Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

panagiota_21

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Καλησπερα !!! Σε ενα μηνα θα παω παρισι για 4 μερες . εχω βρει ενα ξενοδοχειο στη μονπαρτη (ποσο ειναι απο το κέντρο του παρισιου)..θα ηθελα να μου πειτε αν αυτη η περιοχη αξιζει να μεινει καποιος , ή να μου πειτε που θα ηταν καλυτερα να μεινω !!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπερα !!! Σε ενα μηνα θα παω παρισι για 4 μερες . εχω βρει ενα ξενοδοχειο στη μονπαρτη (ποσο ειναι απο το κέντρο του παρισιου)..θα ηθελα να μου πειτε αν αυτη η περιοχη αξιζει να μεινει καποιος , ή να μου πειτε που θα ηταν καλυτερα να μεινω !!
Εξαρτάται που είναι στη Μονμάρτη. Σε κάθε περίπτωση έχε υπόψη πως η Μονμάρτη είναι υπερβολικά τουριστική, και σε μερικά σημεία της όχι πολύ αντιπροσωπευτική του Παρισιού, με διάφορα νυχτερινά κέντρα χαμηλής ποιότητας. Εάν μπορείτε βρείτε κάποιο ξενοδοχείο στα διαμερίσματα 1-9, τα οποία σε γενικές γραμμές είναι πιο κεντρικά.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
δηλαδη σε ποια περιοχη θα ηταν καλυτερα να μεινω?
Γενικά, όπως είπα και πριν, κάντε μία αναζήτηση για ξενοδοχεία στα διαμερίσματα 1-9 του Παρισιού. Υπάρχει πληθώρα ξενοδοχείων, οπότε εφόσον βρείτε κάποιο που να σας αρέσει το παραθέτετε για να πούμε κι εμείς την άποψη μας. Το Παρίσι, χωρίζεται σε 20 διαμερίσματα, τα οποία ξεκινούν από το κέντρο και καταλήγουν στα όρια του δήμου με τη μορφή σαλιγκαριού:

awww.europeupclose.com_wp_content_uploads_2008_03_paris_arrondissement_map.gif
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπερα !!! Σε ενα μηνα θα παω παρισι για 4 μερες . εχω βρει ενα ξενοδοχειο στη μονπαρτη (ποσο ειναι απο το κέντρο του παρισιου)..θα ηθελα να μου πειτε αν αυτη η περιοχη αξιζει να μεινει καποιος , ή να μου πειτε που θα ηταν καλυτερα να μεινω !!
Όχι.

1. Αν το ξενοδοχείο σου είναι όντως πάνω στη Μοντμάρτη, σημείωσε ότι εκεί είναι υπερτουριστικά και δεν εξυπηρετεί το μετρό.
2. Αν είναι κοντά αλλά όχι πάνω, υπόψη πως από τη μιά πλευρά είναι κακόφημη περιοχή, κι από την άλλη επικίνδυνη γειτονιά-γκέτο.

Μείνε στο 13ο (κοντά στην Place d' Italie ή Avenue des Gobelins) ή στο 12ο (κοντά στη Βαστίλλη ή Gare de Lyon). Αλλά έχεις αργήσει πολύ να κλείσεις και οι τιμές είναι ήδη στα ύψη.
Εναλλακτικά εγώ θα μπορούσα να μείνω και κοντά στο Gare Montparnasse (14o ή 15ο), ή και στη Defense αν θες 4-5 αστέρια σε τιμή με την οποία δε... βλέπεις αστέρια.

Δε θα επέλεγα πάντως να μείνω στα διαμερίσματα 9-10 και 17-19 .
 

panagiota_21

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
θα ηθελα το ξενοδοχειο να ειναι μεσα στο κεντρο να εξυπηρετει το μετρο και να μπορω να μπορω να φτασω απο το αεροδρομιο ευκολα ..βαζω δυσκολα??αλλα δεν ξερω τπτ απο παρισι.. σορυυυ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δε βάζεις δύσκολα, για πες πόσα λεφτά περίπου θες να δώσεις;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
θα ηθελα το ξενοδοχειο να ειναι μεσα στο κεντρο να εξυπηρετει το μετρο και να μπορω να μπορω να φτασω απο το αεροδρομιο ευκολα ..βαζω δυσκολα??αλλα δεν ξερω τπτ απο παρισι.. σορυυυ
Το κέντρο του Παρισιού είναι χονδρικά τα διαμερίσματα 1-9, όπως φαίνεται και στο χάρτη που παρέθεσα. Το μετρό εξυπηρετεί οποιοδήποτε ξενοδοχείο στο κέντρο, και γενικά οπουδήποτε η προσβαση από τα αεροδρόμια του Παρισιού είναι σχετικά εύκολη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom