Γαλλία Περιοχή διαμονής/Οικονομικά ξενοδοχεία στο Παρίσι

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τελευταία ερώτηση, το ξέρω έχω γίνει πρήχτης αλλά τρόμαξε το μάτι μου.
Εδώ που βρίσκω πολλά για διαμονή δεν ειναι από τις safe περιοχές;

Untitled.jpg

@interted εδώ δε μου έλεγες στο προηγούμενο ποστ για να τα χω όλα σε απόσταση βολής με το πόδι;
Μέχρι και η στάση του orly bus βλέπω ότι είναι κοντά, ούτε 2χλμ, περπατιέται αν δεν υπάρχει φόβος...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μα επιτέλους τι είναι αυτό το Παρίσι; Σε καμιά δύσκολη λατινοαμερικάνικη χώρα να πήγαινα λιγότερο άγχος θα είχα... :haha:
Αυτό για κάποια τρένα δεν ίσχυε;
Πλέον ως τουρίστας δεν θέλω να βάζω έξτρα έννοιες στο κεφάλι μου. Τώρα, που έχουν σκουριάσει τα γαλλικά μου και με βαραίνουν τα χρόνια, δεν θα έπαιρνα νυχτερινό, γι' αυτό ακριβώς το λόγο και θα έβρισκα κατάλυμα κοντά σε περιοχή με νυχτερινή ζωή, όπως το σκεφτόσουν και εσύ αρχικά.
Δεν θα πάθεις κάτι παίρνοντας το μετρό το βράδυ ή το νυχτερινό λεωφορείο, αλλά πρέπει να έχεις το νου σου. Αυτό που λέει ο @Señor_Nada για τον λίγο κόσμο είναι πολύ σημαντικό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.470
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Τελευταία ερώτηση, το ξέρω έχω γίνει πρήχτης αλλά τρόμαξε το μάτι μου.
Εδώ που βρίσκω πολλά για διαμονή δεν ειναι από τις safe περιοχές;

View attachment 379620

@interted εδώ δε μου έλεγες στο προηγούμενο ποστ για να τα χω όλα σε απόσταση βολής με το πόδι;
Μέχρι και η στάση του orly bus βλέπω ότι είναι κοντά, ούτε 2χλμ, περπατιέται αν δεν υπάρχει φόβος...
Το τα έχεις όλα κοντά είναι μάλλον σχήμα λόγου. Κατά τη γνώμη μου αξίζει μπαροτσαρκα και στη Bastille και δίπλα στο σηκουανα και στα μαγαζιά γύρω απ'τη μονμαρτη. Ιδανικά κάθε μέρα και σε άλλο.

Δεν ήθελα να στο γράψω για να μην σε απογοητεύσω αλλά δεν έχεις πολλές ημέρες, θέλει καλό προγραμματισμό για να χωρεσεις πολλά πράγματα.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Τελευταία ερώτηση, το ξέρω έχω γίνει πρήχτης αλλά τρόμαξε το μάτι μου.
Εδώ που βρίσκω πολλά για διαμονή δεν ειναι από τις safe περιοχές;

View attachment 379620

@interted εδώ δε μου έλεγες στο προηγούμενο ποστ για να τα χω όλα σε απόσταση βολής με το πόδι;
Μέχρι και η στάση του orly bus βλέπω ότι είναι κοντά, ούτε 2χλμ, περπατιέται αν δεν υπάρχει φόβος...
Φοβος δεν υπαρχει, νορμαλ γειτονια ειναι. Η περιοχη που επισημαινεις ειναι αναμεσα απο τις μπαροπεριοχες (Rue Muffetard προς τα βορεια, Butte aux cailes προς τα νοτια, αλλα και Biblioteque προς τα ανατολικα). Δηλαδη 2 στασεις μετρο ή λιγο περπατημα.
Για τα αξιοθετα θα πρεπει να παιρνεις μετρο αλλα δεν το γλυτωνεις το μετρο Παρισι.
Δεν ειναι κακη επιλογη.
Αλλες φτηνοτερες περιοχες ειναι Βορεια πχ κοντα στο Gare de Nord, που δεν ειναι και επικινδυνα αν το ξενοδοχειο σου ειναι σε κεντρικους δρομους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το τα έχεις όλα κοντά είναι μάλλον σχήμα λόγου
Σίγουρα, αναφερόμουν στις προτάσεις του @interted και μόνο, το κατάλαβα οτι είναι μεγαλούπολη.
Δεν ήθελα να στο γράψω για να μην σε απογοητεύσω αλλά δεν έχεις πολλές ημέρες, θέλει καλό προγραμματισμό για να χωρεσεις πολλά πράγματα.
Όχι βέβαια, καμία απογοήτευση, έχω συμβιβαστεί απόλυτα μ΄αυτό, ξέρω ότι θα πάρω γεύση και δεν έχω πρόβλημα, καλά να είμαστε και ξαναπάω.
Φοβος δεν υπαρχει, νορμαλ γειτονια ειναι. Η περιοχη που επισημαινεις ειναι αναμεσα απο τις μπαροπεριοχες...
Υπέροχα, νομίζω είναι καλό σημείο βάσει όσων λέτε.
Για τα αξιοθετα θα πρεπει να παιρνεις μετρο αλλα δεν το γλυτωνεις το μετρο Παρισι.
Δεν ειναι κακη επιλογη.
Καλά προφανώς, αυτό εννοείται κατά τη διάρκεια της ημέρας σε μια τετοια πόλη. Τα βράδια μόνο θέλω να μαι δίπλα και να χω ήσυχο το κεφάλι μου πηγαινοερχόμενος με τα πόδια.

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για τις συμβουλές και τη καθοδήγηση σας, μπαίνω να το τσούξω και να επικεντρωθώ από κει και πέρα στα διαδικαστικά και στο τι θα προλάβω να δω. :)
Τα λέμε στο άλλο νήμα με τα αξιοθέατα!
 

john_shadow86

Member
Μηνύματα
92
Likes
205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα και από μένα στην παρέα!
Η περιοχή Belleville τι λέει; έχω κάνει προκράτηση στο Hotel des Pyrénées συγκεκριμένα, είδα ότι η είσοδος για το μετρό είναι στο απέναντι πεζοδρόμιο από την πόρτα του ξενοδοχείου.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Καλησπέρα και από μένα στην παρέα!
Η περιοχή Belleville τι λέει; έχω κάνει προκράτηση στο Hotel des Pyrénées συγκεκριμένα, είδα ότι η είσοδος για το μετρό είναι στο απέναντι πεζοδρόμιο από την πόρτα του ξενοδοχείου.
Η περιοχη Belleville ειναι απο τις περιοχες με περισσοτερο χαρακτηρα στο Παρισι. Κατεβαίνοντας την ομωνυμη οδο προς την Republique, δηλαδη προς την βαση του λοφου, βλεπεις ωραιες θεες του Παρισου και του Πυργου του Αιφελ. Ειναι και Τσαιναταουν οποτε επιλογες για φαγητο. Και αρκετα funky μπαρακια. Ασφαλης αν δεν ξεστρατισεις πολυ.
Η περιοχη εχει και δυνατη καλιτεχνικη κουλτουρα - βλεπε Τριο της Μπελβιλ και στιχους απο τραγουδια του Μανου Τσαου.
 
Μηνύματα
16
Likes
2
Γεια σας καποια προταση για διαμονη σε μετριο budget εως και €90 ανα βραδια το πολυ με πρωινο σε παρισι
Οι περιοχες Batignolles κοντα σε μετρο Clichy ειναι καλη;;
Ποιες ειναι οι καλες περιοχες αλλα οχι και ακριβες;;
 

jb1989

Member
Μηνύματα
19
Likes
1
Καλημέρα σας. Πρόκειται να επισκεφθούμε το Παρίσι με την κοπέλα μου στις 2-6 Φεβρουαρίου και είμαστε σε αναζήτηση ξενοδοχείου. Πληροφοριακά εγώ είμαι 32 και η κοπέλα μου 28. Έχουμε καταλήξει σε 3 μάλλον ξενοδοχεία και θα θέλαμε τα φώτα σας.
1) Hotel George Astotel ★★★ Hotel George - Astotel, Παρίσι, Γαλλία
2) Hotel Gerando ★★★ Hôtel Gérando, Παρίσι, Γαλλία
3) Ibis Paris Bastille Opera ★★★ ibis Paris Bastille Opera, Παρίσι, Γαλλία
Ψάχνουμε κάτι σχετικά οικονομικό, σε ασφαλή, όμορφη και αν γίνεται νεανική περιοχή και σίγουρα να βολεύουν οι συγκοινωνίες μιας και δεν θα μείνουμε πολλές μέρες και θα θέλαμε να δούμε ό,τι προλαβαίνουμε. Σας ευχαριστώ!
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Καλησπέρα!

Θα ήθελα και γώ την γνώμη σας γιατί είμαι τελέιως αναποφάσιστη.
Εχω ήδη κάνει κράτηση σε αυτό το ξενοδοχείο.

★★★ Hôtel Des Mines, Παρίσι, Γαλλία


αλλά τώρα σκέφτομαι μήπως είναι πολύ νέκρα η περιοχή. Εχω βρεί και το παρακάτω. Αξίζει τώρα η διαφορά να ενοχλήσω τον κοπέλα στο πρακτορείο για να το αλλάξω?

★★ Hôtel de Roubaix, Παρίσι, Γαλλία


Ευχαριστώ
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
"Κεντρικά" είναι και τα 2, αδιάφορο μου φαίνεται το κριτήριο της τοποθεσίας για τα συγκεκριμένα. Επέλεξε με βάση reviews/κόστος ή/και περπάτημα από μετρό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom