Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

purinas

Member
Μηνύματα
17
Likes
41
Κάποιος που πήγε τώρα πρόσφατα και πλήρωνε με κάρτα, μπορεί να μας πεί πόσο του κρατούσε η τράπεζα για κάθε συναλλαγή?
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Κάποιος που πήγε τώρα πρόσφατα και πλήρωνε με κάρτα, μπορεί να μας πεί πόσο του κρατούσε η τράπεζα για κάθε συναλλαγή?
Καλησπερα φιλε μου...περισυ ειχε καποια μικρη χρεωση η alpha bank που ετυχε να ειχα καρτα..ενας φιλος που πηγε προσφατα μου εκανε παραπονα για κρατησεις που εφτασαν στο 1€... Στην θεση σου θα τηλεφωνουσα στην τραπεζα που εχεις να σου δωσει τις οποιες πληροφοριες...
 

PoppyTh

Member
Μηνύματα
44
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βορεια Αφρικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Κάποιος που πήγε τώρα πρόσφατα και πλήρωνε με κάρτα, μπορεί να μας πεί πόσο του κρατούσε η τράπεζα για κάθε συναλλαγή?
Η eurobank που χρησιμοποίησα για αγορες εως 50€ χρεωνει εκτος απο το στανταρακι 1€ συν 2% του ποσου. Αν το ποσο ειναι μεγαλυτερο αυξανεται και η προμηθεια. Αν εχεις χρονο ψαξε λιγο τη λυση της καρτας Revolut. Εμεις δεν προλαβαιναμε.
 

carouzos

Member
Μηνύματα
218
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Μακαρι να ξερα...
Η eurobank που χρησιμοποίησα για αγορες εως 50€ χρεωνει εκτος απο το στανταρακι 1€ συν 2% του ποσου. Αν το ποσο ειναι μεγαλυτερο αυξανεται και η προμηθεια. Αν εχεις χρονο ψαξε λιγο τη λυση της καρτας Revolut. Εμεις δεν προλαβαιναμε.
Παιδια εχει να κανει την προμηθεια που εχει η μεσολαβητρια τραπεζα.Μολις πηρα τηλεφωνο...το maximum μου ειπαν που μπορει να φτασει η χρεωση ειναι εως και 2,50euro
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Παιδιά συμφαιρει να πληρώνω απευθείας από κάρτα ή πρέπει να κάνω συνάλλαγμα;
Εμείς πληρώναμε απ' ευθείας από revolut και μια φορά από κάρτα της Αλφα. Είχα βγάλει 40 λίρες στην αρχή αλλά τις ξόδεψα στο ...αεροδρόμιο στην επιστροφή! Only cards!
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Παιδιά συμφαιρει να πληρώνω απευθείας από κάρτα ή πρέπει να κάνω συνάλλαγμα;
Συνάλλαγμα από εδώ δεν σε συμφέρει. Ή ανάληψη μετρητών από εκεί ή χρήση κάρτας. Υποψην ειδικά εαν έχεις Revolut συμφέρει κάρτα. Εαν δεν έχεις βγάλε
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Συνάλλαγμα από εδώ δεν σε συμφέρει. Ή ανάληψη μετρητών από εκεί ή χρήση κάρτας. Υποψην ειδικά εαν έχεις Revolut συμφέρει κάρτα. Εαν δεν έχεις βγάλε
Όποτε οκ θα βγάλω revolut.αυτη τη γεμιζω απο το λογαριασμό μου είτε εδώ είτε όταν είμαι στην Αγγλία;
Γιατί συμφαιρει περισσότερο απτην άλλη κάρτα;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Παιδιά συμφαιρει να πληρώνω απευθείας από κάρτα ή πρέπει να κάνω συνάλλαγμα;
Η κάρτα πλέον είναι...μονόδρομος για Αγγλία αν κρίνω από Λονδίνο και Ουαλία πρόσφατα...
ΔΕΝ δέχονται πλέον μετρητά τα περισσότερα καφέ- εστιατόρια- φαστφουντάδικα κλπ,μόνο κάρτα...
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Όποτε οκ θα βγάλω revolut.αυτη τη γεμιζω απο το λογαριασμό μου είτε εδώ είτε όταν είμαι στην Αγγλία;
Γιατί συμφαιρει περισσότερο απτην άλλη κάρτα;
Tην γεμίζεις οπότε θες με ευρώ και πληρώνεις σε ευρώ με βάση το συναλλαγμα της ημέρας!!
Συνήθως οι ελληνικές κάρτες έχουν προμήθεια ( πχ. η Πειραιώς που ξέρω έχει 2.5% ). Οπότε η ρεβολουτ η οποία είναι εύκολη στην χρήση σε βοηθάει γιατί δεν έχει προμήθειες έως ένα ποσό ( τσεκαρε τον σύνδεσμο της marias91 )
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Όποτε οκ θα βγάλω revolut.αυτη τη γεμιζω απο το λογαριασμό μου είτε εδώ είτε όταν είμαι στην Αγγλία;
Γιατί συμφαιρει περισσότερο απτην άλλη κάρτα;
Την γεμιζεις οπότε θες με χρήση της κάρτας σου οποιαδήποτε στιγμή άμεσα. Συμφέρει περισσότερο από οποιαδήποτε ελληνική κάρτα γιατί είτε αφορά ανάληψη μετρητών από ΑΤΜ είτε αγορά σε κατάστημα δεν κρατάει προμήθεια για τα πρώτα 1000 ευρώ (αγορές) ανά μήνα. Επίσης δεν έχει κανένα έξοδο για την φόρτιση - από φόρτιση της κάρτας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom