• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Αυστρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες & Συμβουλές για Πράγα-Βιέννη

Papia_Mple

Member
Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,
Το Πάσχα σκοπεύω να κάνω ένα ταξιδάκι Πράγα-Βιέννη, 3 ημέρες στην Πράγα και 4 στη Βιέννη. Είναι η πρώτη φορά που θα επισκεφθώ και τις δύο αυτές πόλεις και θα ήθελα να οργανώσω το ταξίδι μου όσο καλύτερα γίνεται. Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε τα πιο αξιόλογα μέρη, δεδομένου και του χρόνου που θα έχω στη διάθεσή μου. Επίσης, όποια συμβουλή θα μπορούσε να βοηθήσει (από μεταφορές, εισιτήρια, διασκέδαση, φαγητό/ποτό), καλοδεχούμενη :rolleyes:. Να σημειώσω ότι τόσο εγώ όσο και η παρέα μου δεν είμαστε ιδιαίτερα φαν των μουσείων, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα επισκεφθούμε κάποιο ιδιαίτερα αξιόλογο ή ιδιαίτερης θεματολογίας. Τέλος, αναρωτιέμαι, αν αξίζει μια επίσκεψη στο Καρλόβυ Βάρυ, χωριό 2 ώρες μακριά από την Πράγα, δεδομένου ότι θα έχω μόνο 3 μέρες στη διάθεσή μου για την Πράγα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια!!!

Defkalion

Administrator
Έκανες καμιά αναζήτηση στο φόρουμ; υπάρχουν δεκάδες θέματα για τις δύο αυτές πόλεις. Κάνε μια αναζήτηση πρώτα.

Για τη Βιέννη πχ ξεκίνα από τα παρακάτω, και αν έχεις πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις, τότε κάντες να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικοί-Οδηγοί.203/?prefix_id=481

spyros91

Member
καλησπερα παιδια!! μιας και σχεδον εφτασε το ταξιδι μου για Βιεννη-Πραγα θελω να κανω μερικες ερωτησεις να ξεκαθαρισω ορισμενα πραγματα!! το εισιτηριο του τραμ μπορω να το χρησιμοποιησω και στο μετρο?? .. ειναι οπως στην Ελλαδα 90λεπτο π.χ.??? υπαρχει καποιος που εχει αποψη απο τους ζωολογικους κηπους Βιεννης και Πραγας? ποιον να προτιμησω?? σας ευχαριστω!!

Elena2508

Member
καλησπερα παιδια!! μιας και σχεδον εφτασε το ταξιδι μου για Βιεννη-Πραγα θελω να κανω μερικες ερωτησεις να ξεκαθαρισω ορισμενα πραγματα!! το εισιτηριο του τραμ μπορω να το χρησιμοποιησω και στο μετρο?? .. ειναι οπως στην Ελλαδα 90λεπτο π.χ.??? υπαρχει καποιος που εχει αποψη απο τους ζωολογικους κηπους Βιεννης και Πραγας? ποιον να προτιμησω?? σας ευχαριστω!!
Στη Βιέννη υπάρχει ενιαίο εισιτήριο για τραμ και μετρό. Τη διαρκεια του πρεπει να την τσεκάρεις.
Ο ζωολογικός κήπος του ανακτόρου Shonbrün είναι τεράστιος και με πολλά ζώα. Έχει και ένα πολύ ωραίο χώρο με τροπικά φυτά.
Το χειμώνα όμως δε ξέρω πόσα ζώα θα κυκλοφορούν έξω και τι βλάστηση θα υπάρχει...

spyros91

Member
Στη Βιέννη υπάρχει ενιαίο εισιτήριο για τραμ και μετρό. Τη διαρκεια του πρεπει να την τσεκάρεις.
Ο ζωολογικός κήπος του ανακτόρου Shonbrün είναι τεράστιος και με πολλά ζώα. Έχει και ένα πολύ ωραίο χώρο με τροπικά φυτά.
Το χειμώνα όμως δε ξέρω πόσα ζώα θα κυκλοφορούν έξω και τι βλάστηση θα υπάρχει...
Αυτο φοβαμαι και εγω λογω χειμωνα.. και ειναι και ακριβο το εισιτηριο παναθεμα τους!!

spyros91

Member
Kαλημερα παιδια!! Εχω αγχωθει παλι.. εχω κλεισει απο βιεννη για Πραγα με αλλαγη στον σταθμο breclav.. λεει οτι πρεπει να εχω βρει το τρενο της αλλαγης σε 3 λεπτα.. θα προλαβω??

kyriakosv

Member
Kαλημερα παιδια!! Εχω αγχωθει παλι.. εχω κλεισει απο βιεννη για Πραγα με αλλαγη στον σταθμο breclav.. λεει οτι πρεπει να εχω βρει το τρενο της αλλαγης σε 3 λεπτα.. θα προλαβω??
Ψάξε από τώρα σε ποιά πλατφόρμα θα πρέπει να επιβιβαστείς μετά (αν μπεις online σου γραφει) να είσαι έτοιμος στην πόρτα και λογικά θα προλάβεις :) απότι είδα από φώτο είναι μικρός σταθμός

spyros91

Member
Ψάξε από τώρα σε ποιά πλατφόρμα θα πρέπει να επιβιβαστείς μετά (αν μπεις online σου γραφει) να είσαι έτοιμος στην πόρτα και λογικά θα προλάβεις :) απότι είδα από φώτο είναι μικρός σταθμός
Ενταξει κομπλε η απεναντι πλατφορμα ηταν(απο υπογεια διαβαση) αλλα περιμενα κιολας ατγησε 5 λεπτα!!!

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.268
Μέλη
35.067
Νεότερο μέλος
Dia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom