Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

ail31ou

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Εχω πιστωτικη visa Πειραιώς,
πιστωτική visa Alphabank
αλλα και debit Πειραιώς

Εχω και revolut

Με συμφέρει να κανω χρήση μόνο τη revolut?

Tην φορτίζω αμεσα μεσω καρτας?
Ποια κάρτα απο τις παραπάνω να επιλεξω?
Ισχύουν προμήθειες απο τις τράπεζες για τη φόρτιση της revolut?

Ευχαριστώ
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Εχω πιστωτικη visa Πειραιώς,
πιστωτική visa Alphabank
αλλα και debit Πειραιώς

Εχω και revolut

Με συμφέρει να κανω χρήση μόνο τη revolut?

Tην φορτίζω αμεσα μεσω καρτας?
Ποια κάρτα απο τις παραπάνω να επιλεξω?
Ισχύουν προμήθειες απο τις τράπεζες για τη φόρτιση της revolut?

Ευχαριστώ
Μπορεί να πω βλακεία, αλλά δεν νομίζω να μπορείς να φορτίσεις την ρεβολουτ με.πιστωτικη... αν γίνεται, οποία και να χρησιμοποιησεις ειναι το ίδιο. Οι τράπεζες δεν κρατάνε κάποια προμήθεια.. όσα βάλεις στην ρεβολουτ τόσα θα χάσεις από την τράπεζα την ελληνική..
 

ail31ou

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Μπορεί να πω βλακεία, αλλά δεν νομίζω να μπορείς να φορτίσεις την ρεβολουτ με.πιστωτικη... αν γίνεται, οποία και να χρησιμοποιησεις ειναι το ίδιο. Οι τράπεζες δεν κρατάνε κάποια προμήθεια.. όσα βάλεις στην ρεβολουτ τόσα θα χάσεις από την τράπεζα την ελληνική..
Αρα μονο.με debit φορτωνω την revolut?

ή να επιλεξω web banking κανοντας εμβασμα στο.λογαριασμο της revolut
?

Ποσες ωρες/μερες.απαιτειται για να ολοκληρωθεί η καθε.μια.απο τις παραπανω μεταφορές ώστε να εχω διαθεσιμα τα λεφτα στην κάρτα ?
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Αρα μονο.με debit φορτωνω την revolut?

ή να επιλεξω web banking κανοντας εμβασμα στο.λογαριασμο της revolut
?

Ποσες ωρες/μερες.απαιτειται για να ολοκληρωθεί η καθε.μια.απο τις παραπανω μεταφορές ώστε να εχω διαθεσιμα τα λεφτα στην κάρτα ?
Δεν γνωρίζω σίγουρα , αλλά θεωρώ ότι μόνο από χρεωστική μπορείς . Προσθήκη χρημάτων πατάς στην ρεβολουτ, και κατευθείαν έχεις τα λεφτά διαθέσιμα στην κάρτα..
 

ail31ou

Member
Μηνύματα
19
Likes
6
Δεν γνωρίζω σίγουρα , αλλά θεωρώ ότι μόνο από χρεωστική μπορείς . Προσθήκη χρημάτων πατάς στην ρεβολουτ, και κατευθείαν έχεις τα λεφτά διαθέσιμα στην κάρτα..
Αρα μονο debit καρτα και αμεσα φορτωνει


Συμφέρει τελικα η revolut εναντι των άλλων.καρτών
?
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Αρα μονο debit καρτα και αμεσα φορτωνει


Συμφέρει τελικα η revolut εναντι των άλλων.καρτών
?
Η ρεβολουτ συμφέρει σαφώς.. όταν αγοράσεις κάτι μέσω ρεβολουτ δεν θα χρεωθείς με κάποια προμήθεια (έως 1000 ευρώ) . Αν πληρώσεις μέσω ελληνικής κάρτας ανάλογα την τράπεζα, θα έχεις προμήθεια..
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Εχω πιστωτικη visa Πειραιώς,
πιστωτική visa Alphabank
αλλα και debit Πειραιώς

Εχω και revolut

Με συμφέρει να κανω χρήση μόνο τη revolut?

Tην φορτίζω αμεσα μεσω καρτας?
Ποια κάρτα απο τις παραπάνω να επιλεξω?
Ισχύουν προμήθειες απο τις τράπεζες για τη φόρτιση της revolut?

Ευχαριστώ
Τη Revolut τη φορτίζεις κανονικά και μέσω πιστωτικής κάρτας χωρίς προμήθεια. Η συναλλαγή φαίνεται αμέσως στη Revolut.
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Άρα συνοπτικά ένας π.χ. Που έχει την μισθοδοσία του στην Πειραιώς στην Ελλάδα ,τον συμφέρει να αγοράζει με κάρτα στο Λονδίνο Πειραιώς ;η ρεβολουτ ;
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Τη Revolut τη φορτίζεις κανονικά και μέσω πιστωτικής κάρτας χωρίς προμήθεια. Η συναλλαγή φαίνεται αμέσως στη Revolut.
Γιατί να φορτώσεις την ρεβολουτ από πιστωτική κάρτα; Η συναλλαγή για την τράπεζα ισοδυναμεί με ανάληψη μετρητών και τοκιζετε με παράλογο επιτόκιο από την στιγμή της μεταφοράς.
Τη ρεβολουτ την φορτίζεις μόνο από τραπεζικό λογαριασμό ταμιευτηρίου η όψεως για να έχεις κέρδος
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Γιατί να φορτώσεις την ρεβολουτ από πιστωτική κάρτα; Η συναλλαγή για την τράπεζα ισοδυναμεί με ανάληψη μετρητών και τοκιζετε με παράλογο επιτόκιο από την στιγμή της μεταφοράς.
Τη ρεβολουτ την φορτίζεις μόνο από τραπεζικό λογαριασμό ταμιευτηρίου η όψεως για να έχεις κέρδος
Δε φαίνεται ως ανάληψη αλλά ως πληρωμή κάρτας άλλης τράπεζας ή κάτι παρόμοιο. Τοκίζεται από την ημέρα κατά την οποία είναι απαιτητό το ποσό από την τράπεζα (που είναι μεταγενέστερο αυτούς της συναλλαγής") και μόνο υπό την προϋπόθεση ότι δε θα εξοφληθεί/πληρωθεί. Εφόσον έχεις πάγια εντολή πληρωμής της κάρτας ή το πληρώσεις "χειροκίνητα" πριν από την καταληκτική ημερομηνία δεν πληρώνεις τόκο
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Γιατί να φορτώσεις την ρεβολουτ από πιστωτική κάρτα; Η συναλλαγή για την τράπεζα ισοδυναμεί με ανάληψη μετρητών και τοκιζετε με παράλογο επιτόκιο από την στιγμή της μεταφοράς.
Τη ρεβολουτ την φορτίζεις μόνο από τραπεζικό λογαριασμό ταμιευτηρίου η όψεως για να έχεις κέρδος
Σε μένα φάνηκε σαν συναλλαγή σε επιχείρηση, όπως και οι άλλες αγορές. Πιθανόν να μην ισχύει για όλες τις κάρτες αυτό. Εννοείται ότι η κάρτα πληρώνεται με πάγια εντολή και δεν μένουν υπόλοιπα για να τοκιστούν.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Άρα συνοπτικά ένας π.χ. Που έχει την μισθοδοσία του στην Πειραιώς στην Ελλάδα ,τον συμφέρει να αγοράζει με κάρτα στο Λονδίνο Πειραιώς ;η ρεβολουτ ;
Η Πειραιώς έχει μια κάποια προμήθεια, η ρεβολουτ καμία (έως 1000 ευρώ) . Οπότε η απάντηση είναι προφανής!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom