Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Μπορείς εκτός από τόμας κουκ να έχεις υπ' όψιν σου κ τα marks and spencer. Έχουν περίπου ίδια ισοτιμία και έχει πάρα πολλά καταστήματα. Τα περισσότερα έχουν και ανταλλακτήρια.
Παρόλα αυτά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην βγάλεις από ατμ. Μάλλον μπερδεύτηκα λίγο. Σε συμφέρει πιο πολύ και είναι ακριβώς το ίδιο με Ελλάδα. Απλώς στην αρχή όταν βάζεις την κάρτα επιλέγεις τη γλώσσα.
Και κάτι άλλο, μια φορά είχα βγάλει από Ελλάδα και νομίζω αυτό που είχα βρει ότι με συμφέρει ήταν η τράπεζα Ελλάδος. Κοίταξε το αν τελικά βγάλεις και από Ελλάδα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μόλις μου είπαν από Εθνική ότι μπορώ να βγάλω συνάλλαγμα από Αγγλία κάθε εβδομάδα τα 420 ευρώ. Εάν αυτό ισχύει τότε δεν μπορώ χρησιμοποίησε την κάρτα γιατί έχω ήδη βγάλει αυτό το ποσό χθες.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Εάν αυτό ισχύει τότε δεν μπορώ χρησιμοποίησε την κάρτα γιατί έχω ήδη βγάλει αυτό το ποσό χθες.
Επειδή αυτό ισχύει τότε μόνο χρήση πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας για οποιαδήποτε αγορά ή μετατροπή ευρώ σε ανταλλακτήρια.
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Και εγω ειχα σκοπο να κανω αναληψη απο εκει με καρτα eurobank αλλα δεν σκεφτηκα οτι εχει εβδομαδιαιο οριο.Αν τραβηξω οσα ειναι το οριο και μετα χρησιμοποιω την καρτα για αγορες?Γινεται?Η παλι πρεπει να ειναι μεσα στο οριο?
(επισης,ασχετο,θυμαμαι μια φορα στα caffe nerο πληρωσα με προπληρωμενη της eurobank και μου κανανε φασαρια επειδη ηταν ελληνικη η υπογραφη μου και δεν την καταλαβαιναν!συγνωμη κιολας δηλαδη) :p
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Και εγω ειχα σκοπο να κανω αναληψη απο εκει με καρτα eurobank αλλα δεν σκεφτηκα οτι εχει εβδομαδιαιο οριο.Αν τραβηξω οσα ειναι το οριο και μετα χρησιμοποιω την καρτα για αγορες?Γινεται?Η παλι πρεπει να ειναι μεσα στο οριο?
(επισης,ασχετο,θυμαμαι μια φορα στα caffe nerο πληρωσα με προπληρωμενη της eurobank και μου κανανε φασαρια επειδη ηταν ελληνικη η υπογραφη μου και δεν την καταλαβαιναν!συγνωμη κιολας δηλαδη) :p
Την κάρτα την χρησιμοποιείς όπως εδώ.Τό εβδομαδιαίο όριο ανάληψης μετρητών είναι ξεχωριστό από τις αγορές.Αυτές υπάγονται στο ημερήσιο όριο(αγορών) που έχει η κάρτα σου.
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Λοιπον πηρα στη eurobank και στην εθνικη και ρωτησα τι παιζει με συναλλαγες χρεωστικης στην Αγγλια.
eurobank:
Αναληψη απο ατμ:1,05% του ποσου που θα βγαλεις +2,50 ευρω προμηθεια.
Συναλλαγες σε φυσικο καταστημα:+2,50 ευρω προμηθεια
Εθνικη:
Αναληψη απο ατμ εως 390 ευρω +1 ευρω προμηθεια
Αναληψη απο 391 εως 420 ευρω(420 ειναι το εβδομαδιαιο οριο) +1.10 προμηθεια
Συναλλαγές σε φυσικο καταστημα:μεχρι 1000 ευρω την ημερα χωρις προμηθεια.
Απλα στην εθνικη πρεπει να δηλωθει το ταξιδι πριν πας (δεν ξερω γιατι)
Ελπιζω αυτα να βοηθουν οσους ψαχνονται.
Εγω ομως θελω να ρωτησω:εχω χρεωστικη της eurobank αλλα αποτι βλεπω δεν συμφερει,συμφερει καλυτερα Εθνική.Εθνικη χρεωστικη εχει η γιαγια μου και λογικά αν δεν βρω αλλη λυση θα την πεισω να μου την δωσει,απλα δεν ξερω επειδη δεν ειναι στο δικο μου ονομα,μην εχω θεμα.Θυμαμαι οταν εκανα Αγορές σε μαγαζια εκει μαζι με την καρτα ζηταγαν και ταυτοτητα.Αμα ειναι ετσι την ξεχναω της γιαγιας.Αλλιως τι μου προτεινετε?Συμφερει καλυτερα χρεωστικη eurobank η να ψαξω ανταλλακτηριο με λιγη προμηθεια?(τα m&s ισως?)
Η να παρω τη γιαγια μαζι με την καρτα της? :p
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
αυτό που ανέφερε καποιος ,ότι συμφερει να ανταλαξεις ευρω με λιρες στην αγγλια δεν ισχυει.......οι ισοτιμίες εδώ είναι αρκετα εως πολύ καλυτερες (εκτος αεροδρομιου εννοείται).
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εκανα μετατροπη 118ευρω σε 80 λιρες απο εδω, στην Ομονοια. Γυρισα 3 καταστηματα και μου εδιναν ολοι περιπου την ιδια τιμη. Ιδιες τιμες με εδω βρηκα και στην Αγγλια σε οσα καταστηματα και να κοιταξα.
Πρακτικα χρειαστικα μονο μετρητα στο λεωφορειο της Terravision. 24 λιρες συνολο δυο ατομα μετ' επιστροφης. Οπουδηποτε αλλου πιστωτικη καρτα, ακομη και στα καταστηματα καφε Pret A Manger, (σαν τον Γρηγορη, Everest) ειχαν μηχανημα. Ολα τα μηχανηματα ειναι ηδη στραμενα προς τον πελατη, ο οποιος βαζει την καρτα μονος του. Ισως να μην ειχαν μηχανημα pos οι υπαιθριοι παγκοι στην Covent Garder η οσοι πουλαγαν εφημεριδες στο πεζοδρομιο. Δεν ξερω.

ΠΡΟΣΟΧΗ πρεπει να καλεσετε την τραπεζα και να ρωτησετε εαν οι καρτες εχουν ενεργοποιημενη την δυνατοτητα να λειτουργησουν στο εξωτερικο. Αυτο ισως να χρειαστει καποια διαδικασια για να γινει, ισως καποιες μερες. Μεριμνηστε μια εβδομαδα πριν το ταξιδι.
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Εκανα μετατροπη 118ευρω σε 80 λιρες απο εδω, στην Ομονοια. Γυρισα 3 καταστηματα και μου εδιναν ολοι περιπου την ιδια τιμη. Ιδιες τιμες με εδω βρηκα και στην Αγγλια σε οσα καταστηματα και να κοιταξα.
Για πες για πες θυμάσαι πώς λέγεται το κατάστημα στην Ομόνοια?Σου έκανε πολύ καλή τιμή νομίζω.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ειναι το ανταλλακτηριο Θηρεος, στην Ομονοια.
Την ημερα εκεινη ρωτησα 3 καταστηματα στο Συνταγμα και στην Ομονοια, δεν εψαξα παραπερα.
Η ερωτηση ηταν ιδια σε ολους ποσα θελουν για 80 λιρες. Οι δυο πρωτοι μου απαντησαν 120ευρω και ο τριτος 117, κατι ψιλα.
Δεν μου περισευουν αλλα για 2,κατι ευρω δεν αξιζε ουτε η βολτα Συνταγμα-Ομονοια το βραδυ.
Πρακτικα χρειαστηκα μονο τις 24 λιρες για το terranova που ηταν οι μοναδικοι που δεν ειχαν τροπο να πληρωθουν με καρτα επι τοπου.
 

eirman

Member
Μηνύματα
26
Likes
3
Ειναι το ανταλλακτηριο Θηρεος, στην Ομονοια.
Την ημερα εκεινη ρωτησα 3 καταστηματα στο Συνταγμα και στην Ομονοια, δεν εψαξα παραπερα.
Η ερωτηση ηταν ιδια σε ολους ποσα θελουν για 80 λιρες. Οι δυο πρωτοι μου απαντησαν 120ευρω και ο τριτος 117, κατι ψιλα.
Δεν μου περισευουν αλλα για 2,κατι ευρω δεν αξιζε ουτε η βολτα Συνταγμα-Ομονοια το βραδυ.
Πρακτικα χρειαστηκα μονο τις 24 λιρες για το terranova που ηταν οι μοναδικοι που δεν ειχαν τροπο να πληρωθουν με καρτα επι τοπου.
Ωραια θα το κοιταξω,ευχαριστω!
Παρολο που δε θελω να κουβαλαω λεφτα πανω μου,εχω μονο χρεωστική της eurobank που δε συμφερει καθολου,αρα θα κοιταξω αυτο το ανταλλακτηριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom