Πελοπόννησος

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Μετά τις 15 Αυγούστου ξεκινάω ένα δεκαήμερο ταξίδι στην Πελοπόννησο (στην οποία έχω γυρίσει μόνο το βόρειο τμήμα) και θα ήθελα προτάσεις για το που και πόσο πρέπει να διανυκτερεύσω (όπως και για συγκεκριμένα δωμάτια ή ξενοδοχεία).
Κύριος προσανατολισμός του ταξιδιού η ΘΑΛΑΣΣΑ!! (άρα καταλάβατε ότι περισσότερο με ενδιαφέρουν οι παραλίες της, δεν αποκλείω όμως και σύντομες εξορμήσεις στα ενδότερα).
Ας ξεκινήσει ο σχεδιασμός! :clap::clap::clap:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
πηγα και εγω τον Ιούλιο Νοτια Πελοπόνησο . Εγω εφτασα απο Χανια -Καλαματα και πρωτο σταθμος ήταν Καρδαμύλη ενα πολυ ωραιό και γραφικο χωριό οπου υπαρχουν πολλα καταλυματα( Ολυμπιας. rent room ενα που θυμαμαι) Για μπανιο η ωραιοτερη για μενα παραλια ηταν το φαραγγι του Φονεα λιγο πριν απο τη Στουπα.Μετα πηγα Μανη και πορτο Καγιο ,Βαθεια, Μαρμαρι ( μαρμαρι rent rooms και καλο μπαρ και ρεστοραν εξ αλλου δεν εχει και αλλο), χαλικια βατα, Καλυβια, ωραια νερα ησυχα,μετα πηγα Ελαφονησο ( VULAS VILLAS καλο στο δρομο για την παραλία Σιμο)για μενα πολυ υπερτιμημενο αλλα αυτο που σε κρατα ειναι η ατμοσφαιρα που παραπέμπει σε άλλες δεκαετίες.Καλη επιλογη θα ελεγα και η Μεθωνη-Πύλος ( Νικος rent room αθλιο αλλα πανω στο κυμα), Μαραθουπολη μονο για βουτιές, η βοιδοκοιλια ειχε βρωμα και φυκια παρα πολλά)απο την άλλη μερια ..αν σε ενδιαφέρει και η ενδοχωρα Μυστρας και η αναβαση του Ταυγετου αξιζει πολλα..
Καλο σου ταξιδι..
 
  • Like
Reactions: tdm

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πηγα και εγω τον Ιούλιο Νοτια Πελοπόνησο . Εγω εφτασα απο Χανια .
ρε lullu μια χαρά την ξεπέταξες την ιστορία για πελοπόννησο.....στο πίτς φυτίλι...
ενώ εκεί που πάς στου διαολου την μάνα ...νααααααααα τα κατεβατά οι ιστορίες !!!!
τι θα λέει ο άνθρωπος!!!:rolleyes:

φίλε yamaha η πελοπόννησος είναι άπαιχτη.κοντά στην καρδαμύλη υπάρχει ένα πολύ ομορφο χωριό ο άγιος γεώργιος.μένεις άνετα δυο μερες.ειναι ήσυχο με ταβερνάκια στην παραλία.ξέρεις το ίδιο μοτίβο όπως σε όλα τα νησιά και τα παραλιακά μέρη της ελλάδας..
η ενδοχώρα αξίζει πολύ περισσότερο,αλλα μας εξήγησες οτι θέλεις παραλία...
 
  • Like
Reactions: tdm

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
ρε lullu μια χαρά την ξεπέταξες την ιστορία για πελοπόννησο.....στο πίτς φυτίλι...
ενώ εκεί που πάς στου διαολου την μάνα ...νααααααααα τα κατεβατά οι ιστορίες !!!!
τι θα λέει ο άνθρωπος!!!:rolleyes:

φίλε yamaha η πελοπόννησος είναι άπαιχτη.κοντά στην καρδαμύλη υπάρχει ένα πολύ ομορφο χωριό ο άγιος γεώργιος.μένεις άνετα δυο μερες.ειναι ήσυχο με ταβερνάκια στην παραλία.ξέρεις το ίδιο μοτίβο όπως σε όλα τα νησιά και τα παραλιακά μέρη της ελλάδας..
η ενδοχώρα αξίζει πολύ περισσότερο,αλλα μας εξήγησες οτι θέλεις παραλία...
.:D.δεν ζητησε ο ανθρωπος ιστορία , πληροφορίες ζήτησε .......;)
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
πηγα και εγω τον Ιούλιο Νοτια Πελοπόνησο . Εγω εφτασα απο Χανια -Καλαματα και πρωτο σταθμος ήταν Καρδαμύλη ενα πολυ ωραιό και γραφικο χωριό οπου υπαρχουν πολλα καταλυματα( Ολυμπιας. rent room ενα που θυμαμαι) Για μπανιο η ωραιοτερη για μενα παραλια ηταν το φαραγγι του Φονεα λιγο πριν απο τη Στουπα.Μετα πηγα Μανη και πορτο Καγιο ,Βαθεια, Μαρμαρι ( μαρμαρι rent rooms και καλο μπαρ και ρεστοραν εξ αλλου δεν εχει και αλλο), χαλικια βατα, Καλυβια, ωραια νερα ησυχα,μετα πηγα Ελαφονησο ( VULAS VILLAS καλο στο δρομο για την παραλία Σιμο)για μενα πολυ υπερτιμημενο αλλα αυτο που σε κρατα ειναι η ατμοσφαιρα που παραπέμπει σε άλλες δεκαετίες.Καλη επιλογη θα ελεγα και η Μεθωνη-Πύλος ( Νικος rent room αθλιο αλλα πανω στο κυμα), Μαραθουπολη μονο για βουτιές, η βοιδοκοιλια ειχε βρωμα και φυκια παρα πολλά)απο την άλλη μερια ..αν σε ενδιαφέρει και η ενδοχωρα Μυστρας και η αναβαση του Ταυγετου αξιζει πολλα..
Καλο σου ταξιδι..
Πωπω, τα είπες όλα... Ευχαριστώ!
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
το αγαπημενο μου μερος στην μεσηνιακη μανη ειναι το χωριο που αναφερει η renata αλλα εχει κανει λαθος τον αγιο .. αγιος νικολαος πολυ γραφικο παραθαλασιο και με παραλια(πανταζης).εχει ενοικιαζομενα το σκ που ημουν εκει υπηρχαν ελευθερα αρκετα.εκτος απο την παραλια του φονεα διπλα υπαρχουν και τα δελφινια τωρα αν θες πιο οργανωμενες καταστασεις και δεν σε ενοχλει ο ρακετοπολεμος υπαρχει και η καλογρια στην στουπα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
το αγαπημενο μου μερος στην μεσηνιακη μανη ειναι το χωριο που
ευχαριστώ driver που με ξαλάσπωσες ..άγιο νικόλα ήθελα να πώ.
γενικώς όμως η περιοχή έχει πολλές παραλίες μοναχικές που μπορεί να τις εντοπίσει και να τις απολαύσει.
επίσης χωριό κότρωνας παραλιακό στην μεσηνιακή μάνη αλλα δεν πήγα κοντα.απο μακρυά το είδα μου φάνηκε πανέμορφο!
απο γύθειο πηγαίνοντας γιά αερόπολη,(μπορεί να την λένε και αρεόπολη),στάση στο λιμένι.για ζωντανό ψάρι στον τάκη,και βουτιά στα υπέροχα νερά του κόλπου.
παρε απο αερόπολη μοναδικά καπνιστά λουκάνικα και κάνε ψητά στην παραλία με κόκκινο κρασί.super!!
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Δεν ξέρω αν σου αρέσει το τοπίο αυτό αλλά εγώ έμεινα, Αγ. Νικόλαο - Στούπα στην Μάνη. Μου άρεσε πολύ. Βασικά την χόρτασα πολύ εκείνη την περιοχή γιατί 5 μέρεις περημεφερόμουν μόνο εκεί. Αξίζει να επισκευθείς και τις περιοχές που είναι πάνω στο βουνό στην πλάτη των χωριών που προανέφερα. Η συμβουλή μου, αν πας σε αυτά τα χωριά, να πας από Σπάρτη - Γύθειο και όχι από Καλαμάτα γιατί ο δρόμος είναι αρκετά κουραστικός. Γενικά όλο το δεύτερο πόδι είναι πολύ ωραίαο αλλά δεν το επισκέφθηκα εξωνυχιστικά. Να επισκευθείς σίγουρα το σπήλαιο του Διρού. Φυσικά το Γύθειο είναι μια πανεύμορφη κομόπολη που αξίζει να το ζήσεις. Τέλος είχαμε σταματήσει σε ένα πολύ γραφικό χωριό. Πλακόστρωτοι δρόμοι και πέτρα σε όλο το χωριό αλλά δεν θυμάμαι πιο ήταν γιατί ήμουν και από τον ύπνο εκείνη την ώρα και κατέβηκα από το αυτοκίνητο να πάρω μόνο ψωμί και μετά ξανακοιμήθικα. Θα ψάξω μπας και το βρω στο google και άμα είναι ξαναpostάρω.
 

Snips

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟ ΜΟΝΕΥ ΗΟΝΕΥ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία, Ανταρκτική
Δεν ξέρω παιδιά...έζησα 4 χρόνια στην Πελοπόννησο. Εκτός από το Ναύπλιο, λίγο την περιοχή της Μεθώνης, και Καρδαμύλη, Οίτυλο...τίποτα άλλο δεν μου έκανε κλικ. Ούτε μονεμβασιά που οκ μπαίνεις στο Κάστρο, περπατάς και αυτό είναι όλο..( τουριστικό μέρος με την κακή έννοια για μένα), ούτε Πύλος μου άρεσε. Α και λίγο στην Κυπαρρισία. Γενικά θα έμενα στις περιοχές γύρω από Καλαμάτα. Αρκαδία (Τρίπολη έμενα και τα 4 χρόνια) φυσικά ούτε να πας, αν και συνδυάζει όπως λενε εκεί...θάλασσα..:haha:. (άραγε ...η θάλασσα το ξέρει?)γιατί το Άστρος είναι άθλια παραλία. Παραείναι για μένα υπερτιμημένος αυτός ο γύρος. Μετά από 1 τουριστικό γύρο και 2 επισκέψεις σε φίλους σε Καλαμάτα κατέληξα στο εξής συμπέρασμα...
.
.
.
.

ΣΙΘΩΝΙΑ και πάλι ΣΙΘΩΝΙΑ.... :surf1:
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Δεν ξέρω αν σου αρέσει το τοπίο αυτό αλλά εγώ έμεινα, Αγ. Νικόλαο - Στούπα στην Μάνη. Μου άρεσε πολύ. Βασικά την χόρτασα πολύ εκείνη την περιοχή γιατί 5 μέρεις περημεφερόμουν μόνο εκεί. Αξίζει να επισκευθείς και τις περιοχές που είναι πάνω στο βουνό στην πλάτη των χωριών που προανέφερα. Η συμβουλή μου, αν πας σε αυτά τα χωριά, να πας από Σπάρτη - Γύθειο και όχι από Καλαμάτα γιατί ο δρόμος είναι αρκετά κουραστικός. Γενικά όλο το δεύτερο πόδι είναι πολύ ωραίαο αλλά δεν το επισκέφθηκα εξωνυχιστικά. Να επισκευθείς σίγουρα το σπήλαιο του Διρού. Φυσικά το Γύθειο είναι μια πανεύμορφη κομόπολη που αξίζει να το ζήσεις. Τέλος είχαμε σταματήσει σε ένα πολύ γραφικό χωριό. Πλακόστρωτοι δρόμοι και πέτρα σε όλο το χωριό αλλά δεν θυμάμαι πιο ήταν γιατί ήμουν και από τον ύπνο εκείνη την ώρα και κατέβηκα από το αυτοκίνητο να πάρω μόνο ψωμί και μετά ξανακοιμήθικα. Θα ψάξω μπας και το βρω στο google και άμα είναι ξαναpostάρω.
Την Αρεόπολη λέω.
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Μιας και θα βρεθώ τελικά για 2 μέρες και στη Σπάρτη, έχετε κάποια πρόταση γα το τι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.760
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom