Νορβηγία Περιηγηση στην Νορβηγια.

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.181
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Σκοπευουμε να επισκεφτουμε τον Ιουνιο-Ιουλιο την Νορβηγια με την συζυγο μου,καθως -δυστυχως- δεν υπαρχουν φιλοι που να ακολουθουν παρομοιες εξορμησεις μας.
Απο οτι "βρηκαμε" ψαχνοντας μεχρι τωρα σαν προορισμους,καταληξαμε οτι πρεπει να επισκεφτουμε μονο Oslo-Stavenger(αναβαση Preikstolen)-Bergen(κρουαζιερα φιορδ)-Voss-Flam(ταξιδι με το τραινο και με το πλοιο στα φιορδ)-Oslo,διοτι αν πηγαιναμε και βορεια (οπου υπαρχουν εξισου πανεμορφοι και υπεροχοι προορισμοι) οι μερες διαμονης και το κοστος θα ανεβαινε πολυ για το budget μας.
Υπολογισαμε οτι χρειαζομαστε 8-9 διανυκτερευσεις για να απολαυσουμε τις πολεις επισκεψης κι οτι ειναι προτιμοτερο να νοικιασουμε αυτοκινητο απο αεροδρονιο σε αεροδρομιο για την περιηγηση μας,ενω το συνολικο κοστος (περιλαμβανομενης της διατροφης) στα 3000-3500€.
Παρακαλω οσους εχουν "προηγηθει" σε παρομοιο ταξιδι,να μας ενημερωσουν αν ο προυπολογισμος ειναι σωστος (προσωπικα ελπιζω ναναι υπερβολικοτατος) και να μας συμβουλεψουν για τις απαραιτητες ενεργειες μας .
Ευχαριστουμε προκαταβολικα για την βοηθεια σας.
Χρηστος-Μαρια Θεσσαλονικη
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
φανταστικο ταξιδι κ πολύ καλη περιοδος η μερα θα είναι τεραστια!
είναι οντως must η ενοικιαση αυτοκινητου αν κ δαγκωνει, θα σου προτεινα να πατε με τρενο αλλα οι γραμμες τους είναι χαλια, οπουδήποτε κι αν θες να πας πρεπει να ξαναπεράσεις από οσλο. για να πατε όμως οσλο-bergen-φλαμ χαλαρα μπορειτε να το κανετε με το τρενο, είναι απιστευτη η διαδρομή!
για οσλο θα εδινα 2 μερες όχι γιατι εχει κατι συνταρακτικο να δεις κ να κανεις αλλα μπορεις να την περπατησεις ολη κ αυτό για μενα από μονο του είναι υπεραρκετο!να παρεις ένα ποδηλατο κ να χαθεις στους δρομους μεχρι τα ψαροχωρια με τα απλα φτωχικα γιωτ..τα σπιτακια τα πολυχρωμα με τις μηλιες.α μου αρεσε πολύ κ το νησακι το βασικο που εχουν απέναντι από το οσλο στο οποιο είναι οι θερινες κατοικιες τους φυσικα δεν θυμαμαι το ονομα μιας κ εχει καμια 9872 συμφωνα η λεξη :p
το μπεργκεν ηταν απομυθοποιητικο, 1 μερα αρκει.δεν εχει πολλα πραγματα να κανεις αλλα είναι οντως πολύ ομορφη η περιοχη στο λιμανι.
η κρουαζιερα είναι απαραιτητη ο χρονος μετρα αλλιως.
αν ειχα τοσες μερες σιγουρα θα ανεβαινα bodo κ από κει λοφοτεν, είναι ένα ταξιδι που εχω στοχο εδώ κ χρονια κ αν όλα πανε καλα θα γινει του χρονου.
το stavanger γιατι το εχετε στο πρόγραμμα;ειναι βιομηχανικη πολη ε καλα μην το φανταστείτε κ θεσνικη αλλα είναι η λιγοτερο ομορφη απ'οσο ξερω.
για τιμες ασε καινε..το πιο ακριβο σάντουιτς που εφαγα,10 ευρω :p
μα καλα ποτε θα το ξεπερασω αυτό;;;αλτσχαιμερ αλτσχαιμερ αλλα αυτή την τιμη δεν θα την ξεχασω ποτε :p
 

andreaslll

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Θα χάσετε το geirangerfjord; Too bad...

Ο προϋπολογισμός είναι κάτι σχετικό. Μπορείς να μείνεις σε ξύλινα σπιτάκια που έχουν στα κάμπινγκ με 50€ ή σε ξενοδοχείο με 150-200€. Μπορείς να φας χάμπουργκερ στα βενζινάδικα με 7-8€ ή γεύμα σε εστιατόριο με 50-60€.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Προσωπική άποψη: Το Geirangerfjord το βρήκα τουριστικό και αδιάφορο. Μόνο η θέα από ψηλά στο δρόμο λέει. Η Νορβηγία έχει άλλα ωραιότερα φιορδ.
Δεν έχω πάει Stavanger - Preikestolen & Oslo, Αλλά το Bergen το θεώρησα βαρετό, βέβαια δεν βοήθησε καθόλου ο καιρός. Πολύ μου άρεσε η διαδρομή από Geiranger προς Stryn απ'όπου περνάς από ορεινό περασμα, τουνελ, λίμνες. Η διαδρομή προς Μπεργκεν είναι πολύ όμορφη και αν θα διέπλεα ένα φιορδ αυτό είναι το Nearoyfjorden (UNESCO) μην ξεχνώντας να δω και την εκκλησία του Borgund εκεί κοντά.
Aπό τα λοιπά σίγουρα συγκινήσεις μου πρόσφεραν τα Lufuten.
Εννοείται ότι νοικιάσαμε αμάξι κι εμείς.
Το κόστος είναι πολύ υψηλό. Εμείς φάγαμε όλες κι όλες δυο φορες σε εστιατόριο και τις υπόλοιπες μαγειρεύαμε στα ενοικιαζόμενα που συνήθως ειναι πλήρως εξοπλισμένα ψωνίζοντας από σουπερμαρκετ που έχουν τιμές παραπλήσιες με τις Ελλάδας στα βασικά προϊόντα. ΚΑι βέβαια δεν τολμησαμε να μείνουμε σε ξενοδοχείο.
Μια ιδέα θα πάρεις από το βίντεο που έχω αναρτήσει αναζητώντας το στην επιλογή Video σαν Νορβηγία 2011
Το κόστος των 3000 αφορά κατ'ατομο ή συνολικά; Στην πρώτη περιπτωση υπερβολικό για 8-9 μέρες εκτός αν μένετε σε ξενοδοχεία. Αν αφορά και τους δύο θα πρέπει να βάλεις κάτω χαρτί και μολύβι.
Πάντως στη θέση σας θα προτιμούσα την Ισλανδία... Σαν κι αυτή πουθενά!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλησπέρα... μια σκέψη για τον Ιούλιο ειναι η Νορβηγία για περίπου 8 μέρες. Το μεγαλύτερο θέμα φυσικά σε αυτη τη χώρα το κόστος.Οπότε εχω μερικές ερωτήσεις:

1) Θα είμαστε 2 ατομα αλλά σκεφτόμαστε αυτοκίνητο για λόγους αυτονομίας και ισως πιο οικονομικά καταλύματα λίγο εξω απο πόλεις εχω δίκιο??Τα τρένα δεν πιστευω να εχουν ακόμη φτηνα εισιτήρια..
2) Θα πρέπει να κλείσω απο τώρα τα ξενοδοχεία-ξύλινα σπιτάκια (το κάμπινγκ σε σκηνές αποκλείεται) ή να πάω εκεί και να ψάχνω. Είναι ευκολο ή θα ταλαιπωρηθώ?
3) Ελπίζω το κόστος να κινηθεί μεταξύ 1500-1800 το άτομο είναι εφικτό?
4) Εάν υπάρχουν προτάσεις για καταλύματα είναι ευπρόσδεκτες
Σκεφτομαι Οσλο- Preikstolen-Μπεργκεν μονοήμερη κρουαζιερα... αλλά τωρα διάβασα και το μήνυμα του Hydronetta και θα το ψάξω
Ευχαριστώ
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Μετα από αρκετό διάβασμα και ψάξιμο εχω λίγες απορίες. Λοιπόν κοντά στο Geiranger ξενοδοχείο/σπιτάκι με δικό του μπάνιο ουτε για μυρωδιά δεν υπάρχει.... Βρήκα μόνο ένα κάμπινγκ που μου δίνει ενα σπιτάκι για δυο βράδια προς 127 τη βραδιά.
Λοιπόν τώρα οι ερωτήσεις μου. Βολεύει να μείνεις 2 βράδια στο ιδιο μέρος ή λόγο των αποστάσεων/ ιδιομορφία του εδάφους είναι καλύτερο να καλύπτεις μια απόσταση και μη χρειάζεται να γυρίσεις πίσω; Και αν ναι..... πως μπορει να γινει αυτό με σκήνη μόνο; Η διαδρομή Οσλο-Geiranger-Bergen- Stavanger-Oslo 1500-1700 χλμ ειναι εφικτή για 7-8 μερες και δυο οδηγούς ή ειναι σκότωμα; Σε αλλες χώρες τα 2000 σε μια βδομάδα βγαίνουν εύκολα εκεί???
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα. Τον Αύγουστο θα βρεθώ στη Νορβηγία, συγκεκριμένα στο Όσλο. Δυστυχώς θα έχω στη διάθεσή μου μόνο τρεις ημέρες. Τι μου προτείνετε; Nα περάσω και τις τρεις ημέρες σε αξιοθέατα στο Όσλο ή να κάνω και κάποια ημερήσια εκδρομή; Γενικότερα στο Όσλο τι αξίζει να δω;
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
Καλησπέρα. Τον Αύγουστο θα βρεθώ στη Νορβηγία, συγκεκριμένα στο Όσλο. Δυστυχώς θα έχω στη διάθεσή μου μόνο τρεις ημέρες. Τι μου προτείνετε; Nα περάσω και τις τρεις ημέρες σε αξιοθέατα στο Όσλο ή να κάνω και κάποια ημερήσια εκδρομή; Γενικότερα στο Όσλο τι αξίζει να δω;
Καλησπέρα! Όταν πήγα επισκέφτηκα τα ακόλουθα: Όπερα (μοιάζει με πλοίο), Stortinget (Βουλή), δημαρχείο, Vigeland Park (προσωπικά μού άρεσε πολύ), Strøget (πεζόδρομος), καθεδρικός ναός, Royal Palace (και πηγαίνοντας προς τα εκεί συναντάς το εθνικό θέατρο και το πανεπιστήμιο), Aker brygge (μαζεμένα εστιατόρια, μπαρ, κτλ.) είναι ωραία για βόλτα, Akershus Festning (Κάστρο. Εμείς δεν προλάβαμε να ανέβουμε), Nobel Peace Centre (στην αρχή της Aker brygge ), Christiania Town square, The Viking Ship Museum (είναι λίγο πιο έξω, εμείς είχαμε πάει με λεωφορείο).
Καλά να περάσετε!
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα! Όταν πήγα επισκέφτηκα τα ακόλουθα: Όπερα (μοιάζει με πλοίο), Stortinget (Βουλή), δημαρχείο, Vigeland Park (προσωπικά μού άρεσε πολύ), Strøget (πεζόδρομος), καθεδρικός ναός, Royal Palace (και πηγαίνοντας προς τα εκεί συναντάς το εθνικό θέατρο και το πανεπιστήμιο), Aker brygge (μαζεμένα εστιατόρια, μπαρ, κτλ.) είναι ωραία για βόλτα, Akershus Festning (Κάστρο. Εμείς δεν προλάβαμε να ανέβουμε), Nobel Peace Centre (στην αρχή της Aker brygge ), Christiania Town square, The Viking Ship Museum (είναι λίγο πιο έξω, εμείς είχαμε πάει με λεωφορείο).
Καλά να περάσετε!
Σε ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι κλείσαμε σήμερα τα εισιτήρια και δεν έχω ψάξει πολύ. Οφείλω να πω ότι αγχώθηκα λίγο γιατί διαβάζω στο φόρουμ ότι είναι πανάκριβα... Γνωρίζω ότι είναι σίγουρα ακριβότερα από άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες, αλλά τόσο πολύ? Δεν μπορεί ένας φοιτητής να περάσει οικονομικά ένα 3ημερο?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
η αλήθεια είναι ότι είναι τόσο ακριβά όσο δε φαντάζεσαι! Εμένα ποιο ακριβά μου φάνηκε στο Όσλο παρά στην Ελβετία! Οικονομικά και φοιτητής το βλέπω λίγο δύσκολο αν αναλογιστείς ότι ένα burger στα Burger King κοστίζει περίπου 8,5 ευρώ. Στους καφέδες δε θα βρεις ιδιαίτερα μεγάλες διαφορές απ'ότι εδώ ούτε και στα ποτά θα έλεγα αλλά στο φαγητό η αλήθεια είναι ότι μερίδα κάτω από 15Ε λίγο δύσκολα θα βρεις. Λέω σε ευρώ για να έχεις περίπου μια αίσθηση στο δικό τους νόμισμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom