Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ευχαριστω marquis για τη βοηθεια ωστοσο ξεχασα να αναφερω οτι ψαχνω τρικληνο δωματιο (11χρονο κοριτσι) οποτε ψαχνω ή για ξενοδοχεια που σου δινουν δικληνο και εχει δωρεαν καναπε κρεβατι (οικονομικη λυση) ή για τρικληνα!απο αυτα που μου εδωσες παραπανω μονο το τελευταιο με καλυπτει αλλα οπως γραφεις κι εσυ ειναι στην περιοχη Montparnasse!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ευχαριστω marquis για τη βοηθεια ωστοσο ξεχασα να αναφερω οτι ψαχνω τρικληνο δωματιο (11χρονο κοριτσι) οποτε ψαχνω ή για ξενοδοχεια που σου δινουν δικληνο και εχει δωρεαν καναπε κρεβατι (οικονομικη λυση) ή για τρικληνα!απο αυτα που μου εδωσες παραπανω μονο το τελευταιο με καλυπτει αλλα οπως γραφεις κι εσυ ειναι στην περιοχη Montparnasse!
Ναι, αλλά είναι σε καλύτερη τοποθεσία από αυτό που έχετε ήδη κλείσει, με άμεση πρόσβαση σε εστιατόρια κλπ. και με καλύτερη πρόσβαση στις συγκοινωνίες. Παρόλα αυτά στη θέση σας θα έστελνα κι ένα email σε κάποιο ξενοδοχείο που θα μ' ενδιέφερε καθώς στην πλειονότητα τους τα ξενοδοχεία δεν έχουν κάποια χρέωση για επιπλέον άτομο εφόσον είναι κάτω των 12 ετών.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά 28η Οκτωβρίου πάω Παρίσι για 5 ημέρες. Έχουμε κλείσει διαμονή στο 13 arrondissement αρκετά κοντά σε στάση μετρό (Bibliotheque Francois Mitterrand). Το ξενοδοχείο ήταν δελεαστικό , 4 αστέρων με τιμή που δεν παίζει στα 1-7 arrondissements. Παρ'ολα αυτά φοβάμαι μήπως τελικά είμαστε αποκομμένοι από το κέντρο της πόλης, μιας και απ'οσο διαβάζω οι αποστάσεις δεν είναι τόσο κοντινές όσο φαίνονται. Αξίζει να μείνει κανείς στην Νότια μεριά του Παρισιού ή κάναμε γκάφα???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παιδιά 28η Οκτωβρίου πάω Παρίσι για 5 ημέρες. Έχουμε κλείσει διαμονή στο 13 arrondissement αρκετά κοντά σε στάση μετρό (Bibliotheque Francois Mitterrand). Το ξενοδοχείο ήταν δελεαστικό , 4 αστέρων με τιμή που δεν παίζει στα 1-7 arrondissements. Παρ'ολα αυτά φοβάμαι μήπως τελικά είμαστε αποκομμένοι από το κέντρο της πόλης, μιας και απ'οσο διαβάζω οι αποστάσεις δεν είναι τόσο κοντινές όσο φαίνονται. Αξίζει να μείνει κανείς στην Νότια μεριά του Παρισιού ή κάναμε γκάφα???
Το 13ο είναι καλή περίπτωση γενικά, με εξαίρεση εκείνη τη γειτονιά που έκλεισες, η οποία είναι απλά βαρετή και δυσπρόσιτη (αποκλειστικά κατοικίας & φοιτητών).
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Η αλήθεια είναι το μετρό στο Παρίσι εξυπηρετεί τα πάντα σχεδόν από την άλλη εγώ θα προτιμούσα να μείνω πιο κεντρικά και ας μην είναι 4 αστέρων το ξενοδοχείο. Επειδή έχω κάνει και τα 2 δηλαδή καλύτερο ξενοδοχείο πιο απομακρυσμένο (δεν το πλήρωνα εγώ οπότε δεν είχα επιλογή) και ένα απλά αξιοπρεπές αλλά καρακέντρο νομίζω πως το να μένεις πιο κέντρο είναι αξία ανεκτίμητη, προσωπική γνώμη πάντα. Εξάλλου το Παρίσι έχει τόσα να δεις που θα είσαι στο δρόμο όλη μέρα.Αν πάλι δε μπορείς να αλλάξεις την κράτηση βγάλε Carte Orange και καλά να περάσεις!
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ποια ειναι η γνωμη σας οσο αναφορα τη σταση bersy του μετρο για διαμονη?επισης ειδα οτι εχει ευκολη προσβαση απο orly το συγκεκριμενο ξενοδοχειο (novotel paris Bersy)!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ποια ειναι η γνωμη σας οσο αναφορα τη σταση bersy του μετρο για διαμονη?επισης ειδα οτι εχει ευκολη προσβαση απο orly το συγκεκριμενο ξενοδοχειο (novotel paris Bersy)!
Η περιοχή δεν είναι η πιο τυπική του Παρισιού, ωστόσο είναι αρκετά καλή, με το bercy village, μία αρκετά ζωντανή ανακατασκευασμένη περιοχή με εστιατόρια και μπαρ, σε αρκετά κοντινή απόσταση, καθώς και σταθμό του μετρό αρκετά κοντά στο ξενοδοχείο, που με τη γραμμή 14, μπορεί να φθάσετε κοντά σε ορισμένα αξιοθέατα σε σύντομο χρόνο. Αν το βρήκατε σε καλή τιμή, είναι μια προσιτή επιλογή.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
ναι ειναι βασικα αυτο που ψαχνουμε!οικονομικο (417 για τρεις διανυκτερευσεις), με πρωινο (σημαντικο γιατι θα εχουμε μαζί μας ένα παιδί) και τεσσάρων αστέρων αρα ικανοποιητικό τουλαχιστον δωμάτιο και καθαρό!ευχαριστω πάντως για την αμεσότητα και το ενδιαφέρον!
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Στο μπερσυ είχα μείνει κι εγώ δίπλα στο νοΒοτελ. Ήταν πολύ καλά από συγκοινωνίες, ακριβώς απέξω στάση μέτρο και καλή θερινώή ήταν. Άλλωστε στο ξενοδοχείο εγώ πάω μόνο για ύπνο...


Sent from my ST18i using Tapatalk
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο μπερσυ είχα μείνει κι εγώ δίπλα στο νοΒοτελ. Ήταν πολύ καλά από συγκοινωνίες, ακριβώς απέξω στάση μέτρο και καλή θερινώή ήταν. Άλλωστε στο ξενοδοχείο εγώ πάω μόνο για ύπνο...


Sent from my ST18i using Tapatalk
Εγώ πριν λίγους μήνες (2 επισκέψεις μου στο Παρίσι πίσω) είχα μείνει λίγο πιο πέρα, στο Pullman Paris Bercy. Καλό (όχι όμως του επιπέδου των άλλων Pullman, κατά τη γνώμη μου). Κι εγώ εν γένει πάω στο ξενοδοχείο μόνο για ύπνο.... Εκτός από εκείνη τη φορά, που απέκτησα πυρετό 38+, και θεώρησα σκόπιμο να μείνω εντός ένα απόγευμα/βράδι... Τότε (όπως και στο στρώμα του κρεβατιού) φαίνεται η διαφορά του καλού ξενοδοχείου από το μέτριο.
 

gg_nefeli

Member
Μηνύματα
32
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους!
Σκέφτομαι να πάω τον Μάρτιο στο Παρίσι. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περίπου τι καιρό έχει εκείνη την εποχή?Δεν μπορώ τις βροχές αλλά απο την άλλη δεν προγραμματίζονται αυτά!Αν γνωρίζει καποιος ασ βοηθήσει!
Ευχαριστώ πολυ!:)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.389
Καλησπέρα σε όλους!
Σκέφτομαι να πάω τον Μάρτιο στο Παρίσι. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει περίπου τι καιρό έχει εκείνη την εποχή?Δεν μπορώ τις βροχές αλλά απο την άλλη δεν προγραμματίζονται αυτά!Αν γνωρίζει καποιος ασ βοηθήσει!
Ευχαριστώ πολυ!:)
Πολύ πιθανόν να βρέχει αλλά πάλι μπορεί να βρείς και ηλιόλουστες μέρες. Γενικώς είναι πιο κρύος ο Μάρτιος εννοείται απ' ότι στην Ελλάδα ...Υπολόγιζε θερμοκρασίες γύρω στους 6 -12 βαθμούς
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom