση ωρα ειναι το ενα μερος απο το αλλο...αν εχει καποιος τη διαθεση ας μοιραστει μαζι μου τις πολυτιμες συμβουλες του........ευχαριστω...:D
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες Μάντυ από τη Ζάκυνθο! :D

Έχω μια απορία.. Έτσι όπως σημειώνεις τις πιθανές διανυκτερεύσεις σας, μετά την Ελαφόνησο, έχετε σκοπό να περάσετε από Γύθειο, Καλαμάτα, Κορώνη, Μεθώνη, Κυπαρισσία και μετά Ζάκυνθο σε μια μέρα? Τα μέρη αυτά (ή και κάποια άλλα στο δρόμο σας) σας ενδιαφέρει να τα δείτε ή απλά να περάσετε πηγαίνοντας για Κυλλήνη?

Αν θέλετε να τα δείτε, τότε μάλλον πρέπει να κάνεις άλλη κατανομή στις διανυκτερεύσεις.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
ειναι πολλα τα χιλ. απο ελαφονησι για κυλληνη .σιγουρα οι μερες σου ειναι λιγες και καποια μερη δεν θα επισκεφτεις αλλα ετσι απλως θα περασεις απο καλαματα κορωνη μεθωνη για να πεις οτι περασες.επισης ελαφονησο 2ημερες????? μου φανταζει πολυ.εχει μια ωραια παραλια αλλα θα συναντησεις κι αλλες στο διαβα σου.ισως αν περναγες απο ελαφονησο και διανυκτερευες καπου αλλου?
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
ουπς λαθος..... μην μεινεις καθολου ελαφονησο.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Και για μενα το προγραμα σου είναι πολυ κουραστικό και δε θα δείτε τίποτα.
Ισως να είναι καλύτερα να αφησετε εξω το αγαπημένο Ναύπλιο και να πάτε απευθείας Μεθώνη, Φοινικούντα.
Την επόμενη μερα να πατε Γυθειο ή Οιτυλο και να επισκεφθειτε σπηλαιο Δυρου και Γερολιμενα.
Την επόμενη Ελαφονησο και η τελευταια διανυκτερευση Μονεμβασια.
Και πάλι οι διαδρομές είναι μεγαλες και προσωπικά δεν θα τις εκανα σε τοσο λίγες μερες που έχεις, αλλα απο ότι βλεπώ έχεις διάθεση να κανεις πολλά χιλιόμετρα και σίγουρα είναι καλύτερα τα πράγματα από αυτό που έχεις στο νου σου.
Τουλαχιστον ετσι θα δεις κάποια βασικά πράγματα
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
dik 7 απο Αθήνα ξεκινούν !!!!!!! οχι απο Ζάκυνθο

Λοιπόν ξεκινάτε πρωί πρωί περνατε απο Ναυπλιο το βλέπετε αλλά δεν μένετε και μεσω παραλιακού δρόμου πάετ Αστρος Λεωνίδιο και κατευθείαν Μονεμβασιά
για διανυκτέρευση .
Την επομένη πρωί πρώι περνατε ελαφόνησο κανετε το μπάνιο στο Σίμο και επιστρέφετε για διανυκτέρευση Γυθειο .
Την επομένη μεχρι το μεσημέρι βλέπετε Γυθειο κανετε το μπανιο σας και πάτε Νεο Οίτιλο .Τρωτε για βραδυ ψαρικά στον Μαυρο πειρατή η δίπλα στο λιμένι στον Τακη η στο τελωνείο ( αν και εφαγα και στα 3 πριν μια εβδομαδα προτείνω τακη ,λόγω τοποθεσίας ).
Το επόμενο πρωί πάτε Bάθεια -Γερολιμένα που λεει και ο Χρηστάρας και φτανετε μεχρι Μαρμαρι και Ταίναρο .Επιστροφή προς το απόγευμα και μενετε καπου μεταξύ Στουπας Καρδαμύλης .
Την Τεταρτη μερα ξεκινάτε και περνατε απο Κορώνη Μεθώνη Πύλος και ανεβαίνετε προς Κυλλήνη .

ΥΓ.Στην θεση σας θα έβγαζα τελείως έξω το Ναυπλιο ( που θα το δείτε καποια άλλη στιγμή )και απο αθήνα κατευθείαν Μονεμβασια και το υπόλοιπο πρόγραμμα κανονικά
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Συνονοματε έχεις δικιο δεν το πρόσεξα ότι ξεκινούν από Αθήνα και έκανα λάθος.΄
Πάνω κάτω τα ίδια προτέινεις από την ανάποδη και συμφωνώ.
Και πάλι επαναλαμβάνω αφηστε έξω το υπέροχο Ναύπλιο και πηγαίνετε κατευθείαν Μονεμβασια, ώστε να φθασετε νωρίς. Αν πάτε και Ναύπλιο θα ξελογιαστείτε και θα φθάσετε απόγευμα στην Καστροπολιτεία. Επίσης το Αστρος δεν εξίζει και ίσως είναι καλύτερα να πάτε από Σπάρτη και να κάνετε την στάση σας στον Μυστρά.
Φθάνοντας νωρίς στη Μονεμβασιά αποκτάτε και το πλεονέκτημα, να φύγετε σχετικά νωρίς και την επόμενη για Ελαφόνησο.
Για τις ψαροταβερνες που πρότεινε ο Χρήστος και ιδίως τον Τάκη συνυπογράφω!
Μη λέμε όλο τα ίδια.
 

mandy mal

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Κατα αρχας σας ευχαριστω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες.
Ειμαι καινουργια και δεν εχω ακομη μαθει τα κατατοπια του φορουμ και μπερδευομαι λιγο.εψαχνα κι εγω σε διαφορα σαιτ τις χιλιομετρικες αποστασεις απο καθε πολη και δε μου φαινονταν μεγαλες..προφανως ομως οι δρομοι δεν ειναι και τοσο καλοι...ελαφονησο λοιπον δε λεει για διαμονη..το ναυπλιο παρολο που εχω παει και πιο μικρη θελω να ξαναπαω γιατι δε το θυμαμαι καλα...ισως προσπαθησω να ξεκλεψω μια ακομη μερα διακοπων...μεθωνη, κορωνη, κυπαρρισια ειναι ομορφα?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Για μένα είναι πολύ όμορφα μέρη. Όλη η Πελοπόνησσος βασικά έχει διαμαντάκια. Και βρίσκεις και βουνό και θάλασσα και οικονομικά καταλύμματα και ανάμεσα στις μεγάλες κωμοπόλεις, υπέροχα χωριά.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
κατα την γνωμη μου μεθωνη και κορωνη υπερτερουν της κυπαρρισιας σαν πολεις. ομως σε ολη αυτη την περιοχη εχει πολλα πραγματα να δεις και να βιωσεις.για το χρονο που εχεις στην διαθεση σου κι αφου δεν εχεις ξαναπερασει απο τα μερη αυτα δες τα απλα περνωντας.ζακυνθος -κυπαρρισια αν θυμαμαι καλα ειναι καπου 2-2.30 ωρες δρομος.κανονισε αλλο ενα 4ημερο αν και παλι δεν θα σου φτασει.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
λοιπον απο ελαφονησο για κυλληνη ειναι 6 ωρες στο νερο αν θες να δεις και κατι εγω επειδι εκανα την διαδρομη αυτη πριν ενα μηνα σου λεω αν δεν εχεις δει το ναυπλιο δες το και κοιμησου το βραδυ μονεμβασια. ξυπνας πας στο καστρο σε 3 ωρες με ενα καφεδακι τα εχεις δει ολα και πας σε μια ωρα στην ελαφονησο οπου κανεις μπανιο στον σιμο τρως και γυρνας βραδυ γυθειο.απο το γυθειο κανεις βολτα την μανη και κοιτας μαρμαρι γερολιμενα σπυλαια δηρου οιτυλο τρως λιμενι στον τακη γαριδομακαροναδα και κοιμασαι καλαματα το βραδυ.μετα αποψη μου ειναι να πας πολυλιμνιο ΟΠΩΣΔΟΙΠΟΤΕ σε μια ωρα το εχεις δει και φευγεις για φοινικουντα κορωνη και κοιμασαι μεθωνη οπου την βλεπεις κιολας.το πρωι πας πυλο μετα για μπανιο βοιδοκοιλια και γυρνας αποκυπαρισσια και περνεις το βραδυνο για ζαντε το πιο ομορφο μερος στην ελλαδα!!
πιστευω να σε καλυψα πληρως.
 

isi05

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας,
Λοιπόν παιδιά θα ήθελα την βοήθεια σας :(
Αποφάσισα αυτό το καλοκαίρι ( τέλος Ιουλίου ) να πάω στην όμορφη Πελοπόννησο.
Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω στην διάθεση μου μόνο 3 μέρες ( Διανυκτερεύσεις ) και δεν θέλω να πάω μόνο σε ένα μέρος. Έλεγα για Ελαφόνησο :clap: Γύθειο ή και κάπου αλλού. Είναι πρώτη φορά που πάω και δεν ξέρω που είναι καλύτερα. Αρχικά είχα σκεφτεί για 2 μέρες Ελαφόνησο και μια Γύθειο αλλά δεν μπορώ να καταλήξω με τίποτα γιατί δεν ξέρω τι θα βρω εκεί που θα πάω και εάν όντως έκανα την σωστή επιλογή(!)
Ας μου απαντήσει κάποιος που έχει επισκεφθεί τα μέρη που έχω προαναφέρει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.:innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom