Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Με capital control δεν μπορεί να σου δώσει μετρητά το ανταλλακτηριο εκτός αν του δώσεις κι εσύ μετρητά.Δεν μπορείς να χρεώσεις μετρητά σε Ελληνική κάρτα (για να γίνεται έλεγχος της διακίνησης μετρητών).
Εγώ στη θέση σου θα τραβούσα λίγα μετρητά από το ΑΤΜ μια φορά για να πληρώσω μόνο μία φορά προμήθεια και θα πλήρωνα παντού με την κάρτα μου , καφέδες, ποτά , φαγητό (στις αγορές δεν κρατείται προμήθεια).
Πριν πας ενημερώνεις την τράπεζα σου στο τηλέφωνο που γράφει η κάρτα από πίσω ,για τις μέρες και το κράτος που θα πας .
Αν η κάρτα είναι ανέπαφων συναλλαγών χρησιμοποιείται και στις συγκοινωνίες κανονικά όπως μία oyster .
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Με capital control δεν μπορεί να σου δώσει μετρητά το ανταλλακτηριο εκτός αν του δώσεις κι εσύ μετρητά.Δεν μπορείς να χρεώσεις μετρητά σε Ελληνική κάρτα (για να γίνεται έλεγχος της διακίνησης μετρητών).
Εγώ στη θέση σου θα τραβούσα λίγα μετρητά από το ΑΤΜ μια φορά για να πληρώσω μόνο μία φορά προμήθεια και θα πλήρωνα παντού με την κάρτα μου , καφέδες, ποτά , φαγητό (στις αγορές δεν κρατείται προμήθεια).
Πριν πας ενημερώνεις την τράπεζα σου στο τηλέφωνο που γράφει η κάρτα από πίσω ,για τις μέρες και το κράτος που θα πας .
Αν η κάρτα είναι ανέπαφων συναλλαγών χρησιμοποιείται και στις συγκοινωνίες κανονικά όπως μία oyster .
Και πριν τα capital control νομιζω δεν μπορουσες να δωσεις καρτα σε ανταλλακτηριο και να παρεις μετρητα...
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Σε καμία περίπτωση δεν σε συμφέρει να κάνεις συχνές αναλήψεις μικροποσα γιατί υπάρχει ελάχιστη προμήθεια.Η τιμή υπολογίζεται με την τρέχουσα τιμή του νομίσματος για την Τράπεζα σου.Προσεχε όχι την μέση τιμή γιατί υπάρχει διαφορά στην τιμή αγοράς -πωλησης.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Νομιζω η καλυτερη λυση, ειδικα για αγγλια ειναι η καρτα revolut.

Ειναι μια καρτα την οποια εκδιδεις η barclays, την φορτιζεις με εμβασμα, και μπορεις να μετατρεπεις τα ευρω σε δολαριο Ηπα και λιρες αγγλιας χωρις κοστος μετατροπης συναλλαγματος στις αναληψεις ουτε στις αγορές. Το μονο κοστος που χρεωνει ειναι ενα ελαχιστο για αναληψεις απο ΑΤΜ.

Οποιος δεν την εχει υποψιν του την προτεινω ανεπιφυλακτα!!!!
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Και πριν τα capital control νομιζω δεν μπορουσες να δωσεις καρτα σε ανταλλακτηριο και να παρεις μετρητα...
Τεχνικά μπορούσε, ξέρω και μαγαζατορες στην Ελλάδα που το έκαναν με πιστωτικές και όχι αφιλοκερδώς φυσικά , στην περίπτωση αυτή τους αφαιρέσαμε τα POS.
Τώρα δεν γίνεται με κανέναν τρόπο.
Π.χ.Πριν μπορούσες να πάρεις και μετρητά δανεικά από την πιστωτική σου κάρτα , τώρα όχι
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Τεχνικά μπορούσε, ξέρω και μαγαζατορες στην Ελλάδα που το έκαναν με πιστωτικές και όχι αφιλοκερδώς φυσικά , στην περίπτωση αυτή τους αφαιρέσαμε τα POS.
Τώρα δεν γίνεται με κανέναν τρόπο.
Π.χ.Πριν μπορούσες να πάρεις και μετρητά δανεικά από την πιστωτική σου κάρτα , τώρα όχι
Αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι πλεον η αναληψη επιτρεπεται μονο απο χρεωστικες, και οχι απο πιστωτικες και προπληρωμενη καρτες.
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Όταν λες την φορτώνεις χωρίς κόστος μετατροπής τί εννοείς; Δηλαδή την φορτώνω πχ 20 ευρώ πόσες λίρες παίρνω; Πόσο είναι το κόστος του εμβάσματος στην barclays?Το έμβασμα θεωρείται με ένδειξη share ή our γιατί αν είναι share σε χρεώνει κρυφή προμήθεια .

Αυτο εχει να κανει με το γεγονος οτι πλεον η αναληψη επιτρεπεται μονο απο χρεωστικες, και οχι απο πιστωτικες και προπληρωμενη καρτες.
Ακριβώς λόγω του capital control , εκτός αν αλλάξει η πράξη νομοθετικού περιεχομένου.
 
Last edited by a moderator:

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Όταν λες την φορτώνεις χωρίς κόστος μετατροπής τί εννοείς; Δηλαδή την φορτώνω πχ 20 ευρώ πόσες λίρες παίρνω; Πόσο είναι το κόστος του εμβάσματος στην barclays?Το έμβασμα θεωρείται με ένδειξη share ή our γιατί αν είναι share σε χρεώνει κρυφή προμήθεια .
Συγκεκριμένα για φόρτιση της revolut η barclαys δεν χρεώνει κόστος εισερχόμενου εμβάσματος. Οπότε χρεώνεσαι μόνο το εξερχόμενο έμβασμα απο την τράπεζα σου
Η μετατροπή γίνεται στην τρέχουσα διατραπεζική ισοτιμία (είναι η ισοτιμία στην οποία ανταλλάσουν οι τράπεζες μεταξύ τους).

Το εμβασμα το κανεις σε Ευρω οπότε δεν υπάρχει η δυαντότητα να επιλέξεις OUR, και η μετατροπή γινεται μετά, αφού φτάσουν τα χρήματα στην revolut

Η επιπλέον χρέωση για εμβάσματα σε νομίσματα εκτός ευρώ είναι αν επιλέξει ένδειξη OUR κι οχι SHA
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Συγκεκριμένα για φόρτιση της revolut η barclαys δεν χρεώνει κόστος εισερχόμενου εμβάσματος. Οπότε χρεώνεσαι μόνο το εξερχόμενο έμβασμα απο την τράπεζα σου
Η μετατροπή γίνεται στην τρέχουσα διατραπεζική ισοτιμία (είναι η ισοτιμία στην οποία ανταλλάσουν οι τράπεζες μεταξύ τους).

Το εμβασμα τοι κανεις σε Ευρω οπότε δεν υπάρχει η δυαντότητα να επιλέξεις OUR, και η μετατροπή γινεται μετά, αφού φτάσουν τα χρήματα στην revolut
Φαίνεται να συμφέρει αν πας για πολλές μέρες.Δεν ξέρω βέβαια χρόνο η τυχόν έξοδα έκδοσης κάρτας .
Τον περασμένο Μάιο τις δικές μου τις χρησιμοπουσα παντού , ακόμα και στις συγκοινωνίες.Δεν χρεώθηκε καμία προμήθεια παρά μόνο η ισοτιμία.
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Αυτό με την διατραπεζική ισοτιμία με προβλημάτισε.Και οι τράπεζες μεταξύ τους όταν ανταλλάσουν νόμισμα έχουν διαφορά στη τιμή αγοράς -πωλησης .Θα το ψάξω αύριο , ακούγεται ενδιαφέρον.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Φαίνεται να συμφέρει αν πας για πολλές μέρες.Δεν ξέρω βέβαια χρόνο η τυχόν έξοδα έκδοσης κάρτας .
Τον περασμένο Μάιο τις δικές μου τις χρησιμοπουσα παντού , ακόμα και στις συγκοινωνίες.Δεν χρεώθηκε καμία προμήθεια παρά μόνο η ισοτιμία.
Ο χρόνος για την έκδοση είναι 8 ημέρες και είναι δωρεάν.

Χωρίς να έχω καμία διάθεση να σε διαψεύσω, νομίζω οτι όλες οι τράπεζες χρεώνουν προμήθεια, είτε για αγορές είτε για αναλήψεις, σε νομίσματα εκτός ευρώ.
 
Last edited:

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Εθνική, alpha όχι.
Εθνική χρησιμοποίησα πολλές φορές, alpha εργάζομαι ξέρω τις προμήθειες.Προμηθεια υπάρχει μόνο σε περίπτωση χρήσης ΑΤΜ.Τωρα για την Πειραιώς δεν ξέρω.Σε κάθε περίπτωση όταν παίρνεις τηλέφωνο να δηλώσεις πως θα βρίσκεσαι στην τάδε πχ χώρα , ρωτάς για τις χρεώσεις .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom