Βουλγαρία Π.Γ.Δ.Μ. Περνάς τα σύνορα Σκοπίων - Βουλγαρίας με αστυνομική ταυτότητα;

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ερώτημα φίλου που δεν εχει διαβατήριο και σχεδιάζει βαλκανικό τουρ.
Μπαίνει Σκόπια με ταυτότητα και θέλει να συνεχίσει Βουλγαρία.
Υπάρχει περίπτωση να μην τον αφήσουν να περάσει τα Βουλγαροσκοπιανά σύνορα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εφόσον εισέρχεται σε χώρα μέλος της ΕΕ, είναι υποχρεωμένοι να τον δεχτούν. Από την άλλη, αν πέσει σε συνοριακούς που δεν ξέρουν το νόμο (ή που ψάχνουν αφορμή για μπαξίσι, συνηθίζεται στην περιοχή), μπορεί να ταλαιπωρηθεί λιγάκι.
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
καλοκαιρι

φετος το καλοκαιρι περασα απο βουλγαρια προς σκοπια .οι σκοπιανοι μου ζητησαν διαβατηριο , αλλα ουτε αυτοι, ουτε οι βουλγαροι το σφραγισαν.
εκαναν πολυ αυστηρο ελεγχο στις αποσκευες μου , ηταν τυπικοι και καπως αυστηροι , αλλα τελικα δεν ειχα κανενα προβλημα .
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
οι σκοπιανοι μου ζητησαν διαβατηριο , αλλα ουτε αυτοι, ουτε οι βουλγαροι το σφραγισαν.
οι Βούλγαροι ούτως συ άλλως δε θα στο σφράγιζαν το διαβατήριο, μιας και είναι χώρα της ΕΕ
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
φετος το καλοκαιρι περασα απο βουλγαρια προς σκοπια .οι σκοπιανοι μου ζητησαν διαβατηριο .
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Οι Σκοπιανοί λοιπόν ζητούν απ τους Βούλγαρους διαβατήρια, ενω απ τους Ελληνες όχι.
Στην περίπτωσή μας βέβαια ειναι αντίθετη η κατεύθυνση ( Απο Σκοπια προς Βουλγαρία)
Λογικά, ισχύει η απάντηση του taver.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Οι Σκοπιανοί λοιπόν ζητούν απ τους Βούλγαρους διαβατήρια, ενω απ τους Ελληνες όχι.
Απολύτως φυσικό, το τι έγγραφο χρειάζεται για είσοδο σε μια χώρα εξαρτάται (κυρίως) από την εθνικότητα του εισερχόμενου. Οι Έλληνες μπορούν να ταξιδεύουν στη χώρα αυτή με ταυτότητα. Για την υπόλοιπη Ευρωπαϊκή Ένωση δεν υπάρχουν ανάλογες συμφωνίες.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Απολύτως φυσικό, το τι έγγραφο χρειάζεται για είσοδο σε μια χώρα εξαρτάται (κυρίως) από την εθνικότητα του εισερχόμενου. Οι Έλληνες μπορούν να ταξιδεύουν στη χώρα αυτή με ταυτότητα. Για την υπόλοιπη Ευρωπαϊκή Ένωση δεν υπάρχουν ανάλογες συμφωνίες.
κάνεις λάθος, το καλοκαίρι που μας πέρασε, ανέβηκα με λεωφορείο στην Πολωνία, και το 1/3 του λεωφορείου, ανέβηκαν με ταυτότητα.
 

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
μεγάλη διαφορα το ιχ με λεωφορείο έχουν τον τρόπο τους με τα συνεχόμενα ταξίδια με τους τελωνειακούς οι οδηγοί λεωφορείων -ενώ με ix είναι ανάλογος την όρεξη του τελωνειακού-εδώ στα βαλκάνια skopia -βουλγαρια -δεν υπάρχουν νομοι θέμα τύχης είναι
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
και όμως έχω δίκιο

Citizens of the European Union and of the countries signatories to the Schengen Agreement can enter only with a valid officially issued ID card (or a passport).

μόλις βρω και το νόμο, θα το ποστάρω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
κάνεις λάθος, το καλοκαίρι που μας πέρασε, ανέβηκα με λεωφορείο στην Πολωνία, και το 1/3 του λεωφορείου, ανέβηκαν με ταυτότητα.
Σε ποιο σημείο κάνω λάθος? Τα 2/3 ανέβηκαν χωρίς ταυτότητα. Δηλαδή δεν έγιναν οι ίδιοι έλεγχοι σε όλους, αλλά υπήρχε διαφοροποίηση ανάλογα με την εθνικότητα.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
το βρήκα στο Πολωνικό Υπουργείο Εξωτερικών, και το ψάχνω και στο Σκοπιανό τώρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom