Πιάνα παντού!

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχω δει διάφορους πιανίστες που κάθονται σε πιάνα σε δίαφορα τυχαία δημόσια μέρη ανά τον κόσμο, αλλά δε πίστευα ποτέ ότι κάτι παρόμοιο θα συμβεί και σε μένα.

Προχτές, στο αεροδρόμιο του Birmingham λοιπόν και ενώ είχα 3 ώρες μέχρι την πτήση μου, είδα ένα πιάνο που είχαν στο κέντρο της αίθουσας αναμονής δίπλα σε κάτι καφέ, με κάτι ταμπέλες "please respect and enjoy our piano" και με σκοινί που απαγόρευε την εύκολη πρόσβαση. Ρώτησα λοιπόν σε ένα από τα μαγαζιά αν μπορώ να κάτσω να παίξω λίγο, και μου λένε "only if you know how to".

Ε έκατσα, και μετά από λίγο σταμάταγαν διάφοροι επιβάτες να ακούσουν, κάποιοι να έρθουν να μου μιλήσουν, ενώ μεγάλη πλάκα είχε που κάποιοι δεν πίστευαν ότι είμαι επιβάτης, νόμιζαν ότι είμαι του αεροδρομίου. :D Αρκετοί τράβηξαν βίντεο και ήμουν τυχερός που πρόλαβα δυο κοπέλες και μου έκαναν τη χάρη και μου έστειλαν το βίντεο να το έχω.

Η σχέση μου με τη μουσική είναι σαν rollercoaster, έχει περάσει από πολλά κύματα, και τα τελευταία χρόνια ήταν στα χαμηλότερα επίπεδα, αλλά αυτό το προχτεσινό ήταν σαν επιφοίτηση από ψηλά - μόνο που δεν ήρθε από ψηλά, το "ξύπνησε" μέσα μου μια ψυχή, και οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ εκεί.

Enjoy λοιπόν, Πρωτοψάλτη live στο Birmingham:

 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Τέλειο! το καλύτερο είναι που το χάρηκες εσύ, κάπου διάβασα ότι ξεκίνησε τη δεκαετία του 90, όταν στο Λονδίνο(?) δεν χωρούσε το πιάνο στο νέο σπίτι και ο ιδιοκτήτης του αναγκάστηκε να το αφήσει στο πεζοδρόμιο όπου στο τέλος έγινε κοινόχρηστο.
Πάντα σκεφτόμουνα ότι λείπει ένα νήμα για την street art εδώ μέσα και μάλλον το ξεκίνησες...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Εξαιρετικός Δευκαλίων. Ταλέντο!
Το καλοκαίρι στο αεροδρόμιο της Μάλτας είχα πετύχει κι εγώ ένα ''κονσέρτο'' στο πιάνο στην αίθουσα αναμονής. Μάλιστα το εντυπωσιακό ήταν που δυο άγνωστοι μεταξύ τους έπαιζαν ταυτόχρονα και όλοι χειροκρότησαν στο τέλος.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Συγχαρητήρια!!! Η σχέση σου με τη μουσική προφανώς είναι εξαιρετικά καλή αφού με τόσο καιρό που έχεις να παίξεις καταφέρνεις και σώζεις τα παρολίγον μικρολαθάκια, συγχαρητήρια πολλά!
Ωραίο θέμα! Μήπως το travelstories να φτιάξει την ορχήστρα του?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Περισσότερο ένστικτο είναι.

Αυτό με την ορχήστρα πώς θα γίνει, θα πηγαίνουμε ομαδικώς σε αεροδρόμια και θα παίζουμε μουσική; :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ πάντως χειροκροτώ αυτή τη στιγμή :)
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Περισσότερο ένστικτο είναι.

Αυτό με την ορχήστρα πώς θα γίνει, θα πηγαίνουμε ομαδικώς σε αεροδρόμια και θα παίζουμε μουσική; :D
Ιδέα για καμια travelstories meeting orchestra, όχι street. Σκόρπιοι είμαστε αλλά πχ εμεις κάτι παλιοί φίλοι και συνεργάτες τα τελευταία τρία χρόνια κάνουμε μάζεμα σε ένα μαγαζί που έχει πιάνο και μικροφωνική, τρώμε πίνουμε, γλεντάμε γενικώς και παίζουμε αφού πιούμε.
Οπως είναι φανερό ποτέ δε γίνεται πρόβα, αφού κάποιοι έρχονται από Γερμανία άλλος από Δανία αλλά το ένστικτο, που είπες, βγάζει διασκέδαση. Ολοι too old to rock'n roll too young to die, καλοί ερασιτέχνες στα νιάτα τους, άλλος παίζει πιάνο, άλλοι ντουετάκια σε ελληνικά, άλλοι ροκ κλπ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ ωραίο ακούγεται αυτό. Εγώ -προς το παρόν- είμαι πολύ μακριά για να συμμετέχω, αλλά go for it.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom