Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

mixmix

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
?
Γεια σας,

Θα ταξιδέψω για Λονδίνο σύντομα.
Θα ήθελα να ρωτήσω από που με συμφέρει να πάρω συνάλλαγμα?
Από τράπεζες στην Ελλάδα? Από το αεροδρόμιο? Από το Λονδίνο ή από κάπου αλλού???

Ευχαριστώ
 

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Θα βγάλεις με την κάρτα αναλήψεως σου, από την Αγγλία.
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Αν δε βρείς από Ελλάδα μην τυχόν χαλάσεις στο σεροδρόμιο, Στο Λονδίνο θα βρεις να αλλάξεις παντού, Συνήθως, όσο απομακρύνεσαι από το κέντρο τόσο καλύτερη τιμή πετυχαίνεις. Τον Φεβρουάριο την καλύτερη τιμή την βρήκα στο Noting Hill.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η ισοτιμία στην Αγγλία είναι σε βάρος του ευρώ, με αρκετή μάλιστα διαφορά (μιλάμε για διαφορά περίπου 10-15%). Άρα σε συμφέρει να αγοράσεις λίρες από την Ελλάδα.
Επίσης μπορείς να κάνεις και πληρωμές με πιστωτική κάρτα γιατί (συνήθως) η αλλαγή γίνεται στην Ελλάδα.
Αντίθετα η ανάληψη από ATM στην Αγγλία ή η αγορά συναλλάγματος στην Αγγλία έχει δυσμενή ισοτιμία. Καλά για το αεροδρόμιο στη Αγγλία, κλάφ'τα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Η ισοτιμία στην Αγγλία είναι σε βάρος του ευρώ, με αρκετή μάλιστα διαφορά (μιλάμε για διαφορά περίπου 10-15%). Άρα σε συμφέρει να αγοράσεις λίρες από την Ελλάδα.
Επίσης μπορείς να κάνεις και πληρωμές με πιστωτική κάρτα γιατί (συνήθως) η αλλαγή γίνεται στην Ελλάδα.
Αντίθετα η ανάληψη από ATM στην Αγγλία ή η αγορά συναλλάγματος στην Αγγλία έχει δυσμενή ισοτιμία. Καλά για το αεροδρόμιο στη Αγγλία, κλάφ'τα.
Η συναλλαγή με πιστωτική κάρτα και η ανάληψη από ATM γίνονται πάντοτε με ακριβώς την ίδια ισοτιμία (με μοναδική διαφορά τη μικρή προμήθεια στην ανάληψη, που εντός ΕΕ και για στοιχεωδώς μεγάλα ποσά είναι αμελητέα διαφορά).
Επίσης θα ήθελα ένα reference για τη διαφορά 10-15% της ισοτιμίας που αναφέρεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Η ισοτιμία στην Αγγλία είναι σε βάρος του ευρώ, με αρκετή μάλιστα διαφορά (μιλάμε για διαφορά περίπου 10-15%). Άρα σε συμφέρει να αγοράσεις λίρες από την Ελλάδα.
Σε όλο τον κόσμο η αγγλική λίρα είναι 15% ακριβότερη του ευρώ... αν εννοείς ότι στην αγγλία είναι ακόμα 10-15% ακριβότερη του ευρώ, αυτό απλά δε γίνεται γιατί τότε οι άγγλοι θα άλλαζαν λίρες σε ευρώ στην αγγλία παίρνοντας περισσότερα ευρώ, μετά θα ερχόντουσαν στην ελλάδα και θα άλλαζαν τα ευρώ τους με λίρες στην κανονική ισοτιμία και έτσι θα είχαν αυξήσει τις λίρες τους κατά 10-15%:clap:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Η ισοτιμία ειναι παντού περίπου η ίδια.Τώρα ειναι 1 Λίρα = 0,85 Ευρώ,Η διαφορά ειναι 17% περίπου.Πριν 2 μήνες ηταν 0,88-0,89(12-13% διαφορά).

Για να θυμόμαστε επι εποχής Δραχμής η ισοτιμία είχε φθάσει 1 Λίρα = +500 Δραχμές.Δηλαδή 1,50 Ευρώ άν υπολογίσουμε το Ευρώ μέ την ισοτιμία τών 340 δραχ.

Τέλος οι Τράπεζες χρεώνουν ενα πολύ μικρό ποσό στίς πιστωτικές κάρτες όταν γίνονται συναλλαγές εκτός ζώνης Ευρώ(π.χ Αγγλία).Τό έχω δεί σέ 2-3 Τράπεζες,δέν ξέρω αν το κάνουν όλες.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Σε όλο τον κόσμο η αγγλική λίρα είναι 15% ακριβότερη του ευρώ... αν εννοείς ότι στην αγγλία είναι ακόμα 10-15% ακριβότερη του ευρώ, αυτό απλά δε γίνεται γιατί τότε οι άγγλοι θα άλλαζαν λίρες σε ευρώ στην αγγλία παίρνοντας περισσότερα ευρώ, μετά θα ερχόντουσαν στην ελλάδα και θα άλλαζαν τα ευρώ τους με λίρες στην κανονική ισοτιμία και έτσι θα είχαν αυξήσει τις λίρες τους κατά 10-15%:clap:
Η ισοτιμία ειναι παντού περίπου η ίδια.Τώρα ειναι 1 Λίρα = 0,85 Ευρώ,Η διαφορά ειναι 17% περίπου.Πριν 2 μήνες ηταν 0,88-0,89(12-13% διαφορά).
Η εμπειρία μου είναι συγκεκριμένη. Τον Οκτώβρη του 2009 ταξίδεψα στο Μπίρμινχαμ. Η μέση ισοτιμία ευρώ - Αγγλ.Λίρας ήταν περίπου 0,90 (1 ευρώ = 0,9 Λίρες) και η αγορά Αγγλικής Λίρας γύρω στο 0,88. Στο αεροδρόμιο του Μπίρμινχαμ από την Travelex αγοράσαμε Λίρες με 0,76!!! (διαφορά από Ελλάδα 13,6%). Επειδή μας φάνηκε τσουχτερή τιμή, ψάξαμε στο Internet για να βρούμε την πιό συμφέρουσα τιμή. Εν τέλει η πιο συμφέρουσα τιμή ήταν πάλι σε κατάστημα του travelex στην πόλη με ισοτιμία περίπου 0,78 (διαφορά από Ελλάδα 11,3%). Αν θυμάμαι καλά, νομίζω ότι δεν χρέωναν ξεχωριστή προμήθεια, οπότε η διαφορά στην πράξη ήταν λίγο μιρκότερη.
 

mpourloum

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου υπάρχει θάλασσα....!
Πήγα φέτος Λονδίνο πρώτη φορά... Είχα κάνει ισοτιμία απο εδώ κάποια χρήματα και είχα πάρει και μερικά ευρο μαζί μου σε περίπτωση που ξέμενα γιατι μου είπαν οτι υπάρχουν εκεί καταστήματα σε κάθε γωνιά οπου μετά απο ψάξιμο για την καλύτερη ισοτιμία αλλάζεις σε λύρες...ΠΡΟΣΟΧΗ ...!!! να έχεις τσεκάρει τα χρήματα σου να μην είναι πλαστά γιατί εγώ είχα πάνω μου πλαστό 50ευρο και ο τύπος με το που το πηρε στα χέρια του,χωρις να μου πει τιποτα μου και χωρίς να το περάσει απο μηχάνημα για έλεγχο αν πράγματι ειναι πλαστο το έσκεισε μπροστα μου...Μην σου πω καλύτερα τι έγινε...! Στην συνέχεια αφού ήρθε η αστυνομία μας εξήγησαν οτι εχουν νόμο να σκίζουν τα πλαστα..!Οπότε αν επιλέξεις να αλλάξεις στο Λονδίνο πρόσεξε και αυτό. Καλό ταξίδι...!!
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια σε ενα θεματακι με συναλλαγμα!

Τον επομενο μηνα θα παω για ενα σαββατοκυριακο στην Αγγλια!
Θα ηθελα να μαθω ποιοσ ειναι ο καλυτερος και λιγοτερο ...ακριβος τροπος να αλλαξω ευρω με λιρες!
Δεν θα εχω πιστοτικη μαζι μου, εχω πριπειντ αλλα λογω οτι θα πληρωθω τελευταια στιγμη δεν προλαβαινω ουτε καν να βαλω τα λεφτα (πεταω σαββατο πρωι και πληρωνομαι παρασκευη απογευμα, οποτε τα λεφτα θα εμφανιστουν στην πριπειντ τη..δευτερα που θα εχω επιστρεψει!

Οποτε εχω πλεον τρεις επιλογες!
Ανταλλακτηριο στην Αθηνα, αεροδρομιο στην Αθηνα, Αεροδρομιο στο Λονδινο!

Ξερω οτι η πιο συμφερουσα λυση ειναι το ανταλλακτηριο εδω! επειδη ομως μαλλον δε θα το προλαβω ανοιχτο, το ερωτημα ειναι, τα αλλαζω στο Ελ.βενιζελος η στο Χιθροου???
Τι συμφερει καλυτερα αν δεν προλαβω ανταλλακτηριο...

Επισης σκεφτομαι να αλαξω 300 η 400 ευρω! Θεωρειτε οτι ειναι μεγαλο ποσο για να κανω συναλλαγμα???

Ολες οι αποψεις δεκτες!

Ευχαριστω!


(εχω παει πολλες φορες λονδινο και παντα αφελως κινουμενος εκανα την ανταλλαγη στο ελ βενιζελος :roll:)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

Θα ηθελα μια μικρη βοηθεια σε ενα θεματακι με συναλλαγμα!

Τον επομενο μηνα θα παω για ενα σαββατοκυριακο στην Αγγλια!
Θα ηθελα να μαθω ποιοσ ειναι ο καλυτερος και λιγοτερο ...ακριβος τροπος να αλλαξω ευρω με λιρες!
Δεν θα εχω πιστοτικη μαζι μου, εχω πριπειντ αλλα λογω οτι θα πληρωθω τελευταια στιγμη δεν προλαβαινω ουτε καν να βαλω τα λεφτα (πεταω σαββατο πρωι και πληρωνομαι παρασκευη απογευμα, οποτε τα λεφτα θα εμφανιστουν στην πριπειντ τη..δευτερα που θα εχω επιστρεψει!

Οποτε εχω πλεον τρεις επιλογες!
Ανταλλακτηριο στην Αθηνα, αεροδρομιο στην Αθηνα, Αεροδρομιο στο Λονδινο!

Ξερω οτι η πιο συμφερουσα λυση ειναι το ανταλλακτηριο εδω! επειδη ομως μαλλον δε θα το προλαβω ανοιχτο, το ερωτημα ειναι, τα αλλαζω στο Ελ.βενιζελος η στο Χιθροου???
Τι συμφερει καλυτερα αν δεν προλαβω ανταλλακτηριο...

Επισης σκεφτομαι να αλαξω 300 η 400 ευρω! Θεωρειτε οτι ειναι μεγαλο ποσο για να κανω συναλλαγμα???

Ολες οι αποψεις δεκτες!

Ευχαριστω!


(εχω παει πολλες φορες λονδινο και παντα αφελως κινουμενος εκανα την ανταλλαγη στο ελ βενιζελος :roll:)
καμία απο τις τρεις επιλογές , κανε αλλαγή σε ανταλλακτήριο εκεί .
ζητας τιμή για 100 ευρω και μετα ζητας καλυτερη για περισσότερα
πολλες φορές πιάνει και δεν εχει και προμήθεια !
 

georgezerv76

Member
Μηνύματα
123
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαριούπολη-Ντονιετσκ
XMMM.... εννοεις σε ανταλλακτηριο στη πολη? το θεμα ειναι οτι μεχρι να το βρω δε θα μ πορω να κινηθω γιατι δεν δεχονται ευρω ευκολα (μια φορα αναγκαστικα να πληρωσω με πιστοτικη το καφε μου!)
Απο τις τρεις επιλογες που εδωσα ποια θεωρεις την...λιγοτερο κακη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom