Πηλιο Φεβρουαριος

vasik2013

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Θα επισκεφτω το Πηλιο Φλεβαρη, και σκεφτομαι σε πιο χωριο να μεινω. Να προτιμησω Πορταρια, η Χανια. Εχω οχημα οποτε δεν με ενδιαφερει η αποσταση ωστε να βγω για ποτο κλπ, και γενικα μ αρεσουν οι διαδρομες. Τι θα προτινατε? και επισης για φαγητο Πορταρια Κ Χανια και σε οποιο αλλο χωριο εχετε κατι κατι νου.

ευχαριστω
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λοιπον θα σου απαντησω κ εγω που αν κ δεν εχω παει ακομη το εχω ψιλοψαξει γιατι θα παω αυτο το ΣΚ.... Εχουμε και λεμε:

Διαμονη: Πορταρια- Hotel Filoxeneia (50 ευρω το δικλινο με τζακι---> τζαμπα)

Φαγητό: "Κρίτσα" στην μεγαλη πλατεια της Πορταριας...

Καφεδάκι: "Αερικο" πάλι στην Πορταρια

Απ'οτι εχω καταλαβει η περισσοτερη "κινηση" και ζωη είναι στην Πορταρια..

Ομωςςςς επιβάλλεται επισκεψη σε Μακρυνιτσα, Βυζιτσα, Μηλιες...

Ελπιζω να βοηθησα...:D
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Οχι να μην μεινεις Χανια. Το μονο πλεονέκτημα είναι ότι ειναι διπλα στο χιονοδρομικό. Τιποτα άλλο. Τετοια εποχή καλυτερος προορισμός για διαμονή είναι η Πορταριά η Μακρυνίτσα (περισσότερο γραφική, αλλά σε γενικές γραμμές με κατώτερης ποιότητας ξενώνες)
Για φαγητό και γλυκό καλά στα λεει η Ιταλιτσα με την διόρθωση ότι το Αερικό δεν είναι ακριβώς στην Πόρταρία αλλά ενα χλμ έξω στο δρόμο για Μακρυνιτσα.
Αν ευνοει ο καιρός εννοειται ότι πάτε ημερήσια στις Μηλιές, βλέπεται το τρένο και τον παλιο σταθμο, περπατάτε κατά μήκος των ραγών και αφου κουραστείτε τρώτε στο Σαλκίμι
 

vasik2013

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Μαλιστα, καταλαβα. Οποτε Χανια λετε ειναι πιο απομονομενα, διοτι εκει μας προτεινανα ενα ξενοδοχειο Χανι Ζ..η οτι ειναι πολυ ωραια και εχει και ωραια ταβερνα.. Αρα τοτε παμε μονο για φαγητο και βλεπουμε για διαμονη πορταρια η μακρυνιτσα!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οχι να μην μεινεις Χανια. Το μονο πλεονέκτημα είναι ότι ειναι διπλα στο χιονοδρομικό. Τιποτα άλλο. Τετοια εποχή καλυτερος προορισμός για διαμονή είναι η Πορταριά η Μακρυνίτσα (περισσότερο γραφική, αλλά σε γενικές γραμμές με κατώτερης ποιότητας ξενώνες)
Για φαγητό και γλυκό καλά στα λεει η Ιταλιτσα με την διόρθωση ότι το Αερικό δεν είναι ακριβώς στην Πόρταρία αλλά ενα χλμ έξω στο δρόμο για Μακρυνιτσα.
Αν ευνοει ο καιρός εννοειται ότι πάτε ημερήσια στις Μηλιές, βλέπεται το τρένο και τον παλιο σταθμο, περπατάτε κατά μήκος των ραγών και αφου κουραστείτε τρώτε στο Σαλκίμι
Σ'ευχαριστώ πολύ για τη διορθωση και τις παραπάνω πληροφοριες για τις Μηλιες!! :)

Εν τω μεταξυ η σελιδα του "Αερικο" μου αρεσει τοσο μα τοσο πολυ!! Οπως και ο χωρος...

:: Cafe-Bar ::
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν ξέρω για Χάνια, αλλά αν μείνετε Πορταριά περάστε ένα μεσημέρι από τον "Κάβουρα", ένα από τα παλιότερα παραδοσιακά μεζεδοπωλεία του Βόλου σ' ένα στενάκι που λέγεται Χατζηαργύρη και θα με θυμηθείς.
 

vasik2013

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Τελικα θα μεινω 4ημερο.. 2 νυχτες πορταρια, για να κανω την πλευρα προς τα εκει μακρυνιτσα βολο, και 2 μερες χανια για να ειμαι κοντα σε χιονοδρομικο, και αν επιτρεψει ο καιρος κανω τσαγκαραδα μηλιες φευγοντας για να δω την αλλη πλευρα του Πηλιου.. Σε 2 βδομαδες θα παω οποτε εχουμε ακομα χρονο!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τα Χάνια δεν είναι μακριά από την Πορταριά. Γύρω στα 12-13 χλμ.
Δε νομίζω ότι κερδίζεις κάτι με το να "σπάσεις" τη διαμονή σου με αυτό τον τρόπο.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να ρωτησω και εγω 2 πραγματακια που θελω;;

1) Εχει κάνει καποιος το μονοπατι Βυζιτσα-Μηλιες;; Εντυπώσεις;; Πόση ώρα περίπου χρειάζεται;;

2) Και αυτό που με καίει περισσότερο.... Θελω να παω μεχρι το γεφυρακι που βλεπετε στη φωτο... Διαβασα οτι στη συνοικια των Ταξιαρχων στην Τσαγκαραδα, υπάρχει ένα καλντεριμι που οδηγεί στο Ξουριχτι και τις Μηλιες και οτι πανω σε αυτο το καλντεριμι υπαρχει και αυτο το μονοτοξο γεφυρακι... Το ερωτημα μου ειναι, δεδομενου οτι Τσαγκαραδα-Μηλιες ειναι μια αλφα αποσταση, το γεφυρακι σε ποιο περιπου σημειο του καλντεριμιου ειναι;; Γιατι θεωρητικα (καιρου επιτρεποντος) θα κανουμε την πεζοπορια Βυζιτσα-Μηλιες οποτε ψιλο-basta...Αν δε χρειαζεται ομως να απομακρυνθουμε πολυ από την Τσαγκαραδα θα ηθελα πολυ να παω και στο γεφυρακι... Αν το εχει κανει καποιος και γνωριζει θα το εκτιμουσα πολυ... :)
 

Attachments

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Τελικα θα μεινω 4ημερο.. 2 νυχτες πορταρια, για να κανω την πλευρα προς τα εκει μακρυνιτσα βολο, και 2 μερες χανια για να ειμαι κοντα σε χιονοδρομικο, και αν επιτρεψει ο καιρος κανω τσαγκαραδα μηλιες φευγοντας για να δω την αλλη πλευρα του Πηλιου.. Σε 2 βδομαδες θα παω οποτε εχουμε ακομα χρονο!
Δεν εχει κανενα νοημα αυτό. Οπως σου ειπε και η anny είναι τοσο κοντα που δεν αξιζει.
Εαν θες σωνει και καλα τις μερες. Μεινε δυο Πορταριά και δυο Τσαγκαραδα, Βυζιτσα, μηλιές.


Italitsa δεν μπορω να σε βοηθησω γιατι δεν το κατεχω το σπορ της πεζοπορίας.

Για το Αερικό οντως ειναι ατμοσφαιρικό και με νόστιμα γλυκα.

Και οι δυο σας να περάσετε τελεια
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Τελικα θα μεινω 4ημερο.. 2 νυχτες πορταρια, για να κανω την πλευρα προς τα εκει μακρυνιτσα βολο, και 2 μερες χανια για να ειμαι κοντα σε χιονοδρομικο, και αν επιτρεψει ο καιρος κανω τσαγκαραδα μηλιες φευγοντας για να δω την αλλη πλευρα του Πηλιου.. Σε 2 βδομαδες θα παω οποτε εχουμε ακομα χρονο!
Αυτό που λένε anny και dik-7 είναι σωστό γιατί απο Πορταριά σε χιονοδρομικό θα κάνεις κανα 20λεπτο...
Για το Αερικό καλό (για τους καπνίζοντες), υπάρχει και η καφετέρεια δίπλα στο Ξενία στην Πορταριά με πολύ ωραία θέα...

Για φαγητό στα Χάνια ο Λούκουλος ...υπάρχουν και άλλα βέβαια..
Υπόψη ότι σήμερα δεν έχει αρκετό χιόνι για σκι (αν τυχον ενδιαφέρεστε)..αλλά το βράδυ ίσως χιονίσει..

Η Τσαγκαράδα είναι ένα πολύ απλωμένο , καταπράσινο χωριό με δύο ωραίες πλατείες και λίγους κατοίκους και κυρίως για Άνοιξη Καλοκαίρι ...
Μπορείς να κάνεις και μια επίσκεψη Ζαγορά που έχει και κάπως περισσότερο κόσμο...

Οι Μηλιές είναι αρκετά μεγάλο χωριό που έχει κάποιο κόσμο και αρκετά γκαλντερίμια για περπάτημα, την ωραία πλατεία, την Βιβλιοθήκη (ψυχής άκος), την εκκλησία, το σταθμό του τρένου που οπωσδήποτε θα πάρεις τις γραμμές και θα περπατήσεις στην γέφυρα που κατασκεύασε ο Ντε Κίρικο (ο πατέρας του γνωστού ζωγράφου) κανα 20λεπτο...Φαγητό στο Σαλκίμι (αν και τελευταία μας τα χαλάει ο Αντώνης) αλλά και στην πλατεία ...

Βυζίτσα πολύ όμορφο χωριό με πολλά αρχοντικά και μια όμορφη πλατεία με πιο λίγο κόσμο όμως....

Μπορεί κάποιος να συνεχίσει το δρόμο και μετά τη Βυζίτσα που θα τον βγάλει Πινακάτες και στη συνέχεια Άγιο Γεώργιο Νηλείας...και σιγά σιγά κατεβαίνεις Λεχώνια και απο κεί Βόλο...η γυρίζεις απο Βυζίτσα Μηλιές και πας Άφησσο για μια βόλτα στη παραλία και καφέ στο Μαϊστάλι (που είναι και ξενοδοχείο)..

@Italitsa μονοπάτι για Βυζίτσα Μηλιές δεν έχω πάει αλλά πρέπει να είναι απο τις γραμμές προς τη γέφυρα που έγραψα κάπου εκεί έχει ένα μονοπάτι..
Θα πρέπει να ρωτήσεις κανέναν πιο "ντόπιο" γι΄αυτό:D καθώς και αν είναι βατό καθαρό...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.765
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom