Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους, Λονδίνο πρέπει να κάνω συνάλλαγμα ή με την κάρτα μου είμαι καλυμμένος??
Εμεις δεν κάναμε καθόλου συναλλάγμα και δεν μας χρειάστηκε πουθενά, ακόμα και στις καντίνες πέρνανε κάρτα. Μόνο σε υπαίθριους πάγκους στα παζάρια θέλανε μετρητά. Βγάλαμε βδομαδιαία travelcard 2-4-1.

Ενα σημείο θέλει προσοχή: για να φύγεις απο το Heathrow με μετρό για κέντρο μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάρτα ανέπαφων συναλλαγών. Ομως χρειάζεται 1 κάρτα ξεχωριστά για κάθε άτομο που θα είσαστε
 

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Καλησπέρα σε όλους, Λονδίνο πρέπει να κάνω συνάλλαγμα ή με την κάρτα μου είμαι καλυμμένος??
Δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει αλλα σχεδόν ολοι οι κινέζικοι μπουφέδες στο σε soho, leicester square κτλ δεν δέχονται κάρτα αλλά μόνο μετρητά.
 

Vaggelis toul

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα , είναι την επόμενη εβδομάδα να ταξιδέψουμε Λονδίνο , από τα πολλά που διάβασα κατάλαβα πως δεν συμφέρει να χρησιμοποιείς κάρτες Ελλάδας, το πιο συμφέρον είναι να κάνεις συνάλλαγμα εκεί ....
 

lachris11

Member
Μηνύματα
29
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνία
Εγώ έβγαλα την Revolut και έλεγα να χρησιμοποιώ μόνο αυτή. Σε markets όπως borough κτλ. για το street food θα χρειαστεί μετρητά?
 

Olajuwon

Member
Μηνύματα
27
Likes
13
Για Αγγλία συμφέρει περισσότερο να τραβήξω ένα μεγάλο ποσό από atm και να τη βγάλω με αυτά για τις 5 μέρες που θα μείνω ή να πληρώνω με χρεωστική κάρτα; έχω χρεωστική Mastercard της Πειραιώς.

Πριν λίγο έφτασα stansted, έβαλα την χρεωστική στο atm και για 200 λίρες μου ζήτησε 300 ευρώ. Έφριξα.

Διαβασα ότι υπάρχουν κάποια atm στην Oxford Street στα σουβενιραδικα από τα οποία τραβάς χρήματα με χαμηλότερη προμήθεια. Ισχύει;
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Πριν λίγο έφτασα stansted, έβαλα την χρεωστική στο atm και για 200 λίρες μου ζήτησε 300 ευρώ. Έφριξα.

atm τράπεζας η euronet ?
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για Αγγλία συμφέρει περισσότερο να τραβήξω ένα μεγάλο ποσό από atm και να τη βγάλω με αυτά για τις 5 μέρες που θα μείνω ή να πληρώνω με χρεωστική κάρτα; έχω χρεωστική Mastercard της Πειραιώς.

Πριν λίγο έφτασα stansted, έβαλα την χρεωστική στο atm και για 200 λίρες μου ζήτησε 300 ευρώ. Έφριξα.

Διαβασα ότι υπάρχουν κάποια atm στην Oxford Street στα σουβενιραδικα από τα οποία τραβάς χρήματα με χαμηλότερη προμήθεια. Ισχύει;
οχι atm,μπαίνεις μέσα στα σουβενιράδικα δίνεις(αν εχεις...)ευρώ και σου κάνουν συνάλλαγμα με συμφέρουσα ισοτιμία
 

stelis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα νεο μελος στο φορουμ παλαιο στην αναγνωση :D
μιας και το επομενο ταξιδι ειναι Λονδινο
εκανα στην Εθνικη συναλλαγμα με προμηθεια 8 ευρω που νομιζω ειναι ιδιο εως το ποσο των 1000 ευρω, για να γλιτωσω τα εκει καταστηματα!
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Για Αγγλία συμφέρει περισσότερο να τραβήξω ένα μεγάλο ποσό από atm και να τη βγάλω με αυτά για τις 5 μέρες που θα μείνω ή να πληρώνω με χρεωστική κάρτα; έχω χρεωστική Mastercard της Πειραιώς.

Πριν λίγο έφτασα stansted, έβαλα την χρεωστική στο atm και για 200 λίρες μου ζήτησε 300 ευρώ. Έφριξα.

Διαβασα ότι υπάρχουν κάποια atm στην Oxford Street στα σουβενιραδικα από τα οποία τραβάς χρήματα με χαμηλότερη προμήθεια. Ισχύει;
Υπόψη ότι η χρεωστική της Πειραιώς έχει ελάχιστη χρέωση ανά συναλλαγή 1€.
Γενικά, αν αποφασίσεις να κάνεις ανάληψη μετρητών από ATM, συμφέρει να κάνεις μία φορά το μέγιστο ποσό που υπολογίζεις ότι θα χρειαστείς. 5€ η ελάχιστη χρέωση στην Πειραιώς για ανάληψη σε ATM.
 

purinas

Member
Μηνύματα
17
Likes
41
Αν πληρώνεις ανέπαφα με κάρτα μου είπαν ότι χρεώνεσαι 0.10 μέχρι 0.20 λεπτά, γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom