Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Επειδή άρχισαν να μου μπαίνουν κάτι ιδέες για τις γιορτές, είπα να το ψάξω αν και οι συνθήκες δεν ευνοούν και πολύ, αλλά αυτό το βλέπουμε. Ξεκινάω από τη διαμόνή σε πρώτη φάση, για να καταλήξω αν θα μπω στη διαδικασία να κλείσω το ταξίδι ή όχι.

Ψάχνω κάτι κοντά στη στάση του OrlyBus, μιας και οι ώρες άφιξης/αναχώρησης είναι βάρβαρες, οπότε θα ήθελα να είμαι σε κοντινή απόσταση με τα πόδια από εκεί. Αν κατάλαβα καλά είναι περίπου στα σύνορα μεταξύ 14ου & 6ου, εκτός αν τα βρήκα λάθος:
View attachment 378718

Είναι όντως τόσο τσουχτερές οι τιμές στο Παρίσι ή λόγω εορτών παίζουν αυτές οι τσεκουριές; :oops:

Επισης να πω ότι το μόνο που θέλω είναι πρόσβαση με τα πόδια (κυρίως) ή με τα μέσα οσο είναι εύκολο σε κάποια βασικά αξιοθέατα, και να υπάρχει κοντά κάτι για το βράδυ να πιω καμιά μπύρα, μην είμαι μακριά και θέλω 2-3 μέσα. Απλά πράγματα. Δε θέλω πολυτέλειες και πολυκατοικίες που λέει και το άσμα.
@Señor_Nada , @interted και όποιος άλλος έχει κάτι κατά νου, βοηθήστε το συναγωνιστή μπας και...
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο σημείο. Αλλά γενικά είναι τόσο εκτενές το δίκτυο τους στο μετρό (σαν της Θεσσαλονίκης ένα πράγμα :p) οπότε πολύ εύκολα βρίσκεσαι όπου θέλεις!
Αν θέλεις να κινείσαι όμως με τα πόδια καλύτερα να μείνεις σε κάποιο πιο κεντρικό διαμέρισμα. Βέβαια οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγάλες κ πάλι, οπότε και πάλι να είσαι προετοιμασμένος για αρκετό περπάτημα(μέσα στο κρύο)!
Σχετικά με τις βάρβαρες ώρες πτήσεων, μήπως να διευρευνουσες την περίπτωση να μείνεις κοντά στο αεροδρόμιο(αντί για να ψαχνεις συνδεση με το orlybus)? Εμας η επιστροφή ήταν στις 6 το πρωι και μείναμε στο ibis Paris Coeur d'Orly Airport, Ορλί – Ενημερωμένες τιμές για το 2021 (booking.com), αν και η βαθμολογία του δεν είναι υψηλή, μας βόλεψε γιατί ήταν σε απόσταση 5 λεπτων με τα πόδια από το terminal.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν ξέρω για το συγκεκριμένο σημείο. Αλλά γενικά είναι τόσο εκτενές το δίκτυο τους στο μετρό (σαν της Θεσσαλονίκης ένα πράγμα :p) οπότε πολύ εύκολα βρίσκεσαι όπου θέλεις!
Αν θέλεις να κινείσαι όμως με τα πόδια καλύτερα να μείνεις σε κάποιο πιο κεντρικό διαμέρισμα. Βέβαια οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγάλες κ πάλι, οπότε και πάλι να είσαι προετοιμασμένος για αρκετό περπάτημα(μέσα στο κρύο)!
Εξαιρετικό σημείο είναι το Denfer-Rocherau, αν βρείς και τίποτα 2-3 τετράγωνα πιο πάνω (προς στάση Vavin) ακόμα καλύτερα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν θέλεις να κινείσαι όμως με τα πόδια καλύτερα να...
Ευχαριστώ. Οχι εντάξει, θα χρειαστούν και μερικές διαδρομές με τα μέσα, δε πειράζει, το θέμα μου είναι να έχει κάτι να κάνω εκεί κοντά, κυρίως τις βραδινές ώρες.
Σχετικά με τις βάρβαρες ώρες πτήσεων, μήπως να διευρευνουσες την περίπτωση να μείνεις κοντά στο αεροδρόμιο
Το έχω τσεκάρει και αυτό, ίσως γίνει το τελευταίο βράδυ. ;)
Εξαιρετικό σημείο είναι το Denfer-Rocherau, αν βρείς και τίποτα 2-3 τετράγωνα πιο πάνω (προς στάση Vavin) ακόμα καλύτερα.
Το ψάχνω, δε βλέπω και πολύ φως στην υπόθεση όμως, σ'ευχαριστώ. Είναι και λογικό εν μέρει, κοιτάω ενδεικτικά 30/12 - 1/1.
Τίθεται θέμα ασφαλείας στις περιοχές αυτές;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Επειδή άρχισαν να μου μπαίνουν κάτι ιδέες για τις γιορτές, είπα να το ψάξω αν και οι συνθήκες δεν ευνοούν και πολύ, αλλά αυτό το βλέπουμε. Ξεκινάω από τη διαμόνή σε πρώτη φάση, για να καταλήξω αν θα μπω στη διαδικασία να κλείσω το ταξίδι ή όχι.

Ψάχνω κάτι κοντά στη στάση του OrlyBus, μιας και οι ώρες άφιξης/αναχώρησης είναι βάρβαρες, οπότε θα ήθελα να είμαι σε κοντινή απόσταση με τα πόδια από εκεί. Αν κατάλαβα καλά είναι περίπου στα σύνορα μεταξύ 14ου & 6ου, εκτός αν τα βρήκα λάθος:
View attachment 378718

Είναι όντως τόσο τσουχτερές οι τιμές στο Παρίσι ή λόγω εορτών παίζουν αυτές οι τσεκουριές; :oops:

Επισης να πω ότι το μόνο που θέλω είναι πρόσβαση με τα πόδια (κυρίως) ή με τα μέσα οσο είναι εύκολο σε κάποια βασικά αξιοθέατα, και να υπάρχει κοντά κάτι για το βράδυ να πιω καμιά μπύρα, μην είμαι μακριά και θέλω 2-3 μέσα. Απλά πράγματα. Δε θέλω πολυτέλειες και πολυκατοικίες που λέει και το άσμα.
@Señor_Nada , @interted και όποιος άλλος έχει κάτι κατά νου, βοηθήστε το συναγωνιστή μπας και...

Οι τιμές δυστυχώς βαρανε. Με κριτήριο το να έχεις αξιοθέατα κοντά και μέρη για να βγεις το βράδυ το 6ο είναι σούπερ αν την παλεύεις με το κρύο. Δυστυχώς δεν έχω ιδέα από ξενοδοχεία.

Είναι πολύ πιθανό να είμαι στο Παρίσι στις γιορτές, αν τελικά έρθεις στείλε μου ένα μήνυμα να σας κάνω ένα μίνι τουρ και να πιούμε καμιά μπύρα ή κανα café gourmand !
 

kostas19821

Member
Μηνύματα
115
Likes
297
Ταξίδι-Όνειρο
Από Μεξικό έως Κολομβία
Καλησπέρα ! Εξαιτίας μιας ακύρωσης της αεροπορικής, θα αναγκαστώ να μείνω ένα βράδυ Παρίσι (αναγκαστώ μόνο λόγο κόστους το λέω) αντί να έφευγα από ευθείας Οπότε 2 ερωτήσεις : είμαστε πλήρως εμβολιασμενοι , τι άλλο απαιτείται για την είσοδο ;
Και 2) Να ψάξω κάνα δωμάτιο κοντά στο cdg ? Φτάνω 17:00 και φεύγω 10:00 την επόμενη. Μόνο καμιά βόλτα προς τον πύργο θα κάνω και για φαγητό.Τιποτα αλλο.Φυσικα θέλω για εξοικονόμηση χρόνου να είναι κοντά σε συγκοινωνία για αεροδρόμιο
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα ! Εξαιτίας μιας ακύρωσης της αεροπορικής, θα αναγκαστώ να μείνω ένα βράδυ Παρίσι (αναγκαστώ μόνο λόγο κόστους το λέω) αντί να έφευγα από ευθείας Οπότε 2 ερωτήσεις : είμαστε πλήρως εμβολιασμενοι , τι άλλο απαιτείται για την είσοδο ;
Και 2) Να ψάξω κάνα δωμάτιο κοντά στο cdg ? Φτάνω 17:00 και φεύγω 10:00 την επόμενη. Μόνο καμιά βόλτα προς τον πύργο θα κάνω και για φαγητό.Τιποτα αλλο.Φυσικα θέλω για εξοικονόμηση χρόνου να είναι κοντά σε συγκοινωνία για αεροδρόμιο
Για τα έγγραφα, εξαρτάται από που έρχεσαι. Απο Ελλάδα, μονο μια φόρμα που σου δίνουν να συμπληρώσεις μέσα στο αεροπλάνο (κράτα στυλό).
Καλύτερα να αποφύγεις το RER προς το αεροδρόμιο αργά το βρδυ, οπότε καλύτερα μείνε στην πόλη (κοντά σε στάση του RER B) και μετακινήσου το πρωί.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Επειδή άρχισαν να μου μπαίνουν κάτι ιδέες για τις γιορτές, είπα να το ψάξω αν και οι συνθήκες δεν ευνοούν και πολύ, αλλά αυτό το βλέπουμε. Ξεκινάω από τη διαμόνή σε πρώτη φάση, για να καταλήξω αν θα μπω στη διαδικασία να κλείσω το ταξίδι ή όχι.

Ψάχνω κάτι κοντά στη στάση του OrlyBus, μιας και οι ώρες άφιξης/αναχώρησης είναι βάρβαρες, οπότε θα ήθελα να είμαι σε κοντινή απόσταση με τα πόδια από εκεί. Αν κατάλαβα καλά είναι περίπου στα σύνορα μεταξύ 14ου & 6ου, εκτός αν τα βρήκα λάθος:
View attachment 378718

Είναι όντως τόσο τσουχτερές οι τιμές στο Παρίσι ή λόγω εορτών παίζουν αυτές οι τσεκουριές; :oops:

Επισης να πω ότι το μόνο που θέλω είναι πρόσβαση με τα πόδια (κυρίως) ή με τα μέσα οσο είναι εύκολο σε κάποια βασικά αξιοθέατα, και να υπάρχει κοντά κάτι για το βράδυ να πιω καμιά μπύρα, μην είμαι μακριά και θέλω 2-3 μέσα. Απλά πράγματα. Δε θέλω πολυτέλειες και πολυκατοικίες που λέει και το άσμα.
@Señor_Nada , @interted και όποιος άλλος έχει κάτι κατά νου, βοηθήστε το συναγωνιστή μπας και...
Κανένα θέμα ασφάλειας στις περιοχές αυτές. Δυο επιλογές βλέπω για να έχεις καλό μπαράκι δίπλα, ή πας λίγο πιο μέσα στο 6ο, όσο πιο κοντά γίνεται στην Rue Mouffetard, ή πας λίγο πιο έξω προς την περιοχή Butte aux Cailles (τα μπαράκια της οποίας καλό είναι να επισκεφθείς έτσι κι αλλίως - πολύ ορίτζιναλ Παρίσι, με μικρά σπίτια, ατμόσφαιρα γειτονιάς και φοιτητές). Και οι δύο περιοχές 20-30 λεπτά από εκεί που σε αφήνει το λεωφορείο. Κοίτα και Airbnb πιθανώς, έχω μείνει σε σχετικά φτηνά σε αυτές τις περιοχές (μικρά δωματιάκια αλλά όπως λές δεν πας για πολυτέλειες).
 

vickoula

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ηθελα να σας ρωτήσω τη γνώμη σας για διαμονή 2+2 παιδια σε κάποιο από τα παρακάτω ξενοδοχεία.
Οι ημερομηνίες είναι 23 Ιουνίου με 26 Ιουνίου. 3 Νύχτες.
Οι τιμές είναι: 1. 346 € 2. 371€ κ 3. 287€.
Νομίζω οτι απλά μας ενδιαφέρει να είναι κοντά σε μετρό κ όταν γυρνάμε κατά τις 10:30 - 11:00 να είναι ΟΚ η περιοχή κ να μην φοβόμαστε. Αν έχει κ κατι για φαγητό ακόμη καλύτερα.
Γενικά δυσκολεύτηκα να βρω τετράκλινο.
Σας ευχαριστώ

1. Novotel Suites Paris Expo Porte de Versailles

2.https://all.accor.com/hotel/A3C7/index.en.shtml?dateIn=2022-06-23&nights=3&compositions=2-13-12&stayplus=false#section-description

3.https://all.accor.com/hotel/B0E4/index.en.shtml?dateIn=2022-06-23&nights=3&compositions=2-13-12&stayplus=false#origin=accor
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κανένα θέμα ασφάλειας στις περιοχές αυτές. Δυο επιλογές βλέπω για να έχεις καλό μπαράκι δίπλα, ή πας λίγο πιο μέσα στο 6ο, όσο πιο κοντά γίνεται στην Rue Mouffetard, ή πας λίγο πιο έξω προς την περιοχή Butte aux Cailles
Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις, αν και οφείλω να πω ότι έχω απογοητευτεί αρκετά με τις τιμές που βρισκω ή καλύτερα δε βρίσκω όσο κάνω έρευνα, κάτι για το οποίο προφανώς ευθυνεται η εορταστική περίοδος.
Δε ξέρω, αν αποφασίσω τελικά να κάνω το ταξίδι με το ρίσκο να μην είναι εφικτό λόγω πανδημίας, πρέπει και να το διασφαλίσω έστω από πλευράς διαμονής/μετακινήσεων, γιατί ο χρόνος είναι λίγος.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.504
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Σ' ευχαριστώ για τις προτάσεις, αν και οφείλω να πω ότι έχω απογοητευτεί αρκετά με τις τιμές που βρισκω ή καλύτερα δε βρίσκω όσο κάνω έρευνα, κάτι για το οποίο προφανώς ευθυνεται η εορταστική περίοδος.
Δε ξέρω, αν αποφασίσω τελικά να κάνω το ταξίδι με το ρίσκο να μην είναι εφικτό λόγω πανδημίας, πρέπει και να το διασφαλίσω έστω από πλευράς διαμονής/μετακινήσεων, γιατί ο χρόνος είναι λίγος.
Θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις για άλλη περίοδο. Και αισθητά πιο φθηνό θα σου βγει και με (πιθανότατα) λιγότερους τουρίστες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα σου πρότεινα να το κοιτάξεις για άλλη περίοδο. Και αισθητά πιο φθηνό θα σου βγει και με (πιθανότατα) λιγότερους τουρίστες.
Ναι εννοείται, ακόμα δεν έχω κλείσει κάτι άλλωστε και κάνω την έρευνα μου. Είναι δελεαστική παντως η προοπτική της αλλαγής χρόνου στο Παρίσι, όσο κλισέ κι αν ακούγεται.
Οι τιμές πάντως μου φαίνονται εξωφρενικές, δε ξέρω, θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom