Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για τον φιλο που ειπε να πληρωνω με καρτα για φαγητο και παει λεγοντας δεν αξιζει γιατι η Eurobank κραταει 2.50 ευρω σε καθε αγορα. Το δοκίμασα χτες σε γνωστή αλυσίδα καταστήματος και σημερα ειδαι και +2.50 προμήθεια..

Με λιγα λογια παιδια αυριο που θα παμε Λονδινο λετε να παω να βγαλω απο ενα ATM ενα ποσο και να τελειώνω ?
 

patriarchea

Member
Μηνύματα
71
Likes
88
Για τον φιλο που ειπε να πληρωνω με καρτα για φαγητο και παει λεγοντας δεν αξιζει γιατι η Eurobank κραταει 2.50 ευρω σε καθε αγορα. Το δοκίμασα χτες σε γνωστή αλυσίδα καταστήματος και σημερα ειδαι και +2.50 προμήθεια..

Με λιγα λογια παιδια αυριο που θα παμε Λονδινο λετε να παω να βγαλω απο ενα ATM ενα ποσο και να τελειώνω ?
Αν όντως σου κρατά τέτοια προμήθεια η eurobank πάρε ένα ποσό και ξεμπερδευε.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Για τον φιλο που ειπε να πληρωνω με καρτα για φαγητο και παει λεγοντας δεν αξιζει γιατι η Eurobank κραταει 2.50 ευρω σε καθε αγορα. Το δοκίμασα χτες σε γνωστή αλυσίδα καταστήματος και σημερα ειδαι και +2.50 προμήθεια..

Με λιγα λογια παιδια αυριο που θα παμε Λονδινο λετε να παω να βγαλω απο ενα ATM ενα ποσο και να τελειώνω ?
Ναι κατα την γνώμη μου αυτό είναι το καλύτερο.
Αν και το ποσό που αναφέρεις σαν προμήθεια μου φαίνεται μεγάλο!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Χρεωστικες καρτες:

Πειραιως : 4€ παγια χρεωση για αναληψη και επιπλεον 2% επι του ποσου αναληψης! Για χρηση σε pos υπαρχει προμηθεια 2% επι του ποσου συναλλαγης

Eurobank: 1,05% για αναληψη και επιπλεον 2,5 μετατροπη συναλλαγματος. Για χρηση σε pos δεν γνωριζω

Εθνικη: 1% επι του ποσου αναληψης με min χρεωση 3€ και max χρεωση 5€
Καμια προμηθεια για χρηση σε pos
 
Last edited:

italiano

Member
Μηνύματα
33
Likes
161
Θα συμφωνήσω με το φίλο που ανέφερε την Revolut. Ειδικά με τις χρεώσεις της Πειραιώς για μένα είναι μονόδρομος σε μερικές βδομάδες που θα επισκεφθώ το Λονδίνο. Απλά, θα ήθελα να προσθέσω ότι υποστηρίζει πληρωμές και αναλήψεις από ΑΤΜ για 120 νομίσματα οπότε μπορεί να συμφέρει και σε άλλες περιοχές εκτός Αγγλίας. Υπάρχει όμως όριο στις αναλήψεις από ΑΤΜ. Δεν υπάρχει χρέωση για αναλήψεις μέχρι και 200 λίρες Αγγλίας (ή το ισοδύναμο σε άλλο νόμισμα) ανά μήνα. Μετά υπάρχει προμήθεια 2%.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Εχω κανει λογαριασμο εδω και μηνες στη Revolut αλλα ποτε δεν το προχωρησα. Ισως γιατι δεν ηξερα αν το εμπιστευομαι. Ουσιαστικα μιλαμε για μια prepaid card. Η προμηθεια πχ για να μεταφερω χρηματα απο την Πειραιως ειναι ιδια με την προμηθεια σαν να ηθελα να μεταφερω σε καποια αλλη τραπεζα Ελλαδος(πχ Εθνικη) ;;; Γιατι απο αυτη τη διαδικασια ειναι που κερδιζουν αυτοι. Επισης βλεπω οτι μεσα στην εφαρμογη τους οι ισοτιμιες που δινουν ειναι πιο χαμηλα απο τις επισημες ισοτιμιες. Που σημαινει ναι μεν οτι δεν χρεωνεσαι εξτρα αλλα δεν παιρνεις και την καλυτερη ισοτιμια. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος

Σιγουρα εγω που εχω και καρτα της Εθνικης δεν κερδιζω κατι γιατι εφοσον δεν εχει προμηθειες σε συναλλαγες pos θα πληρωνω με την καρτα στις συναλλαγες.

Επισης μια επιπλεον πληροφορια ειναι οτι για την φυσικη καρτα αν μενεις Ευρωπη πληρωνεις 6€. Αυτο το γραφει στα faqs της εφαρμογης.
 
Last edited:

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Εχω κανει λογαριασμο εδω και μηνες στη Revolut αλλα ποτε δεν το προχωρησα. Ισως γιατι δεν ηξερα αν το εμπιστευομαι. Ουσιαστικα μιλαμε για μια prepaid card. Η προμηθεια πχ για να μεταφερω χρηματα απο την Πειραιως ειναι ιδια με την προμηθεια σαν να ηθελα να μεταφερω σε καποια αλλη τραπεζα Ελλαδος(πχ Εθνικη) ;;; Γιατι απο αυτη τη διαδικασια ειναι που κερδιζουν αυτοι. Επισης βλεπω οτι μεσα στην εφαρμογη τους οι ισοτιμιες που δινουν ειναι πιο χαμηλα απο τις επισημες ισοτιμιες. Που σημαινει ναι μεν οτι δεν χρεωνεσαι εξτρα αλλα δεν παιρνεις και την καλυτερη ισοτιμια. Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος

Σιγουρα εγω που εχω και καρτα της Εθνικης δεν κερδιζω κατι γιατι εφοσον δεν εχει προμηθειες σε συναλλαγες pos θα πληρωνω με την καρτα στις συναλλαγες.

Επισης μια επιπλεον πληροφορια ειναι οτι για την φυσικη καρτα αν μενεις Ευρωπη πληρωνεις 6€. Αυτο το γραφει στα faqs της εφαρμογης.
Η καρτα revolut ειναι debit (χρεωστικη) και οχι προπληρωμενη. Συνδεεται δηλαδη με λογαριασμο, αναλογως το νομισμα που την φορτιζεις.

Και επισης ειμαι βεβαιος οτι δεν εχει χρεωση.
Εγω τουλαχιστον που την εβγαλα πριν κανεναν χρονο, δεν επιβαρυνθηκα τιποτα.
Κραταω μια επιφυλαξη μηπως εχει αλλαξει κατι...
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Και εμενα δωρεαν μου ειχαν πει οτι ηταν πριν μερικους μηνες που ειχα μιλησει στο live chat. Τωρα ομως γραφει αυτο:

Delivery times:

UK: Up to nine business days. (£5)
Europe: Up to nine business days. (€6)
The United States or Canada: Up to two business days (€30).
Elsewhere: Up to three business days (€30).

Εγω καταλαβαινω οτι εχει χρεωση. Περα απο αυτο εσυ απο ποια τραπεζα την φορτωνεις και τι προμηθεια σου κραταει;
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Και εμενα δωρεαν μου ειχαν πει οτι ηταν πριν μερικους μηνες που ειχα μιλησει στο live chat. Τωρα ομως γραφει αυτο:

Delivery times:

UK: Up to nine business days. (£5)
Europe: Up to nine business days. (€6)
The United States or Canada: Up to two business days (€30).
Elsewhere: Up to three business days (€30).

Εγω καταλαβαινω οτι εχει χρεωση. Περα απο αυτο εσυ απο ποια τραπεζα την φορτωνεις και τι προμηθεια σου κραταει;
Ναι το ειδα τωρα. Πλεον φαινεται οτι εχει κοστος!

Εγω χρησιμοποιω τραπεζα Πειραιως και κανω εμβασμα ηκεκτρονικα.
Αν επιλεξεις οτι θες να εκτελεστει με κανονικη προταιρεοτητα χρεωνεσαι 1€ και αν θες υψηλη προταιρεοτητα 2,5€.
Εγω επιλεγω παντα κανονικη γιατι δεν πολυβιαζομαι!:)
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Θα συμφωνήσω με το φίλο που ανέφερε την Revolut. Ειδικά με τις χρεώσεις της Πειραιώς για μένα είναι μονόδρομος σε μερικές βδομάδες που θα επισκεφθώ το Λονδίνο. Απλά, θα ήθελα να προσθέσω ότι υποστηρίζει πληρωμές και αναλήψεις από ΑΤΜ για 120 νομίσματα οπότε μπορεί να συμφέρει και σε άλλες περιοχές εκτός Αγγλίας. Υπάρχει όμως όριο στις αναλήψεις από ΑΤΜ. Δεν υπάρχει χρέωση για αναλήψεις μέχρι και 200 λίρες Αγγλίας (ή το ισοδύναμο σε άλλο νόμισμα) ανά μήνα. Μετά υπάρχει προμήθεια 2%.
Να διορθωσω εδω οτι δεν υπαρχει χρεωση για αναληψεις μεχρι 200€(και το αντιστοιχο ποσο σε αλλα νομισματα) και οχι £200
 

italiano

Member
Μηνύματα
33
Likes
161
Να διορθωσω εδω οτι δεν υπαρχει χρεωση για αναληψεις μεχρι 200€(και το αντιστοιχο ποσο σε αλλα νομισματα) και οχι £200
Από τα FAQs το είδα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει ανάληψη από ΑΤΜ μέχρι τώρα. Για ηλεκτρονικές αγορές την έβγαλα και το έμβασμα από Πειραιώς κόστισε 1 ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom