Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
η πιο ωραία, πιο κεντρική και από τις πιο ασφαλείς περιοχές να μείνεις είναι γύρω από τη στάση του μετρό Saint Germain de Pres και γύρω από το Odeon. Θα κάνεις τις βόλτες σου το βράδυ χωρίς να χρειαστείς μετρό ή λεωφορείο.Εξάλλου εκεί είναι και πολλά φοιτητικά στέκια αλλά και θα κινηθείς στο ευρύτερο κέντρο βλ. Marais, Pompidou με τα πόδια.
Το αντίστοιχο δικό μας Σύνταγμα για να καταλάβεις είναι ο σταθμός μετρό Saint Michel.
Πολύ καλά είναι γύρω από τη Σορβόννη (το πανεπιστήμιο, Place de la Sorbonne) και γύρω από τους κήπους του Λουξεμβούργου.

Θα συμφωνήσω πως η Μονμάρτη και δεν θα σε εξυπηρετήσει και δεν θα δεις το "ωραίο" Παρίσι και γενικά κάποιες περιοχές της είναι αρκετά κακόφημες.
Επειδή θα μείνεις λίγες μέρες κατά τη γνώμη μου αξίζει να δώσεις περισσότερα και να μείνεις κάπου πολύ κεντρικά που θα κινείσαι άνετα χωρίς να σε κουράζουν οι αποστάσεις και να "κόψεις" από κάπου αλλού.

το ξενοδοχείο που σου δίνω στο παρακάτω link από ότι φαίνεται δεν είναι το super ξενοδοχείο, αλλά είναι σε super περιοχή και πολύ καλή τιμή. Δες το και γενικά ψάξε εκεί τριγύρω. φίλοι που είχαν πάει το χειμώνα είχαν βρει στην περιοχή πολύ φτηνό. θα τους ρωτήσω.

Booking.com: H
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
η πιο ωραία, πιο κεντρική και από τις πιο ασφαλείς περιοχές να μείνεις είναι γύρω από τη στάση του μετρό Saint Germain de Pres και γύρω από το Odeon. Θα κάνεις τις βόλτες σου το βράδυ χωρίς να χρειαστείς μετρό ή λεωφορείο.Εξάλλου εκεί είναι και πολλά φοιτητικά στέκια αλλά και θα κινηθείς στο ευρύτερο κέντρο βλ. Marais, Pompidou με τα πόδια.
Το αντίστοιχο δικό μας Σύνταγμα για να καταλάβεις είναι ο σταθμός μετρό Saint Michel.
Πολύ καλά είναι γύρω από τη Σορβόννη (το πανεπιστήμιο, Place de la Sorbonne) και γύρω από τους κήπους του Λουξεμβούργου.
Το κέντρο της πόλης είναι τόσο μεγάλο, που δεν υπάρχει κανένα σημείο του που να είναι "walking distance" από όλο το κέντρο. Ωραίο π.χ. το Saint Michelle, αλλά αν βρεθείς στη Champs Elysees ή στην Αψίδα του Θριάμβου (ή ακόμη και στον πύργο του Αιφελ) είναι ουτοπικό να περιμένεις ότι θα πας με τα πόδια ως εκεί.
Επομένως, αρκεί να μείνεις κοντά σε πολλές γραμμές μετρό, και σε μέρος ασφαλές και ει δυνατόν κοντά σε γειτονιά με εστιατόρια & μπαράκια.

Ωραία η St-Germaine & Odeon, αλλά το Αθηναϊκό ισοδύναμο είναι σα να μένεις στην Πατριάρχου Ιωακείμ ή στη Σκουφά. Κυριλέ διεύθυνση αλλά όχι και το βολικότερο μέρος στην πόλη για επισκέπτη....

το ξενοδοχείο που σου δίνω στο παρακάτω link από ότι φαίνεται δεν είναι το super ξενοδοχείο, αλλά είναι σε super περιοχή και πολύ καλή τιμή. Δες το και γενικά ψάξε εκεί τριγύρω. φίλοι που είχαν πάει το χειμώνα είχαν βρει στην περιοχή πολύ φτηνό. θα τους ρωτήσω.

Booking.com: H
Εγώ σε ξενοδοχείο με τέτοια reviews δε θα έμενα...
 
Last edited by a moderator:

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Taver μου επειδή έχω ζήσει στο Παρίσι ως φοιτήτρια σε διαβεβαιώνω ότι περιοχή γύρω από το Saint Germain δεν είναι το trendy Κολωνάκι της Ελλάδας, αλλά μια ζωντανή νεανική περιοχή. Τα περισσότερα ραντεβού μας θυμάμαι τα δίναμε εκεί.
Η περιοχή του Champs-Elysees και της Αψίδας για βράδυ δεν λέει τίποτα, έχει μόνο ακριβά εστιατόρια και μεγάλα clubs. περιοχή γύρω από τον πύργο του Άϊφελ είναι νέκρα το βράδυ. Είναι απλώς μια πάρα πολύ ακριβή περιοχή κατοικιών.

Θα συμφωνήσω πως η περιοχή της Place d' Italie είναι καλή επιλογή αν και σχετικά μακριά αν θέλεις να κινηθείς στο κέντρο και για τόσες λίγες ημέρες.
Γενικά η άποψή μου πως αν κινηθείς εκτός κέντρου για πιο οικονομικές λύσεις καλύτερα να κινηθείς προς νότια (Place d' Italie) και όχι προς βόρεια (π.χ Gare de Lyon).
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ξέρω σ έχουμε μπερδέψει..αλλά εγώ την επόμενη φορά που θα πάω Παρίσι θα μείνω στη περιοχή Marais(3-4)..τρελαίνομαι για μαγαζάκια καφέ ωραία βόλτα, και με τα πόδια μπορείς να δείς αρκετά αξιοθέατα όπως το CGPompidou, Notre Dame και σαφώς έχει στάσεις μετρό κοντά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εγω μενω στην περιοχη της Οπερας αλλα προτιμω το Marrais. Οχι, οτι στην Οπερα δεν ειναι πολυ ωραια και κεντρικα. Συμφωνω με το φιλο που ειπε για 1-9.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Γενικά, όπως είπα και πριν, κάντε μία αναζήτηση για ξενοδοχεία στα διαμερίσματα 1-9 του Παρισιού. Υπάρχει πληθώρα ξενοδοχείων, οπότε εφόσον βρείτε κάποιο που να σας αρέσει το παραθέτετε για να πούμε κι εμείς την άποψη μας. Το Παρίσι, χωρίζεται σε 20 διαμερίσματα, τα οποία ξεκινούν από το κέντρο και καταλήγουν στα όρια του δήμου με τη μορφή σαλιγκαριού:

awww.europeupclose.com_wp_content_uploads_2008_03_paris_arrondissement_map.gif




Να ρωτήσω κάτι...η Μονπαρνάς που ειναι?ειναι καλη περιοχη?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
Ψάξου για 1,3,4,5,6 και 11... εγώ όταν έχω λεφτά μένω στο Marais, όταν είμαι στις στριμοκωλιές μου ψάχνω στο Καρτιέ Λατέν και στο 11... αν θες κάτι σε φτηνό πάτο ψάξε για Gare du Nord και Place Pigalle... ότι πληρώσεις βέβαια παίρνεις...
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Να ρωτήσω κάτι...η Μονπαρνάς που ειναι?ειναι καλη περιοχη?
Το Μονπαρνας είναι μία πολύ καλή και αρκετά ζωντανή περιοχή του Παρισιού, όχι τελείως κέντρο, αλλά αρκετά βολική με πολύ καλές συγκοινωνιακές συνδέσεις. Εάν το ξενοδοχείο βρίσκεται κοντά στη Boulevard Montparnasse, rue des Rennes ή Boulevard Raspail, τότε θα είστε μια χαρά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Pigalle μην κλεινεις με τιποτα... ασε τον χιουμοριστα απο πανω (δεν εννοω τον marquis) να λεει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom