Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Σε καποια μερη παντως στο Παρισι αισθανεσαι να εισαι στο πιο ασφαλες μερος στον κοσμο, και αλλα ειναι πραγματικα επικινδυνα. Οι αντιφασεις της πολης.
Η 13e βεβαια ειναι μια χαρα.

Σημερα το θεμα συζητησης με Παριζιανους στο διπλανο τραπεζι ηταν το οτι αν κανουν ολοι το εμβολιο θα τελειωσει το θεμα του κορονοιου. Απλα πραγματα. Παντου ζητανε και σκαναρουν το vaccination pass στα εστιατορια και ολοι φορανε μασκες στα μεσα μεταφορας.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ποια είναι η καλύτερη περιοχή για να μείνει κάποιος; και ασφαλές και κεντρικό διαμέρισμα;;
 
Last edited:

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Ποια είναι η καλύτερη περιοχή για να μείνει κάποιος; και ασφαλές και κεντρικό διαμέρισμα;;
Γούστα είναι αυτά, αλλα αν μένεις σε ένα από τα 1-7 arrondissement αισθάνεσαι και ασφαλής και μέσα στα κεντρικά ενδιαφέροντα/διασκέδαση. Το 8ο μου φαίνεται λιγότερο ζεστό για να μείνω.

Προσωπικά προτιμώ οπουδήποτε κοντά στην Boulevard Saint-Germain, Rue Monge, Boulevard Saint-Michel. Αλλά και γύρω από την le Marais ή Saint-Paul αν δεν έχετε πρόβλημα με τους πολλούς τουρίστες.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Καλησπέρα στη παρέα και από μένα!!!!

Έχουμε εικόνα για το συγκεκριμένο δωμάτιο; κυρίως σαν περιοχή καθώς την αλυσίδα την ξέρω και έχω μείνει 2-3 φορές ηδη.

ibis budget Porte D'Orleans

Θα πάμε Παρίσι, 19/12 -4/1 και το budget Μας είναι τα 70 ευρώ και να ειναι δίπλα σε μετρό... Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο πολύ ευχαρίστως...
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
169
Σκέφτομαι να πάω Παρίσι με αυτοκίνητο (εξ' ανατολάς) και για να μη μπλέξω με κέντρο, ποια περιοχή είναι καλή/ασφαλή να κλείσω ξενοδοχείο/airbnb και να πηγαίνω στο κέντρο με μετρό? Ιδανικά να είμαι κοντά σε τερματικό σταθμό μετρό. Π.χ. περιοχή Bobigny πως είναι?
Βέβαια και προς δυτικά θα μπορούσα να βρω να μείνω, πχ κοντά σε Βερσαλίες και να πηγαίνω από εκεί κέντρο.

Merci
 

marinagr5

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους και απο εμένα!Πάω Παρίσι 19-23/11 και είμαι σε δίλλημα μεταξύ διαμονής στο 9ο&το 6ο.Το πρόγραμμα έχει sightseeing και όχι τόσο κάτι βαρύ σε night life.Τι θα προτείνατε απο τα δύο;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλησπέρα σε όλους και απο εμένα!Πάω Παρίσι 19-23/11 και είμαι σε δίλλημα μεταξύ διαμονής στο 9ο&το 6ο.Το πρόγραμμα έχει sightseeing και όχι τόσο κάτι βαρύ σε night life.Τι θα προτείνατε απο τα δύο;

Εξαρτάται απ'τα αξιοθέατα που σας ενδιαφέρουν, για το δικό μου γούστο το 6ο έχει περισσότερο ψωμί, ειδικά αν είναι στη συνοικία Saint Germain-des-Prés. Από εκεί και πέρα εξαρτάται κι αν σας εξυπηρετούν οι γραμμές μετρό, rer κλπ.
 

marinagr5

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Εξαρτάται απ'τα αξιοθέατα που σας ενδιαφέρουν, για το δικό μου γούστο το 6ο έχει περισσότερο ψωμί, ειδικά αν είναι στη συνοικία Saint Germain-des-Prés. Από εκεί και πέρα εξαρτάται κι αν σας εξυπηρετούν οι γραμμές μετρό, rer κλπ.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!Απο αξιοθέατα θα πάμε για αρχή στα κλασικά, απο όσο έχω δει απο το 6ο βολέυουν οι στάσεις του μετρο & θα παίξει και λίγο ποδαρόδρομος.Έχεις κάποια εικόνα για το L'Hôtel Jardin Le Bréa?Απο όσο βλέπω είναι στην περιοχή που μου αναφέρεις!Ευχαριστώ!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!Απο αξιοθέατα θα πάμε για αρχή στα κλασικά, απο όσο έχω δει απο το 6ο βολέυουν οι στάσεις του μετρο & θα παίξει και λίγο ποδαρόδρομος.Έχεις κάποια εικόνα για το L'Hôtel Jardin Le Bréa?Απο όσο βλέπω είναι στην περιοχή που μου αναφέρεις!Ευχαριστώ!

Δεν γνωρίζω καθόλου για ξενοδοχεία. Καλή μου φαίνεται σαν τοποθεσία. Αν βοηθήσει ο καιρός μπορείτε να πατε σε πολλά μέρη με τα πόδια.
 

evoula_mp

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Καλησπέρα στη παρέα και από μένα!!!!

Έχουμε εικόνα για το συγκεκριμένο δωμάτιο; κυρίως σαν περιοχή καθώς την αλυσίδα την ξέρω και έχω μείνει 2-3 φορές ηδη.

ibis budget Porte D'Orleans

Θα πάμε Παρίσι, 19/12 -4/1 και το budget Μας είναι τα 70 ευρώ και να ειναι δίπλα σε μετρό... Αν έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο πολύ ευχαρίστως...

Εγώ πήγα Παρίσι το καλοκαίρι του '19 και έμεινα στο ibis Paris Porte D'Orleans, 2 τετράγωνα μακριά από το ξενοδοχείο που αναφέρεις. Σαν περιοχή έχει πολύ κίνηση τη μέρα καθώς είναι δίπλα σε αυτοκινητόδρομο και έχει αρκετά γραφεία τριγύρω, ωστόσο το βράδυ είναι λιγάκι ερημικά, δηλαδή εγώ που γύριζα από το μετρό με τα πόδια, μετά τη γέφυρα, συναντούσα ελάχιστο κόσμο να περπατάει. Αυτό έχει να κάνει και με το γεγονός ότι εκεί γύρω υπάρχουν κυρίως ξενοδοχεία και εταιρίες. Κοντά στο ξενοδοχείο έχει κάποια μαγαζιά για φαγητό ή ποτό, τα περισσότερα όμως είναι από την άλλη πλευρά του αυτοκινητόδρομου, εκεί που είναι οι στάσεις του μετρό και του τραμ. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι δεν περιπλανήθηκα πολύ γιατί δεν πρόλαβα. Ένα θετικό της περιοχής είναι ότι περνάει η μπλε γραμμή του RER που πάει κατευθείαν αεροδρόμιο, με τα πόδια είναι περίπου 15 λεπτά από το ξενοδοχείο.
Για το badget σου είναι καλή επιλογή, βέβαια εγώ την επόμενη φορά που θα πάω θα προτιμήσω κάτι πιο κοντά στο κέντρο γιατί αυτή η περιοχή δεν είναι πολύ βολική, αν εξαιρέσεις τις Βερσαλλίες, είναι στην αντίθετη πλευρά από σχεδόν όλα τα αξιοθέατα. Παρόλα αυτά αν υπάρχει όρεξη και καλή διάθεση όλα είναι εφικτά!
 

blade_

Member
Μηνύματα
180
Likes
168
Σκέφτομαι να πάω Παρίσι με αυτοκίνητο (εξ' ανατολάς) και για να μη μπλέξω με κέντρο, ποια περιοχή είναι καλή/ασφαλή να κλείσω ξενοδοχείο/airbnb και να πηγαίνω στο κέντρο με μετρό? Ιδανικά να είμαι κοντά σε τερματικό σταθμό μετρό. Π.χ. περιοχή Bobigny πως είναι?
Βέβαια και προς δυτικά θα μπορούσα να βρω να μείνω, πχ κοντά σε Βερσαλίες και να πηγαίνω από εκεί κέντρο.

Merci
πολυ ωραια ιδεα το roadtrip!θα σου προτεινα να πας καπου πιο κοντα κεντρο και να μην μεινεις σε προταστιο γιατι οι αποστασεις θα σε κουρασουν καθημερινα...Βρες καποιο κατάλυμα με παρκινγκ η εστω καποιο συμφερον εκει κοντα και θα εισαι οκ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή άρχισαν να μου μπαίνουν κάτι ιδέες για τις γιορτές, είπα να το ψάξω αν και οι συνθήκες δεν ευνοούν και πολύ, αλλά αυτό το βλέπουμε. Ξεκινάω από τη διαμόνή σε πρώτη φάση, για να καταλήξω αν θα μπω στη διαδικασία να κλείσω το ταξίδι ή όχι.

Ψάχνω κάτι κοντά στη στάση του OrlyBus, μιας και οι ώρες άφιξης/αναχώρησης είναι βάρβαρες, οπότε θα ήθελα να είμαι σε κοντινή απόσταση με τα πόδια από εκεί. Αν κατάλαβα καλά είναι περίπου στα σύνορα μεταξύ 14ου & 6ου, εκτός αν τα βρήκα λάθος:
1d.jpg

Είναι όντως τόσο τσουχτερές οι τιμές στο Παρίσι ή λόγω εορτών παίζουν αυτές οι τσεκουριές; :oops:

Επισης να πω ότι το μόνο που θέλω είναι πρόσβαση με τα πόδια (κυρίως) ή με τα μέσα οσο είναι εύκολο σε κάποια βασικά αξιοθέατα, και να υπάρχει κοντά κάτι για το βράδυ να πιω καμιά μπύρα, μην είμαι μακριά και θέλω 2-3 μέσα. Απλά πράγματα. Δε θέλω πολυτέλειες και πολυκατοικίες που λέει και το άσμα.
@Señor_Nada , @interted και όποιος άλλος έχει κάτι κατά νου, βοηθήστε το συναγωνιστή μπας και...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.460
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom