Συνάλλαγμα: πού να αλλάξω χρήματα. Πληρωμές με κάρτες.

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Είχαν πει ότι θα πληρώνεις μόνο για αντικατάσταση από φθορά κλοπή κλπ και όχι για την ανανέωση κατόπιν λήξης της 5ετίας.
Αυτο ειχε δημοσιευθεί στα περισσότερα ΜΜΕ οταν τους κραξανε, εξαιτίας και αλλων απαραδεκτων χρεωσεων. Πολυ λίγοι δημοσιογράφοι τα γράφανε ολοκληρωμενα τα φεσια. Τωρα, δεν έχεις παρά να κοιτάξεις το τιμολόγιο της τράπεζάς σου. Δεν είναι εκ παραδρομής οι χρεώσεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Ενημερωτικά για Άλφα,

Αυτόν τον μήνα λήγει η προπληρωμένη μου και έχω ενημέρωση οτι έχει εκδοθεί η καινούργια για αντικατάσταση της παλιάς απο τον Ιούλιο. Την κάρτα δεν την έχω λάβει ακόμα για να την ενεργοποιήσω, αλλά τα 3€ μου τα χρέωσαν μόλις εμφανίστηκε η παραπάνω ενημέρωση το περασμένο μήνα.

Στην χρεωστική της ίδιας τράπεζας μου είχαν κρατήσει 5€ αλλά δεν θυμάμαι αν τα κράτησαν μετά ή πριν την ενεργοποίηση...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Αυτο ειχε δημοσιευθεί στα περισσότερα ΜΜΕ οταν τους κραξανε, εξαιτίας και αλλων απαραδεκτων χρεωσεων. Πολυ λίγοι δημοσιογράφοι τα γράφανε ολοκληρωμενα τα φεσια. Τωρα, δεν έχεις παρά να κοιτάξεις το τιμολόγιο της τράπεζάς σου. Δεν είναι εκ παραδρομής οι χρεώσεις.
Βασικά, αν όλα τα ΜΜΕ σε μια χώρα εξυπηρετούν συμφέροντα, βασιλεύει η παραπληροφόρηση. Το μόνο που είχαν πάρει πίσω οι τράπεζες όταν έγινε ο ντόρος, ήταν η αναγγελθείσα χρέωση της Εθνικής για την έκδοση αντιγράφου πρόσφατων κινήσεων από ATM, που αφορούσε μόνο την Εθνική, και το τέλος επανέκδοσης PIN για κάποιες από αυτές (Eurobank & Εθνική; ) Τίποτα άλλο. Α, και σε κάποια νησιά που δεν λειτουργεί κάποια τράπεζα, κατάργησαν το τέλος ΔΙΑΣ για την ανάληψη (που είχε ήδη καταργηθεί σε ορισμένες περιπτώσεις). Αλλά για μέρες ακούγαμε και διαβάζαμε επαίνους για τη διαχείριση του θέματος. Μπορείτε να θυμηθείτε ποιες ανύπαρκτες χρεώσεις πήραν πίσω εδώ.
Ενημερωτικά για Άλφα,

Αυτόν τον μήνα λήγει η προπληρωμένη μου και έχω ενημέρωση οτι έχει εκδοθεί η καινούργια για αντικατάσταση της παλιάς απο τον Ιούλιο. Την κάρτα δεν την έχω λάβει ακόμα για να την ενεργοποιήσω, αλλά τα 3€ μου τα χρέωσαν μόλις εμφανίστηκε η παραπάνω ενημέρωση το περασμένο μήνα.

Στην χρεωστική της ίδιας τράπεζας μου είχαν κρατήσει 5€ αλλά δεν θυμάμαι αν τα κράτησαν μετά ή πριν την ενεργοποίηση...
Οι συνδρομές για κάρτες γενικά χρεώνονται στην επέτειο έκδοσής τους. Η ενεργοποίηση ή μη δεν παίζει ρόλο.
Όλα αυτά πάντως δεν έχουν να κάνουν με το παρόν νήμα για αναλήψεις από το εξωτερικό.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Οι συνδρομές για κάρτες γενικά χρεώνονται στην επέτειο έκδοσής τους. Η ενεργοποίηση ή μη δεν παίζει ρόλο.
Όλα αυτά πάντως δεν έχουν να κάνουν με το παρόν νήμα για αναλήψεις από το εξωτερικό.
Εγώ αναφέρομαι μόνο στην χρέωση ενεργοποίησης. Οι συνδρομές είναι άλλο πράγμα.

Ναι έχεις δίκιο, απλά είδα πόρτα και μπήκα....off topic είμαστε.
 
Last edited:

grinder22

Member
Μηνύματα
19
Likes
2
Σήμερα χρησιμοποίησα ΑΤΜ της Alpha Bank για να τραβήξω από την αγγλικό μου λογαριασμό και η εξεπλάγην ευχάριστα με την ισοτιμία που μου έδωσε, σχεδόν ίδια με την χρηματιστηριακή και την Revolut. Προφανώς με το ελεύθερο exchange κι όχι αυτό που προτείνει αυτόματα η τράπεζα που έφτανε το 8% markup.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα, το φθινόπωρο θα ταξιδεψω στην Πορτογαλία για την πρακτική μου. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Έχω χρεωστική κάρτα Πειραιώς Mastercard, θα μπορώ να πληρώνω ανέπαφα ή θα έχω θέμα καθώς είναι από ελληνική τράπεζα; Ευχαριστώ πολυ!
 

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Καλησπέρα, το φθινόπωρο θα ταξιδεψω στην Πορτογαλία για την πρακτική μου. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής: Έχω χρεωστική κάρτα Πειραιώς Mastercard, θα μπορώ να πληρώνω ανέπαφα ή θα έχω θέμα καθώς είναι από ελληνική τράπεζα; Ευχαριστώ πολυ!
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, ήμουν Πορτογαλία μέσα Ιουνίου, σχεδόν παντού με κάρτα πλήρωνα και ανέπαφα. Γενικά σε χώρες που έχουν ευρώ, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Σε χώρες που δεν έχουν ευρώ, ίσως δεν αξίζει.
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, ήμουν Πορτογαλία μέσα Ιουνίου, σχεδόν παντού με κάρτα πλήρωνα και ανέπαφα. Γενικά σε χώρες που έχουν ευρώ, δεν υπάρχει κανένα θέμα. Σε χώρες που δεν έχουν ευρώ, ίσως δεν αξίζει.
Σε ευχαριστώ πολύ! Γνωρίζεις τι παίζει με τα atm; Κρατάνε πολύ προμήθεια ή λιγότερη καθώς είναι ήδη σε ευρώ;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Σε ευχαριστώ πολύ! Γνωρίζεις τι παίζει με τα atm; Κρατάνε πολύ προμήθεια ή λιγότερη καθώς είναι ήδη σε ευρώ;
Εχω εντυπωση(χωρις να εχω χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη τραπεζα εξω)οτι κρατανε προμηθεια στα ατμ..οντως συναλλαγες ανεπαφα μπορεις να κανεις χωρις εξτρα χρεωση αλλα για να βγαζεις λεφτα θα σου προτεινα να βγαλεις με ρεβολουτ..εχεις μεχρι και 200ε το μηνα αναληψη χωρις προμηθεια και υπαρχουν ατμ απο τοπικες τραπεζες ανα χωρα που δε χρεωνουν προμηθεια αναληψης αν βγαλεις μ αυτη χρηματα
 

Vickara

Member
Μηνύματα
27
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εχω εντυπωση(χωρις να εχω χρησιμοποιησει την συγκεκριμενη τραπεζα εξω)οτι κρατανε προμηθεια στα ατμ..οντως συναλλαγες ανεπαφα μπορεις να κανεις χωρις εξτρα χρεωση αλλα για να βγαζεις λεφτα θα σου προτεινα να βγαλεις με ρεβολουτ..εχεις μεχρι και 200ε το μηνα αναληψη χωρις προμηθεια και υπαρχουν ατμ απο τοπικες τραπεζες ανα χωρα που δε χρεωνουν προμηθεια αναληψης αν βγαλεις μ αυτη χρηματα
Σε ευχαριστώ πολύ, θα κοιτάξω και για την ρεβολουτ γιατί θα ήθελα να έχω και κάποια χρήματα πάνω μου
 
Last edited by a moderator:

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Όταν πληρώνεις με κάρτα στο εξωτερικό εντός ευρωπαϊκής ενωσης κρατάει κάποια προμήθεια?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Όταν πληρώνεις με κάρτα στο εξωτερικό εντός ευρωπαϊκής ενωσης κρατάει κάποια προμήθεια?
Με πιστωτική όχι. Με χρεωστική ναι και το ποσοστό της προμήθειας εξαρτάται απο τη τράπεζα που έχει εκδοθεί η κάρτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom