Περού Περού!!!

bice

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ!ΧΑΒΑΗ!ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ!
Είναι το όνειρο μου να ταξιδέψω στο Περού!Ωστόσο,εντελώς τυχαία έμαθα ότι χρειάζεται να εμβολιαστώ για ελονοσία και κίτρινο πυρετό!Δεν είμαι και μεγάλη υποστηρίκτρια των εμβολίων καθώς κάνω ομοιοπαθητική(φυσικά θα ρωτήσω και τον ομοιοπαθητικό μου σχετικά με τα απαραίτητα εμβόλια),αλλά τόσο επικίνδυνα είναι εκεί?Δηλαδή,αν δεν κάνω το εμβόλιο υπάρχει μεγάλος κίνδυνος?Δεν έχω καμία όρεξη να πάω στον Αμαζόνιο ή οπουδήποτε αλλού με έντονη την παρουσία εντόμων!Τη Λίμα θέλω να επισκεφθώ και τις Νότιες Παραλίες για σερφινγκ!!!!
Εσείς που έχετε ταξιδέψει(όποιοι έχετε) στο Περού,κάνατε εμβόλια?Τι μέτρα πήρατε?

Ευχαριστώ!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αν δεν πας στον Αμαζονιο δεν το χρειαζεσαι το εμβολιο.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Είναι το όνειρο μου να ταξιδέψω στο Περού!Ωστόσο,εντελώς τυχαία έμαθα ότι χρειάζεται να εμβολιαστώ για ελονοσία και κίτρινο πυρετό!Δεν είμαι και μεγάλη υποστηρίκτρια των εμβολίων καθώς κάνω ομοιοπαθητική(φυσικά θα ρωτήσω και τον ομοιοπαθητικό μου σχετικά με τα απαραίτητα εμβόλια),αλλά τόσο επικίνδυνα είναι εκεί?Δηλαδή,αν δεν κάνω το εμβόλιο υπάρχει μεγάλος κίνδυνος?Δεν έχω καμία όρεξη να πάω στον Αμαζόνιο ή οπουδήποτε αλλού με έντονη την παρουσία εντόμων!Τη Λίμα θέλω να επισκεφθώ και τις Νότιες Παραλίες για σερφινγκ!!!!
Εσείς που έχετε ταξιδέψει(όποιοι έχετε) στο Περού,κάνατε εμβόλια?Τι μέτρα πήρατε?

Ευχαριστώ!
Αμφιβάλλω αν ένας στους 10 που πήγαν Αμαζονιο έκανε εμβόλιο. Εγώ που έκανα το θεώρησα εκ των υστέρων μεγάλη υπερβολή.
 

bice

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ!ΧΑΒΑΗ!ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ!
Ρώτησα και μια καθηγήτρια Βιολογίας και ήταν τόσο απόλυτη για το εμβόλιο!Της είπα ακόμη ότι θα επισκεφθώ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στη Λίμα και συνέχισε να με παροτρύνει να κάνω το εμβόλιο!Εντάξει ξέρω ότι το κλίμα εκεί ευνοεί περισσότερο τα κουνούπια αλλά προς Θεού,θεωρώ ότι ένα εμβόλιο δεν είναι και μικρή υπόθεση!Άμα το πάμε έτσι θα πρέπει να κάνω για Ηπατίτιδα,Μηνιγγίτιδα,Τέτανο κλπ.!Είπαμε!Έλεος!
Εντωμεταξύ αλληλογραφώ με μία κοπέλα από Περού και μου είπε ότι τα κρούσματα ελονοσίας για την περσινή χρονιά ήταν μόνο 2!
Λες και η Ελλάδα δεν είχε κρούσματα πέρυσι.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Είναι το όνειρο μου να ταξιδέψω στο Περού!Ωστόσο,εντελώς τυχαία έμαθα ότι χρειάζεται να εμβολιαστώ για ελονοσία και κίτρινο πυρετό!Δεν είμαι και μεγάλη υποστηρίκτρια των εμβολίων καθώς κάνω ομοιοπαθητική(φυσικά θα ρωτήσω και τον ομοιοπαθητικό μου σχετικά με τα απαραίτητα εμβόλια),αλλά τόσο επικίνδυνα είναι εκεί?Δηλαδή,αν δεν κάνω το εμβόλιο υπάρχει μεγάλος κίνδυνος?Δεν έχω καμία όρεξη να πάω στον Αμαζόνιο ή οπουδήποτε αλλού με έντονη την παρουσία εντόμων!Τη Λίμα θέλω να επισκεφθώ και τις Νότιες Παραλίες για σερφινγκ!!!!
Εσείς που έχετε ταξιδέψει(όποιοι έχετε) στο Περού,κάνατε εμβόλια?Τι μέτρα πήρατε?

Ευχαριστώ!
Πηγα περυσι στο Περού και στον Αμαζονιο και εμβόλιο δεν εκανα .
Εκεινο που με ξαφνιαζει ειναι οτι θα πας Περου μόνο για τη Λιμα και για να κανεις σερφινγκ :roll: Αμαρτια απο το Θεό ειναι να πας σε μια τοσο ενδιαφερουσα χωρα για να κανεις σερφιγνκ !! Πεταμένα λεφτα , πηγαινε μια Καλιφορνια με τα μισα λεφτά του αεροπορικου να μην κανεις και εμβολια να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :lol:
 

bice

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ!ΧΑΒΑΗ!ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ!
Πηγα περυσι στο Περού και στον Αμαζονιο και εμβόλιο δεν εκανα .
Εκεινο που με ξαφνιαζει ειναι οτι θα πας Περου μόνο για τη Λιμα και για να κανεις σερφινγκ :roll: Αμαρτια απο το Θεό ειναι να πας σε μια τοσο ενδιαφερουσα χωρα για να κανεις σερφιγνκ !! Πεταμένα λεφτα , πηγαινε μια Καλιφορνια με τα μισα λεφτά του αεροπορικου να μην κανεις και εμβολια να εχεις το κεφαλι σου ησυχο :lol:

ΚΙΚΙ,έχετε γράψει για το ταξίδι σας στο Περού κάποπιο τράβελ στόρυ?Θα ήθελα πολύ να το διαβάσω!Έχω τόσα πολλά να σας ρωτήσω!
Η αλήθεια είναι ότι έχω φίλους στην ηλικία μου στο Περού,που είχαμε γνωριστεί στην Κρήτη πριν από τρία χρόνια,αλλά κρατήσαμε επαφή.Και με παρακαλάνε να τους επισκεφθώ!Έτσι μπορείτε να πείτε ότι κάνω αυτό το ταξίδι περισσότερο για να δω αγαπημένα πρόσωπα!
Αλλά πραγματικά θα επισκεφθώ το Μάτσου Πίτσου κλπ.Θα μείνω μακριά από λίμνες και τον Αμαζόνιο όμως γιατί φοβουμαι!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ρθεωρώ ότι ένα εμβόλιο δεν είναι και μικρή υπόθεση!Άμα το πάμε έτσι θα πρέπει να κάνω για Ηπατίτιδα,Μηνιγγίτιδα,Τέτανο κλπ.!Είπαμε!Έλεος!

Ετσι που το γράφεις πάντως, εμείς που έχουμε κάνει τα εμβόλια νιώθουμε λες και έχουμε ελονοσία τώρα........ :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.740
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom