Περι φοιτητών ο λόγος

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Δεν ξέρω αν υπάρχει αναλογο θέμα (αλλα απο μια επιδερμικη ματιά που έριξα δεν εντοπισα κάτι) :rolleyes:

Αν ξέρει κανείς θα ήθελα να μάθω αν ισχυουν εκπτώσεις για τους φοιτητες σε ΜΜΜ και εισοδους μουσειων στις ευρωπαϊκες πόλεις. Πρόσφατα ακουσα για την Ευρωπαϊκη κάρτα νέων, ενω φίλοι μου παν οτι με το πάσο είχαν έκπτωση σε μουσεια-πράγμα που το θεωρω απίθανο μιας κ όλα τα στοιχεία ειναι γραμμένα μόνο στα ελληνικα. Έχετε κάτι υποψη σας;;;

Οργανώνω το πρώτο ταξίδι (χωρις γκρουπ)...συγκεκριμενα προς Βερολίνο μας βλεπω. Στην αναζητηση πληροφοριων και στις ταξιδιωτικες ιστοριες βρήκα πάμπολλες πληροφοριες κ γω κανα μια τερααααααστια λίστα. Μόνο "μελανό" σημείο είναι αυτό..Σκέφτομαι γιατι να μην επωφεληθώ αλλωστε αν υπάρχει δυνατοτητα;
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Δες εδώ...
http://www.travelstories.gr/social-forum/4115-%F6%EF%E9%F4%E7%F4%E5%F2-10.html

Η καρτα κάνει 9-10 ευρώ...

σε ευρωπαικες χωρες είχα δειξει και γω το ελληνικο πασο και είχα την εκπτωση...το αν θα σε αφησουν ή όχι με το ελληνικο πασο εξαρτάται από την καλή θέληση του ελεγκτη
 

MiMundo

Member
Μηνύματα
14
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία classics
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Γεια σου voyager!
παλιά είχα κι εγώ την ίδια απορία,μέχρι που πήγα,δοκίμασα με πάσο και μου είπαν "αυτό τώρα τιιι είναι?".Στο Παρίσι συγκεκριμένα :Ρ
σίγουρη λύση η Διεθνής φοιτητική ταυτότητα(ΙSIC) Homepage | ISIC - International Student Identity Card - ISIC.org
Στην Ευρώπη σε όλες τις χώρες φοιτητής από ΕΕ,με αυτή την κάρτα μπαίνει δωρεάν σε πολλά μουσεία ή έστω δικαιούται έκπτωση.
Γαλλία,Αυστρία,Βέλγιο,Ολλανδία,Ισπανία,Ιταλία που χρησιμοποίησα τελευταία,σίγουρα.
Κοστίζει κάπου 8 ευρώ η εκδοσή της,αλλά κάνεις πλήρη απόσβεση,σε διαβεβαιώ!!
Καλά σας ταξίδιαααα:clap:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν ξέρω αν υπάρχει αναλογο θέμα (αλλα απο μια επιδερμικη ματιά που έριξα δεν εντοπισα κάτι) :rolleyes:

Αν ξέρει κανείς θα ήθελα να μάθω αν ισχυουν εκπτώσεις για τους φοιτητες σε ΜΜΜ και εισοδους μουσειων στις ευρωπαϊκες πόλεις. Πρόσφατα ακουσα για την Ευρωπαϊκη κάρτα νέων, ενω φίλοι μου παν οτι με το πάσο είχαν έκπτωση σε μουσεια-πράγμα που το θεωρω απίθανο μιας κ όλα τα στοιχεία ειναι γραμμένα μόνο στα ελληνικα. Έχετε κάτι υποψη σας;;;

Οργανώνω το πρώτο ταξίδι (χωρις γκρουπ)...συγκεκριμενα προς Βερολίνο μας βλεπω. Στην αναζητηση πληροφοριων και στις ταξιδιωτικες ιστοριες βρήκα πάμπολλες πληροφοριες κ γω κανα μια τερααααααστια λίστα. Μόνο "μελανό" σημείο είναι αυτό..Σκέφτομαι γιατι να μην επωφεληθώ αλλωστε αν υπάρχει δυνατοτητα;
Έχει ξανασυζητηθεί, τώρα δεν μπορώ να το βρω όμως! Υπάρχει σίγουρα η ευρωπαϊκή κάρτα ISIC που αποτελεί ένα καλό πάσο για σχεδόν τα πάντα (όπου έχουν φοιτητικές εκπτώσεις). Η ευρωπαϊκή κάρτα νέων προσφέρει κι αυτή εκπτώσεις αλλά δεν έχω ψάξει ακόμα πού ισχύουν (ντροπή μου, να φανταστείς ότι την έχω κιόλας!)

Πάντως από προσωπική εμπειρία μου έχει τύχει κάποιες φορές να μου αναγνωρίσουν το ελληνικό φοιτητικό πάσο ακόμα κι αν δεν καταλάβαιναν τίποτα απ όσα έλεγε:haha:

Σε ΜΜΜ πάντως δύσκολα ισχύει έκπτωση ανεξάρτητα του τι κάρτα έχεις!
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Χμμμ.. Συγκεκριμενα για Βερολινο που ειναι και ο προορισμος σου εγω σιγουρα ειχα μπει καπου με Ελληνικο πασο (με εκπτωση, οχι τσαμπα) αλλα δεν θυμαμαι που ηταν.. Στο μουσειο τεχνολογιας? Φυσικης ιστοριας? Μουσικων οργανων? Στην πινακοθηκη? Θα σε γελασω.. Σε καποιο παντως μου ειχε φανει ακριβο το εισητηριο και ειπα να δοκιμασω με το πασο και το δεχτηκαν!
 

Voyager1

Member
Μηνύματα
286
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος της Γης
Ευχαριστω ολους τους συμφοιτητας :p για τις πληροφοριες...θα φροντισω να προμηθευτω την καρτα γιατι ειμαι ο ορισμος της γκαντεμιας κ δν θα βασιστω στο πάσο. Οσο για την μη παρεχόμενη εκπτωση στα μμμ ειναι μεγαλο μειον :(. MΟλις ειδα οτι η welcome berlin για 7 μερες εχει 30 ευρω. (Κι υστερα μ αρεσει που εξαγριωνομαι με τον οασθ)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Χμμμ.. Συγκεκριμενα για Βερολινο που ειναι και ο προορισμος σου εγω σιγουρα ειχα μπει καπου με Ελληνικο πασο (με εκπτωση, οχι τσαμπα) αλλα δεν θυμαμαι που ηταν.. Στο μουσειο τεχνολογιας? Φυσικης ιστοριας? Μουσικων οργανων? Στην πινακοθηκη? Θα σε γελασω.. Σε καποιο παντως μου ειχε φανει ακριβο το εισητηριο και ειπα να δοκιμασω με το πασο και το δεχτηκαν!
στο μουσειο τεχνολογίας αναγνωριζουν δυστυχώς μόνο γερμανικό πάσο...
το ελληνικό αναγνωρίζεται στης περγάμου αν θυμάμαι καλά(αν και εκεί μπορείς έτσι κι αλλιως να μπεις δωρεάν τις πέμπτες το απόγευμα)
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εκτός από ορισμένους χώρους στη Ρωσία, ουδέποτε συνάντησα πρόβλημα με το πάσο. Στο Βερολίνο μάλιστα, εφόσον σκοπεύετε να δείτε πολλά μουσεία, υπάρχει η 3ήμερη κάρτα μουσείων με μόνο 9,50ευρώ για τους φοιτητές (Museum pass Berlin - visitBerlin.de). Την έχω βγάλει 2 φορές χωρίς πρόβλημα δείχνοντας το ελληνικό πάσο.
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
217
στην πραγα το ελληνικο πασο ισχυει στα παντα.. ( μονο εκει πιστευω )

εγω δεν το ηξερα και δεν το ειχα παρει μαζι..παρολα αυτα σε μερικους ελεγα οτι το ξεχασα και μου διναν μειωμενο...:D
 

tsikarita

Member
Μηνύματα
91
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ_ΚΟΥΒΑ
είναι σίγουρο αυτό για την Πράγα;το νοέμβρη θα την επισκεπτούμε οπότε θα ήταν καλό να μάθουμε καμιά έξτρα λεπτομέρεια!!!
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
194
Likes
217
είναι σίγουρο αυτό για την Πράγα;το νοέμβρη θα την επισκεπτούμε οπότε θα ήταν καλό να μάθουμε καμιά έξτρα λεπτομέρεια!!!
σιγουρο σιγουρο. παντου ισχυει το ελληνικο πασο(στο καστρο, στο ρολοι, στο strahov στο lorreto,στo metro...) δεν υπαρχει αλλη λεπτομερεια. τους το διχνεις και τελος :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.439
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom