Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
συμφωνώ με όσα λέτε.. γι αυτό το ψάχνω τόσο πολύ κι ευχαριστώ!!

έχω κοιτάξει αρκετά πίσω ομως τα περισσότερα από τα ξενοδοχεία που προτείνετε αφορούν είτε σε δίκλινα, είτε είναι ήδη κλεισμένα..

γι' αυτό επανέρχομαι με 4,5,6 ξενοδοχεία για να μου δώσετε τις πολύτιμες πληροφορίες σας.

★★ Aparthotel Adagio Access Paris Porte De Charenton, Charenton-le-Pont, Γαλλία


★★★★ Aparthotel Adagio La Défense Le Parc, Κουρμπεβουά, Γαλλία


★★★ Aparthotel Adagio Access La Défense Puteaux, Puteaux, France


★★★★ Residence Mercure Paris La Defense Grande Arche, Nanterre, France

★★★ Appart’City Confort Paris Villejuif, Villejuif, Γαλλία
Αφού δεν απαντάει κάποιος θα σου πω τη γνώμη μου κυρίως με κριτήριο την πιο εύκολη πρόσβαση στο κέντρο και την διαίσθησή μου. Από θέμα ασφάλειας περιοχών δε γνωρίζω.

Το πρώτο μάλλον δε θα το επέλεγα. Απέχει 400μ από το μετρό και η περιοχή μου φαίνεται έρημη (νεκροταφείο/πάρκο) για να γυρίζω βράδυ.

Το δεύτερο απέχει 500μ από το μετρό. Δεν θα το επέλεγα από τη στιγμή που έχω κι άλλες επιλογές.

Το τρίτο απέχει ακόμα περισσότερο 700μ από το μετρό.

Το τέταρτο είναι ακριβώς έξω από το μετρό και μάλιστα στην κόκκινη γραμμή. Σε 2 στάσεις είσαι στην Αψίδα του Θριάμβου και σε 3 στο Δημαρχείο. Θα ήταν σίγουρα στις επιλογές μου.

Το τελευταίο είναι και αυτό ακριβώς έξω από μετρό. Θέλει περισσότερες στάσεις για το κέντρο (11) αλλά είναι στην γραμμή 7 η οποία είναι πολύ βολική για διάφορα αξιοθέατα χωρίς να απαιτούνται χρονοβόρες αλλαγές γραμμών.

Θα επέλεγα επομένως κάποιο από τα 2 τελευταία με προτίμηση στο Residence Mercure Paris La Defense λόγω της πιο γρήγορης πρόσβασης στο κέντρο και επειδή θεωρώ πιο ενδιαφέρουσα την Defanse ως περιοχή.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το τέταρτο είναι ακριβώς έξω από το μετρό και μάλιστα στην κόκκινη γραμμή. Σε 2 στάσεις είσαι στην Αψίδα του Θριάμβου και σε 3 στο Δημαρχείο. Θα ήταν σίγουρα στις επιλογές μου.

Προσοχή! Η τέταρτη επιλογή δεν είναι δίπλα σε στάση μετρό αλλά σε rer. Η στάση μετρό la defense, που βολεύει πολύ γιατί ανήκει στη γραμμή 1, βρίσκεται σε απόσταση πάνω από 20 λεπτά απ'το ξενοδοχείο.

Το rer έχει πιο αραιά δρομολόγια απ'το μετρό, υπολογίστε κανα 10λεπτο μεταξύ των διαδρομών τις καθημερινές σε ώρες αιχμής και κανα 15λεπτο+ σε αργίες και σκ. Έχει πολύ συχνά καθυστερήσεις και γενικά δεν είναι αξιόπιστη επιλογή. Καλύτερα μια επιλογή κοντά σε μετρό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Προσοχή! Η τέταρτη επιλογή δεν είναι δίπλα σε στάση μετρό αλλά σε rer. Η στάση μετρό la defense, που βολεύει πολύ γιατί ανήκει στη γραμμή 1, βρίσκεται σε απόσταση πάνω από 20 λεπτά απ'το ξενοδοχείο.

Το rer έχει πιο αραιά δρομολόγια απ'το μετρό, υπολογίστε κανα 10λεπτο μεταξύ των διαδρομών τις καθημερινές σε ώρες αιχμής και κανα 15λεπτο+ σε αργίες και σκ. Έχει πολύ συχνά καθυστερήσεις και γενικά δεν είναι αξιόπιστη επιλογή. Καλύτερα μια επιλογή κοντά σε μετρό.
Δε νομίζω οτι έχεις δίκιο. Επειδή το έψαξα βασικά. Η στάση έξω απο το ξενοδοχείο έχει σηματακια RER & A.
rer a.jpg

Επίσης και στον χάρτη του μετρό το ίδιο δείχνει. Οτι η στάση Ναντερ έχει και μετρό και RER
metro paris.jpg

Το θεωρώ απίθανο να μην έχει μετρό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δε νομίζω οτι έχεις δίκιο. Επειδή το έψαξα βασικά. Η στάση έξω απο το ξενοδοχείο έχει σηματακια RER & A. View attachment 393561
Επίσης και στον χάρτη του μετρό το ίδιο δείχνει. Οτι η στάση Ναντερ έχει και μετρό και RER View attachment 393562
Το θεωρώ απίθανο να μην έχει μετρό.

Η γραμμή Α είναι γραμμή rer κι όχι μετρό. Το μετρό φτάνει μέχρι τη la defense (γραμμή 1). Αν διαβάσεις την περιγραφή του ξενοδοχείου θα δεις ότι δεν αναφέρει πουθενά ότι βρίσκεται κοντά σε στάση μετρό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η γραμμή Α είναι γραμμή rer κι όχι μετρό. Το μετρό φτάνει μέχρι τη la defense (γραμμή 1). Αν διαβάσεις την περιγραφή του ξενοδοχείου θα δεις ότι δεν αναφέρει πουθενά ότι βρίσκεται κοντά σε στάση μετρό.
Οκ δεν επιμένω για να το λες έτσι θα ναι. Και πάλι όμως ίσως να είναι καλύτερο να παίρνει RER και να έχει 3 στάσεις παρά μετρό και να έχει 11. Σα χρόνους το λέω.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Οκ δεν επιμένω για να το λες έτσι θα ναι. Και πάλι όμως ίσως να είναι καλύτερο να παίρνει RER και να έχει 3 στάσεις παρά μετρό και να έχει 11. Σα χρόνους το λέω.

Όχι! Είναι μεγάλο ρίσκο να βασίζεσαι στο rer! Μπορεί να φας 30λεπτες καθυστερήσεις για πλάκα κι αν πέσεις σε απεργία ή σε έργα μπορεί να σου καταστρέψει το ταξίδι. Η επιλογή του μετρό έχει μικρότερο ρίσκο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οκ δεν επιμένω για να το λες έτσι θα ναι. Και πάλι όμως ίσως να είναι καλύτερο να παίρνει RER και να έχει 3 στάσεις παρά μετρό και να έχει 11. Σα χρόνους το λέω.
Είναι πολύ μεγαλύτερες οι αποστάσεις μεταξύ των στάσεων του RER σε σχέση με αυτές του μετρό. Υπάρχει διαφορά στους χρόνους αλλά πολύ μικρή, όχι όση φαίνεται από τον αριθμό των στάσεων. Επίσης η γραμμή Α έχει πολύ συχνά καθυστερήσεις και ακυρώσεις. Βέβαια επειδή την ξέρω πολύ καλά τη γραμμή μέχρι Nanterre Prefecture δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα καθώς περνουν πολλά τραίνα από εκεί καθώς διασταυρώνονται τα 2 δρομολόγια της Α.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Είναι πολύ μεγαλύτερες οι αποστάσεις μεταξύ των στάσεων του RER σε σχέση με αυτές του μετρό. Υπάρχει διαφορά στους χρόνους αλλά πολύ μικρή, όχι όση φαίνεται από τον αριθμό των στάσεων. Επίσης η γραμμή Α έχει πολύ συχνά καθυστερήσεις και ακυρώσεις. Βέβαια επειδή την ξέρω πολύ καλά τη γραμμή μέχρι Nanterre Prefecture δεν έχει ιδιαίτερα προβλήματα καθώς περνουν πολλά τραίνα από εκεί καθώς διασταυρώνονται τα 2 δρομολόγια της Α.
Tripakia σαν παριζιάνος τι θα πρότεινες επομένως με κριτήριο την πρόσβαση στο κέντρο;
RER Nanterre Predecture ή γραμμή 7 Villejuif Leo Lagrange.
Και αν σαν περιοχή βασικά η Villejuif είναι οκ?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Tripakia σαν παριζιάνος τι θα πρότεινες επομένως με κριτήριο την πρόσβαση στο κέντρο;
RER Nanterre Predecture ή γραμμή 7 Villejuif Leo Lagrange.
Και αν σαν περιοχή βασικά η Villejuif είναι οκ?
Όλες οι περιοχές καλές είναι. Η καθεμία με τα θετικά και τα αρνητικά της. Villejuif μια χαρά περιοχή είναι, όχι για τουρισμό αλλά ασφαλείς και με εύκολη πρόσβαση στο κέντρο. Και της Nanterre εμένα δεν μου είναι άσχημο, όπως και τα άλλα γύρω από τη La Defense. Κι αυτό κοντά στο ζωολογικό μου αρέσει, έχει κοντά μια από τις ωραιότερες παριζιανικες γραμμές λεωφορείου την 87 που διασχίζει το μεγαλύτερο μέρος της κεντρικής Seine.
 

vivcdg

Member
Μηνύματα
10
Likes
15
Γεια σας πάλι,

έκλεισα σ' αυτό. είναι καινούργιο συνεπώς δεν έχει σχόλια πουθενά. Επειδή το έκλεισα από το site κόστισε για τις δύο οικογένειες 1.470 ευρώ. Ελπίζω να πράξαμε καλά, αν και είναι χωρίς ακυρωτικά και πληρωμή εκεί οπότε αν, λέμε τώρα βρούμε κάτι πιο κεντρικό θα ΄μπορούμε να κάνουμε αλλαγή..

όταν με το καλό θα σας πω την εμπειρία μας..
τώρα θα πάω σε άλλο θέμα.. Κάρτα navigo. θα μελετήσω τα σχόλια σας και θα ρωτήσω στο ανάλογο topic.

Staycity Aparthotels Paris La Defense, Κουρμπεβουά, Γαλλία

Όλες οι περιοχές καλές είναι. Η καθεμία με τα θετικά και τα αρνητικά της. Villejuif μια χαρά περιοχή είναι, όχι για τουρισμό αλλά ασφαλείς και με εύκολη πρόσβαση στο κέντρο. Και της Nanterre εμένα δεν μου είναι άσχημο, όπως και τα άλλα γύρω από τη La Defense. Κι αυτό κοντά στο ζωολογικό μου αρέσει, έχει κοντά μια από τις ωραιότερες παριζιανικες γραμμές λεωφορείου την 87 που διασχίζει το μεγαλύτερο μέρος της κεντρικής Seine.
Pourquoi ρε παιδιά θα έχει μεθύστακες η περιοχή; Χικ!!!!
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Pourquoi ρε παιδιά θα έχει μεθύστακες η περιοχή; Χικ!!!!
La Defense είναι το οικονομικό κέντρο του Παρισιού και κυρίως ειναι περιοχή με γραφεία και τα πάντα είναι κλειστά ΣΚ. Αλλά το ξενοδοχείο είναι λίγο πιο πέρα Courbevoie που υπάρχουν και σπίτια. Αλλά ότι θα είναι ήρεμα θα είναι.
 

sakis anelka

Member
Μηνύματα
16
Likes
98
Καλημέρα θα ήθελα την γνώμη σας για Ιούνιο διαμονή στο Orphée Hotel Paris | Official WebSite | Paris 5th district
Νομίζω ότι είμαι κεντρικά και η περιοχή είναι ασφαλής από ότι διάβασα στις εμπειριες σας..Αν έχει οποίος να μου προτείνει κάτι άλλο ευπρόσδεκτο..
4 μέρες στα 900 ευρώ είναι η τιμή του..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom