Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σας. Όλα όσα έχετε γράψει είναι πολύ βοηθητικά και σας ευχαριστούμε πάρα πόλυ. Θα ταξιδέψουμε ζευγάρι στο Παρίσι 23/9 με 27/9. Έχω ψάξει και στο booking και στο airbnb και λίγο στο agoda και οι τιμές είναι στον θεό. Κάτω από 100€ η διανυκτέρευση δεν υπάρχει ούτε για δείγμα ή είναι πάρα πολύ μακριά. Έχω βρει αυτο: ibis Styles Puteaux Paris La Defense. Έχει εξαιρετικές κριτικές στο booking (8.5 στα 10) και βρίσκεται κοντά στον σταθμό μετρό La defense και έτσι βρίσκεσαι κοντά σε όλα τα αξιοθέατα όπως λένε οι κριτικές. Αν το κλείσεις από το σάιτ τους έρχεται γύρω στα 470 ΧΩΡΙΣ δωρεάν ακύρωση (θεωρώ οτι είναι σημαντικό να υπάρχει γιατί είμαστε 6 μήνες πριν και τα λεφτά είναι πολλά). Εσείς το θεωρείται καλή επιλογή; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο; Ψάχνω πλέον κυρίως στο airbnb γιατί θεωρώ έχει καλύτερες ευκαιρίες
Δεν ξέρω τι λένε οι κριτικές αλλά δεν είναι κοντά σε αξιοθέατα. Εκτός κι αν το χρησιμοποιούν με την ευρύτερη έννοια του "κοντά". Τέλος πάντων, χονδρικά σε μισή ώρα περίπου είσαι στα περισσότερα βασικά αξιοθέατα. Σχετικά με τις τιμές, δυστυχώς ή ευτυχώς η βιωσιμότητα του τουρισμού στη Γαλλία δεν εξαρτάται από τους Έλληνες. Ο πληθωρισμός καλπάζει αλλά παράλληλα καλπάζουν και τα εισοδήματα των ανθρώπων από τις κυριότερες αγορές του Παρισιού.
 
  • Like
Reactions: gle

gle

Member
Μηνύματα
8
Likes
13
Δεν ξέρω τι λένε οι κριτικές αλλά δεν είναι κοντά σε αξιοθέατα. Εκτός κι αν το χρησιμοποιούν με την ευρύτερη έννοια του "κοντά". Τέλος πάντων, χονδρικά σε μισή ώρα περίπου είσαι στα περισσότερα βασικά αξιοθέατα. Σχετικά με τις τιμές, δυστυχώς ή ευτυχώς η βιωσιμότητα του τουρισμού στη Γαλλία δεν εξαρτάται από τους Έλληνες. Ο πληθωρισμός καλπάζει αλλά παράλληλα καλπάζουν και τα εισοδήματα των ανθρώπων από τις κυριότερες αγορές του Παρισιού.
Ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς ο πληθωρισμός έχει εκτοξεύσει παντού τις τιμές.

Τελικά έκλεισα ένα airbnb 7 λεπτά από το Gare de Lyon. Ελπίζω να είναι καλύτερη περιοχή και πιο κεντρική.

Edit: Γενικά από όλες τις πλευρές (ασφαλεια, μετακινήσεις κτλ) να επιλεξω Gare de Lyon ή La Defence?
 
Last edited:

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
Χαιρετώ την παρέα…έχω προγραμματίσει ταξίδι στο Παρίσι και μεχρι τώρα έχω βρει δυο ξενοδοχεία που είναι στο budget μου.
Παρακαλώ οποίος έχει άποψη για το Παρίσι και τις περιοχές που βρισκονται τα συγκεκριμένα ξενσδοχεια να μου πει την άποψη του για το πιο από τα δυο να προτιμήσω ( Εννοείται πως αν έχει να μου προτείνει και κάποιο άλλο ευπρόσδεκτο)…Ευχαριστω!
Πρόκειται για τα παρακάτω..
Hotel Beauvoir και Hotel Morris Grands Boulevards

★★★ Hotel Beauvoir, Paris, France
https://www.booking.com/hotel/fr/moris-grands-boulevards.el.html?aid=311101&label=moris-grands-boulevards-v9xYK50SKgQ8bMpkZNmLqQS442571226397:pl:ta:p1:p2:ac:ap:neg:fi:tikwd-13040205540:lp9067724:li:dec:dm:ppccp=UmFuZG9tSVYkc2RlIyh9YdK51rZczkDIIFcISQDJ03M&sid=3361cde58db9a80eba2642f56d614926&dest_id=-1456928;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0;room1=A,A;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1679395481;srpvid=28d54b8b33cc071c;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς ο πληθωρισμός έχει εκτοξεύσει παντού τις τιμές.

Τελικά έκλεισα ένα airbnb 7 λεπτά από το Gare de Lyon. Ελπίζω να είναι καλύτερη περιοχή και πιο κεντρική.

Edit: Γενικά από όλες τις πλευρές (ασφαλεια, μετακινήσεις κτλ) να επιλεξω Gare de Lyon ή La Defence?
Gare de Lyon

Χαιρετώ την παρέα…έχω προγραμματίσει ταξίδι στο Παρίσι και μεχρι τώρα έχω βρει δυο ξενοδοχεία που είναι στο budget μου.
Παρακαλώ οποίος έχει άποψη για το Παρίσι και τις περιοχές που βρισκονται τα συγκεκριμένα ξενσδοχεια να μου πει την άποψη του για το πιο από τα δυο να προτιμήσω ( Εννοείται πως αν έχει να μου προτείνει και κάποιο άλλο ευπρόσδεκτο)…Ευχαριστω!
Πρόκειται για τα παρακάτω..
Hotel Beauvoir και Hotel Morris Grands Boulevards

★★★ Hotel Beauvoir, Paris, France
https://www.booking.com/hotel/fr/moris-grands-boulevards.el.html?aid=311101&label=moris-grands-boulevards-v9xYK50SKgQ8bMpkZNmLqQS442571226397:pl:ta:p1:p2:ac:ap:neg:fi:tikwd-13040205540:lp9067724:li:dec:dm:ppccp=UmFuZG9tSVYkc2RlIyh9YdK51rZczkDIIFcISQDJ03M&sid=3361cde58db9a80eba2642f56d614926&dest_id=-1456928;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;group_children=0;hapos=1;hpos=1;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0;room1=A,A;sb_price_type=total;sr_order=popularity;srepoch=1679395481;srpvid=28d54b8b33cc071c;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl
To Beauvoir χωρίς αμφιβολία
 
  • Like
Reactions: gle

tolismark

Member
Μηνύματα
79
Likes
35
To Beauvoir χωρίς αμφιβολία
[/QUOTE]
Καλησπέρα και ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Μου προτείνεις το Beauvoir λόγω σημείου ή έχεις και άποψη για το αν είναι καλό ξενοδοχείο?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα και ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Μου προτείνεις το Beauvoir λόγω σημείου ή έχεις και άποψη για το αν είναι καλό ξενοδοχείο?
Λόγω περιοχής και μόνο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα!

Από τις 22/6 (Πέμπτη) έως και τις 27/6 (Τρίτη) θα βρίσκομαι στο Παρίσι. Τις διαμονές 22-23-24 τις έχω κλείσει ήδη, οπότε κοιτάζω για τις διανυκτερεύσεις 24-25-26-27.

Επειδή ο συνταξιδιώτης θα φύγει στις 24 (λογικά αργά το απόγευμα), υπολογίζω να κάνω check-in βραδάκι. Στις 25 έχω κλείσει για το Air Show στο Le Bourget και για τις 26 (από νωρίς το πρωί έως αργά το βράδυ) εκδρομή στο Λονδίνο. Ουσιαστικά, δηλαδή, ιδιαίτερο χρόνο για να κατέβω στην πόλη θα έχω στις 27 (άντε και το βράδυ της 25). Η πτήση της επιστροφής είναι στις 6 το απόγευμα.

Οπότε, η προφανής επιλογή είναι να κλείσω κάπου κοντά στον Gare du Nord, που βολεύει τόσο για το Le Bourget, όσο και για το Λονδίνο και για το CDG στην επιστροφή. Εδώ το ξενοδοχείο που κοιτάζω είναι το Hotel du Pre.

Επίσης, βρήκα και ένα άλλο ξενοδοχείο στο Μονπαρνάς (14ο διαμέρισμα): το Hotel de Paris Montparnasse.

Γενικά η περιοχή του Μονπαρνάς λέει τίποτα; Περισσότερο κλίνω προς κάπου κοντά στον Gare du Nord, καθαρά λόγω μετακινήσεων, απλά δεν έχω εικόνα ούτε από τη μια περιοχή ούτε από την άλλη...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Νομίζω πως το Hotel du Pre θα σε βολέψει περισσότερο καθώς θα σου δώσει την ευκαιρία να κάνεις κάποια βόλτα με τα πόδια στο κεντρικό Παρίσι όποτε βρεις λίγο ελεύθερο χρόνο. Το Μονπαρνάς είναι μια χαρά περιοχή αλλά θα χρειάζεσαι συγκοινωνία αν θες να μετακινηθείς προς το κέντρο.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Νομίζω πως το Hotel du Pre θα σε βολέψει περισσότερο καθώς θα σου δώσει την ευκαιρία να κάνεις κάποια βόλτα με τα πόδια στο κεντρικό Παρίσι όποτε βρεις λίγο ελεύθερο χρόνο. Το Μονπαρνάς είναι μια χαρά περιοχή αλλά θα χρειάζεσαι συγκοινωνία αν θες να μετακινηθείς προς το κέντρο.
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τελικά έκλεισα στο Hotel du Pre, μιας και όπως λες βολεύει περισσότερο για τις συγκοινωνίες. Τη νότια όχθη σίγουρα θα προσπαθήσω την επισκεφθώ, μιας και έχει μείνει απωθημένο από παλιά :haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τελικά έκλεισα στο Hotel du Pre, μιας και όπως λες βολεύει περισσότερο για τις συγκοινωνίες. Τη νότια αριστερή όχθη σίγουρα θα προσπαθήσω την επισκεφθώ, μιας και έχει μείνει απωθημένο από παλιά :haha:
Rive Gauche (Ριβ Γκος) = Αριστερή Όχθη

Έχει ένα σωρό πράγματα να δεις, δεν θα σπαταλούσα καθόλου από τον περιορισμένο χρόνο για την περιοχή του Μονπαρνάς.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ξέρω την Γαλλική ονομασία, απλά δεν θέλω να μπερδέψω τις παλάμες, γι αυτό χρησιμοποιώ τα σημεία του ορίζοντα :)

Πάντως, γενικά σκεφτόμουν να επικεντρωθώ προς τα εκεί, μιας και σε αυτή την όχθη έχω δει μόνο Άιφελ και Καρτιέ Λατέν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom