Πεντάδα ή δεκάδα αγαπημένων πόλεων...

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Πιστεύω ότι θα έχει πλάκα αυτό το θέμα... θα καταλάβουμε με τι κριτήρια αποφασίζει κάποιος για τις ταξιδιωτικές επιλογές του...γράψτε την λίστα σας και αν θέλετε αιτιολογήστε για να έχει και περισσότερο γούστο...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Μολις διάβασα το ποστ του Γιώργου στο travel war ανάμεσα στη Ρώμη και το Παρισι είχα την ιδια εμπνευση ...να βάλω ένα θέμα με το top 5 των αγαπημένων μας πολεων...λέω δε κάνω πρωτα μια αναζήτηση μηπως υπαρχει ήδη τετοιο θέμα?και εν τω μεταξύ το ανέβασε ο traveller...:rolleyes:
αφου ήπια δυο ασπιρινες προληπτικά, απαντώ

1.Κωνσταντινουπολη
2.Ρώμη
3.Κρακοβια
4.Παλερμο
5.Δρεσδη-Aρλ ισοψηφουν στην ιδια θέση

η αξιολογηση ειναι βαση της αισθησης που μου βγαζει η κάθε πολη ...ποια αγαπω, που θέλω να πάω και να ξαναπαω...δεν έχει σχέση αν έχει περισσοτερα αξιοθεατα ,πιο ενδιαφέροντα μουσεια και τετοια πραγματα ...έχει σχέση με το ποσο με τραβάει,ποσο με μαγευει....(το Παρισι κάπου στην 8η με ένατατη θέση θα το βαζα και είμαι σιγουρη οτι αν είχα ταξιδεψει εκτος ευρωπης ισως να μην έμπαινε στη δεκάδα)
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
1. Λονδίνο γιατί απλά είναι μπιτάτο, τρελό, funky , πολυπολιτισμικό, για όλα τα γούστα. Είναι ο μεγάλος μου έρωτας και θα μπορούσα να μείνω εκεί μόνιμα.
2. Παρίσι για το στυλ και το ρομαντισμό που εκπέμπει αυτή η πόλη
3. Νέα Υόρκη. Η ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ. Δεν έχω πάει αλλά πιστεύω πως μου ταιριάζει.
4. Βιέννη για το επίπεδο ζωής που προσφέρει.
5. Βενετία γιατί για μένα συμβολίζει τις διακοπές, τη χαλαρότητα, την απόδραση από την καθημερινότητα.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
1. Νεα Υορκη δεν εχω λογια , δεν ξερω τι να γραψω , το μυαλο μου , η ψυχη μου , η καρδια μου ειναι ακομα εκει.
2. Λονδινο η μικρη-μεγαλη αγαπημενη μου, το alter ego μου, η μοδα, τα monsoon..δεν νομιζω να την χορτασω ποτε..
3. Βερολινο εναλλαγη ανατολικου-δυτικου, βολτες στην πολη ρουφωντας καθαρο αερα , νομιζω πως βρισκομαι σε κινηματογραφικο σκηνικο
4. Καϊρο ε ναι εχω φαει πετριά , μικρη. Το αγαπω πολυ,δεν το αλλαζω με τιποτα ακομα και αν το λετε ξοφλα!!
5.Κωνσταντινουπολη-Ρωμη η πρωτη λογω καταγωγης, αλλα και αγαπης, η δευτερη λογω ιστορικων μνημειων

υπαρχουν και αλλες 2 στην λιστα , αλλα μιλαμε για 5αδα, οποτε....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πιστεύω ότι θα έχει πλάκα αυτό το θέμα... θα καταλάβουμε με τι κριτήρια αποφασίζει κάποιος για τις ταξιδιωτικές επιλογές του...γράψτε την λίστα σας και αν θέλετε αιτιολογήστε για να έχει και περισσότερο γούστο...
Τώρα θέμα ειναι αυτό που άνοιξες???????:D
Προβλέπω τι θα ακουλουθήσει..αλληλοσπαραγμός..
κοίτα μη με λιθοβολήσεις που θα σου αραδιάσω δέκα κουλά..
δεν θέλω τσιμουδιά ...εντάξει??:cool:
και απαγορεύεται το γιαούρτωμα!!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Κωνσταντινούπολη: η μεγάλη αγαπημένη, η πόλη της καρδιάς μου
Σίντρα: γιά τα παλάτια της,τις βίλες της, τούς κήπους της, την σέρα της
Πράγα: γιά τον ρομαντισμό πού αποπνέει
Χάλστατ: γιά την λίμνη της καί το φυσικό της περιβάλλον
Βαλέτα: Γιά τούς ιππότες καί τις δεσποσύνες, πού νομίζεις πως θα ξεπροβάλλουν από κάθε γωνιά της
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ονειρεμένο Ταξίδι
yeah, whatever...
Η Πράγα, το Ντουμπάι, η Βαρκελώνη, το Κάιρο και το Αγρίνιο.


Πάμε παρακάτω τώρα
Με αλφαβητική σειρά:

Βέλικο Τάρνοβο- για τον τρόπο που χτίσανε μια τέτοια πόλη σε ένα τόσο ακραίο ανάγλυφο
Βέρνη- για τον μαίανδρο που την κυκλώνει, για την πανέμορφη Gerechtigkeitsgasse
Βερολίνο- για την ζωή και τις εναλλαγές του
Ελμίνα- για το κάστρο της πρωτίστως, τα φεστιβάλ της και την ζωή των κατοίκων- ψαράδων της
Ερφούρτη- για τις πεζοδρομήσεις της και τις καφετέριες με εξέδρες πάνω στα νωχελικά νερά των ποταμών της
Κακοπετριά- για τα παλιά της σοκάκια και για το κάποιο ενδιαφέρον που δίνει σε τούτο το νήσι!!!
Κρακοβία- για το συνονθύλευμα Wawel και για την κεντρική της πλατεία
Λονδίνο- τα πάντα Λονδίνο!
Ναύπλιο- γιατί μέχρι τώρα, δεν έχω αγαπήσει περισσότερο πόλη όσο το Ναύπλιο
Σιγκισοάρα- να σας εξηγήσει ο taver τους λόγους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πιστεύω ότι θα έχει πλάκα αυτό το θέμα... θα καταλάβουμε με τι κριτήρια αποφασίζει κάποιος για τις ταξιδιωτικές επιλογές του...γράψτε την λίστα σας και αν θέλετε αιτιολογήστε για να έχει και περισσότερο γούστο...
πολύ ωραία ιδέα...μα γιατι δεν έγραψες τη δική σου πρώτα?για να διασκεδάσεις πρωτα με μας?:haha:
1. Ρώμη (για ευνόητους λόγους, απλά η ωραιότερη πόλη του κόσμου.)
2. Βενετία (ως άνωθεν)
3. Μαιάμι (σύγχρονη πόλη στα μέτρα του ανθρωπου- a misura d'uomo, με εξαιρετικο κλίμα, all year summer δηλ..)
4. Στοκχόλμη (η ωραιότερη πόλη της Ευρώπης μετά τη Ρώμη, πόλη στολίδι)
5. Βουδαπέστη (η ωραιότερη πόλη της κεντρικής Ευρώπης, απαράμιλλη αρχιτεκτονική)

(p.s. ο πειρασμός να γράψω Ρώμη, Βενετία, Παλέρμο, Φλωρεντία, Λούκα ήταν μεγάλος..)
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
1) Δρεσδη, δεν ξερω γιατι αλλα την λατρευω αυτη την πολη. Οχι δεν ειναι η πιο ομορφη αλλα απο τις πιο αγαπημενες.
2) Βηρυτος. Χωρις σχολια, μονο και μονο ο συνδιασμος ανατολης και πολυπολιτισμικοτητας με σκοτωνει.
3) Σεβιλλη - Τολεδο. Τις βαζω μαζι γιατι εχουν την ιδια ατμοσφαιρα.
4) Αβανα και παλι χωρις σχολια. Εχω βρεθει να περπαταω μεχρι να ξημερωσει και να νομιζω πως εχει σταματησει ο χρονος. Ατμοσφαιρα...γοητεια...μνημεια...ανθρωποι, σε ολα αριστα δεκα.
5) Παρισι - Κωνσταντινουπολη. Και αυτες τις βαζω μαζι γιατι δεν θα ηταν στην λιστα αλλα εχω περασει πολυ ομορφα, εχω φιλους και τις επισκεπτομαι συχνα. Στην Πολη ειδικα θα μπορουσα να μεινω και μονιμα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Προφανώς το θέμα προσφέρεται μόνο για κοσμογυρισμένους, γιατί αν έχεις πάει σε 10-20 πόλεις μόνο έχεις στενό ταξιδιωτικό ορίζοντα και δεν μπορείς να κρίνεις ανάλογα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ρε παιδιά πρέπει οπωσδήποτε να ειναι πέντε ή δέκα????
δηλαδή αν γράψω 7 καίγομαι??
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Προφανώς το θέμα προσφέρεται μόνο για κοσμογυρισμένους, γιατί αν έχεις πάει σε 10-20 πόλεις μόνο έχεις στενό ταξιδιωτικό ορίζοντα και δεν μπορείς να κρίνεις ανάλογα.
νομίζω κανεις λάθος..
πιστεύω οτι το θέμα ειναι πολύ ανοικτό,σίγουρα έχεις επισκευτεί καποιες πόλεις και ωστόσο αφορά και ελλάδα..απο όσες πήγες ξεχώρισε τις 5 αρκεί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom