Πηγες Θερμοπυλων

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ανεβαινοντας προς Καλαμπακα θα ηθελα να κανουμε μια σταση στις πηγες των Θερμοπυλων.Ειναι κοντα στο δρομο μου ειπαν...ειναι εκει που βρισκεται το αγαλμα του Λεωνιδα?
Επισης πληροφορηθηκα οτι ειναι στο ρευμα προς Αθηνα ..γνωριζει ή θυμαται καποιος αν υπαρχει νησιδα σε εκεινο το σημειο ?Ή τελοσπαντων αν οδηγει δρομος προς τα εκει ή θα πρεπει να το αφησουμε στην επιστροφη προς Αθηνα ?
Ευχαριστω.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.879
Likes
14.415
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αντωνίτσα μου καλά να περάσετε στην Καλαμπάκα, το μέρος είναι μαγευτικό.
Για κάτω από το αυλάκι δε μπορώ να σου δώσω συμβουλή :)
αλλά μιας κι έρχεται ο καιρός θυμήθηκα να σου πω το εξής :
υπάρχει μια καφετέρια στην Καλαμπάκα, στον κεντρικό δρόμο και προς την έξοδό της (για Μετέωρα) με το όνομα Ιθώμη η οποία είναι η πιο φροντισμένη της Καλαμπάκας και παρέχει υπέροχη θέα στα Μετέωρα. Ενδείκνυται για πρωινό καφεδάκι. Επίσης μη φύγετε και δε δοκιμάσετε ντόπιο κεμπάπ. Φαγητό πάντως θα το χαρείτε παντού, τα κρέατά τους είναι πολύ καλά. Υπάρχει και ένα εστιατόριο με πιο γκουρμέ πιάτα και διόλου ρουστίκ/τουριστικό στυλ , το " Σταγών Γεύσεις" . Αν υπάρχει ακόμα τιμήστε το.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστω Φενια μου ..τα σημειωσα ολα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Προς μελλοντικους ενδιαφερομενους
Τελικα ειναι ευκολο να πας στις πηγες ..βγαινεις στην εξοδο Θερμοπυλες ,λιγα μετρα παρακατω απο το μνημειο του Λεωνιδα βρισκεις ενα βενζιναδικο και εκει υπαρχει ταμπελα .Στριβεις αριστερα αμεσως πριν το βενζιναδικο κ φτανεις στις πηγες .
Ειναι πολυ ωραιο το σημειο.Υπηρχαν αρκετοι λουομενοι ,οι οποιοι μπανιαρονταν.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.891
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Προς μελλοντικους ενδιαφερομενους
Τελικα ειναι ευκολο να πας στις πηγες ..βγαινεις στην εξοδο Θερμοπυλες ,λιγα μετρα παρακατω απο το μνημειο του Λεωνιδα βρισκεις ενα βενζιναδικο και εκει υπαρχει ταμπελα .Στριβεις αριστερα αμεσως πριν το βενζιναδικο κ φτανεις στις πηγες .
Ειναι πολυ ωραιο το σημειο.Υπηρχαν αρκετοι λουομενοι ,οι οποιοι μπανιαρονταν.
Κλεοπάτρα, υπάρχουν εκεί εγκαταστάσεις (αποδυτήρια) ή είναι απλά ένας χώρος εξωτερικός όπου μπορείς απλά να κάνεις μπάνιο;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειναι χωρος εξωτερικος και κολυμπας σε μικρες ,φυσικες λιμνουλες που κανει το νερο...δεν υπαρχουν χτισμενοι χωροι δηλαδη.
Δεν ειδα καποιον να οδευει προς αποδυτηρια να σου πω την αληθεια.Ολοι ερχονταν κ εφευγαν με τα μπουρνουζια τους .Υπηρχε παραδιπλα στις πηγες ενα μεγαλο κτηριο ..να ηταν υδροθεραπευτηριο?(γιατι εχω δει σε ντοκυμαντερ οτι υπαρχει υδροθεραπευτηριο στις Θερμοπυλες).Δεν το ειδα ανοιχτο ομως ..να υπαρχει δηλ μια κινητικοτητα..κοσμος να μπαινει κ να βγαινει.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.891
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ειναι χωρος εξωτερικος και κολυμπας σε μικρες ,φυσικες λιμνουλες που κανει το νερο...δεν υπαρχουν χτισμενοι χωροι δηλαδη.
Δεν ειδα καποιον να οδευει προς αποδυτηρια να σου πω την αληθεια.Ολοι ερχονταν κ εφευγαν με τα μπουρνουζια τους .Υπηρχε παραδιπλα στις πηγες ενα μεγαλο κτηριο ..να ηταν υδροθεραπευτηριο?(γιατι εχω δει σε ντοκυμαντερ οτι υπαρχει υδροθεραπευτηριο στις Θερμοπυλες).Δεν το ειδα ανοιχτο ομως ..να υπαρχει δηλ μια κινητικοτητα..κοσμος να μπαινει κ να βγαινει.
Ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.170
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom