Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Το τελευταιο μοιαζει να ναι το καλυτερο απο αποψη τοποθεσιας. Ειναι ομως σε εναν μονοτονο και μαλλον αχαρο δρομο. Επισης κινδυνευετε να ειστε αρκετα μακρια απο σταση μετρο. Αλλα και κοντα να ειστε θα χρησιμοποιειτε την πιο αργη γραμμη του παριζιανικου μετρο, την 6. Ειναι και εξωτερικη η σταση σας οποτε θα περιμενετε το τραινο στο κρυο (οχι ομως περισσοτερο απο 5 λεπτα). Νομιζω κι εγω πως ειναι καλυτερο απο τα υπολοιπα.

Το σιγουρο ειναι πως πρεπει να διαγραψεις το τριτο αφου ειναι σχεδον νομος στο Παρισι πως το τριγωνο Barbes Rochechouart-Chateau Rouge-La Chapelle ειναι απαγορευμενη ζωνη (zone restreinte) για τους λευκους αμα δυσει ο ηλιος.
Αλήθεια;! Δεν το ήξερα αυτό!
Κι εγώ πάντως προς το τελευταίο κλείνω. Πρέπει να προσέξω κάτι στην περιοχή;
Τα λεωφορείο στο παρίσι δεν βολεύουν;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Πρέπει να προσέξω κάτι στην περιοχή;
Τα λεωφορείο στο παρίσι δεν βολεύουν;
Οχι, η περιοχη ειναι ασφαλης. Αλλωστε πως θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα οταν εκει βρισκεται το συμπλεγμα των ανωτατων στρατιωτικων σχολων (Ecole Militaire).

Τα λεωφορεια βολευουν (ειδικα αν βρεις να κατσεις) αλλα δεν συγκρινονται με το μετρο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Chapelle βρεθηκα τον Ιουνιο μερα μεσημερι και δεν ηταν καθολου ευχαριστο..για βραδυ δεν το συζηταω καν.Τα λεωφορεια ειναι πολυ αργα και τρωνε χρονο.Συμφωνω ,ο δρομος ειναι βαρετος και αχαρος,αλλα ασφαλης.
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
γειά σας και πάλι ερώτηση για τους γνώστες του Παρισιού 5-8 Δεκέμβρη που θα πάω, δεδομένου ότι θέλω να είναι και το ξενοδοχείο ωραίο ( 20 χρόνια επετείου είναι αυτά) αλλά συνάμα και οικονομικό έχω βρεί 2 ξενοδοχεία που στο site τους έχουν προσφορά και τιμή καλύτερη του booking . Το θέμα μου είναι ποιο από τα 2 μου προτείνετε. Και τα 2 δίπλα σε Metro είναι.
http://www.booking.com/hotel/fr/saintaugustin.el.html#tab-main
ή
http://www.booking.com/hotel/fr/ara...09977a4257e12cbc7372X1;highlight_room=5003302

H διαφορά τους είναι στα 20€ μόνο που στο πρώτο έχει και πρωινό η τιμή.

Ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Στο δεύτερο από άποψη περιοχής και βαθμολογίας. Είδα όμως πολύ μικρά δωμάτια στο booking. Πρόσεξε το αυτό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
γειά σας και πάλι ερώτηση για τους γνώστες του Παρισιού 5-8 Δεκέμβρη που θα πάω, δεδομένου ότι θέλω να είναι και το ξενοδοχείο ωραίο ( 20 χρόνια επετείου είναι αυτά) αλλά συνάμα και οικονομικό έχω βρεί 2 ξενοδοχεία που στο site τους έχουν προσφορά και τιμή καλύτερη του booking . Το θέμα μου είναι ποιο από τα 2 μου προτείνετε. Και τα 2 δίπλα σε Metro είναι.
http://www.booking.com/hotel/fr/saintaugustin.el.html#tab-main
ή
http://www.booking.com/hotel/fr/ara...09977a4257e12cbc7372X1;highlight_room=5003302

H διαφορά τους είναι στα 20€ μόνο που στο πρώτο έχει και πρωινό η τιμή.

Ευχαριστώ
Το δευτερο ειναι το Best Western Aramis ST Germain? Ρωταω γιατι το link δεν παραπεμπει κατευθειαν σε ξενοδοχειο.

Και τα δυο ειναι σε καλες περιοχες.
Το πρωτο βρισκεται σχεδον απεναντι απο την πανεμορφη εκκλησια του St Augustin (δεν εχει και μεγαλη σχεση με Champs Elysee και κοντα στη διασταυρωση των βουλεβαρτων Haussmann και Malesherbes. Κοσμος μερα νυχτα, κεντρο.
Το δευτερο ειναι στην περιοχη του Montparnasse, ακριβως εξω απο το μετρο St Placide. Στα plus του πως βρισκεται σε αποσταση αναπνοης και απο τα εστιατορια του Montparnasse και απο τα bistro της Σορβονης και απο St Germain και κυριως απο St Michel (που λεει ο λογος και με τα ποδια πατε). Αρα εχετε απειρες επιλογες για πρωινο καφε και νυχτερινη εξοδο πολυ κοντα σας. Επισης ειναι μια περιοχη που αγαπω ιδιαιτερα γιατι μενω σχετικα κοντα.
Ομως νομιζω πως το Astotel βρισκεται σε πιο κεντρικο σημειο και θα σας βολεψει περισσοτερο. Αυτο θα επελεγα αν διαλεγα εγω. Ειναι κεντρο ρε παιδι μου, σχεδον καρακεντρο.
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
Το δευτερο ειναι το Best Western Aramis ST Germain? Ρωταω γιατι το link δεν παραπεμπει κατευθειαν σε ξενοδοχειο.

Και τα δυο ειναι σε καλες περιοχες.
Το πρωτο βρισκεται σχεδον απεναντι απο την πανεμορφη εκκλησια του St Augustin (δεν εχει και μεγαλη σχεση με Champs Elysee και κοντα στη διασταυρωση των βουλεβαρτων Haussmann και Malesherbes. Κοσμος μερα νυχτα, κεντρο.
Το δευτερο ειναι στην περιοχη του Montparnasse, ακριβως εξω απο το μετρο St Placide. Στα plus του πως βρισκεται σε αποσταση αναπνοης και απο τα εστιατορια του Montparnasse και απο τα bistro της Σορβονης και απο St Germain και κυριως απο St Michel (που λεει ο λογος και με τα ποδια πατε). Αρα εχετε απειρες επιλογες για πρωινο καφε και νυχτερινη εξοδο πολυ κοντα σας. Επισης ειναι μια περιοχη που αγαπω ιδιαιτερα γιατι μενω σχετικα κοντα.
Ομως νομιζω πως το Astotel βρισκεται σε πιο κεντρικο σημειο και θα σας βολεψει περισσοτερο. Αυτο θα επελεγα αν διαλεγα εγω. Ειναι κεντρο ρε παιδι μου, σχεδον καρακεντρο.
ευχαριστώ πολύ με βγάζεις από την δύσκολη απόφαση. Η αλήθεια είναι οτι προτιμούσα να είμαι κοντά στη St Germain αλλά το Astotel δίνει καλή τιμή με πρωινό και μεγάλα δωμάτια. Οκ :) Νομίζω πως είμαι πλέον στην τελική ευθεία για το ηερήσιο πλάνο δραστηριοτήτων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Οχι και το αλλο σε καλο σημειο ειναι αλλα αφου εχεις πιο κενρικο γιατι να μην πας εκει; Επιπλεον το Placide εχει τη γραμμη 4 του μετρο που μπορει να ειναι απο τις πιο εξυπηρετικες και γρηγορες αλλα εξαιτιας αυτων εχει σχεδον παντα παρα πολλοι κοσμο και πεφτει στριμωξιδι.
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
Οχι και το αλλο σε καλο σημειο ειναι αλλα αφου εχεις πιο κενρικο γιατι να μην πας εκει; Επιπλεον το Placide εχει τη γραμμη 4 του μετρο που μπορει να ειναι απο τις πιο εξυπηρετικες και γρηγορες αλλα εξαιτιας αυτων εχει σχεδον παντα παρα πολλοι κοσμο και πεφτει στριμωξιδι.
Μille merci tripakia
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom