Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους! Για άλλη μια φορά θα ήθελα την γνώμη σας διότι έχω μπλεχτεί με το θέμα του συναλλάγματος για τις λίρες Αγγλίας.
Βάσει της υπαλλήλου στην Πειραιώς σήμερα το πρωί, οι συναλλαγές με πιστωτική κάρτα της εν λόγω τράπεζας έχουν επιβάρυνση 2,5% στο ποσό της εκάστοτε συναλλαγής.
Όσον αφορά την Eurobank, για κάθε συναλλαγή με τις πιστωτικές της χρεώνει 2,50€ ανά συναλλαγή.
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι ΟΚ, αν η αγορά που θα κάνω είναι για ένα μεγαλούτσικο κόστος (με ότι φυσικά θεωρεί ο καθένας οτι σημαίνει μεγάλο κόστος).

Όσον αφορά όμως την αγορά συναλλάγματος έχω διαβάσει/ακούσει 2 διαφορετικές εκδοχές ... να προτιμήσω τράπεζα ή ένα ανταλλακτήριο στο Σύνταγμα? (Εννοείται ότι απορρήπτω την αλλαγή σε αεροδρόμιο).

Και τελευταίο και δυσκολότερο καθότι άσχετη! Έχουμε με revolute mastercard της Barclays (η οποία δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ).... Ήρθε η ώρα της? Κι αν ναι, τι πρέπει να κάνω?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Έχουμε με revolute mastercard της Barclays (η οποία δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ).... Ήρθε η ώρα της? Κι αν ναι, τι πρέπει να κάνω?
Τι έχετε ακριβώς; (όπως το έγραψες δε βγάζει νόημα). Αν έχετε Revolut (καμμία σχέση όμως με τράπεζα όπως Barclays), αυτή πρέπει να φορτίσετε με το συνολικό ποσό που σχεδιάσετε να ξοδέψετε, και ξεχάστε όλες τις άλλες κάρτες και τα συναλλάγματα. Μετρητά με ανάληψη από τη Revolut (ώς €200), όλα τα άλλα τα πληρώνετε με την κάρτα.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Μετρητά στην τράπεζα της Ελλάδος και η κάρτα για έκτακτη αναγκη. Δύσκολα βρίσκεις καλύτερη ισοτιμία και προμήθεια 3€ ανεξαρτήτως ποσού.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα σε όλους! Για άλλη μια φορά θα ήθελα την γνώμη σας διότι έχω μπλεχτεί με το θέμα του συναλλάγματος για τις λίρες Αγγλίας.
Βάσει της υπαλλήλου στην Πειραιώς σήμερα το πρωί, οι συναλλαγές με πιστωτική κάρτα της εν λόγω τράπεζας έχουν επιβάρυνση 2,5% στο ποσό της εκάστοτε συναλλαγής.
Όσον αφορά την Eurobank, για κάθε συναλλαγή με τις πιστωτικές της χρεώνει 2,50€ ανά συναλλαγή.
Καταλήγω λοιπόν στο συμπέρασμα ότι ΟΚ, αν η αγορά που θα κάνω είναι για ένα μεγαλούτσικο κόστος (με ότι φυσικά θεωρεί ο καθένας οτι σημαίνει μεγάλο κόστος).

Όσον αφορά όμως την αγορά συναλλάγματος έχω διαβάσει/ακούσει 2 διαφορετικές εκδοχές ... να προτιμήσω τράπεζα ή ένα ανταλλακτήριο στο Σύνταγμα? (Εννοείται ότι απορρήπτω την αλλαγή σε αεροδρόμιο).

Και τελευταίο και δυσκολότερο καθότι άσχετη! Έχουμε με revolute mastercard της Barclays (η οποία δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ).... Ήρθε η ώρα της? Κι αν ναι, τι πρέπει να κάνω?
Εχω σκοπο να κανω και εγω αμεσα τριπ Αγγλια και καταληγω απ αυτα που διαβαζω οτι συμφερει μακραν καλυτερα η ρεβολουτ οποτε ναι ηρθε η ωρα της..

Μετρητά στην τράπεζα της Ελλάδος και η κάρτα για έκτακτη αναγκη. Δύσκολα βρίσκεις καλύτερη ισοτιμία και προμήθεια 3€ ανεξαρτήτως ποσού.
Μετρητα??εννοεις να κανει αναληψη απο ατμ ή να παει στη τραπεζα με το ποσο που θελει για να της το αλλαξουν σε λιρες?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μετρητά στην τράπεζα της Ελλάδος και η κάρτα για έκτακτη αναγκη. Δύσκολα βρίσκεις καλύτερη ισοτιμία και προμήθεια 3€ ανεξαρτήτως ποσού.
Αφου έχει revolut, γιατί να μπλέξει; ανάληψη από τη revolut σε λίρες και τέλος.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Δεν γνωρίζω τι είναι η revolut. Απάντησα μερικώς στο ερώτημα για το πού να κάνει συνάλλαγμα. Είμαι της γνώμης ότι αν το ποσό που κουβαλάς δεν είναι μεγάλο και δεν φοβάσαι μην τα χάσεις, από το να πληρώσεις 2-3% προμήθεια και μια ισοτιμία του εκάστοτε παρόχου χειρότερη από της ΤτΕ, καλύτερα να κάνεις μετρητά. Π.χ. πριν δύο μέρες γύρισα από το Ηνωμένο Βασίλειο. Δεδομένου ότι είχα πληρώσει διαμονές, λεωφορεία κτλ από πιο πριν πήρα μαζί μου 300 λίρες.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
https://www.travelstories.gr/community/threads/Περι-Συναλλαγματος-στην-Αγγλια.23387/page-6

Επικοινωνήσα με email με την τράπεζα της Ελλάδος, και με ενημερώσανε ότι το κατάστημα της Αθήνας δεν κάνει πλέον συάλλαγμα...
Μα το φανταστηκα γι αυτο απορησα!γι αυτο το λογο εβγαλα και γω ρεβολουτ γιατι η τραπεζα της ελλαδος πλεον σπανια μπορει να σε εξυπηρετησει...
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Αφου έχει revolut, γιατί να μπλέξει; ανάληψη από τη revolut σε λίρες και τέλος.
Ευχαριστώ... Και τι σημαίνει να την φορτίσω? Από τον ελληνικό σε ευρώ λογαριασμό μου στέλνω το ποσό στο λογαριαμό της revolute? Και αυτό χρεώνεται με έξοδα εμβάσματος (σαν να στέλνω χρήματα εκτός Ελλάδος?)

Και κατόπιν η κάθε συναλλαγή με την κάρτα δεν έχει έξοδα?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Δεν γνωρίζω για Αθήνα. Για να το λέτε έτσι θα είναι. Χανιά και Θεσσαλονίκη παρέχεται αυτή η υπηρεσία από την ΤτΕ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστώ... Και τι σημαίνει να την φορτίσω? Από τον ελληνικό σε ευρώ λογαριασμό μου στέλνω το ποσό στο λογαριαμό της revolute? Και αυτό χρεώνεται με έξοδα εμβάσματος (σαν να στέλνω χρήματα εκτός Ελλάδος?)

Και κατόπιν η κάθε συναλλαγή με την κάρτα δεν έχει έξοδα?
Ναι!η καθε συναλλαγη με καρτα δε εχει εξοδα..απλα μετατρεπεις το ποσο που χεις στειλει στη ρεβολουτ σε λιρες ή το αφηνεις να το κανει η καρτα καθε φορα με την ισοτημια της ημερας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.565
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom